Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SamsungDive. Prosta, a jakże przydatna funkcja zabezpieczenia smartfona

Samsung swoje flagowe modele smartfonów zaopatrzył w mechanizm zabezpieczający zwany SamsungDive. Jest to usługa oferująca nam kilka przydatnych narzędzi zwłaszcza w sytuacji zagubienia lub kradzieży telefonu. W tym krótkim wpisie postaram się przedstawić je, ale zaznaczam jednocześnie, że części nie miałem okazji sprawdzić w praktyce i mam nadzieję nie będę musiał :)

Konfiguracja urządzenia

Aby skonfigurować te opcje w telefonie musimy posiadać konto Samsung, gdy go nie posiadamy jeszcze to można je założyć pod tym linkiem Samsung account lub bezpośrednio ze smartfona.
Skonfigurowanie naszego smartfona sprowadza się do załączenia odpowiednich opcji, które znajdują się w 'ustawienia' - 'bezpieczeństwo' i w zakładce 'znajdź mój telefon'.
  • powiadomienie zmiany karty SIM - uruchomienie opcji wysyła SMS na dodatkowy, zaufany numer telefonu w przypadku podmiany karty SIM. W 'odbiorcy wiadomości z alarmem' podajemy numery telefonów na które zostanie wysłany sms z treścią o maksymalnej długości 18 znaków
  • zdalna kontrola - opcja ta umożliwia zdalną blokadę i śledzenie telefonu oraz usuwanie danych
Możliwości podane wyżej są zabezpieczone hasłem do konta Samsung.

Konfiguracja konta SamsungDive

Na stronie SamsungDive po zalogowaniu się danymi z naszego konta Samsungowego, naszym oczom ukaże się prawie cała po polsku, intuicyjna i przyjemna strona do zarządzania.

Śledzenie

W zakładce 'Track my mobile' na mapce widzimy gdzie się telefon znajduje :) a tym samym skąd ja do Was nadaję, bo telefon akurat ma się dobrze leżąc przede mną na biurku :)
Niżej widnieją dwie opcje, znalezienie i śledzenia co określony czas urządzenia:
Istnieje możliwość wyszukania bieżącego położenia zagubionego urządzenia.
Dodatkowo istnieje możliwość sprawdzania położenia urządzenia przenośnego przez 12 godzin w odstępach 15-minutowych.
Podczas śledzenia urządzenia mobilnego mogą zostać naliczane opłaty za transmisję danych
Co fajniejsze to przy pomocy 'śledzenia' przy włączonym transferze danych w smartfonie ten samoistnie potrafi sobie włączyć GPS, aby namiar był dokładny.

Blokowanie

Zakładka 'Lock my device' umożliwia nam zablokowanie urządzenia wraz z opcjonalnym wyświetleniem komunikatu na ekranie, w celu np. powiadomienia znalazcy o adresie odniesienia zguby. Po zablokowaniu można znalazcy zostawić możliwość zadzwonienia pod wybrany numer oraz dodatkowo ten, który wcześniej sprecyzowaliśmy w samym urządzeniu.
A wygląda to tak:

Dzwonienie

Ta opcja jest przydatna zwłaszcza w sytuacji gdy telefon gdzieś nam wypadł lub przykleił się komuś do ręki, głośny dźwięk z pewnością ułatwi nam lokalizację smartfona.

Przekierowywanie rozmów i/lub smsów

Przekierowywanie z tego co mi wiadomo jest mocno zależne od naszego operatora czy taką funkcję nam udostępnił.

Rejestr połączeń

Dość ciekawa opcja, która umożliwia nam podejrzenie numerów które były wybierane i odbierane podczas obecności telefonu u osoby trzeciej. Opcja była sprawdzana przeze mnie i działa świetnie.

Kasowanko

Co tu dużo pisać, możemy wyczyścić sobie kartę SD (swoją drogą ciekawe jakim algorytmem nadpisuje :P ale pewnie to zwykłe formatowanie tylko), kartę SIM oraz można przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, tym samym nasze dane pozostają bezpieczne, ale z drugiej strony tracimy możliwość dalszego zdalnego sterowania i namierzania urządzenia. Coś za coś.

Odblokowanie ekranu

Opcja ta służy bardziej jako ratunek w przypadku zablokowania sobie 'ekranu blokowania' poprzez np. jakiś skomplikowany symbol, pin czy hasło.

Podsumowanie

Bardzo miło ze strony Samsunga, że dał nam do dyspozycji takie narzędzie, doceni z pewnością je każdy, który telefon zagubił lub został mu skradziony. Logiczne też jest, że do wszystkich tych funkcji, a przynajmniej do większości potrzebny jest włączony transfer danych lub inne połączenie z internetem bo GPS załącza się sam. Na plus jest fakt, że włączone przez nas opcje na stronie Samsung Dive cały czas (nie wiadomo przez jak długi czas) próbują się łączyć z naszym urządzeniem, tym samym w chwili gdy te będzie w zasięgu sieci danych to prawie od razu uzyskamy informacje, które są nam potrzebne. Z kolei po części minusem całej tej zabawy jest to, że telefon informuje o każdej wywołanej czynności aktualnego posiadacza. 

sprzęt bezpieczeństwo porady

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 28.12.2012 08:06

Ciekawe rozwiązanie, zastanawia mnie czy bez karty Sim też to będzie działać?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 28.12.2012 08:06

Ciekawe rozwiązanie, zastanawia mnie czy bez karty Sim też to będzie działać?

WODZU   18 #3 28.12.2012 09:20

@Shaki81
Bez karty SIM telefon nie ma dostępu do sieci (poza połączeniami alarmowymi). Na darmowe Wi-Fi nie liczyłbym.

@Axles
"tym samym w chwili gdy te będzie w zasięgu sieci danych"->"tym samym w chwili gdy TO będzie w zasięgu sieci danych"
Wpis fajny i przydatny :)

Autor edytował komentarz.
klisza   8 #4 31.12.2012 12:15

Fajna sprawa, a i owszem, ale coś mi się wydaje, że pomysł zaczerpnięty od konkurencji :)

http://postimage.org/image/scms6fngv/

w przypadku Apple działa bez sim, wystarczy wifi, więc może w Samsungu też (nie licząc oczywiście wysłania wiadomości - chociaż mogli by to rozwiązać zwykłym mailem). Miałem kiedyś galaxy s, ale nie dało się tego skonfigurowac, nie byłem w stanie założyć konta samsung. Ale to było jakiś czas temu, może były jakieś ograniczenia lokalizacyjne.

deepone   13 #5 15.01.2013 10:43

Muszę się tym zainteresować.

  #6 29.04.2016 07:49

..samsung, i jego polityka sprzedaży. Chyba jako jedna z niewielu firm, oferuje wszystkie funkcje przydatne do flagowców, a dla tańszych "surową bryłę". Jak dobrze że już zrezygnowałem z samsunga. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony :D