Niby nowe dyski

Dzisiejszy wpis będzie raczej krótki i stricte informacyjny. Ostatnio chciałem zakupić sobie nowy dysk twardy i przeszukując sobie oferty sklepów trafiłem na ciekawą a może raczej istotną informację. A mianowicie informacja dotyczyła tego, że sprzedawcy uprawiają nieładną praktykę i dyski oznaczone mianem recertified lub refurbished sprzedają jako dyski nowe.

Zapewne większość kojarzy co oznacza określenie recertified bądź refurbished ale jak by ktoś nie wiedział podaję definicję z Wikipedii:

Refurbishment is the distribution of products (usually electronics) that have been previously returned to a manufacturer or vendor for various reasons. Refurbished products are normally tested for functionality and defects before they are sold, and thus are the approximate equivalent of certified pre-owned cars.

Z tego co wyczytałem proceder ten dotyczy głównie dysków firmy Western Digital. Reakcja producenta była prosta i zdecydowana. Poprosił o zgłaszanie takich praktyk do nich, bądź do odpowiednich władz. Wpis ma na celu pokazanie gdzie należy szukać oznaczenia wskazującego, że dysk jest po naprawie. W przypadku dysków WD oznaczenie znajduje się nad oznaczeniem modelu dysku twardego:

Podobne oznaczenie stosuje Seagate tylko w przypadku tych dysków dodatkowo naklejka na dysku posiada zieloną ramkę:

Mam nadzieję, że ta informacja się komuś przyda i nie da sobie wcisnąć naprawianego dysku jako nowy.

PS. Zdjęcia pochodzą z Google i nie jestem ich właścicielem, są one tylko poglądowe.