SanDisk należy do WD, kosztował 19 miliardów dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Od rana docierały do nas strzępy informacji o negocjacjach między firmami SanDisk i WD. Producent dysków kupi producenta pamięci za 19 miliardów dolarów (86,50 za akcję). To jedna z największych transakcji na rynku w tym roku.

Przejęcie zostało już zatwierdzone przez zarządy obu firm, czeka jeszcze na zielone światło ze strony udziałowców. Przejęcie powinno zostać sfinalizowane za niecały rok.

Tym samym na zawsze zmieni się rynek dysków i pamięci. Połączenie dwóch dobrze znanych producentów ma pomóc firmie Western Digital w osiągnięciu pozycji króla rozwiązań wszelkiego typu do przechowywania danych, działającego na skalę światową i doświadczonego w dziedzinie pamięci nieulotnych wszelkiego typu.

Kupując firmę SanDisk, WD zdobył jej 27 lat doświadczenia (nie tylko w odnoszeniu sukcesów), zapewnił sobie dwukrotnie większą bazę klientów, może spróbować swoich sił w nowych segmentach produktów. Przede wszystkim jednak zapewni sobie dostęp do własnych, a więc tańszych, pamięci NAND. Obie firmy mają prężne działy badawcze i razem mogą zaprojektować ciekawe rozwiązania.

Jeśli zaś chodzi o kwotę transakcji, 19 miliardów dolarów to ogromna kwota, ale SanDiskowi i WD jeszcze daleko do czołówki. 12 października Dell Przejął firmę EMC (właściciela między innymi VMWare) za około 67 miliardów dolarów (część transakcji zostanie opłacona akcjami, więc na razie nie można powiedzieć, ile dokładnie zapłaci Dell).

© dobreprogramy