Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wyłączenie aktualizacji automatycznych Opery

Wersja krótka

Utwórz w systemie nową zmienną środowiskową o nazwie: OPERA_AUTOUPDATE_DISABLED i dowolnej wartości.

Wersja długa

Nowa Opera nie posiada wbudowanej opcji wyłączenia automatycznych aktualizacji. Oznacza to, że w przypadku dostępności nowej wersji, jest ona automatycznie pobierana, a użytkownik widzi tylko okienko, w którym może zgodzić się na jej instalację.

Co więcej, w najnowszej wersji deweloperskiej wprowadzono mechanizm tzw. cichych aktualizacji, gdzie użytkownik nie musi już zatwierdzać okienka kontroli konta użytkownika (UAC; dotyczy to systemów Windows Vista i nowszych). Jest to zapewne jeden z kroków przed zapowiadanymi aktualizacjami przyrostowymi.

Jak można nie lubić automatycznych aktualizacji?

Nie wszyscy są zachwyceni z takiego zachowania programu. Istnieje kilka powodów dla których niektórzy preferują aktualizacje ręczne lub – minimum – konieczność potwierdzenia chęci pobrania nowej wersji aplikacji.

Dotyczy to nie tylko przeglądarki, ale też innych programów. Weźmy poniższe przykłady:

 • Użytkownik płaci za zużyty transfer, a nie stałą miesięczną kwotę. – Może to być m.in. używanie telefonu jako modemu w roamingu. Pobranie ponad 30MB w tle nie wchodzi w takim wypadku w grę.
 • Użytkownik korzysta z internetu o ograniczonej przepustowości. – Na przykład internet mobilny zwalniający po wykorzystaniu miesięcznego limitu transferu. Jeśli otworzę przeglądarkę, aby szybko sprawdzić pocztę, bo gdzieś się spieszę, to wolałbym, żeby mi się nic w tle nie ściągało.
 • Użytkownik korzysta z dedykowanego oprogramowania firmowego. – Każda aktualizacja może złamać kompatybilność wsteczną i utrudnić lub wręcz uniemożliwić korzystanie np. z webowego interfejsu aplikacji (nawet jeśli strona jest napisana zgodnie ze standardami). Konieczne jest przetestowanie programu przed jego aktualizacją.
 • Użytkownik lubi żyć blisko krawędzi, ale nie na niej. – Niektórzy używają wersji Next lub Developer, ze wszystkimi aktualnymi nowinkami, jako swojej głównej przeglądarki. Zwłaszcza w wersji deweloperskiej zdarza się, że z wersji na wersję coś przestaje działać. Dlatego czasem lepiej najpierw poczytać komentarze innych użytkowników i dopiero wtedy dokonać aktualizacji.

Wyłączenie aktualizacji automatycznych w Operze

Jak już wspomniałem, w preferencjach najnowszej Opery nie uświadczymy takiej opcji. Istnieją za to inne sposoby, z których każdy ma swoje mniejsze lub większe minusy.

 • Dodanie do skrótu przeglądarki parametru linii komend znanego z Chromium:--disable-update Kliknij skrót Opery prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. W polu Element docelowy dodaj podany wyżej kod. Powinno to wyglądać np. w ten sposób: "C:\Program Files (x86)\Opera Developer\launcher.exe" --disable-update

  Wada jest oczywista – uruchomienie przeglądarki w inny sposób niż za pomocą skrótu, choćby klikając link w komunikatorze, nie zapobiegnie pobraniu aktualizacji.

 • Usunięcie pliku "opera_autoupdate.exe" z katalogu instalacyjnego (a konkretnie z katalogu o najwyższym numerze, znajdującego się w katalogu, w którym zainstalowana jest Opera).

  To rozwiązanie też ma wadę: musimy pamiętać, aby je powtarzać po każdej ręcznej aktualizacji. (A na stronie opera:about mamy brzydki komunikat: „Podczas sprawdzania dostępności aktualizacji wystąpił błąd”.)

 • Dodanie zmiennej środowiskowej o nazwie "OPERA_AUTOUPDATE_DISABLED". To rozwiązanie pozbywa się problemów swoich poprzedników, choć też nie jest idealne. Jego nieidealność polega na tym, że jest to ustawienie globalne i działa na wszystkie zainstalowane w systemie wersje nowej Opery. – Rozwiązanie idealne obejmowałoby wyłączenie automatycznych aktualizacji per instalacja i dawałoby możliwość ręcznego sprawdzania ich dostępności.

Dodawanie zmiennej środowiskowej w systemie Windows

Aby wyłączyć aktualizacje Opery za pomocą zmiennych środowiskowych:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer i wybierz Właściwości.

  W systemach nowszych niż XP, z lewej strony okna kliknij Zaawansowane ustawienia systemu.

 • W oknie Właściwości systemu, w karcie Zaawansowane, kliknij przycisk Zmienne środowiskowe.

  Alternatywnie dla pierwszych dwóch kroków: otwórz Panel sterowania, wpisz w polu wyszukiwania „zmienne środowiskowe” i kliknij opcję Edytuj zmienne środowiskowe dla konta.

 • Jeśli chcesz zablokować aktualizacje Opery tylko dla aktualnie zalogowanego użytkownika, utwórz zmienną użytkownika. W przeciwnym przypadku, utwórz zmienną systemową.

  Kliknij przycisk Nowa... i wpisz jako nazwę zmiennej: OPERA_AUTOUPDATE_DISABLED i jako wartość: 1

 • Zatwierdź zmiany klikając OK we wszystkich otwartych oknach.

Teraz możesz uruchomić przeglądarkę i przejść na stronę opera://about, żeby sprawdzić, czy wszystko poszło zgodnie z planem.

Nie zapominaj o ręcznych aktualizacjach! Nowa wersja Opery wychodzi mniej więcej co sześć tygodni. Pojawiają się też nieregularne, małe aktualizacje przynoszące głównie update silnika.

Oto nasz efekt:

 

oprogramowanie internet porady

Komentarze

0 nowych
pgr   9 #1 03.04.2014 00:17

U mnie się coś podziało (może z systemem) do wersji 20 zainstaluję, ale ani 21 ani 22 nie pójdzie
Błąd 0x000001d czy coś takiego - klik w instalator, rozpakowanie i koniec
Tak samo najnowszy lightshot 4.2 działa a 5.0 już nie

Piter432   10 #2 03.04.2014 00:19

Właśnie się tak zastanawiałem o co chodzi z jakimiś zmianami środowiskowymi czy coś takiego (pierwszy raz o tym czytam), ale po twoim poradniku już zrozumiałem :) Dobra robota. Możliwe, że kiedyś mi się on przyda :)

Over   9 #3 03.04.2014 00:59

Czy ten Wpis mówi jednocześnie o wersji 12.16?
Bo nie doczytałem :)

MrBeckham666   19 #4 03.04.2014 01:45

i jaki jest sens używania starej przeglądarki predzej czy pozniej i tak bedzie trzeba zaktualizować.

Fafrocel   9 #5 03.04.2014 06:18

@Over
W starszych wersjach możesz to wyłączyć w ustawieniach, nie trzeba się gimnastykować.

mmod   3 #6 03.04.2014 08:05

W XP-ku również działa.

xomo_pl   24 #7 03.04.2014 08:09

ot postęp... dawniej (O12.x) wyłączenie tego to raptem 5 kliknięć myszą...

Saskatchewan   8 #8 03.04.2014 10:11

@pgr: Nie znam tego błędu. Próbowałeś może o tym pisać w komentarzach na http://blogs.opera.com/desktop/ ?

@Over: Na stare Opery to nie działa, ale tam jest opcja: Preferencje > Zaawansowane > Bezpieczeństwo > Automatyczne aktualizacje.

@MrBeckham666: Nie wiem, czy nie czytałeś wpisu, czy tylko żarty sobie stroisz.

@mmod: No, na XP też działa. Trochę mylące mogło być to, że tam nie ma UAC i lista kroków dodawania zmiennych środowiskowych jest krótsza (bo Właściwości Mojego komputera wyświetla od razu okienko Właściwości systemu). Sądzisz, że potrzebna jest aktualizacja tekstu, żeby było to bardziej oczywiste?

Piter432   10 #9 03.04.2014 13:08

@zomo_prl Robią niezły postęp :D Powoli, ale ważne, że do przodu, hehe :D

Saskatchewan   8 #10 03.04.2014 16:56

Nowa niespodzianka na dzisiaj: http://blogs.opera.com/desktop/2014/04/opera-developer-22-now-easier-update-ever/

W dzisiejszym buildzie mamy już zapowiadane aktualizacje przyrostowe na bazie bsdiff-a. Instalator zamiast ponad 26MB zajmuje nieco ponad 7MB (swoją drogą, pełen instalator też z wersji na wersję maleje). Jeśli ktoś jest zainteresowany, to patch można ściągnąć ręcznie stąd: http://get.geo.opera.com/ftp/pub/opera-developer/22.0.1460.0/patch/

Madras   4 #11 03.04.2014 21:05

Świetny wpis, bardzo przydatny. Sam znałem tylko dwa rozwiązania: --disable-update oraz usunięcie albo przeniesienie pliku "opera_autoupdate.exe" (dzięki komentarzowi Piter432 pod programem Opera z sekcji download). Oczywiście wygodniejszy dla mnie był ten drugi, bo przeglądarkę jakoś rzadko uruchamiam ze skrótu ;) Co do zmiennych środowiskowych to nie miałem nawet pojęcia. Co to usunięcia pliku wykonywalnego, to także przeszkadza mi ten komunikat "o błędzie sprawdzania aktualizacji", gdy wchodzę w 'Opera- informacje'. Ale do wszystkiego da się przyzwyczaić, a zresztą według tego poradnika, mogę to zmienić :)

Saskatchewan   8 #12 03.04.2014 22:49

Jeszcze raz @pgr: Właśnie znalazłem taki komentarz na blogu: http://blogs.opera.com/desktop/2014/04/opera-developer-22-now-easier-update-ever... – autor też nie może zainstalować Opery nowszej niż 20 i podejrzewa, że może to mieć związek z obsługą SSE2 przez procesor. Możesz więc sprawdzić czy twój procesor to wspiera i zweryfikować hipotezę.

PS Nie wiem dlaczego wcześniej pisałem o aktualizacjach przyrostowych – chodzi oczywiście o aktualizacje *różnicowe*.

pgr   9 #13 04.04.2014 12:49

Mam nie wspieranego czyli to może być to >> AMD Athlon XP 2200+

Piter432   10 #14 05.04.2014 12:26

@Madras
Cieszę się, że moje porady są pomocne :)

pgr   9 #15 10.05.2014 18:24

Jak można nie lubić automatycznych aktualizacji?
No i kolejny powód - O21 i wyższe nie działają na starych procesorach czyli wyłączenie aktualizacji jest po prostu konieczne w tym momencie
Bo się pobiera i usiłuje zaktualizować co objawia się komunikatem błędu co jakiś czas wyskakujacym

  #16 21.05.2014 15:17

@pgr niestety to prawda, na starym kompie mam stary procesor, wiec co jakis czas wyskakuje ten blad
dzieki temu poradnikowi dowiedzialem sie jak wylaczyc aktualizacje, troche szkoda, ale coz zrobic

  #17 07.08.2014 08:37

@Fafrocel: gdzie szukać tych ustawień?

Saskatchewan   8 #18 07.08.2014 20:07

@Anonim (niezalogowany): W Operach do 12.17 włącznie: Menu > Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Bezpieczeństwo > Automatyczne aktualizacje

  #19 21.09.2014 11:53

badziewie a nie info..

  #20 05.12.2014 18:28

Od kilku ostatnich juz Oper (he-he!) szukałem lekarstwa na te impertynenckie zachowanie Opery ( => jej programistów) {ich E-mail też jest ostatnie dno!} która miała do wersji 12.16 wspaniałe działanie (jak ktoś znajdzie, radzę zainstalować!) i wszystko popsuli od nowej wersji 15. Szukałem W RÓŻNYCH JĘZYKACH rozwiązania i użyłem dopisek: --disable-update, co powoduje ze Windows wyświetla szalenie denerwujące okienka o błędzie. Dzięki tym tu wspaniałym informacjom - to rozwiązanie "Zmienne środowiskowe" jest "Full OK!". Brawo autor(zy) ! DUŻO Powodzenia dla WAS i dziękuję!

  #21 12.03.2015 13:30

po aktualizacji z 26 na 27 dodałem tą zmienną środowiskową, dziś się rozczarowałem bo zostałem użytkownikiem wersji 28...

Saskatchewan   8 #22 14.03.2015 12:00

@rysikk (niezalogowany): U mnie to też już niestety nie działa.

  #23 14.03.2015 17:48

Dzięki za poradę, nie mogłem znaleźć wyłączenia aktualizacji, a sam sobie lubię aktualizować. Dzisiaj mi się właśnie zaktualizowała sama i się wkurzyłem. Pozdro 330.

  #24 22.04.2015 22:10

Nigdy w życiu nie chcę zaśmiecać swojego PC takim g(x)wnem jak Opera powyżej 12.16; ostatecznie 12.17.
To była (jeszcze jest dostępna w archiwum Opery) oryginalna przeglądarka której nie można było porównać z żadną inną.
Teraz programiści ogłupieli i zrobili chromopodobny szajs...

A odnośnie aktualizacji - chyba nie trzeba być geniuszem żeby zadowolić wszystkich użytkowników, wystarzy mieć w głowie to czego brakuje autorom programu - MÓZG - i wpaść na pomysł że można to rozwiązać jak w "Adobe Flash Player" i zadać pytanie przy instalacji "Czy zezwalasz programowi na instalowanie aktualizacji?" raz powiedziane nie wyłącza tą funkcję, a kto zmieni zdanie zawsze może zrobić to ręcznie.

  #25 22.05.2015 16:30

powyzej wersji 20 trzeba procesor z SSE2

  #26 18.06.2016 03:20

@Anonim (niezalogowany): oczywiscie ten debilny sposob nie dziala w operze 37 od razu po wpisie aktualizacja do najgorszego scierwa czyli opery 38 gotowa, bravo

  #27 19.05.2017 16:58

Utwórz w systemie nową zmienną środowiskową o nazwie:
OPERA_AUTOUPDATE_DISABLED

To nie pomogło. Musiałam szukać po necie starszej wersji, bo automatyczna aktualizacja z opery zniszczyła mi wtyczkę do flash playera. Teraz mało mnie szlag nie trafił, jak włączyłam operę i wyskoczyło okno, że zaktualizowało automatycznie... Flash oczywiście przestał działać.. W informacjach mam napisane, że sprawdzanie aktualizacji wyłączone... Mam ochotę ich 4%TW#$ER#$.

mitpio   2 #28 26.06.2017 00:28

Ok mam pytanie skąd pobrać i jak bez aktualizacji zainstalować np opere wersji 34 Bo wiadomo ze podczas instalacji aktualizuje sie ( mam wersje 30 z racji np wygladu w ktorej wyrzucilem plik auto update, jak ktos potrzebuje to prosze na chomiku jest http://chomikuj.pl/mitpio .

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.