Schowek systemowy w niebezpieczeństwie

Strona główna Aktualności

O autorze

Banery reklamowe wykonane w technologii Adobe Flash stały się bronią w ręku cyberprzestępców, którzy za ich pośrednictwem mogą kontrolować zawartość schowka systemowego. Modyfikując znajdujące się w nim wpisy możliwe jest przekierowanie ofiary np. na strony zawierające złośliwe oprogramowanie.

Problem dotyczy nie tylko systemów operacyjnych z rodziny Windows, ale także Mac OS X, oraz Linuksa. Podatne na tego typu zagrożenie są przeglądarki internetowe Internet Explorer, Firefox i Safari. Według informacji podawanych przez użytkowników, którzy z problemem się już spotkali, sfałszowane banery reklamowe znaleźć można m.in. na łamach serwisu Newsweek i Digg. Po załadowaniu złośliwego linku do schowka systemowego, proces samoczynnie powiela się, aż do momentu kiedy użytkownik zdecyduje się na restart komputera.

Aviv Raff, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa, przygotował przy użyciu Adobe Flasha i ActionScriptu przykład demonstrujący problem z podmianą zawartości schowka systemowego. Chcąc przerwać działanie szkodnika należy zamknąć okno przeglądarki.

© dobreprogramy

Komentarze