Scilab 5 - więcej funkcji w ładniejszej oprawie

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się zapowiadana od dłuższego czasu stabilna wersja aplikacji do obliczeń matematycznych Scilab oznaczona symbolem 5.

Scilab to francuski program naukowy do obliczeń numerycznych, stanowiący ograniczoną funkcjonalnie, ale całkowicie bezpłatną alternatywę dla MATLABa. Scilab posiada kilkaset funkcji matematycznych, pozwala na operowanie nie tylko na liczbach, ale także strukturach zaawansowanych (np. macierze, wektory). Aplikacja umożliwia rysowanie grafów oraz wykresów dwu- i trójwymiarowych. Zawiera swój interpreter oraz język programowania wysokiego poziomu. Może być wykorzystywana do, zarówno podstawowych jak i zaawansowanych, obliczeń w wielu dziedzinach np. algebra liniowa, analiza sygnałów fraktalnych, grafy i sieci, macierze, modele Markowa, modelowanie i symulacja układów dynamicznych, przetwarzanie obrazów i sygnałów, sieci neuronowe, statystyka, strategie ewolucyjne, szeregi czasowe i wiele innych...

Nowa wersja przynosi ze sobą wiele zmian, w tym również zmianę licencji na CeCILL. Scilab 5 został napisany od podstaw w Java Swing, a większość funkcji dostępnych w programie została przepisana w języku C. Nowością są tutaj także kolejne funkcje graficzne, zmodyfikowane mechanizmy eksportu generowanej przez aplikację grafiki, funkcje algorytmów genetycznych, oraz możliwość stosowania wyrażeń regularnych i przetwarzania danych tekstowych. Wraz z aplikacją w ręce użytkownika trafia interpreter TCL/TK 8.5.

Scilab 5.0.1 pobrać można z naszego działu PROGRAMY -> Edukacja i Nauka -> Matematyka i statystyka

© dobreprogramy

Komentarze