Ściśle prywatne: jak ukryć zdjęcia i wiadomości na telefonie?

Strona główna Aktualności

O autorze

W ukrywaniu danych przed nieupoważnionym dostępem nie zawsze chodzi o kryptografię. Nie zawsze jesteśmy przecież na celowniku służb prowadzących tzw. kontrolę operacyjną. Prywatność to dla większości ludzi przede wszystkim możliwość ukrycia wybranych informacji na smartfonie czy tablecie przed oczami najbliższych – rodziców, dzieci, małżonków, przyjaciół, szefów czy podwładnych. Przedstawiamy Wam więc metody na ochronę naszych cyfrowych tajemnic. Nie są one skomplikowane, nie wiążą się z zaawansowanymi technikami uwierzytelniania i szyfrowania, których samo użycie zdradza, że mamy coś do ukrycia. Miłej lektury.

Statystyki dotyczące tzw. zdrady małżeńskiej podają, że popełnia ją od 10 do 40% kobiet i od 20 do 50% mężczyzn. Badania naukowe wykazują, że kłamanie i oszukiwanie wynika z ludzkiej natury i zdarza nam się od dwóch do nawet dwustu razy dziennie. Co więcej, najnowsze prace psychologów dowodzą, że niewykryty występek wywołuje w nas satysfakcję, a nie – jak sądzono wcześniej – poczucie winy.

Trzeba zatem przyjąć, że każdy z nas coś skrywa. Neurobiolodzy uważają, że tajemnice nie są zdrowe dla naszych organizmów. Ich utrzymywanie powoduje wysokie napięcie psychosomatyczne podwyższające ciśnienie oraz stres powodujący obniżenie odporności. Niezależnie jednak od wspomnianych skutków fizycznych, a także oceny etycznej – naszemu życiu towarzyszą mniej lub bardziej poważne tajemnice, które bezwzględnie pragniemy ukryć.

Dziś, gdy nieodłącznym towarzyszem wielu osób jest telefon komórkowy, występki zostawiają w nim często swoje ślady. Wiadomość tekstowa, wpis dotyczący ostatnich połączeń czy zdjęcie w elektronicznym albumie mogą być informacjami, które pragniemy ukryć. Opiszemy więc metody najprostsze, wymagające najskromniejszych nakładów i jednocześnie najmniej rzucające się w oczy

Najprostsze metody dostępne w Androidzie

Wyłączenie powiadomień pojawiających się na ekranie blokady to najprostszy sposób, aby aktywność naszego telefonu nie budziła podejrzeń. W wypadku smartfonów z systemem Android 5.x/6.x wspomnianą funkcjonalność wyłączamy w Ustawieniach. Należy przejść do w sekcji Dźwięk i powiadomienie, w opcji Gdy urządzenie jest zablokowane ustawić Nie pokazuj żadnych powiadomień.

Oczywiście sposób zmiany ustawienia może różnic się w zależności od systemu, jego wersji i/lub rodzaju urządzenia. Cel działań jest jednak ten sam – ekran blokady naszego telefonu jest wolny od wyskakujących powiadomień. Poprzez rezygnację z ważnej i przydatnej funkcjonalności nasza prywatność jest chroniona przed okiem ciekawskiego lub zaniepokojonego bliźniego.

Pozostajemy w panelu Ustawienia systemu Android. W sekcji Powiadomienia aplikacji wybieramy Wiadomości lub inną aplikację do obsługi SMS-ów. Włączenie opcji Zablokuj spowoduje, że powiadomienia dotyczące aktywności wybranej wcześniej aplikacji nie będą się pokazywały. Oczywiście w ten sam sposób możemy zablokować komunikaty związane z innymi programami. W przykładzie świadomie wspomnieliśmy o blokowaniu powiadomień aplikacji do obsługi wiadomości tekstowych. Biorąc pod uwagę choćby istnienie internetowych poradników typu Podrywanie przez SMS – można przyjąć, że to właśnie informacje przekazywane w ten sposób często chcemy ukryć.

Nasze tajemnice bądź występki może zdradzić także zdjęcie znajdujące się w elektronicznym albumie. Domyślnie wszystkie fotografie w systemie Android dostępne są przez aplikację Galeria; możemy jednak zabezpieczyć wybrane pliki graficzne przed tak łatwą dostępnością.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie tych zdjęć do innego, wcześniej utworzonego katalogu. Nazwę tego folderu musimy poprzedzić kropką np. .elektrownia. Warto zadbać o to, aby nazwa ta nie kojarzyła się z czymś tajnym i poufnym.

Rozwinięciem tej metody jest dodanie do katalogu ze zdjęciami pliku o nazwie .nomedia. Efekt ten sam, korzyść – nazwy katalogu nie musimy poprzedzać kropką.

Niestety metody te bywają zawodne. Niektóre wersje systemów i urządzeń kapryśnie reagują na takie zabiegi. Niemniej – warto sprawdzić.

Przedstawione wyżej metody są najprostsze i nie wymagają instalowania dodatkowych aplikacji. Oczywiście ich skuteczność jest mocno ograniczona. Wyłączenie powiadomień skutkuje w zasadzie tylko uśpieniem czujności osoby zainteresowanej naszymi poczynaniami. Podobne korzyści przynoszą też przedstawione metody ograniczenia widoczności katalogów ze zdjęciami. Podsumowując – warto przeanalizować przedstawione przykłady. Ograniczenie pojawiających się powiadomień może przyczynić się dodatkowo do zwiększenia komfortu używania telefonu.

Dodatkowe oprogramowanie

Do ochrony naszych tajemnic mogą nie wystarczyć wspomniane wyżej podstawowe metody i nawyki. Z pomocą przychodzą aplikacje zewnętrzne. Poza określonymi funkcjonalnościami programy takie musi charakteryzować odpowiedni poziom kamuflowania działania. Im mniej śladów występowania w systemie takiej aplikacji, tym skuteczniejsza może być jej praca.

Hide it Pro

Jednym z takich programów jest Hide it Pro. Program służy do ukrywania plików graficznych, dźwiękowych i wideo, ukrywania aplikacji, wiadomości tekstowych oraz połączeń. Domyślnie swoje przeznaczenie ukrywa pod postacią programu do zarządzania dźwiękiem. Ikona – dwie kolorowe nutki i nazwa Audio Manager – nie powinna wzbudzać podejrzeń. Co więcej, po uruchomieniu Hide it Pro dostępne są charakterystyczne dla menadżerów audio wskaźniki do regulacji głośności.

Dopiero dłuższe przytrzymanie palca na logo programu przenosi nas do chronionego pinem lub hasłem właściwego interfejsu aplikacji. Aby zdemaskowanie Hide it Pro było jeszcze trudniejsze, autorzy udostępnili inne przebrania dla swojego narzędzia. Dzięki temu aplikacja przedstawiać się może np. jako program do przeliczania walut. Możliwe też jest całkowite ukrycie ikony programu. Dostęp do Hide it Pro uzyskamy wtedy wprowadzając pin poprzedzony dwiema kratkami (np. ##1234), w ten sam sposób, w jaki wybieralibyśmy numer telefonu. Ostatnia opisana metoda uruchomiania aplikacji wydaje się być najkorzystniejsza.

Hide it Pro tworzy wirtualny sejf, odpowiednio kategoryzowany pod względem rodzaju zawartości. Utajnienie pliku graficznego polega na udostępnieniu go aplikacji Audio Manager i wskazaniu folderu Pictures. Program jest dostępny za darmo. Niektóre funkcjonalności dostępne są po instalacji dodatkowych wtyczek, też darmowych, a do ukrywania samej aplikacji niezbędne będą uprawnienia roota. Hide it Pro dostępny jest dla urządzeń z systemem Android i iOS.

Hide it Pro w bazie dobrychprogramów na Androida (wersja na iOS-a niedostępna w Polsce).

Vault-Hide SMS, Pics & Videos

Vault-Hide SMS, Pics & Videos to aplikacja bardzo podobna do Hide it Pro. Program potrafi ukryć praktycznie każdy typ informacji w naszym telefonie. Od swojego wyżej opisanego konkurenta różni się nowocześniejszym i bardziej przejrzystym interfejsem użytkownika. Zasada działania jest jednak podobna – program tworzy wirtualny sejf, w którym znajdują się ukrywane informacje, kategoryzowane według typu.

Vault-Hide SMS, Pics & Videos może dodatkowo utrudnić odnalezienie poufnych danych w naszym telefonie dzięki możliwości stworzenia fałszywego sejfu, w którym nieuprawniony poszukiwacz „odnajdzie” specjalnie dlań spreparowane informacje, zaspokajając swoją ciekawość i – być może – rezygnując z dalszego szperania.

Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość wykonania przez program zdjęcia osoby, która próbuje się dostać do naszych tajnych informacji. Jeśli nie mamy pewności, kogo interesują nasze tajemnice – może się przydać.

Vault-Hide SMS, Pics & Videos w bazie dobrychprogramów na Androida | na iOS-a.

Private SMS & Call

Private SMS & Call to program znacznie bardziej wyspecjalizowany od opisanych wyżej. Aplikacja potrafi chronić nasze kontakty, połączenia i wiadomości tekstowe. Private SMS & Call tworzy prywatną przestrzeń chronioną PIN-em do komunikowania się z określonymi kontaktami, w której przechowywane są poufne informacje. Ikona aplikacji może być ukryta w systemie. Istnieje też możliwość dostosowania formy powiadomień generowanych przez program.

Private SMS & Call w bazie dobrychprogramów na Androida.

Gallery Vault – Hide Pictures

Gallery Vault – Hide Pictures to też aplikacja o ograniczonej funkcjonalności. Jej zadaniem jest chronienie naszych zdjęć, filmów, ewentualnie innych rodzajów plików. I tym razem mamy do dyspozycji wirtualny sejf, ochronę za pomocą hasła oraz możliwość ukrycia ikony. Przy wprowadzeniu nieprawidłowego hasła program może pokazać fikcyjne „chronione” dane. To świetny sposób na uspokojenie niemile widzianego gościa. Kolejną sympatyczną cechą Gallery Vault – Hide Pictures jest możliwość błyskawicznego zamknięcia chronionej galerii poprzez potrząśnięcie telefonem.

Gallery Vault – Hide Pictures w bazie dobrychprogramów na Androida.

A może tak szczerość?

Opisane metody rzecz jasna nie gwarantują stuprocentowej ochrony naszych cyfrowych tajemnic. Celem wspomnianych praktyk nie jest oparcie się hakerskim atakom czy działaniom pracujących dla służb specjalistów. Przedstawione sposoby i programy mogą za to skutecznie zapobiec podejrzeniu naszych poufnych informacji przez wścibskich znajomych i/lub domowników.

Oczywiście, o czym wspomnieliśmy we wstępie, choćby ze względu na zdrowie lepiej nie mieć zbyt wielu tajemnic przed bliskimi, bo z naszym stresem nie poradzi sobie żaden program, a relacji z rodziną czy przyjaciółmi nie naprawi żadna aplikacja. Może więc warto ograniczyć do minimum stosowanie opisanych praktyk i przynajmniej spróbować zastąpić je szczerą rozmową z osobą, przed którą coś próbujemy ukryć? Trzeba wierzyć, że tradycyjna forma dialogu nadal ma przewagę nad cyfrowymi technologiami.

© dobreprogramy
s