Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Android - moje spojrzenie ;)

Czas na zmiany ;) Mam za sobą kilka wpisów na blogu. Ich główną tematyką były systemy operacyjne przeznaczone na desktop. Nigdy nie wspomniałem o żadnym systemie operacyjnym przeznaczonym na urządzenia mobilne, które odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. Dzisiaj telefon, a raczej smartfon przestał być tylko urządzeniem do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Obecne telefony znacząco zmieniają nasze podejście do komunikacji oraz do ogólnego postrzegania tego typu urządzeń. Smartfony stały się dla Nas centrum rozrywki i komunikacji nie tylko tej klasycznej.

Mój zielony robocik ;)

Smartfona posiadam, a raczej posiadałem od roku. Wcześniej urządzenia te były dla mnie zupełnie zbędne, byłem przekonany, że komputer w zupełności jest dla mnie wystarczający. Nawet jak posiadałem smartfona byłem nadal przekonany, że spokojnie mógłbym go nie mieć i dalej korzystać tylko z komputera. Ostatnio skończyła mi się umowa, więc postanowiłem zmienić telefon, tym bardziej, że powoli mój Samsung Galaxy Ace starzał się, zwłaszcza przez wszystkim znane problemy z aktualizacją. Mój wybór padł na HTC One V. "Jedynka" od HTC w ofercie MixPlus kosztuje 349 zł. Postanowiłem, że sprzedam mojego Samsunga, a za pieniądze, które za niego dostanę kupię HTC. Galaxy Ace udało mi się sprzedać w przeciągu kilku dni. Poszedłem więc do salonu Plusa i po długim oczekiwaniu w kolejce dostałem możliwość porozmawiania z pracownikiem salonu. Niestety, ale mój wymarzony telefon nie był dostępny w salonie. Pozostało mi złożyć na niego zamówienie i oczekiwać na telefon od pracownika Plusa. Na HTC One V muszę czekać około półtora tygodnia, o ile znów termin nie zostanie przesunięty. Obecnie korzystam z starej Nokii 6020 i odczuwam braki smartfonu. Nie wiedziałem, że jestem, aż tak uzależniony od tego urządzenia, a raczej od internetu. Nie mam teraz mobilnej możliwości korzystania z internetu, nie mogę zabić sobie czasu czytając wszelkiego rodzaju newsy, nie mogę wygodnie walnąć się na łóżko i poczytać DP ;(. Muszę siedzieć przy komputerze stacjonarnym w mniej wygodnej pozycji. Z braku możliwości korzystania z różnego typu komunikatorów internetowych na swoim telefonie jestem zmuszony do innego sposobu komunikacji. W związku z tym stan mojego konta zaczął szybko maleć. Po zakupie Galaxy Ace'a przestałem mieć problemy ze stanem konta, po jego sprzedaniu problemy te powróciły. Jednym wybawieniem dla mojego stanu konta i zdrowia moich pleców jest HTC One V. Smartfon pozwalał mi również na szybki podgląd dokumentów, dzięki ogromnej bazie aplikacji mogłem spokojnie odtworzyć każdego rodzaju plik. Teraz w końcu jestem świadomy jak wiele rzeczy potrafiłem zrobić za pomocą swojego Ace'a.

Google i system operacyjny ?

Android to właśnie ten system odegrał w ciągu ostatnich lat największą rolę wśród urządzeń mobilnych, zdeklasował rywali czyniąc z Google dominującą firmę wśród producentów mobilnych systemów operacyjnych. Powiem, a raczej napiszę, że nie spodziewałem się tego. Jeśli ktoś powiedziałby mi, że Google będzie tworzyło system na smartfony i tablety to jedyną moją reakcją byłoby popukanie się w głowę. Nie spodziewałem się też tak szybkiej ekspansji tego systemu operacyjnego.

Korzystałem z iOS i Windows Phone. Jednak muszę stwierdzić, że Android najbardziej przypadł mi do gustu. Odsłona 7.5 mobilnego systemu od Microsoftu ze względu na swoje ograniczenia odpadła jeszcze w przedbiegach. Uważam, że WP ma potencjał, ale póki co jest słabo wykorzystywany, ciszy mnie to, że Microsoft mocno pracuje nad tym systemem i kolejne odsłony są coraz lepsze. W przypadku iOS moje odczucia są bardzo pozytywne. Z systemu od Apple korzystałem bodajże na iPhone 2, nie pamiętam dokładnie, bo nie dość, że dawno to było, to i ja zbytnio nie odróżniam poszczególnych modeli iPhone.

Niech żyje otwartość!

Od zdania sobie sprawy z systemu aktualizacji smartfonów z Androidem stałem się przeciwnikiem modyfikacji systemu przez producentów. Jednak niedawno zrozumiałem, że dzięki tym modyfikacją mamy różnorodność wyboru i telefony różnią się jeszcze czymś więcej, niż tylko obudową i bebechami w środku. Obecnie dla mnie ogromną zaletą jest możliwość wyboru pomiędzy poszczególnymi nakładkami. Uważam, że HTC Sense i TouchWiz w bardzo ciekawy sposób modyfikują mobilny system od Google. Dzięki otwartości Androida oprócz wyboru marki mamy też wybór odpowiednio zmodyfikowanego Androida. W pewnym sensie przypomina mi to rodzinę systemów pochodzących od Ubuntu. Piękny jest świat jeśli mamy taką różnorodność. Mimo tego nadal ubolewam nad fragmentacją tego systemu, irytują mnie działania producentów, którzy po prostu olewają swoich klientów i nie wydają aktualizacji tylko po to, aby kopić nowy smartfon. Jeśli to ja byłbym producentem to spaliłbym się ze wstydu gdyby grupa entuzjastów udowodniła, że jednak nowsza wersja Androida działa, a do tego czasami działa lepiej, niż wersja od producenta. Problem aktualizacji nie dotyczy tylko Androida i ostatnio chwalony przez wszystkich Windows Phone za aktualizację też padł ofiarą fragmentacji. Jednak dla Microsoftu należą się brawa za wydanie WP 7.8 dla posiadaczy starszych smartfonów.

Ukochana synchronizacja

Androida jako system od Google posiada bardzo dobrą synchronizację z wieloma usługami od tej firmy, chyba jest to zrozumiałe. Już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia, aby skorzystać z wielu aplikacji zostaniemy poproszeni o utworzenie lub jeśli już je posiadamy o podanie konta Gmail. Nasza poczta, kalendarz oraz kontakty powiązane z naszym kontem Google od tego momentu zaczną być synchronizowane z naszym telefonem. Jak dla mnie synchronizacja kalendarza to świetna sprawa, dzięki temu praktycznie w każdym miejscu mogę edytować swój kalendarz mając przy sobie tylko smartfon . Jeśli chcę dodać przypomnienie w kalendarzu nie muszę mieć przy sobie telefonu, wystarczy, że wprowadzę odpowiednie informacje na komputerze w kalendarzu Google, a gdy wezmę telefon w ręce wszystko będę miał już zsynchronizowane. Jako, że jestem osobą roztargnioną to szybka możliwość utworzenia przypomnienia jest dla mnie wybawieniem. Przeglądając domyślnie zainstalowane aplikacje od razu natkniemy się na aplikację Gmail, YouTube czy Google+ nie zależnie od producenta, nie sposób nie zauważyć kto jest producentem systemu. Jako, że jestem użytkownikiem, który codziennie korzysta z wiele usług od Google to jestem zachwycony. Mapy od Google znają chyba wszyscy, a jeśli nie to z pewnością kiedyś je poznają, w końcu trzeba się od czasu do czasu gdzieś wyruszyć. Aplikację odpowiedzialną za nawigację z wykorzystaniem tych map też spokojnie znajdzie w smartfonie z Androidem. Jakbym chciał wymieniać dalsze przykłady to mój tekst rozrósł by się do bardzo ogromnym rozmiarów. Nie chcę się też wypowiadać o aplikacjach, z których korzystam rzadko i mam o nich zbyt małą wiedzę.

Google PLAY

Smartfony bez sklepu z aplikacjami straciłby bardzo wiele z swej funkcjonalności. Urządzenia pracujące pod kontrolą Androida mają się czym pochwalić, ponieważ baza aplikacji jest ogromna i nie sposób przetestować wszystkie. W Google Play znajdziemy mnóstwo gier, aplikacji do naprawdę wielu rzeczy. Znaczna część aplikacji jest darmowa, jednak za tą darmowość twórcy "nękają" nas reklamami. Często aplikacja ma płatny odpowiednik pozbawiony reklam, więc darmowe aplikacje są świetnym sposobem na przetestowanie. Przyznaję się, że korzystałem tylko z darmowych aplikacji. Niestety, ale nie jest idealnie. Dużo aplikacji zawiera w sobie złośliwe oprogramowanie, ale w 99,99% przypadków, żeby zdobyć taką aplikację musielibyśmy dotrzeć do końcowych ciemnych zakamarków Google Play. Androida możemy modyfikować w dowolny sposób, bez problemu znajdziemy aplikacje zmieniające wygląd i funkcjonalność całego systemu.

 

windows linux urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
DelphiX   7 #1 14.01.2013 23:34

Młodszy brat ma Andruta w wersji 4.0.1 na tablecie GoClever A971. Powiem tak bo czasem się tym pobawię - jest fajne, pobrałem sobie nawet SDK do tego, ale jakoś nie mogę się zachęcić do programowania na to ;/

PS. Wpis bardzo fajny :)

Szadzio   7 #2 14.01.2013 23:49

Wpis ciekawy, aczkolwiek mam wrażenie, że mówi o oczywistościach dobrze już znanych zdecydowanej większości. Jednakże bez względu na to miło się go czyta, bo jest nader poprawnie skomponowany. Po prostu bardzo ciekawie i interesująco podzieliłeś się własnymi refleksjami. Dobra wieczorna lektura, gratuluję i pozdrawiam.

  #3 15.01.2013 09:02

"Praktycznie od początku byłem przeciwny modyfikacją Androida" i "Mimo tym modyfikacją wszelkie aplikacje działają bez problemu." to jest żenada. Błędy i braki w interpunkcji też są częste, ale już mniej rażące. Do tego znajdziemy w tej recenzji pełno tzw. "literówek", choć to każdemu może się zdarzyć... tyle, że nie w tej ilości. Jest też kilka błędów stylistycznych i składniowych. Natomiast sam przekaz jest jasny i w miarę precyzyjny. Jednak publikowanie tekstów w dużych serwisach wymaga znajomości odstaw ojczystego języka. Pozdrawiam.

4lpha   10 #4 15.01.2013 09:12

I tak wolę moją N9 z MeeGo ;)
Choć przyznam, że z poprzedniego telefonu z Androidem byłem bardzo zadowolony.
Super stabilność, w przeciwieństwie do słuchawek z Windows Phone, restartujących się co chwila.

WODZU   18 #5 15.01.2013 09:40

Samsung Galaxy Ace służy mi już blisko 2 lata i mimo że ogólnie nie jest zły, nie mogę się doczekać przesiadki na coś innego. Mam wrażenie, że telefon napędza Androida "na styk". Przy działającym liczniku danych Onavo Count jako tako funkcjonuje, ale gdy miałem przez kilka dni My Data Manager, telefon nie potrafił płynnie przewinąć ekranu czy nawet wyświetlić listy kontaktów.

"Poszedłem więc do salonu Plusa i po długim oczekiwaniu w kolejce..."
"Niestety, ale mój wymarzony telefon nie był dostępny w salonie..."

Dlatego od dłuższego czasu korzystam z telesprzedaży lub zakupu w sklepie internetowym Plusa. Stało się to po tym, jak siedziałem w kolejce 40min., a przede mną jakaś dziewusia zastanawiała się czy chce tel. z Bada, czy z Androidem, oglądając oba przy wyłączonym ekranie i podziwiając jak połyskuje obudowa.

  #6 15.01.2013 10:30

"od początku byłem przeciwny modyfikacją"

Lol, skonczylem czytac.

  #7 15.01.2013 10:43

Jeden mały błąd:
"Mimo tym modyfikacją wszelkie aplikacje działają bez problemu." Modyfikacją możemy sobie ubarwić życie. Ale życie ubarwiło się nam dzięki modyfikacjom.

Ogólnie ciekawy artykuł.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #8 15.01.2013 13:10

@sunbeam96

A co jaki model ci się restartował ??
To tak samo jakbym twierdził że każdy telefon z Androidem jest zawirusowany i grozi wyciekiem twoich prywatnych danych.

http://android.com.pl/news/5854-ile-warte-sa-wirusy-na-androida/
http://www.komputerswiat.pl/nowosci/bezpieczenstwo/2012/30/wirusy-na-androida-na...
http://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/wirusy/2012/11/android-coraz-bardziej-zag...

Problem restartującego się telefonu, dawno został rozwiązany ale nadal będziesz to przytaczał jako istniejący problem ??

Soren   8 #9 15.01.2013 14:00

" Jednakże bez względu na to miło się go czyta, bo jest nader poprawnie skomponowany."

"Mimo tym modyfikacją wszelkie aplikacje działają bez problemu."

O rly?

4lpha   10 #10 15.01.2013 14:08

@Pangrys | 15.01.2013 13:10

Panu Gajewskiemu z CHIP Lumia 920 wciąż się restartuje. I pisał o tym, że aktualizacja nic nie zmieniła.
No chyba, że kłamie.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #11 15.01.2013 14:25

@sunbeam96
Ja mam dwa telefony z Windows Phone i mi się nie restartują i jak widzę im też sie nie restartują ?? Ale wg ciebie wszystkie WP są tym obarczone ??

http://www.dobreprogramy.pl/Miesiac-z-Lumia-czyli-rzecz-o-historii-wspolczesnej,...
http://www.dobreprogramy.pl/Plichu/tygodnie-z-Lumia--wrazenia-uzytkownika,38328....

Więcej rzetelności ci życzę.

PS
Ciekawe jakie wnioski byś ogłosił po lekturze tego wątku:
http://forum.infonokia.pl/read_topic.php?id=8
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/samsung-galaxy-s-iii-3-smartfon-wadliwa-plyt...
http://www.ibtimes.com/samsung-galaxy-s3-sudden-death-problem-device-getting-bri...
;D

Autor edytował komentarz.
  #12 15.01.2013 15:31

@sunbeam96 no to mamy jednego co mu się telefon resetuje, tzn, że wszyscy mają ten sam problem? No ja Cię proszę...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #13 15.01.2013 16:14

@DelphiX
Dziękuje za docenienie wpisu ;) A jak tam tworzenie aplikacji dla Windows 8? ;)
@Szadzio
Dzięki ;)
Tak wpis mówi o rzeczach wielu dobrze znanych jednak postarałem się przedstawić sporo moich opinii dotyczących Androida.
@sunbeam96
Android też nie działa idealnie, ale z tego co słyszałem na WP dawno już nie ma tego problemu.
@WODZU
Jeśli umowa nie skończyłaby mi się to też nadal używałbym Ace ;)

metkax   5 #14 15.01.2013 16:33

@Pangrys
Pewnie trafiają się różne egzemplarze, ale ani Lumia 800 mojej partnerki ani moja 920 nie restartuje ani nie zawiesza się.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #15 15.01.2013 16:55

@sunbeam96

Widzisz, ciekawie jakbyś zareagował gdybym zaczął twierdzić na podstawie kilku wpisów z for i blogów, że MeeGo Harmattan to samo dno bo wielu się skarży na zawieszanie systemu itp. i podparł to kilkoma linkami ??
Wiem że byłaby to czysta manipulacja ale ty czynisz tak samo.
Zostawiam ci do przemyślenia.

  #16 15.01.2013 20:04

@Pangrys

Oj już, nie rzucaj się, tylko włóż płytę, bo Windows Phone nie startuje xD

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #17 15.01.2013 20:17

@fervi.doctor
hahahaha ;D dzięki za przypomnienie tego błędu, padłem jak pierwszy raz o nim przeczytałem, a jak coś to gdzie tą płytkę mamy wkładać, wie ktoś?

  #18 15.01.2013 21:07

Ten wpis nie wprowadził nic nowego do tematu. Przyjemnie się czytało, ale nic więcej.
PS: Popraw literówki.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 15.01.2013 21:48

Dokładnie, potwierdzam słowa poprzedników Ameryki nie odkryłeś, ale nie o to w tym wpisie chodziło. A że wis się przyjemnie czytało, to chyba najważniejsze.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #20 15.01.2013 22:03

@Scorpions.B

Rozbawił mnie ten błąd, jest po prostu w stylu Microsoftu :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #21 15.01.2013 22:16

@Pangrys
Możemy jakoś naprawić ten błąd, bo się nie zagłębiałem?

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #22 15.01.2013 22:22

http://pclab.pl/news52160.html

O tym mówiłem, jak zwykle kroś w Redmond nie przewidział takiej sytuacji :)

DelphiX   7 #23 15.01.2013 23:21

@Scorpions.B
Muszę najpierw wydać aktualizacje dla UP Radio bo mnie już użytkownicy ścigają :D myślę że od końca stycznia spokojnie ruszę z wieloma przykładami, a mam jako student VS 2012 Ultimate i naprawdę jest kawał IDE :)

Chemical Attack   4 #24 15.01.2013 23:36

Mój HTC HD2 miał Windows Mobile i też sam z siebie się czasem resetował. Był nawet moment, że po kilka razy dziennie (płyty nie żądał). Android pomógł:D

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #25 16.01.2013 16:50

@DelphiX
No to czekam niecierpliwie na informację o wydaniu aplikacji ;)

  #26 16.01.2013 22:04

Gościu, naucz się polskiego zanim zaczniesz pisać.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 17.01.2013 13:36

@deg
Oki, zabieram się z naukę ;*

jaredj   11 #28 21.01.2013 14:14

Kalendarz w androidzie synchronizuje się nawet z outlookiem jeśli założysz konto i skonfigurujesz.
W swoim andku odbieram maile z yahoo, biznesowej poczty exchange i z gmaila, kilka kont. Kalendarz ma zdarzenia ze wszystkich, co czasem zaśmieca widok ale przynajmniej mam wsio w jednym miejscu.
A pocztę outlookową skonfigurowałem nawet żeby czytała zaszyfrowane maile i żeby szyfrowała używając mojego klucza prywatnego.
Miodzio.