Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dell XPS 12 Duo - dotyk w Windows 8 oraz jego jakość w Dellu, sklep Windows, czyli spojrzenie nr. 5

Jest to już mój piąty wpis o ultrabooku konwertowalnym produkcji firmy Dell. Przedstawiłem już specyfikację, jakość wykonania i moje pierwsze wrażenia. Byłem przekonany, że znalezienie nowych tematów będzie teraz trudne. Jednak pytania użytkowników pod moim poprzednimi wpisami sprawiły, że nowe tematy znalazły się dość szybko. Największe podziękowania składam użytkownikowi arlid

Dotyk w Windows 8

O wykorzystaniu dotyku do obsługi Windows 8, a raczej do obsługi nowego środowiska wspomniałem już we wcześniejszych wpisach: Dell XPS 12 Duo - dysk SSD, dotyk w Windows 8 i Office 2013, czyli czw... oraz w Dell XPS 12 Duo - drugie spojrzenie. Jednak w żadnym wpisie nie przedstawiłem jak dotykowy ekran zastosowany w Dell XPS 12 Duo sprawdzi się w klasycznych aplikacjach, nie licząc nowego pakietu Office 2013. Korzystając z trybu tabletu w ultrabooku Della może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali na chwilę przejść do klasycznego Pulpitu, czy też klasycznej aplikacji. Przechodzenie na chwilę do trybu ultrabooka wydaje się być bezsensowne, zwłaszcza, gdy już wygodnie leżymy. Postanowiłem sprawdzić czy obsługa klasycznych rozwiązań wykorzystując dotyk jest możliwa.

Jakość dotyku zastosowania w Dell XPS 12 Duo

Zawsze byłem ciekawy jak dotyk sprawuje się w laptopach. Po dłuższej zabawie stwierdzam, że ten zastosowany w Dellu XPS 12 Duo sprawdza się świetnie. Jest czuły i idealnie reaguje na nasze polecenia. Jednak najbardziej zaskoczyło mnie to, że ekran jest 10 punktowy, czyli wszystkie nasze palce u dłoni są poprawnie wykrywane.
Można by to wykorzystać do stworzenia ciekawych gier zespołowych.

Pulpit, eksplorator plików

Czy usunięcie pliku z dysku wykorzystując dotyk może być wygodne? Jeśli ktoś jest zwolennikiem "łapania" pliku za pomocą kursora i przenoszenia go do kosza to wykorzystanie dotyku może okazać się wygodniejsze od tradycyjnych metod.
Wystarczy przytrzymać palec na pliku i przenieść plik do kosza. Naprawdę łatwe i przyjemne rozwiązanie. Jednak co z menu kontekstowym? Wystarczy, że przytrzymamy na pliku palec trochę dłużej, a pojawi się nam menu kontekstowe. Jako, że mam szczupłe, drobne palce to nawigacja po tym menu jest dla mnie prosta.
Dell XPS 12 posiada też spory ekran w porównaniu z tradycyjnym tabletami, więc wybór mniejszego elementu jest znacznie prostszy. Powiększanie otwartych okien, ich zamykanie czy też minimalizacja jest wygodna. Wykonywanie tych czynności jest równie proste co za pomocą kursora.
W Windows 8 spotkamy się z wstążką. Wcześniej to rozwiązanie bardzo mi się spodobało. jednak dopiero teraz doceniłem wstążkę.
Korzystając z dotyku zastosowanie wstążki naprawdę się docenia. Zastosowanie rozwiązania znanego od Office 2007 świetnie się sprawdza pod dotykiem. Jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze, niż rozwiązania znane z poprzednich odsłon Eksploratora Windows. Wybranie jakiegoś polecenia w wstążce jest o wiele wygodniejsze, ikony podstawowych czynności są sporych rozmiarów, więc trafienie palcem w odpowiednie miejsce jest łatwe.

Obsługa klasycznych aplikacji

Jeśli przechodząc do klasycznego Pulpitu nie mamy zamiaru pracować z plikami czy folderami to najszybciej mamy zamiar skorzystać z klasycznej aplikacji. Postanowiłem sprawdzić czy jest to możliwe wykorzystując dotykowy ekran zastosowany w ultrabooku Della.
Na rynku oprogramowani można zauważyć trend polegający na tworzeniu klasycznych aplikacji w stylu Modern UI lub stosowaniu interfejsu przystosowanego pod dotyk. Chyba najlepiej widoczne jest to wśród wszelkiego oprogramowania chroniącego nas przed szkodliwym oprogramowanie.
Jednak sporo aplikacji nie posiada interfejsu przystosowanego do obsługi za pomocą dotyku. Postanowiłem sprawdzić jak obsługuje się program VLC media player, a raczej tylko na to spojrzeć. Podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej przez mnie menu kontekstowego, poszczególne opcje w programie VLC są niewielkie.
Pod moimi drobnymi palcami obsługuję się to fajnie, ale osoby z większymi palcami mogą mieć problem. Wskazanie palcem przycisku "Play" czy też "Stop" jest proste, ale nawigacja po ustawieniach i całym menu już średnio się sprawdza.

Sklep w Windows 8 według Della

Przy pierwszym uruchomieniu sklepu w Windows 8 na ultrabooku konwertowalnym Della zaskoczyła mnie nowa kategoria.
Producent wybrał aplikacje, które według Niego mogą Nas zainteresować. Niby mała rzecz, a cieszy. Miałem o tym wspomnieć już wcześniej, ale zawsze zapominałem.

Wcześniejsze wpisy

Jeśli ktoś chcę przeczytać moje poprzednie wpisy to zapraszam tutaj: 1, 2, 3, 4 

windows sprzęt oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   19 #1 23.04.2013 09:01

Wpis jak zawsze bardzo dobry. Co do aplikacji to dotyk naprawdę się nie sprawdza z aplikacjami nie przystosowanymi do tego .

chrome_9   5 #2 23.04.2013 09:13

Ta recenzja najlepiej pokazuje że MS musi jak najszybciej zlikwidować w systemie wszystkie aplikacje narzędziowe win32 i zastąpić je wersjami metro. Pulpit powinien być uruchamiany tylko jako kompatybilność wsteczna ze starymi aplikacjami. Aplikacje systemowe nie powinny wymagać uruchamiania pulpitu, szczególnie że MS planuje wypuszczenie tabletów 8 calowych (Acer W3)

skandyn   10 #3 23.04.2013 09:20

Do takiego czegoś to może bardziej przydałby się jakiś rysik.

Pozdrawiam.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #4 23.04.2013 09:49

@chrome_9
W obecnym stanie Modern UI świetnie się sprawdza do prostych aplikacji, do aplikacji bardziej zaawansowanych i do pracy na kilku aplikacjach w ogóle się nie sprawdza. Przed Microsoftem i Modern UI jeszcze bardzo daleka droga w osiągnięciu tego celu.
@skandyn
Jeśli miałbym pracować na 10 calowym ekranie to bez rysika by się nie obyło.

koneton   6 #5 23.04.2013 09:55

chrome_9 - dla Microsoftu to może być problem, bo największym odbiorcą systemów MS jest biznes, dla którego Modern UI to tylko kłopot lub niepotrzebny gadżet. A nie sądzę, by chciał takie działanie rozróżniać między wersjami Pro i zwykłymi.

januszek   22 #6 23.04.2013 10:05

Hmm, na ulrabooku kafelki są wyłącznie dodatkowym wodotryskiem do systemu - i tam interfejs modern lepiej obsługuje mi się myszką niż palcem ;) Zupełnie inaczej wygląda to na Lumii 820 ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 23.04.2013 11:36

@koneton
Ostatnio mam odczucie, że Microsoft trochę zapomniał o tym, że największym odbiorcą jest biznes ;)

xomo_pl   24 #8 23.04.2013 15:25

chrome_9; MS powinien usunąć obsługę aplikacji WIN32? hahaha

1) przypomnieć Ci czym się skończył dla MS podobny ruch na rynku "smartfonów"? do tej pory nie mogą się pozbierać (na świecie WP idzie słabiutko i szybko im się to nie zmieni) a mieli przecież większość rynku przez długi czas a wiele osób "marzyło" wręcz o posiadaniu telefonu z WinMobile.
Podobny ruch na systemie komputerowym byłby katastrofą i oni to dobrze wiedzą, w przeciwieństwie do Ciebie :) MS wypuścił W8- połączenie Twojego "środowiska ideału" z normalnym W8 i co? masa ludzi instaluje protezy tego co MS zabrał w imię swojej rewolucji a nowego interfejsu unikają jak ognia na zwykłych komputerach.
2) aplikacje modern są strasznie ubogie w opcje (w większej części), praca "na wielu oknach" praktycznie nie istnieje, brak czegoś w rodzaju traya, paska zadań. I to ma być system do pracy? chyba, że w/g kogoś praca to otwarcie youtube i IE z facebookiem- wtedy owszem, modern daje radę...


@skorpions.B

po tym jak ostatnio opisałem Speech Recognition mam dla Ciebie pomysł na test: sprawdź jak się sprawuje w trybie tabletu i ultrabooka ta funkcja (musisz przełączyć język systemu na ang/de/fr/hiszpański)- ciekawy jestem szczególnie z uwagi na to, że w tej funkcji ważna jest lokalizacja i jakość wbudowanego mikrofonu (można teoretycznie podłączać sobie dodatkowy mikrofon ale kto będzie chciał omijać dodatkowe sprzęty obok tabletu :) ).

przemor25   14 #9 23.04.2013 15:30

@chrome_9
Ostatnią rzeczą jaką powinien zrobić Microsoft to wywalenie win32. Win32 na pewno zostanie, choćby z powodów, które wymieniłeś ale nie każdy użytkownik, który zarabia dzięki systemowi, mógłby osiągnąć tyle i w tak krótkim czasie używając tylko aplikacji z Modern UI. MUI na pewno z biegiem czasu będą się rozrastać, zacznie powstawać coraz więcej profesjonalnych aplikacji typu Deezer ale na pewno win32 nie powinien zostać tylko i wyłącznie jako relikt przeszłości. Bo po prostu nie każdemu w biznesie będzie odpowiadała praca w MUI.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #10 23.04.2013 16:37

@zomo_prl
Ciekawy pomysł na test. Nic nie obiecuję, ale możliwe, że przeprowadzę taki test. Jednak pojawi się prawdopodobnie dopiero w podsumowaniu, bo ostatnio nie mam zbytnio czasu ;)

arlid   16 #11 23.04.2013 17:54

Ciekawy wpis, fajnie, ze ująłeś to o co pytałem :) Nie spodziewałem się jednak, ze powstanie wpis na ten temat :P I dziękuje za wyróżnienie - po prostu jestem ciekawy xD Mam jeszcze inne pytanie. Czy odczuwalny jest efekt "uginania" się ekranu? A jak wygląda sprawa palcowania się ekranu. jak tak poprzesuwamy palcem (np. przenosząc pliki) i potem wyłączymy ekran, bądź komputer strasznie jest ekran pomazany? Oczywiście wiem, ze to zależy te z od czystości rąk itd., jednak niektóre ekrany strasznie łapią palce (coś na wzór obudowy black piano). A mogę prosić o screena aplikacji dobreprogramy ( nie pracuję na W8), bo ciekawy jestem jak ona wygląda i jak się sprawuje :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #12 23.04.2013 18:24

@arlid
Palce na ekranie są widoczne, efekt można porównać do tego występującego w większości smartfnów z Gorilla Glass, jeśli ekran jest włączony nie widać śladów po palcach, przy wyłączonym ekranie ślady są widoczne. Efekt uginania ekranu nie jest odczuwalny, nie występuje on. Wygląda to tak samo jak w smarfonach.
Tutaj masz wygląd aplikacji od dp: http://imgur.com/SrONn67,XWhkgps,OMIUlaA,pqmCQWa,lrAx8Yl,LAqFnHQ#0

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #13 23.04.2013 21:44

Kilka razy podkreśliłeś, że masz małe place, zastanawia mnie jednak co ludźmi których ręce są większe. Wtedy wygoda obsługiwania klasycznych aplikacji nie będzie już taka duża.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #14 23.04.2013 22:39

@Shaki81
Już dla mnie jest średnio wygodna i trafienie w jakiś mały element jest nie wygodne. Przy potężniejszych dłoniach z pewnością ktoś będzie miał jeszcze trudniej. Przy planowanych ekranach poniżej 10 cali bez rysika się nie obędzie. Jednak do obsługi klasycznego Pulpitu tylko klasyczne rozwiązania, chyba, że chcemy wykonać jakąś prostą czynność.

arlid   16 #15 24.04.2013 17:40

@Scorpions.B
Dzięki za zrzut ekranu :) To podobnie jak wszędzie, podczas pracy palców nie widać, gorzej po wyłączeniu urządzenia. Ale parę ruchów ściereczka i blask jak nowe :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #16 24.04.2013 17:52

@arlid
Bez sciereczki to z domu lepiej się nie ruszać, bo pozostawione ślady na ekranie niezbyt estetycznie wyglądają w urządzeniu tej klasy, przecież na spotkaniu biznesowym się nie pokażemy z umazanym ekranem ;D

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #17 24.04.2013 17:55

Dotyk i klasyczny interfejs. To pasuje jak pięść do oka ;) No chyba, że rysik; wygodniejsze to niż wożenie ze sobą bezprzewodowej myszki :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #18 24.04.2013 17:57

@przemor25
Trafne porównanie ;D

arlid   16 #19 25.04.2013 18:11

@Scorpions.B
To lepiej wykorzystać pomysł, który podał przemor25 - rysik :) Bo tak z tą ściereczką nie będziemy do trzeć przy wszystkich xD

przemor25   14 #20 25.04.2013 18:25

http://gallery.dpcdn.pl/img/-/-x-/-/-/-/UGC/40729/20130422231833_0.jpg
Takie są moje spostrzeżenia jak widzę takie zdjęcia :)

@arlid
Po coś te rysiki są, niech Microsoft korzysta z tego dopóki Apple tego nie opatentował :P

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #21 25.04.2013 19:30

@arlid
Właśnie rysik, w końcu ten Dell to według wielu sklepów sprzęt przeznaczony dla biznesu, a tam do "zabawy" w Excelu z pewnością by się przydał.

arlid   16 #22 26.04.2013 18:04

@Scorpions.B
Obsługa Excela musi być szczególnie fajna :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #23 26.04.2013 18:25

@arlid
Oj tam podstawowych funkcji ;D Jeśli miałbym zrobić coś poważniejszego wykorzystując ekran dotykowy to bez kilku piw raczej bym nie podszedł.

przemor25   14 #24 27.04.2013 08:32

A propos piwa to w moim przypadku piwko nieraz pomagało rozwiązać parę zagadek programistycznych (czytaj: przed piwem - ściana; po piwie - olśnienie :P ).

przemor25   14 #26 28.04.2013 09:00

Świetne :D Ja po dwóch piwach nigdy nie miałem takich szczytów jak ma Ballmer :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 28.04.2013 09:22

@przemor25
Bellmer to i bez piw ma niezłe szczyty ;D Chociaż kto go wie, można zawsze jest po dwóch piwach :P

przemor25   14 #28 02.05.2013 01:15

@Scorpions.B
Ja do dziś się zastanawiam, co on takiego brał podczas jego słynnego szalonego występu http://www.youtube.com/watch?v=wvsboPUjrGc :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #29 02.05.2013 09:21

@przemor25
Też bym chciał to wiedzieć, bo raczej piwo to nie było ;P

przemor25   14 #30 03.05.2013 15:33

http://www.youtube.com/watch?v=_-8IufkbuD0
Teraz już wiadomo komu zawdzięczamy sukces "Najlepszego Windowsa w historii" :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #31 03.05.2013 16:38

@przemor25 |
Mistrzowska reklama :D
Już teraz wiadomo, czemu Windows 8 słabo się sprzedaje, niema tak dobrej reklamy jak Windows 8 :P

przemor25   14 #32 04.05.2013 18:45

Właśnie wróciłem z poprawin pomajówkowych i niestety nie udało mi się osiągnąć "szczytu ballmera" :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #33 04.05.2013 18:52

@przemor25
Pozazdrościć, ja niestety nauka do matury w tym roku, ale po 15 maja nadrobię zaległości i może uda mi się osiągnąć "szczyt Ballmera", przydałby się, bo jeszcze egzamin zawodowy przed mną ;D

przemor25   14 #34 06.05.2013 13:26

@Scorpions.B
A na studiach, nie wiem czy wiesz, ale najlepsze imprezy są w czasie sesji :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #35 06.05.2013 13:31

@przemor25
Jeszcze nie wiem, ale mam nadzieję, że niedługo się o tym dowiem ;D

przemor25   14 #36 08.05.2013 08:39

@Scorpions.B
A już na pewno nie ominie Cię to jak będziesz studiował w obcym mieście i mieszkał w akademiku :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #37 10.05.2013 16:24

@przemor25
Pierwsza część będzie spełniona na pewno, a druga na pewno nie ;) Ale 50% tych atrakcji mnie nie ominie ;)

przemor25   14 #38 12.05.2013 09:27

Uch... czyli będziesz wynajmował mieszkanie? Ale uważaj, bo Twoi potencjalni sąsiedzi mogą być uszczypliwi i nietolerancyjni wobec studenckich imprez domówkowych :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #39 13.05.2013 08:19

@przemor25
Raczej studia zaoczne, chociaż jeszcze pewien nie jestem ;)

przemor25   14 #40 14.05.2013 20:04

@Scorpions.B
Wbijaj do Warszawy na studia :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #41 14.05.2013 20:25

@przemor25
Troszkę daleko mam :P

przemor25   14 #42 19.05.2013 10:13

@Scorpions.B
A gdzie mieszkasz? :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #43 19.05.2013 12:27

@przemor25
ponad 100 km od Warszawy ;)

  #44 13.10.2013 21:32

i7 8 gb ram ,full hd ,hd4000,i dotyk....ponad 6000zl? chyba lekka przesada....zabawka dla ludzi lubiacych wyrzucac pieniadze w błoto..

Scorpions.B REDAKCJA  23 #45 14.10.2013 18:30

Dell XPS 12 Duo jest drogi, dla znacznie większej liczby użytkowników za drogi. Można znaleźć wiele ultrabooków tańszych z takimi samymi podzespołami. Jednak XPS 12 Duo jest urządzeniem wykonanym idealnie, można go porównać do Mercedesa klasy S.