Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kwartał z Windows 8

Z Windows 8 mam kontakt już ponad 3 miesiące. Postanowiłem dodać kolejny wpis o nowym systemie operacyjnym od Microsoftu dotyczący moich odczuć po dłuższym kontakcie. Z Ósemki korzystam codziennie, wykorzystują ją do wielu czynności(do gier coraz rzadziej, wolę konsolę, jeszcze raz dziękuje redakcji ;) ). Ponad 3 miesiące z Windows 8 dały mi wiele powodów do zadowolenia, niestety ale też sporo powodów do nie zadowolenia.
Od mojego ostatniego wpisu o Windows 8 trochę się zmieniło. Większość sprzedawanych obecnie komputerów posiada Windows 8, pojawiają się laptopy z ekranami dotykowymi, pojawia się też wiele urządzeń będących próbą połączenia tabletu z laptopem. Łatwo jest zauważyć, że Windows 8 daje twórcom sprzętu większe możliwości do popisu w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych konstrukcji, które według mnie prezentują się w wielu wypadkach świetnie.

Trzy miesiące i moje spostrzeżenia

Nowy system od Microsoftu, czyli Windows 8 wprowadza wiele nowości, o tym wie już każdy zainteresowany. W swoich poprzednich wpisach przedstawiłem znaczną część z nich. Jednak kilka naprawdę ciekawych nowości umknęło mojej uwadze, postaram się to nadrobić.
Stworzyłem dosyć pokaźną liczę wpisów o Ósemce, jednak opisywały one moje wrażenie pod dość krótkim czasie korzystania. Po miesiącu korzystania z Windows 8 postanowiłem zrobić podobny wpis do tego: Miesiąc z Windows 8. Jednak czy miesiąc z nowym systemem operacyjnym to wystarczający czas, aby wyrobić sobie pełną opinię o nim? Uważam, że nie. Dlatego też postanowiłem stworzyć nowy wpis.

Modern UI

Swoje pierwsze spojrzenie na nowy, przez wielu uważany za rewolucyjny interfejs przedstawiłem w wpisie: Modern UI – godny następca Menu Start. W tym wpisie skupiłem się tylko i wyłącznie na nowym interfejsie. Modern UI jest na tyle poważną zmianą, że stworzenie oddzielnego wpisu jest jak najbardziej zrozumiałe. Jako, że to właśnie tą zmianą na samym początku zauważa każdy, więc od tego postanowiłem zacząć mój kolejny wpis o nowym Windowsie.
Na samym początku mojego wpisu na temat Modern UI stwierdziłem, że większość negatywnych opinii jest wygłoszona przez osoby, które nie miały styczności z Windows 8. Te 3 miesiące utrwaliły mnie w tym przekonaniu. Zauważyłem, że sporo osób krytykuje Windows 8 nie mając z nim styczności. Spostrzegłem również, że sporo osób, które popracowało na Ósemce chwalą sobie nowe rozwiązania. Jednak nie są to pochwały wygłaszane tuż po pierwszym kontakcie, a po dłuższym korzystaniu. Są też osoby, które nawet po kilku próbach nie były w stanie zaakceptować nowych rozwiązań. Nie dziwi mnie to, ponieważ niektóre z wprowadzonych zmian są dość spore i po kilku latach korzystania z starszych systemów operacyjnych od Microsoftu, użytkownicy zbyt mocno przywykli do Menu Start i nie są w stanie zaakceptować nowych rozwiązań. Wybawieniach dla nich powinny być aplikacje symulujące klasyczne Menu Start, a jest w czym wybierać. Od siebie polecam program stworzony przez użytkownika sgj: StartForDesktopModern UI mimo, iż dla mnie jest lepszym rozwiązaniem od Menu Start nie jest idealne. Już po kilku tygodniach zacząłem zauważać jak słabo konfigurowalny jest nowy interfejs. Możemy wybrać pomiędzy kilkoma tapetami przygotowanymi przez Microsoft, a możliwości ustawienia kafelków są niewielkie. Uważam, że ustawienie typowej tapety(posiadającej wiele szczegółów i zbyt kolorowej) w Modern UI nie byłoby zbyt przyjemne dla oka, wszystko stałoby się mało czytelne. Jednak Microsoft powinien nam dać możliwość ściągnięcia dodatkowych tapet.
Zawiodłem się też na aplikacjach przeznaczonych pod Modern UI. Większość to aplikacje bardzo proste, ich możliwości czasami przypominają aplikacje pisane przez uczniów na lekcjach.
Są też odpowiedniki klasycznych aplikacji, jednak większość to uproszczone okrojone wersje. Spodziewałem się, że aplikacje będą bardziej rozbudowane, że pojawi się wiele ciekawych aplikacji, które z chęcią zainstaluję. Może moje narzekania są zbyt wczesne, w końcu minęły dopiero 3 miesiące, może dajmy twórcom czas.

Podrasowany Pulpit

O zastosowaniu wstążki w eksploratorze plików już kiedyś wspominałem. Jako użytkownik MS Office 2007 i 2010 nie miałem problemu ze zmianą przyzwyczajeń. Zauważyłem, że w przeciwieństwie do interfejsu Modern UI większość użytkowników niema początkowo problemów z obsługą wstążki. Może jest to spowodowane tym, że już pracowali no Office 2007/2010, a może tym, że korzystanie ze wstążki jest banalnie proste. Według mnie zastosowanie wstążki jest krokiem do przodu, dzięki temu praca z plikami i folderami stała się znacznie przyjemniejsza. Co zmieniło się przez te 3 miesiące? Chyba to, że korzystając z Windows XP/7 coraz bardziej doskwiera mi brak wstążki.
Brak przycisku Menu Start zupełnie mi nie przeszkadza. Najechanie myszką na lewy dolny róg(dokładnie tam gdzie kiedyś znajdowało się stare Menu Start) stało się dla mnie tak samo wygodne jak kliknięcie w ikonkę reprezentującą Menu Start. Jednak z chęcią zobaczyłbym opcję pozwalającą nam na zdecydowanie, czy chcemy mieć przycisk, czy też nie. W Windows 8 przycisk ten odpowiadałby ze przejście do Modern UI. W ogólnie nie tęsknie za starym rozwiązaniem, nowe stało się dla mnie lepsze i wygodniejsze.

Opcje, które ułatwiają życie

Windows 8 to nie tylko Modern UI, ale także wiele nowych ciekawych opcji i narzędzi. Trzy miesiące z nowy systemem operacyjnym od Microsoftu uświadomiły mnie jak przydatne stają się nowe rozwiązania. Postanowiłem przedstawić/przypomnieć kilka z nich, a oto one:

Program antywirusowy

Chyba każdy zdaję sobie sprawę z ilości złośliwego oprogramowania zagrażającego systemom Windows. Ogromna popularność Windows przyciąga oszustów, więc powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę naszego systemu operacyjnego. W wcześniejszych odsłonach systemów Windows musieliśmy pomyśleć o antywirusie darmowym, czy też płatnym. W Ósemce program antywirusowy został już wbudowany. Kojarzycie Microsoft Security Essentials? Jego lekko zmieniona wersja znalazła się Windows 8, program wspomagany jest przez znany z poprzednich odsłon Windows Defender oraz zaporę systemową. Obawiacie się o jakość tego oprogramowania? Z własnego doświadczenia powiem Wam, że program dostarczony wraz z Windows 8 działa naprawdę świetnie. Już kilkukrotnie zostałem ostrzeżony o zagrożeniu, które szybko zostało usunięte. Po 3 miesiącach korzystania z Windows 8 postanowiłem przeskanować system operacyjny oprogramowaniem Kaspersky 2013, żadne zagrożenie nie zostało wykryte. Zaznaczam, że przez mój komputer w tym czasie przewinęło się sporo niezbyt pewnych nośników danych. Sporą zaletą tego antywirusa jest niska zasobożerność, jest to jeden z najlżejszych antywirusów. Wiadomo, że program nie jest tak dobry jak najlepsze płatne antywirusy, ale wśród darmowych wypada bardzo dobrze i przeciętnemu użytkownikowi powinien wystarczyć.

Przywracanie systemu

O słynnym tzw: formacie słyszał chyba prawie każdy użytkownik Windows. Systemy operacyjne od Microsoftu po okresie dość intensywnego użytkowania tracą początkową werwę, uruchamiają się wolniej, na dysku pojawia się wiele zbędnych śmieci. Mimo, iż problem ten jest coraz mniejszy to niestety nadal występuje. Czasami też system po prostu nam "padnie" czy to przez szkodliwe oprogramowanie, czy naszą niewłaściwą ingerencję w system. Często najłatwiejszym wyjściem jest ponowna instalacja systemu operacyjnego. Wcześniej potrzebowaliśmy do tego płyty z Windowsem i wiązało to się z utratą danych, Ci bardziej sprytni wykonali oczywiście obraz systemu i dla nich reinstalacja systemu nie była tak bolesna. Współczuję tym, którzy trzymali wszystkie swoje dane na partycji systemowej.
Microsoft na szczęście jest tego świadomy i w nowym systemie operacyjnym dał nam cudowne narzędzie do przywracania systemu. Postanowiłem z niego skorzystać, chociaż takiej potrzeby nie miałem, ale stwierdziłem , że warto być przygotowany z obsługi tego narzędzia.
Pierwszą opcją jest "Odświeżenie komputera z zachowaniem istniejących plików". Windows 8 wyjaśnia to w sposób następujący:
Jeśli komputer nie działa poprawnie, możesz go odświeżyć, nie tracąc zdjęć, muzyki, filmów oraz innych plików osobistych
Idealne rozwiązanie dla użytkowników lubiących trzymać wszystko na Pulpicie i dysku systemowym. Zachowane zostają również aplikacje, niestety tylko te z Modern UI.
Drugą opcją jest: "Usuwanie wszystkich danych i ponowne instalowanie systemu Windows". Czyli opcja ta przypomina klasyczną ponowną instalację systemu. Wszystko zostaje przywrócone do ustawień fabrycznych. Szkoda, że opcji tej nie potrafią, a raczej nie chcą wykorzystać producenci sprzętu, szczególnie Microsoft. W urządzeniach Surface nie dość, że sporo miejsca zajmuje system to do tego dochodzi partycja Recovery, a dostępnego miejsca jest naprawdę mało.
Proces odświeżania systemu w obu przypadkach nie należy do długich. Czy korzystanie z drugiej opcji jest lepszym rozwiązaniem od klasycznego "formatu"? Nie wiem, na pewno ma swoje plusy. Nie jestem w stanie określić, czy system będzie tak samo "świeży" jak tuż po instalacji, ponieważ w ciągu trzech miesięcy trudno było zamulić Windows 8. Zaznaczam, że zamulenie Windows jest coraz trudniejsze.

Windows SmartScreen

Głównym zadaniem SmartScreen jest sprawdzanie czy pobrana aplikacja jest bezpieczna. Program wysyła informacje o aplikacji do Microsoft i przysyła nam odpowiedź. Jest to narzędzie dość kontrowersyjne, sporo osób zarzuca, że jego głównym zadaniem jest szpiegowanie. Microsoft temu zaprzecza, podaje też, że po pewnym czasie informacje są usuwane. Według mnie SmartScreen na pewno daję nam dodatkową ochronę, osoby, które nie lubią dzielić się swoimi danymi powinni opcję to wyłączyć.
Sam ciągle mam dylemat nad wyłączeniem tej opcji. Nie próbowałem uruchomić żadnego szkodliwego oprogramowania, ale mimo to, aplikacja ostrzegła mnie przed AQQ, trochę dziwne. Jeśli chcecie dowiedzieć się czego więcej o tym narzędziu zachęcam do przeczytania tego wpisu: SmartScreen

Synchronizacja ustawień

Wspomniałem o niej już wcześniej. W skrócie opcja pozwala nam na synchronizację ustawień pomiędzy różnymi urządzeniami wyposażonymi w Windows 8 i Windows RT. Ustawienia przypisywane są do naszego konta Microsoft. Z synchronizacją ustawień miałem pewne problemy. Po pierwsze opcje dotyczące Pulpitu nie chciały mi się zsynchronizować, a przynajmniej tak myślałem. Podczas zmiany tapety, koloru paska i obramowań tworzona była nowa kompozycja, a wcześniejsza zsynchronizowana pozostawała bez zmian. Moje zdziwienie było spore, gdy po zalogowaniu się na inny komputer zobaczyłem moją obecną tapetę, która według systemu nie jest zsynchronizowana. Problem występował również na drugim urządzeniu. Drugim problemem były przypadek, gdy ustawienia dotyczące Modern UI nie zostały prawidło zapamiętane, a dokładniej w ogóle nie zostały zapamiętane. Musiałem, więc wszystko ustawiać od nowa. Szkoda, że z tak podstawowymi funkcjami są problemy.
Ostatnio jest coraz głośniej o różnych wyciekach danych, więc trochę obawiam się trzymać wszystkich danych na koncie Microsoft, dlatego postanowiłem odznaczyć opcję odpowiedzialną za zapamiętywanie haseł. Tym bardziej, że wcześniejsze problemy trochę zraziły mnie do funkcji synchronizacji.
Jako, że korzystam tylko z jednego komputera postanowiłem powrócić do klasycznego konta lokalnego.

Czy kwartał jest w stanie wpłynąć na nowy Windows?

Wspomniałem już wcześniej, że Windows ma pewne problemy ze sprawnością działania po dość intensywnym użytkowaniu. Zaraz ktoś stwierdzi, że trzy miesiące to zbyt krótki okres czasu, ale ja przez ten czas nie odpuszczałem Ósemce i wystawiałem ją na różne próby. Nie zauważyłem jednak jakichkolwiek zmian w szybkości uruchamiania, czy też sprawności działania. Z chęcią zobaczyłbym jak system sprawuje się po roku dość intensywnego korzystania. Moja odpowiedź na pytanie: "Czy kwartał jest w stanie wpłynąć na nowy Windows?", brzmi nie. 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 05.02.2013 16:37

"Może moje narzekania są zbyt wczesne, w końcu minęły dopiero 3 miesiące, może dajmy twórcą czas."

Pomijając fakt, że już któryś raz powinno być "twórcom", Ósemkę udostępniono we wrześniu 2011 roku. Tak, jedenastego. Wersję oczywiście nie finalną, ale dedykowaną developerom (z domyślnie zainstalowanym Visualem) właśnie po to, żeby po premierze od razu mieć masę w pełni funkcjonalnych i dopracowanych aplikacji. Po drodze coś musiało pójść nie tak...


Po mniej-więcej roku użytkowania W8 (jeszcze od czasów bety) uważam, że od strony "klasycznej" to bardzo dobry system. Nadal uważam też za szczyt draństwa brak możliwości rezygnacji ze strony "rewolucyjnej", bo do kafelków nie przyzwyczaiłem się ani trochę i uważam je za zupełnie zbędą narośl na całkiem dobrym systemie. Wstążka też nie wydaje mi się wygodniejsza od klasycznych rozwijanych menu, ale nie dramatyzuję z tego powodu. Za to całkiem podoba mi się idea ekranu startowego zamiast Menu Start.

W skrócie - system byłby naprawdę świetny, gdyby MS nie stosował przymusu, a dał dowolność stosowania nowości lub nie.

MaXDemage   19 #2 05.02.2013 16:38

Przepraszam, że tak bez czytania samego wpisu, ale taka ważna dosyć rzecz rzuciło mi się na wstępie. Po tytułach nie stawiamy kropki, więc w Twoim wypadku musisz skasować tę nieszczęsną kropę za ósemką.


- rzekłem to ja malkontent ;p

Scorpions.B REDAKCJA  23 #3 05.02.2013 16:58

@MaXDemage
Nie widziałem jej wcześniej ;D Już usunięta ;)

SalcefiX   8 #4 05.02.2013 17:11

Dla mnie najważniejszymi funkcjami w Windows 8, których używam to szyfrowanie dysku, historia plików (naprawdę dobra rzecz) i miejsce do magazynowania, czyli właściwie wszystkie funkcje związane z zabezpieczeniem danych przed utratą.

Na wygląd nie zwracam uwagi, bo i tak od razu uruchamiam pulpit, synchronizacja dobra rzecz ale da się bez niej żyć. Przywracanie czy czyszczenie systemu też może się przyda, ale na razie nie było potrzeby używania.

IT-Fun   6 #5 05.02.2013 17:24

Jestem ciekawy jak dokładniej działa ta druga opcja naprawy systemu, czy może jest gdzieś w katalogach systemowych kopia obrazu install.wim (tego z całym Windowsem) i jej uruchomieniu jest wypakowywany ten obraz. A jakbym zakaził się nowym wirusem to mógłby on zmodyfikować ten obraz czy jak?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 05.02.2013 17:28

Mówiłem to kilka razy i zaś powtórzę - Nie taki diabeł straszny jak go malują.

nitro2012   10 #8 05.02.2013 17:40

Przywracanie systemu istnieje od WinXP. Ile razy na studiach przywracałem system Vista,"7" przy użyciu tej funkcji. więc nie jest to nowość.

  #9 05.02.2013 17:59

Jednak przywracanie systemu z ósemki działa na nieco innej zasadzie więc jest to nowość.

przemor25   14 #10 05.02.2013 18:01

Mało jest rzeczywiście przydatnych aplikacji w Modern UI. Jedną z nich jest na pewno appka do Dobrychprogramów :)

Dodałbym jeszcze jedną wadę Windows 8. Przydałaby się opcja usuwania grup kafelków. Kto instalował kiedykolwiek Free Studio ten wie jak uciążliwe jest ręczne usuwanie każdego komponentu pozostałego po instalacji Free Studio :)

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #11 05.02.2013 18:16

Ten system to porazka , ma tylko 2,35% i zaliczył znaczny spadek wzrostu styczniu względem grudnia
powtorka windows vista dziekuje nie kupuje :).

  #12 05.02.2013 18:18

@nitro2012:
To nie jest ten sam mechanizm co w WinXP/Vista/7.
Oprócz traydycjnego przywracania jest też "odświeżanie", coś jak "reset do fabrycznych".

Scorpions.B REDAKCJA  23 #13 05.02.2013 18:23

@foreste
Wśród graczy ma się znacznie lepiej, obecnie ponad 8% i utrzymuje wzrost na poziomie niecałych 2%.
@przemor25
Po zainstalowaniu kilku aplikacji na świeży system, a zwłaszcza Office też trochę miałem pracy z usuwaniem ;D
@SalcefiX
Nie zwracałem zbytnio uwagi na wymienione przez Ciebie funkcje, może czas się nimi zainteresować ;)
@Shaki81
A nawet całkiem przyjemny ;P

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #14 05.02.2013 18:24

@nitro2012
"Przywracanie systemu istnieje od WinXP. Ile razy na studiach przywracałem system Vista,"7" przy użyciu tej funkcji. więc nie jest to nowość."

Przywracanie systemu istnieje od Win Me, a nie XP...

Funkcja o której mowa to nie jest "Przywracanie Systemu"(to w W8 istnieje w niezmienionej formie), tylko 2 całkowicie nowe opcje.

przemor25   14 #15 05.02.2013 18:25

@Scorpions.B
Po Office jest również trochę pracy ale to i tak nic w porównaniu z czyszczeniem po FS :D

foreste   16 #16 05.02.2013 18:28

Ja nie wiem jak wam ten system podoba,ale ten system od strony graficznej mnie odpycha zajeżdża mi jak był dla kobiety/dzieci anie do zastosowań” ogólnych .
Nie ma znaczenia jaki kolor i jaka tapeta ten interfejs jest ohydny aero było znacznie estetyczne i mile dla oka :).

Autor edytował komentarz.
  #17 05.02.2013 18:32

@foreste
Jeżeli jakość systemu zależy dla Ciebie tylko i wyłącznie od statystyk używalności to gratuluję. Istnieje cos takiego jak moda, a ona potrafi zniszczyć dobre produkty na rzecz gorszych tylko i wyłącznie z powodu, że te gorsze są bardziej popularne.

skandyn   10 #18 05.02.2013 18:44

Moim zdaniem takie menu start jest najlepsze:
http://www.iobit.com/iobitstartmenu8.php

Pozdrawiam.

biomen   8 #19 05.02.2013 18:48

@foreste
A mnie nie dziwi wcale że ktoś kto użytkuje Linuksa wypowiada się tak "pochlebnie" o nowych okienkach. Może przedstawisz jakieś sensowne argumenty dlaczego Windows 8 to porażka czego mu brakuje? Będzie to o wiele lepsze niż twoje subiektywne opinie. :P

Co do wpisu i samego systemu ogólnie:
1. Zgodzę się z autorem że w Windows Store jest bieda i nie ma żadnego "ambitniejszego" softu. Ale mam osobiście nadzieje że następny (już kafelkowy oczywiście) Office to zmieni i jakoś ciekawie się to rozwinie. ;)

2. Tak, wstążka w Explorerze uzależnia. :D

3. Druga po pierwszym punkcie zabawa we wróżkę: Mam nadzieje że następca Windows 8 (Blue?) pokaże prawdziwy potencjał ModernUI i przyniesie więcej opcji dotyczących personalizacji jak poprawi drobne błędy designerskie w klasycznym pulpicie.

dzikiwiepsz   13 #20 05.02.2013 18:58

Kiedyś też byłem hejterem windows 8, lecz postanowiłem go kupić i jakoś wszystko jest w porządku,jedyna największa wadą windows 8 jest dla mnie brak poprzednich wersji plików jednego z mechanizmów przywracania systemu niby jest coś takiego jak historia plików ale do tego jest potrzebny osobny dysk, po za tym jest ok.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #21 05.02.2013 19:10

@przemor25
To około ile ikon musiałeś usunąć?
@biomen
Instalowałem Windows 8 ostatnio u dwóch znajomych i każdy bardzo pozytywnie reagował na wstążkę.
Czytałem, że podobno aktualizacja Blue ma przynieść chociażby opcje znane z Windows Phone 8 w kwestii kafelków (trzy rozmiary), podobnych usprawnień ma być całkiem sporo.
@dzikiwiepsz
Naprawdę sporo osób ma tak samo jak Ty ;)

foreste   16 #22 05.02.2013 19:37

@biomen
Ale uzywalem windows 8 i mało co nie rozwaliłem laptopa jak musiałem bawić się metro zeby wejsć w pulpit
windows 8 to hałos
- hybryda systemu na tablety/pc
- metro i obsługa bez dotykowego ekranu mordega
- bałagan aplikacji normalnych z metro
- brak menu start które jest lepsze niż launch metro
- grafika płaska pulpitu dekoracje etc
- bootloader zle skonstruowany tzn zeby uruchomić inny windows wykonuje 2 restarty komputera , ładuje system windows 8 potem pojawia się wybór systemu , w7 i wcześniejszych wybór systemu jest na początku.
- uefi secureboot , nie umożliwia instalacje innych systemu niż windows 8(zmowa producentów laptopów z microsoftem o blokadzie disable secureboot)
- smartscreen zbieranie danych o zainstalowanych aplikacjach na systemie, wyłączenie tego nie da się bo po wyłączeniu non stop wyświetla komunikaty ze jest wyłączony
- wtążka nie wygodna i nie pomyślana klasyczne podmenu było wygodniejsze
to moje powody żeby nie lubić tego systemu i nie kupie go nigdy .

kamil_w   11 #23 05.02.2013 19:43

@Scorpions.B
Czytasz komentarze pod swoimi tekstami? Twórcą sprzętu można gardzić ;) Zwrócił Ci na to uwagę Frankfurterium już w pierwszym komentarzu i te błędy jak były, tak są.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #24 05.02.2013 19:58

@foreste
"- hybryda systemu na tablety/pc "
Dla mnie to dobry krok ze strony Microsoftu. Początkowo myślałem, że lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie większej spójności między smartfonami i tabletami, niż tabletami, a PC. Jednak zauważ, że Microsoft znany jest głównie z systemu Windows, na rynku mobilnym jest daleko za konkurencją. Dlatego stworzenie tabletów na podstawie desktopowego systemu i połączenie tych systemów w tym wypadku jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
"- metro i obsługa bez dotykowego ekranu mordega "
Powiem Ci, że jest to wygodne. Bardzo wygodnie obsługuje się Modern UI za pomocą myszki, chociaż podobno za pomocą touchpada bez odpowiednich sterowników nie jest tak przyjemnie..
"- bałagan aplikacji normalnych z metro"
Nie sądzę. Aplikacje pod Modern UI są zbyt proste i do zbyt banalnych rzeczy je wykorzystujemy, aby mogły stworzyć bałagan z klasycznymi.
"- brak menu start które jest lepsze niż launch metro "
Są aplikacje imitujące Menu Start. Czy jest lepsze? Zależy dla kogo. Chociaż możliwość wyboru powinna być dana.
"- grafika płaska pulpitu dekoracje etc "
Wygląd to kwestia gustu.
" bootloader zle skonstruowany tzn zeby uruchomić inny windows wykonuje 2 restarty komputera , ładuje system windows 8 potem pojawia się wybór systemu , w7 i wcześniejszych wybór systemu jest na początku. "
Niestety, ale osoby posiadającej inny system obok Windows 8 włączanie tego drugiego to mordęga.
"- smartscreen zbieranie danych o zainstalowanych aplikacjach na systemie, wyłączenie tego nie da się bo po wyłączeniu non stop wyświetla komunikaty ze jest wyłączony "
Wybierasz opcję, aby komunikaty przestały być pokazywane i po problemie.
"- wtążka nie wygodna i nie pomyślana klasyczne podmenu było wygodniejsze "
Według mnie wstążka jest wygodniejsza. Wcześnie bardzo rzadko korzystałem z podmenu, teraz wstążkę wykorzystuje rzadko"

@kamil_w
Przepraszam za ospałość, te już poprawiłem.

Autor edytował komentarz.
charper   9 #25 05.02.2013 19:59

@foreste
"- metro i obsługa bez dotykowego ekranu mordega"
wcale nie musisz metro używać

"- bałagan aplikacji normalnych z metro"
poprzydzielaj sobie desktopowe aplikacje do uruchamiania plików

"- brak menu start które jest lepsze niż launch metro"
ja nowe menu start postrzegam jako główne centrum powiadomień. Bardzo dobrze się spisuje pod tym względemi wreszcie nadaje się do czegoś więcej niż samo uruchamianie programów.

"- grafika płaska pulpitu dekoracje etc "
mimo wszystko lepiej to wygląda niż w XP.

"bootloader zle skonstruowany tzn zeby uruchomić inny windows wykonuje 2 restarty komputera , ładuje system windows 8 potem pojawia się wybór systemu , w7 i wcześniejszych wybór systemu jest na początku. "
można bez ingerencji zewnętrznych programów wrócić do starego boot loadera.

"- uefi secureboot , nie umożliwia instalacje innych systemu niż windows 8(zmowa producentów laptopów z microsoftem o blokadzie disable secureboot) "
nie udzielę się.

"- smartscreen zbieranie danych o zainstalowanych aplikacjach na systemie, wyłączenie tego nie da się bo po wyłączeniu non stop wyświetla komunikaty ze jest wyłączony"
gdzie masz te komunikaty? ja wyłączyłem po instalacji systemu i jedynie je dostaje po pobraniu pliku i jest jeszcze taki wpis w centrum powiadomień. Czyli da się wyłączyć i komunikaty nie są uciążliwe.

"- wtążka nie wygodna i nie pomyślana klasyczne podmenu było wygodniejsze"
Ribbona można schować. Są jeszcze jakieś pytania?

  #26 05.02.2013 20:17

@foreste

"- bootloader zle skonstruowany tzn zeby uruchomić inny windows wykonuje 2 restarty komputera , ładuje system windows 8 potem pojawia się wybór systemu , w7 i wcześniejszych wybór systemu jest na początku. "

A to nie wynika czasem z mechanizmu quick boot, który można przecież wyłączyć? Zresztą, to by było logiczne.


"- uefi secureboot , nie umożliwia instalacje innych systemu niż windows 8(zmowa producentów laptopów z microsoftem o blokadzie disable secureboot) "

Sam Windows 8 niczego tu nie zmienia. Mam jakoś laptopa z UEFI, Windows 8 właśnie tak postawiony i nie ma problemu z np. Łubudubu. To od producenta sprzętu zależy, u mnie domyślnie można instalować co się chce, ale można włączyć i restrykcje.


"- smartscreen zbieranie danych o zainstalowanych aplikacjach na systemie, wyłączenie tego nie da się bo po wyłączeniu non stop wyświetla komunikaty ze jest wyłączony "

Zgodę się po części. Jak instalujesz na np. Win7 i niższych jakikolwiek AV to nie wysyła nigdzie żadnych danych? Jak w Łubudubu używasz menu, to nie wysyła danych do Cannonicala w ramach umowy z Amazonem?
Jak się wyłączy to jest komunikat, to prawda. Niemniej w centrum akcji można wyłączyć monitorowanie tego elementu, wtedy nic już nie zawraca głowy.


Do innych się nie odnoszę, bo to już indywidualna sprawa i każdemu ma prawo się podoba / nie podobać metro czy inne elementy.

Autor edytował komentarz.
  #27 05.02.2013 21:08

A ja parę miesięcy siedziałem na Linuksie. Potem 2 miesiące prawie na Win8 trial. Kupiłem upgrade po czym... wróciłem na razie na Vistę ;)
Win8 jest fajny - ekran startowy to świetna rzecz - jednym rzutem oka można ogarnąć całość sytuacji. Do tego system chodzi bardzo sprawnie na nienajnowszym laptopie.
Ale po powrocie do Visty SP2 stwierdziłem, że w zasadzie to ten system wcale już tak nie muli jak mi się kiedyś wydawało :) 4 GB i poprawki MS (plus optymalizacja ustawien) zrobily swoje ;)
Poza tym w pracy mam wydajnego kompa a tutaj to juz w zasadzie tylko poczta i www - wiec specjalnie kompa nie zarzynam...

Co jakiś czas będę sprawdzał triala którego mam na dysku i zobaczę czy są jakieś poprawki systemu i czy aplikacje (np. chyba najlepsze co jest na Win8 - czyli NextGen Reader) są updateowane w sklepie. Bo jesli nic sie nie bedzie tam dzialo to nie bedzie mi spieszno do instalacji nowego systemu.

Jest tam parę drobiazgów które denerwowały, no i trochę dziwne ograniczenie co do minimalnej szerokości ekranu przy której mogę mieć obok siebie dwie aplikacje (moje 1280x800 na 12 calach to za malo). Ale liczę, że Win9 jeśli przyniesie poprawki to może być świetnym systemem. Ekran startowy to jest to, kafelki też, prostota - tak, system powinien być czytelny a nie wyglądać jak smietnik. Ale jednak chciałbym mieć większą kontrolę nad zachowaniem aplikacji. Ale w końcu można dodatkowe ustawienia gdzieś ukryć i jak ktoś nie będzie potrzebował to nie będzie tam zaglądał (taki widok advanced).

przemor25   14 #28 05.02.2013 21:23

@Scorpions.B
"To około ile ikon musiałeś usunąć?"
Około 60.

gilbert3   5 #29 05.02.2013 22:12

Cała rzecz w tym, że to nie czas wpływa na działanie systemu, a wiele innych czynników, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na prędkość działania systemu operacyjnego. Pamiętam, jak wychodził XP - zainstalowałem go z ciekawości na maszynie 300MHz ze 128MB RAM. Wówczas była to już niezbyt pierwszej młodości maszyna, a mimo to system działał - szału nie było, ale chodził. Potem nawet na lepszym komputerze po zainstalowaniu SP1 - trzeba było mieć przynajmniej 256MB RAM - inaczej komputer nie nadawał się do użytku. Podobnie było po wypuszczeniu SP2 - bez 512MB RAM system chodził tragicznie. Dzisiaj po zainstalowaniu SP3 - Windows XP chodzi dobrze na przynajmniej 768MB RAM przy procesorze 1,5 GHz. Czym oprogramowanie rośnie - tym bardziej wpływa na tempo jego działania. Dotyczy poprawek systemowych, aplikacji instalowanych przez użyszkodnika oraz sposobu działania aplikacji uruchamianych w tle. Wystarczy pościągać kilka dodatków do systemu aby zamulić najlepiej zoptymalizowany system - chyba pamiętacie jak wyglądała ochrona komputera przez pakiet Norton 2006 - komputer był chroniony dlatego, że człowiekowi odechciewało się jakichkolwiek działań na komputerze ze względu na tempo jego działania. Również dzięki temu między innymi tak pozytywne słowo w języku angielskim jak vista* (widok, perspektywa) dorobiło się bardzo pejoratywnego znaczenia. Microsoft się do tego przyczynił, ale w dużej mierze odpowiedzialni są za to producenci OEM, którzy nawrzucali do komputerów wszystko, co popadnie zapominając o tym, że nie należy przesadzać z niczym.
Jeśli ktoś jest tak stary jak ja, być może pamięta jak było z Windows Milenium - dla mnie był idealny, bo uruchamiał się jakieś 20 sekund szybciej od Windows 98 - ogólnie sprawiał lepsze wrażenie przy pierwszym kontakcie. Problem sprawiały sterowniki, które źle napisane i nie przetestowane z nowym systemem - wywalały ekrany śmierci. Dzisiaj nikt nie pamięta o optymalizacji Windows Me, która naprawdę była świetna, tylko o tym, że jest to niedopracowany system. No cóż - użytkownicy "nagradzają" producentów systemu za błędy aplikacji i sterowników sprzętu peryferyjnego.

dzikiwiepsz   13 #30 05.02.2013 22:47

@Scorpions.B
Czy u ciebie system też sam zainstalował sterowniki od karty graficznej? bo u mnie tak właśnie było.

chrome_9   5 #31 05.02.2013 23:24

przemor25
"To około ile ikon musiałeś usunąć?" Około 60.


Czyli 61 kliknąć myszką. Najpierw 60x kliknąć prawym przyciskiem by zaznaczyć ikonki a później jedno kliknięcie ekstra w przycisk 'Odepnij z ekranu startowego'

Axles   18 #32 06.02.2013 07:54

Ciekawy wpis. Windows 8 mnie również przypadł do gustu i raczej nie prędko przejdę na coś innego, lecz ma też swoje fochy, które ciężko zrozumieć. Przykładowo zdarzają się całkowite zwiechy, czy to normalnie użytkując komputer czy też podczas prób instalowania jakichś sterowników czy programów (pisałem o tym na blogu). Przykład ze wczoraj, podczas instalowania programu do obsługi Aero2 z modemu Huawei. Także mam problemy z utworzeniem maszyny wirtualnej z dołączonego oprogramowania Hyper-V do Windows 8 (opisałem na forum, może ktoś miał i rozwiązał podobny problem :) Posiadam też mieszane odczucia co do odświeżenia systemu 8 o którym pisał Scorpions.B u mnie po takim odświeżeniu system działał nieporównywalnie gorzej.

przemor25   14 #33 06.02.2013 10:15

@chrome_9
Ale zdecydowanie prostsze byłoby usuwanie całej grupy.

  #34 06.02.2013 14:36

@przemor - kafelki w menu start są schowane w którymś z katalogów - w zalezności od tego czy są dla wszystkich userów, to w C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\ , a jeśli per user, to Users\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\ - można to znaleźć klikając prawym na kafelek i wybierając "Open File Location" - wtedy wystarczy to przerzucić "gdzieś indziej"

Scorpions.B REDAKCJA  23 #35 06.02.2013 16:05

@gilbert3
Windows Me był moim pierwszym systemem. Niestety praktycznie tego wcale nie pamiętam. Jedyne moje wspomnienie wiążę się z moimi próbami powiększenia gumki w Paint w Windows XP. Pamiętam jak u mnie w szkole pojawiły się komputery z Windows Vista. Wyposażone były w 1GB RAM, i dwurdzeniowy procesor, którego częstotliwość ledwo co przekraczała 1GHz. Na tych komputerach znalazł się Kaspersky + wiele oprogramowania, które odczuwalnie wpływało na pracę komputera. Praca na takim sprzęcie była katorgą, wtedy każdy z klasy znienawidził ten system.
@dzikiwiepsz
Tak. Przy drugim włączaniu komputera zauważyłem, że sterowniki od Nvdii są już zainstalowane ;)
@Axles
Dzięki za docenienie mojego wpisu ;)

DelphiX   7 #36 06.02.2013 19:33

Jest bardzo dobrze. Windows 8 to pierwszy windows w którym GUI jest zaprojektowane w zgodzie z Zen ;) Niedługo ja podsumuje moje 100 dni W8

Fajny wpis :)

@Axles
Czasem Windows Defender lubi przymulić co widać w Managerze Zadań ;)

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #37 06.02.2013 20:00

@DelphiX
Czekam z niecierpliwością na Twój wpis ;)

Czy dobrze pamiętam, że planujesz wydać aplikację dla Windows 8?

msnet   22 #38 06.02.2013 22:10

Jeszcze miesiąc i będę mógł podsumować pierwszy rok z Windows 8 :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #39 07.02.2013 20:00

@msnet
Wcześnie zacząłeś ;) Ja dopiero po udostępnieniu wersji Enterprise.

emig   5 #40 08.02.2013 03:30

Używałem wersji DP / CP / Trial (darmowy system na komputer do grania ;-)).Używałem przez prawie rok ;-), żeby nie było że "nie miałem styczności" no chciałem, naprawdę chciałem, próbowałem. Trial się skończył - zagłosowałem portfelem kupiłem boxa 7. ( nie będę "dziadował" i crapu kupował na promocji żeby 100 zł zaoszczędzić na OEM)

Aplikacje NIE DZIAŁAJĄ znacząco szybciej na nowym systemie MS co znaczy, że w środku stare śmiecie i żadnej rewolucji nie ma.

UI - masakra. Nic bardzie mnie nie wk.. przepraszam, denerwuje kiedy mysz sunięta na bok (żeby nie przeszkadzała w czytaniu) uruchamia menu na pół ekranu.

Aplikacyjki UI na poziomie marnego telefonu z pierwszym Androidem ;-). W telefonie nie drażni, ale żeby na 24 calowym monitorze nie móc przeczytać treści maila i dwóch załączników jednocześnie ?! Kpina.

W XP, których używam (I używać będę do dni ich ostatnich) działa to lepiej i szybciej. No porównajcie Outlook Express'a z tym czymś pocztowym na 8.

Przyzwyczajenia użytkowników się szanuje. Słowa złego bym nie napisał, jeśli byłaby opcja "Win 7 look" czy "Classic look". A tak frustracja we mnie wzbiera i obrzydzać będę 8 gdzie mogę ;-)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #41 08.02.2013 13:47

@emig
Różnica w działaniu aplikacji jest nie wielka. Zgadza się, że w środku nadal jest sporo rozwiązań znanych już od Windows Vista. Jednak jest to mocno ulepszone, w skrócie Windows 8 w środku to poprawiony Windows 7.

"UI - masakra. Nic bardzie mnie nie wk.. przepraszam, denerwuje kiedy mysz sunięta na bok (żeby nie przeszkadzała w czytaniu) uruchamia menu na pół ekranu."
Nic takiego nie ma miejsca. Żeby aktywować boczny pasek trzeba myszką przejechać po krawędzi ekranu, a zsunąć na bok.

"Aplikacyjki UI na poziomie marnego telefonu z pierwszym Androidem ;-). W telefonie nie drażni, ale żeby na 24 calowym monitorze nie móc przeczytać treści maila i dwóch załączników jednocześnie ?! Kpina."
Nie musisz korzystać z tych aplikacji ;) Dla mnie aplikacja do poczty jeśli chcę szybko na coś odpisać jest świetna ;)

"W XP, których używam (I używać będę do dni ich ostatnich) działa to lepiej i szybciej. No porównajcie Outlook Express'a z tym czymś pocztowym na 8. "
To w końcu masz boxa 7, czy XP?

emig   5 #42 09.02.2013 05:54

@Scorpions.B

Byłaby to wszak groza totalna jeśli nic by nie poprawili. Jednakże testy pokazują na różnice +/- 2% (fps w grach) czyli znowuż nie poprawili wiele ;-)

Stare przyzwyczajenie -jak chcę coś uruchomić naciskam guzik. Jakbym chciał używać gestów, pól aktywnych czy kinekta czułego na machanie ozorem to pewnie aplikację bym na to znalazł i zainstalował ale nie chcę. Ale co tam gdybać - Mnie to przeszkadza. Da się to wyłączyć ? - nie. Koniec dyskusji nie kupuję.

Poczta. Pracuję na podstawie maili od klientów. Przysyłają dane ja przetwarzam dane. Na szybko to mogę sms'a wysłać że dostałem maila ;-) W "przestarzałym" Outlooku Expresie dało się, teraz się nie da. Ograniczenie funkcjonalności dla mnie nie jest zaletą...

To było podchwytliwe pytanie ? Do zabawy 7 - do pracy Mint/Debian/XFCE z wirtualnymi XP (VirtualBox)

Autor edytował komentarz.
marson1   14 #43 09.02.2013 11:26

@foreste

- bootloader zle skonstruowany tzn zeby uruchomić inny windows wykonuje 2 restarty komputera , ładuje system windows 8 potem pojawia się wybór systemu , w7 i wcześniejszych wybór systemu jest na początku.

Ja mam to rozwiązane tak, że na jednej partycji mam grub, zainstalowałem najpierw win7, po instalacji ustawiłem za pomocą Partedmagic partycję win7 z atrybutem hidden. Następnie zainstalowałem win8 i wyłączyłem hybrid boot, potem po raz kolejny partedmagic i zdjąłem atrybut hidden z partycji z win7, teraz efekt jest taki, że za ładowanie systemu odpowiada mi grub a standardowe bootloadery win7 i win8 nie przeszkadzają sobie wzajenie

Scorpions.B REDAKCJA  23 #44 09.02.2013 12:17

@emig
Zbyt wielkiej różnicy w grach niestety nie ma, jedyne te właśnie kilka klatek na rzecz Windows 8.

O co chodzi z tym guzikiem? Przecież w Windows 8 wszystko mam praktycznie tak samo, tylko stary Menu Start został zastąpiony przez nowoczesny Modern UI.

Zgadzam się aplikacja do poczty jest uboga w opcje, zresztą jak większość aplikacji w Modern UI. O tym właśnie wspomniałem w tym wpisie, mam nadzieję, że to się poprawi. Jeśli chcesz dobrego programu pocztowego to zainstaluj sobie Mozilla Thunderbird lub Microsoft Office Outlook ;)

emig   5 #45 10.02.2013 10:46

@Scorpions.B

Z tymi fps jest jednak taki mały problem, to że nie zawsze Win8 jest szybsze. (co się polepszy to się popieprzy ?).

A z guzikiem to akurat chodziło mi o klawisz myszy i uaktywnianie akcji poprzez kliknięcie myszą a nie pozycję kursora czy gest. Ale skoro o wilku mowa po tygodniu używania "Modern UI" zainstalowałem Classic Shell

Klient pocztowy to dobry przykład jak to firma się w mojej opinia "stacza". Do tej pory MS dostarczał wraz z systemem zestaw aplikacji może i nierewelacyjnych ale używalnych. Przeniesienie tych aplikacji do "modern UI" i uczynienie ich nieużywalnymi zniechęca i irytuje. Forsowanie na siłę modelu Appla (unifikacja WP , XBOX , PC + pazerny sklepik) raczej czyni mnie podejrzliwym. Nie używam WP i nie zamierzam (firmowe Blackberry) ,nie używam X-BOXa (konsoltardem nie jestem do gier w które grywam mysz i kbd są potrzebne) w sklepiku marność - gdzie tutaj dla mnie jakkolwiek korzyść z "uniwersalnego" ale jednakowoż marnego GUI?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #46 10.02.2013 11:59

@emig
Tylko wiesz co jest najlepsze w ekosystemie od Microsoftu? Jedyna w miarę ogarnięta zgodność jest pomiędzy Windows 8, a Windows RT, a w innych sprzętach to oprócz podobnego wyglądu(kafle) to ciężko o jakąś zgodność.

Azi   12 #47 11.02.2013 01:15

cd XYZ nadal istnieje, czy to wingroza 8 albo W98... tzw. linia poleceń jeszcze długo się nie skończy, chyba, że stracimy wzrok ;-)

koneton   6 #48 11.02.2013 09:20

Wstążka jak wstążka, jeżeli komuś odpowiada fakt, że opcje dostępne kiedyś od ręki są teraz pochowane to super, ale jak dla mnie to mniej wygodne. Ani w MS Office, ani w Eksploratorze, nie specjalnie mi to odpowiada, chociaż można się przyzwyczaić. Jej obecność na pewno nie zachęca mnie do używania tego systemu. Co do antywirusa, to niestety wszystkie testy pokazują, że dzieło Microsoftu jest słabe i nie nadaje się do zabezpieczeń. Wyjątkiem są osoby, które rozsądnie podchodzą do tego co robią przy komputerze, im pewnie wystarczy.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #49 11.02.2013 14:01

@koneton
Obecnie korzystam z programu antywirusowego wbudowanego w Windows 8. Wyniki testów w których antywirus od Microsoftu wypada średnio trochę mnie niepokojom. Tak jak wcześniej wspomniałem nie miałem z tym programem problemów. Jednak zaczynam się zastanawiać nad przesiadką. Mam zamiar powrócić do Avasta, ale dopiero po wydaniu jego ósmej odsłony. Czy dysponuje ktoś linkiem do testów wersji beta Avasta 8?

Autor edytował komentarz.
  #50 11.02.2013 15:55

A ja mam wrażenie, że czytam posty pisane przez Pakistańczyków, którzy uczyli się języka poskiego czytając napisy na ścianach publicznych toalet w polskich dzielnicach Chicago... Albo cóś...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #51 14.02.2013 13:29

@Mr Boraks
"A ja mam wrażenie, że czytam posty pisane przez Pakistańczyków, którzy uczyli się języka poskiego czytając napisy na ścianach publicznych toalet w polskich dzielnicach Chicago... Albo cóś..."
Ma ktoś konto na mistrzowie.org? Ta wypowiedź spokojnie zdobyłaby główną :D

Tedeus41   5 #52 28.02.2013 23:34

@marson1, @foreste. Bootloader w Windows 8 jest ok te podwójne restarty przy zmianie systemu to wina opcji "szybki start" gdy to jest włączone to przy zamykaniu systemu następuję częściowa hibernacja, a przy starcie są odpalane są pliki zahibernowane, u mnie przy takim uruchamianiu występował tez brak opcji wejścia do biosu :) jedyna opcja wyłączyć to wtedy wybór systemu i bios będą działać normalnie.

Autor edytował komentarz.