Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MS Office for Linux w 2015 roku?

MS Office to z pewnością najlepszy pakiet biurowy na rynku. W przeciwieństwie do głównych konkurentów oferowany jest tylko na dwóch platformach, czyli Windows oraz OS X. Nie licząc wersji mobilnych. LibreOffice czy Open Office dostępne są dodatkowo na Linuksie, a dodatkowo oferowane są zupełni za darmo. Niestety, ale te dwa pakiety biurowe oferują niższą funkcjonalność od produktu Microsoftu, chociaż sądzę, że dla wielu ta funkcjonalność byłaby w zupełności wystarczająca.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników MS Office jest jednym słusznym wyjściem, w związku z tym mimo, iż są zwolennikami Linuksa to muszą mieć zainstalowany system Windows by móc korzystać z pakietu biurowego Microsoftu. Możliwe, że sytuacja ta ulegnie zmianie już na początku 2015 roku.

Jak donosi na swoim twetterze jeden z bliskich współpracowników Microsoftu obecnie trwają testy nad specjalną wersją pakietu biurowego Microsoftu, która to wersja miałaby być przeznaczona na Linuksa. MS Office for Linux będzie sprzedawany na niemal identycznej zasadzie jak Office 365, czyli wykupowalibyśmy tylko licencję na rok.

Pakiet ma być jeszcze lepiej zsynchronizowany z chmurą OneDrive co pozwoli na lepszą synchronizację naszych pakietów zainstalowanych na innych systemach operacyjnych. Beta wersja MS Office for Linux ma zostać udostępniona na początku 2015 roku dla wszystkich zainteresowanych. Tym ruchem gigant z Redmond chcę zachęcić społeczność skupioną wokół Linuksa do współpracy przy tworzeniu finalnej wersji pakietu, którego premiera przewidziana jest na październik 2015 roku(wtedy ma ukazać się nowy Office na Windows). Licencja Office 365 pozwoli na instalację pakietu zarówno na systemie Windows jak i Linuks.

Informacja podana przez bliskiego pracownika wydaję się być bardzo prawdopodobna. Microsoft teraz przechodzi ogromną restrukturyzację i ma w planach świadczyć swoje usługi na wszystkich platformach. Przykładem zmian jest wydanie pakietu MS Office na iPada, a teraz następna ma być wersja na Linuksa. Bardzo możliwe, że Office jest pierwszym krokiem giganta z Redmond ku zmienia podejścia do wolnych systemów operacyjnych.

 

linux oprogramowanie Office

Komentarze

0 nowych
Ryychuu   7 #1 01.04.2014 15:23

Powiadasz... no tak, to było prawdopodobne, że wreszcie wypuszczą Office, na Linuxa, kwestia czasu, za to ja słyszałem, że Microsoft ma zamiar pomóc przy rozwijaniu Waylanda dla FreeBSD, podobno sam Satya Nadela używa go na desktopie i chce by MS z czasem dorobił się własnego systemu Unix-like... to by wyjaśniało po co im port na Linuxa

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 01.04.2014 16:05

@Rychuu
Ciekawe czy będzie to pakiet identyczny jak ten dostępny na Windows, czy może uboższa wersja.

xomo_pl   24 #3 01.04.2014 16:46

czy ja wiem... o ile w przypadku androida i iOS za wypuszczeniem MSO na te platformy (na androida w dodatku za darmo dla użytkownika końcowego) przemawiała duża popularność obu platform tak nie widzę powodu by MS miał wypuszczać MSO na linuxa- przecież to podkopywanie klientów dla Windows- wiele osób/firm bierze przecież zawsze pakiet Office z Windows. Gdy uwolnimy MSO od Windows ten może stracić część rynku.
Myślę też, że taki pomysł mógł być wymysłem Ballmera, kóremu ubzdurało się, że zrobi z Microsoftu nie prosucenta softu ale dostarczyciela usług...

Jeślby się okazało to prawdą to pozostanie ubolewać, że nie planują dożywotniej licencji a tylko w ramach MSO365- nawet w wersji rocznej kosztuje on 200zł ale tylko na 2 komputery... wersja full- tzn 5 urządzeń+4 lata to koszt prawie 400zł i więcej.

"MS Office for Linux będzie sprzedawany na niemal identycznej zasadzie jak Office 365, czyli wykupowalibyśmy tylko licencję na rok."
przecież MSO365 jest też w wersji 4 letniej

Scorpions.B REDAKCJA  23 #4 01.04.2014 17:01

@zomo_prl
Tylko w specjalnej wersji dla studentów w innym wypadku O356 jest tylko na rok.

  #5 01.04.2014 17:11

Czyżby prima aprilis?...

  #6 01.04.2014 17:17

1 Kwietnia :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 01.04.2014 17:41

@gowain
Jak do tej pory informacje podawane przez LoverDicka się sprawdzały ;)

neXt___   12 #8 01.04.2014 18:30

@Scorpions.B, tylko czy ktoś z takim pseudonimem może być wiarygodnym źródłem informacji... :P? Pakiet na pewno by nie zaszkodził. Zwłaszcza Access, który jest nieporównywalnie lepszy niż program bazodanowy, który oferuje LO.

filozofw   4 #9 01.04.2014 18:33

Licencja tylko na 1 rok? Dziękuję bardzo za łaskę, wolę LibreOffice.

Jusko   14 #10 01.04.2014 19:09

01.04 - prima aprilis, nic więcej. MS i Linux - zamarznięcie piekła. Choć mają nowego CEO - jeśli nie ma zamkniętej głowy, któż tam wie.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #11 01.04.2014 19:09

@neXt___
Faktycznie pseudonim dość nietypowy, ale sądzę, że nie znaczy to, że informacje przez niego podawane nie są wiarygodne ;)
@filozofw
Mi też zbytnio nie podoba się ten 1 rok zwłaszcza w obecnej cenie i braki możliwości spersonalizowania zawartości pod konkretnego użytkownika ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #12 01.04.2014 19:10

@Jusko
Sądzę, że wydawanie własnego oprogramowania na iOS czy Androida to właśnie pokazanie, że nowy CEO chcę zmian ;)

mikolaj_s   15 #13 01.04.2014 19:40

Microsoft przygotowuje wersję MS Office Linux bo Windows 9 będzie płatną dystrybucją Linuksa. Więc od razu przygotowują wersję dla nowego systemu. Podobnie też Normandy zastąpi Windows Phone 8, ale zmieni numerek na 9. Oszczędności jakie uzyska w ten sposób Microsoft pójdą w miliardy, a zaoszczędzone pieniądze Microsoft zainwestuje w rozwój usług chmurowych dla biznesu, przygotowanie własnościowych aplikacji dla biznesu, skalowalnych, działających równocześnie na platformie Windows 9 i WP9. Oba systemy będą dostępne za darmo, ale w zamian Bing będzie obowiązkową wyszukiwarką i będą się wyświetlać reklamy. Można za to będzie kupić wersję premium bez reklam. Chodzą słuchy, że Satya Nadella był członkiem LUG w Indiach.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #14 01.04.2014 19:51

@mikolaj_s
Wolałbym z tym poczekać, może jakiś wyciek będzie i to potwierdzi, liczę na Loverdicka

  #15 01.04.2014 20:01

"Dla bardziej zaawansowanych użytkowników MS Office jest jednym słusznym wyjściem, ( ... )"
O rany ...
1. Kiedyś to Linux był uważany za system wyłącznie dla tych najbardziej doświadczonych, a miał w tedy < 1%
2. Windows zawsze miał tylko przynosić zyski ( robiony dla większości ), a Windows 8 zrobiono dla "typowych użytkowników" tj. większość niby używa jednego lub ewentualnie dwóch programów.
3. Na Winampa narzekali, że to jakiś kombajn

Nie dziwie się, ale wychodzi na to, że:
1. Zawsze ktoś będzie narzekał, że czegoś nie ma, albo że czegoś za dużo jest w danym programie - nie da rady się wszystkim dogodzić - to jest co najmniej irytujące - powinna być jakaś nakreślona granica, a tymczasem są narzekania właściwie o nic
2. Pakiety biurowe nawet te o najmniejszej funkcjonalności mają i tak za dużo funkcji dla przeciętnego użytkownika.
3. Tych "zaawansowanych" jest naprawdę nie dużo, a wrzawa o braku funkcjonalności w tych pakietach bynajmniej wydaje mi się odwrotnie proporcjonalna do tegoż czynnika

A tak w ogóle ...
1. Jak czegoś brakuje w produkcie open source, to można przecież to zmienić, nie ?
Już nie mówię o uczeniu programowania, ale jak się zna jakiś wzór, to co was powstrzymuje od zapisania go w treści postu z problematyką i schematem blokowym ? - bez urazy ale uczą tego nawet dzieci - to są podstawy nie trzeba być uzdolnionym programistą by pomóc w różnych projektach. Właściwie to napisanie jednego posta na forum jest dużo szybsze i łatwiejsze niż wypisywanie na setkach stron narzekań. Jak ktoś co roku woli płacić za parę dodatkowych funkcji to jego sprawa.
2. Sam tworzę stronę www dla mnie i kumpla w wolnym czasie, ale wystarczy kilka obraźliwych słów od matki by zniechęć mnie nawet na cały dzień i nie objawia się to tylko przy IT. Dla mnie jeśli oni ignorują każde takie zdanie i nie pozostają bierni na pomoc użytkownikom forum - to nie muszą mieć nic na sumieniu, bo co kogokolwiek obchodzi, że ktoś sobie lubi ponarzekać. Tak samo jest w życiu - nie powinno się nikogo obgadywać za plecami, jak byle tchórz tylko w odpowiedni sposób powiedzieć to odważnie tej osobie - twarzą w twarz. Programiści to też ludzie. Jeśli się ich tylko krytykuje, to nie mają dobrego nastroju, a jak się im pomaga, to praca rusza z kopyta. Oni robią to nie wymuszając kasy od nikogo, a Wy postępujecie, tak - dla mnie to obrzydliwe zachowanie.
3. Na Linuksa powstaje już jakiś "porządny" pakiet biurowy i nie jest to info z 1 kwietnia, jak się nie podoba LibreOffice to nie trzeba w ogóle o nim wspominać. W ogóle czemu te dwa projekty zawsze muszą iść na pierwszy ogień - prawda, że są najbardziej rozpoznawalne, ale to nie powinno z nich czynić czarnych owiec ( to że brakuje im iluś tam funkcji to kopia kopii ko... x100...00 i się już przejadło - już wszyscy chyba na tym portalu o tym przeczytali - naprawdę niezła antyreklama także dla zwykłych użytkowników, którzy jeśli tylko usłyszą, że coś nie tak to zaraz jest źle i nie będą używać produktu - nawet jakby z tych opcji nigdy nie skorzystali ).

Piszę tu nie do autora, ale do wszystkich. Na necie łatwo znaleźć - absurdy np. PRL-u i są one w sumie zabawne, ale w tych czasach jest tyle absurdów, że to już dawno przestało być śmieszne. Naprawdę ja na miejscu tych i wielu innych programistów miałbym ochotę napisać ( lub wykrzyczeć ) nie mało słów, które faktycznie powinny być ocenzurowane. Takie i inne zdania pomału ( ale jednak ) przyprawiają mnie o nie najlepsze myśli.
W dzisiejszych czasach absurdy ( nie tylko w IT ) znacząco wpływają na życie. Choć jestem stosunkowo dość młody, to i tak z wiekiem zauważyłem z pewnością widoczną różnicę. Świat idzie w złą stronę ( a raczej już tak jest ). Nie wiele zaryzykuje jeśli stwierdzę, że człowiek i "jego ziemia" są tak zepsute, że nawet szatan nie ma tu żadnych interesów ( w końcu po co miałby nas zniszczyć czy coś, jak człowiek niedługo sam się wykończy :P ). M$ Office na Linuksa ? Naprawdę 1 kwietnia w dawnych czasach był o wiele lepszy ... :-)

Łukash   10 #16 01.04.2014 20:04

Na najnowszej konferencji prasowej Loverdick oświadczył że w 2015 również Windows wyjdzie na Linuxa ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #17 01.04.2014 20:09

@Łukash
Dzięki za info. Było to przewidzenia po ostatnich decyzjach ;)

enedil   9 #18 01.04.2014 20:11

@Scorpions.B To jego jedyny tweet. Gościu wydaje się mało wiarygodny.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #19 01.04.2014 20:15

Wpisz jego nazwisko w Google i dowiesz się, że jego posty raczej powinno traktować się poważnie ;)

Łukash   10 #20 01.04.2014 20:30

@Scorpions.B Spoko.
No można się było tego spodziewać, choć pewnie te informacje niejednego zaskoczyły :D

@enedil może tego nie wiesz ale zawsze trzeba słuchać tego co wróble ćwierkają ;)

laston   9 #21 01.04.2014 20:51

Ten dzień to jakiś koszmar :(

Ryychuu   7 #22 01.04.2014 21:24

Ej, to wreszcie MS robi własne distro oparte o BSD, czy Linuxa? Bo już się gubię...

GBM   22 #23 01.04.2014 21:36

meh, słaby kawał na prima aprilis, ale z drugiej strony -- to nie można sobie z takiego "marzenia" robić jaj :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #24 01.04.2014 21:48

@GBM
Jakich jaj, to przecież nie ja! To Mark Loverdick! :P

LonngerM   12 #25 02.04.2014 02:27

Słyszę cały czas hasła, że jak MS wypuści swoje produkty dla innych systemów to sam podcina gałąź na której siedzi. A może właśnie nie? Linuks zdobywa coraz większe wpływy, nie tylko w serwerach, ale i na urządzeniach rządowych. Jeśli zacząłby wypuszczać swoje programy również na Linuksa, to mógłby przedłużyć hegemonie swoich formatów .doc .docx itd. Dzięki temu system może i przestałby być flagowym produktem, ale nadal by się liczył w aplikacjach stacjonarnych. Inaczej jak przyjdzie koniec Windowsa, to może być to cios po którym MS się nie pozbiera.

Ale i tak dziś 1 kwietnia, tzn wczoraj jak ten news był pisany:P

koneton   6 #26 02.04.2014 12:54

Przecież klient Office na Linuksa napisany przez Microsoft już jest. Jakby nie było, Android to Linux. :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 02.04.2014 13:34

@koneton
o... dzięki za informację, zaraz zainstaluje sobie Office na Ubuntu :P