Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Microsoft vs. Unia Europejska

Nie mam ostatnio zbyt wiele czasu. Nie spodziewałem się, że znajdę siły i chęć na jakiś nowy wpis na blogu w ciągu dwóch pierwszych tygodni grudnia. Jednak ostatnio w jednej z gazet trafiłem na porównanie wersji Windows 8. Artykuł ten przypomniał mi o specjalnych wersjach Windows przeznaczonych na rynek Unii Europejskiej. Postanowiłem zrobić króciutki wpis na blogu i przedstawić moją opnie w tej kwestii. Wpis u mnie w końcu nie biorący udziału w konkursie, chyba chociaż drugi wpis, który nie jest powiązany z konkursem.

Nie będę przestawiał poszczególnych specjalnych wersji, jeśli ktoś chcę się o nich dowiedzieć proszę skorzystać z wszechwiedzącej Wikipedii.

Dla mnie wydawanie wersji pozbawionych danego oprogramowanie szkodzi tylko odbiorcom. No, ale w końcu Komisja Europejska z skądś kasę musi brać. Nie zauważyłem, żeby ktoś chciał sobie utrudnić życie poprzez kupowanie systemu operacyjnego pozbawionego jednego z podstawowych programów. Nigdy nie wybrałbym systemu pozbawionego odtwarzacza multimediów, a tym bardziej nikomu bym go nie polecił. Całe szczęście, że ciężko spotkać się z tą wersją Windows na laptopach z już zainstalowanym systemem. Przecież jeśli ktoś nie będzie chciał używać programów od Microsoftu może znaleźć zamienniki, nie ma żadnego problemu z ich instalacją. No, ale podstawowy program musi być w systemie, żeby osoba dopiero zaczynająca zabawę z komputerem mogła spokojnie wykonywać podstawowe czynności. Ja sam nie korzystam z programów od Microsoftu do multimediów tylko instaluję programy firm trzecich i jakoś programu dostarczona wraz z systemem w ogóle mi nie przeszkadzają. Nie miałem żadnego problemu z odnalezieniem innych programów. Windows jest systemem dla mas, musi być jak najbardziej przyjazny użytkownikowi, a takie naciski ze strony KE w celu wydania specjalnych wersji tylko czynią system Microsoftu trudniejszym. Windows jest produktem Microsoftu i tylko ta firma powinna decydować co ma się znaleźć w systemie, a My użytkownicy powinniśmy poprzez decyzję wyboru dane produktu zdecydować czy to nam się podoba, czy też nie.
Kolejnym aspektem, który mnie irytuje jest chore okno wyboru przeglądarki. Ostatnio kilka razy instalowałem Windows 7 oraz Windows 8 i ciągłe klikanie pomiń zaczęło mnie denerwować. Nie zauważyłem wśród znajomych, aby mieli problem z wyborem innego programu niż Internet Explorer. Jak ktoś chcę korzystać z IE niech korzysta, w końcu w wersji 10 to naprawdę świetna przeglądarka. Nie rozumiem po co Microsoft miałby kazać użytkownikowi wybrać daną przeglądarkę. IE musi być w systemie. W końcu jakbym ja pobrał Google Chrome :D

Dla mnie takie akcje KE o szukanie łatwego zarobku. Jeśli już interesują się wyborem przeglądarki to niech spojrzą na Windows w wersji RT. A jeśli Microsoft w normalnej wersji Windows ma obowiązek pokazywać takie okno to i niech takie okno będzie w OS X, czy Androidzie.
Może nie długo będziemy musieli wybierać każdy element systemu. Droga KE zajmij się ważniejszymi sprawami. Zamiast na siłę "ulepszać" życie użytkownikom systemu. 

windows oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
sgj   12 #1 04.12.2012 23:38

"Dla mnie wydawanie wersji pozbawionych danego oprogramowanie tylko i wyłącznie szkodzi odbiorcą."

Nie szkodzi. Wersja pozbawiona oprogramowania nie ma odbiorców, bo nikt jej nie chce kupować.

"Nie rozumiem po co Microsoft miałby kazać użytkownikowi wybrać daną przeglądarkę."

Jak na razie to nie każe wybrać DANEJ przeglądarki, a tą którą użytkownik zechce.

"IE musi być w systemie. "

Nie musi.

"W końcu jakbym ja pobrał Google Chrome :D "

Chrome jest dostępny w sklepie :)
A sklep się zapętla bo potrzeba przeglądarki żeby pobrać przeglądarkę /

Ale to nie jedyna droga żeby coś pobrać i nie trzeba przeglądarki.

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #2 05.12.2012 02:09

Szczerze mówiąc to zainteresowany byłbym linkiem do tego artykułu, chciałbym zobaczyć jakich to aplikacji "zabrania" Unia Europejska.

Okno wyboru przeglądarki jest niejako kwintesencją monopolistycznej pozycji Windowsa. Charakter instalacji nowej przeglądarki wiąże się więc z koniecznością korzystania z Internet Explorera, aby znaleźć informacje o nowej przeglądarce, znaleźć jej instalkę i ją zainstalować. Według twórców tych programów już sam ten przymus skłania użytkownika do zaznajomienia się z programem, a tym samym możliwość odstąpienia od poszukiwania innego programu tego typu. Microsoft ma więc przewagę w promocji swojego własnego programu.

Wydaje mi się, że wraz z rozwojem sklepu Microsoftu ucichnie sprawa z tym okienkiem, bo tak naprawdę to już sklep będzie oferował właśnie takie okno wyboru i będzie można pominąć dzięki temu Internet Explorera przy operacji wyboru. Dlatego nikt nie ma pretensji do OS X i Linuksów pod tym względem.

tfl   8 #3 05.12.2012 08:09

liczba mnoga, celownik, zawsze om na końcu.

Druedain   14 #4 05.12.2012 10:22

@Scorpions.B To była cholernie dogłębna analiza. Ilość argumentów, przytoczonych tekstów źródłowych, danych statystycznych, cytatów… mnie wręcz powaliła :O

@GregKoval Jesteś pewny, że to z powodu repozytoriów nikt nie ma pretensji do Apple'a i dystrybucji Linuksa? Z tego co ja wiem, to MS również nie miałby żadnych problemów z ograniczaniem się do Media Playera i IE gdyby tylko jego udział w rynku systemów operacyjnych wynikał z uczciwej konkurencji.

djDziadek   17 #5 05.12.2012 11:03

Co do artykułów i takie tam, proponuję zapoznać się z opisem wersji N Windowsa 7 na stronie Microsoft, jest to wersja bez odtwarzacza multimediów, jednak nie ma żadnego problemu aby po zainstalowaniu tej siódemki doinstalować resztę za pomocą aktualizacji systemu :)

  #6 05.12.2012 11:03

@Scorpions.B

Czy mi się wydaje, czy w W8 usunęli WMP?

W każdym razie sprawa z przeglądarkami ciągnie się od lat 90'tych, gdzie Microsoft w chamski sposób wykończył Netscape'a, dlatego mają tak przerąbane w życiu.

Poza tym IE jest silnie związany z systemem, a np. w Linuksie nie ma tak silnych przeglądarek, że nie da się ich usunąć.

GregKoval   8 #7 05.12.2012 11:04

@Druedain

Jeśli chodzi o OSXa to wydaje mi się, że tu po prostu nikt nie robi afery ze względu na małą popularność systemu. Po prostu nie jest aż takim monopolistą, aby jego przeglądarka wywierała wpływ. Powiedzmy więc, że użytkowników Firefoxa, czy Chrome jest więcej niż użytkowników OSXa. Ponadto sklep Apple dostarcza niejako swobody wyboru.

Co do Linuksa to tu na przeszkodzie stoi sam charakter dystrybucji. Przecież nikt nie broni twórcom przeglądarki zrobienia wersji Linuksa z ich przeglądarkami, jako domyślnymi. Wybór więc jest.

  #8 05.12.2012 11:44

gdyby MS "chamsko" nie wykończył Netscape'a to trzeba by było płacić za przeglądarki, może chrome OS też usunąć chrome i dać okno wyboru przeglądarki? IE jest domyślna a i tak wszyscy uważają że to syf i instalują alternatywy

mktos   11 #9 05.12.2012 12:23

@djDziadek: Z doświadczenia z wersją "N" Visty - można było zainstalować Media Restore Pack, ale zdarzyło mi się kilka aplikacji, które nie zadziałały nawet po czymś takim, bo wymagały wersji nie-N.

@fervi.doctor: Windows 8 i Windows 8 Pro nie posiadają jedynie Windows Media Center (i kodeków MPEG-2), Player jest dostępny dalej.

floyd   15 #10 05.12.2012 13:08

@jabolmax
Uwielbiam jak ktoś pisze: "...wszyscy uważają że..." bo od razu wiem z kim mam do czynienia i z kim lepiej nie wdawać się w dyskusje.

Druedain   14 #11 05.12.2012 13:28

@jabolmax Mógłbyś rozwinąć myśl?

sgj   12 #12 05.12.2012 13:34

@fervi.doctor " Poza tym IE jest silnie związany z systemem, a np. w Linuksie nie ma tak silnych przeglądarek, że nie da się ich usunąć."

IE jest tak silnie związany z systemem że ... można go odinstalować z panelu sterowania....
Czasy XP mineły.
Sam silnik w systemie pozostaje, ale jest on nawet odcięty od systemowego eksploratora i nie wystarczy już wpisanie gdziekolwiek adresu www żeby załadować stronę. Trzeba albo ponownie zainstalować IE albo inną przeglądarkę.

xomo_pl   24 #13 05.12.2012 14:21

dla mnie jedno jest nie normalne: skoro firma x (tu MS) wypuszcza swój produkt (tu Windows) i staje się on popularny to nagle ma tracić prawo do promowania/ umieszczania w nim swoich "podproduktów" (tu program IE/WMP) a w zamian promować konkurencję?

a po jakiemu to ja się pytam?
to jest ten wolny rynek?

to może od razu niech ich znacjonalizują ("zeuropeizują" :D) ?

To co robi KE to jest żart i kpina z zasad wolnego rynku - jeśli ktoś ma słaby marketing (tu twórcy konkurencji IE) to w normalnych zasadach rynkowych wypada z rynku lub ma marginalną pozycję.
A zmuszanie "monopolisty" (nie znoszę tego określenia...) do reklamowania jakby nie było konkurencji jest chory i ktoś kto to wymyśla powinien być zsyłany na Białoruś ewentualnie na Kubę...

Autor edytował komentarz.
  #14 05.12.2012 16:00

@zomo_prl

Gdzie ty masz wolny rynek? w Polsce? w Europie? w Ameryce? Nie ma wolnego rynku, przynajmniej nie w zasadach pełnego wolnego rynku, masz coś raczej pomiędzy; Gdyby był wolny rynek to by Apple produkował komputery za np. 100 dolarów, sprzedawał za 1zł i wyciąłby całą konkurencję - według wolnego rynku może tak zrobić, nikt się nie dowali. Ale dzięki temu, że nie ma wolnego rynku - Apple dostałby po łapach za takie coś

GregKoval   8 #15 05.12.2012 16:09

@zomo_prl

Kiedy powstawały pierwsze przeglądarki MS twierdził: "Internet Microsoftu nie interesuje". Kiedy te przeglądarki osiągnęły sukces i zarazem spopularyzowały Windowsa w internecie, MS wypuszcza swój system z własną przeglądarką dostępną za darmo. Doprowadziło to do bankructwa Netscape i otwarcia jego kodu w celu jego ratowania. Tak więc jak widzisz UE nie walczy z wolnym rynkiem tylko narzucania monopolistycznych praktyk i nieuczciwej walki z konkurencją. Bo jak nazwiesz możliwość uzyskania informacji o konkurencji tylko w przypadku jeśli skorzystamy z domyślnego narzędzia? Uważasz, że to wolny wybór?

KyRol   19 #16 05.12.2012 16:19

Spojrzenie przez pryzmat własności m$ jest powiedzmy sobie przynajmniej utopijne. Ja odwrócę analogię. Sokoro najpopularniejszym produktem w sklepie jest chleb (tu windows), to dlaczego na pólkach ma stać tylko ocet (podprodukty m$)? Dlaczego idąc do Pewexu, mogę kupić tylko coś lepszego do chleba (poszukiwania na własną rękę w sieci za alternatywnymi programami)?

Problem m$ może polegać na tym, że nie dostarcza żadnego repozytorium oprogramowania i w takim wypadku nie powinien niczego w systemie preinstalować czy wbudowywać. Dlaczego tak wielu posiadaczy nowych laptopów narzeka na preinstalowany soft? Takie oprogramowanie nie jest wyborem użytkownika i świadomy user, niestety, zmuszony jest do deinstalacji szajsu dostarczonego od producenta.

Praktyki opisane powyżej, w przypadku nowych użytkowników, w moim mniemaniu są krzywdzące dla nieświadomych użytkowników komputerów, którzy z komputerem nie mieli wiele wspólnego i zaczynają z nim obcowanie. Dodatkowo cierpią na tym alternatywni dostawcy oprogramowania bo ich produkt/wytwór nie jest postawiony w równym szeregu z wyróżnianą konkurencją.

Moim zdaniem działania KE są korzystne dla Europejczyków i to zarówno z perspektywy dzierżawiących jak i licencjonujących oprogramowanie. Jak komuś się ta praktyka nie podoba zachęcam do zakupu sprzętu ze stanów zjednoczonych - w takim wypadku ten produkt będzie microsoftowo-poprawny dla malkontentów.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #17 05.12.2012 17:24

@KyRol
Jeśli już porównujemy do chleba to nie w ten sposób. To tak jakby piekarnia produkująca najlepiej sprzedający się chleb było zmuszony, aby produkować ten chleb w wersji pokrojonej i w zwykłej.

Ten soft pochodzi od producentów, a nie od Microsoftu. Podobnie jest w Androidzie tylko tutaj producent narzuca nam nakładkę, on odpowiada za aktualizację. Jeśli kupimy telefon u operatora to jeszcze zostaniemy zalani zbędnych softem i wtedy aktualizacja naszego telefonu jest zależna od danej sieci komórkowej.

@GregKoval
No i dobrze, że tak się stało. Dzięki temu jeśli ktoś chcę przyciągnąć do siebie użytkowników IE musi wydać przeglądarkę za darmo. Jakby nie IE to teraz byśmy płacili nawet za przeglądarki.

@zomo_prl
Zgadzam się. Działanie KE to istny żart ;)

GregKoval   8 #18 05.12.2012 17:35

Skorpion.B

Sorry, że spytam: Skoro MS nie zarabia na IE to co szkodzi mu te "kontrowersyjne" okno wyboru?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #19 05.12.2012 17:43

@GregKoval
Dla mnie okno to jest zbędne i nie ma żadnego sensu. Nie rozumie dlaczego KE marnuje czas na takie mało ważne duperele ')

KyRol   19 #20 05.12.2012 19:00

@Scorpions.B: Skoro Ci się wzięło porównywanie do Androida, to z nakładką walnąłeś jak łysy o kant kuli. Powinieneś bardziej wspomnieć o markecie, który jest dostępny dla każdego użytkownika w każdym urządzeniu konsumpcyjnym.

Co do samych nakładek - nie można obwiniać systemu, za to, że daje wolność i wybór. To operatorzy przeginają pałę i klient sam ostatecznie wybiera sobie urządzenie i sposób dystrybucji swego urządzenia. Jeśli jakaś komisja miałaby się kiedykolwiek przyczepić do tematu nakładek, uwierz, Google nie będzie pociągane do odpowiedzialności - Google dało wolność zarówno użytkownikom jak i operatorom.

Nie widzę tu analogii do m$ które żelazną łapą chce swoim użytkownikom wskazywać swoje preferowane rozwiązania. Ideologia rzucona przez Ciebie jest fanatyczna i chora. Jaka to mi wolność, że m$ wciśnie mi msie i w dodatku sprawi, że reszta przeglądarek będzie działała wolniej bądź nieporównywalnie gorzej. msie jest głęboko zintegrowana z eksplorerem, m$ może podrasować sobie jego komponenty a inne wyraźnie pogorszyć. Kto i co mu udowodni, skoro to zamknięty kod, w dodatku nie udostępniony nikomu w Europie?

Semtex   19 #21 05.12.2012 19:03

@Scorpions.B
Przecież tego okna wcale nie musisz instalować, wystarczy je ukryć i tyle, zawsze tak robię jak muszę, instalkę NIghtly i tak mam zawsze pobraną w plikach backup przed ewentualnym reinstalem systemu.

IMO. Bijesz pianę o bzdurę, dostali prikaz i się dostosowali, dla jednych to dobrze bo nie muszą używać IE aby pobrać Swoją ulubioną przeglądarkę, dla innych to szansa na poznanie alternatyw, bo znam sporo ludzi, którzy nawet nie wiedzieli że poza IE istnieje coś jeszcze, wydaje się niemożliwe a jednak...
Niektórym, w tym mi, wisi czy to okno jest czy go nie ma.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #22 05.12.2012 19:05

@KyRol
Nie porównałem nakładek do możliwości wyboru. Nakładki porównałem do instalowanych nie potrzebnie programów producenta.

Wolałbym, aby od wersji 4.0 Androida nie było nakładek, a dlaczego? Ponieważ uważam, że system byłby bardziej jednolity, a dodatkowo uważam, że czysty Android od wersji ICS jest o wiele ładniejszy i lepszy od tych nakładek. Jeśli ktoś chciały nakładkę to mógłby skorzystać z Google Play.

@semtex
Chodzi mi o to, że KE zamiast zająć się czymś poważniejszym zajmuje się ekranem wyboru przeglądarki. W Windows 8 mamy sklep z aplikacjami i okno wyboru jak dla mnie jest zupełnie zbędne. Niech ten IE będzie w Windows w razie czego.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #23 05.12.2012 19:14

""W Windows 8 mamy sklep z aplikacjami i okno wyboru jak dla mnie jest zupełnie zbędne.""

Dla Ciebie tak ale dla sporej rzeszy ZU już nie, tym bardziej przyzwyczajonych do tego okna z Windows 7, niech ono sobie tam jest, wilk syty i owca cała.

Ja też mam IE zainstalowane w systemie, jako że testuję Nightly i czasem potrafi postawić focha to lubię sprawdzić czy IE też stawia czy problem dotyczy tylko Firefoksa ;)

KyRol   19 #24 05.12.2012 19:17

@Scorpions.B:

Ale zrozum, co do tego zawsze masz wybór - możesz sobie kupić operatorską wersję z nakładką, możesz kupić retailową dajmy na to bez nakładki. Kogo i za co chcesz obwiniać? Google? za wolność wyboru jaką nawet dało operatorom?

Fakt, producenci na laptopach mają wolność i instalują tonę niepotrzebnego dziadostwa. Dystrybucja systemu operacyjnego pozostawia wiele do życzenia w tej formie, niemniej przypominam: sprawa dotyczy laptopów, na których użytkownik praktycznie dowolnie może postępować z oprogramowaniem. Trochę nijak ma się to do smartfonów, w których zmiana systemu operacyjnego częstokroć unieważnia gwarancję...

Poza tym, jeśli Komisja Europejska wzięłaby się za to i nakazałby producentom smartfonów na zdjęcie blokad na potrzeby instalacji wybranego systemu przez użytkownika, to Ci powiem, że byłbym wniebowzięty, z resztą obstawiam, że nie tylko ja.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #25 05.12.2012 19:35

@KyRol
Ja tylko napisałem, że nie podoba mi się pchanie przez producentów zbędnych nakładek i uzależnienie aktualizacji smartfonu od nich, a nie od Google. Google nie chcę obwiniać, na pewno nie za wolność wyboru. Chcę obwinić operatorów, że źle wykorzystują tą wolność, przez co cierpią użytkownicy. Dla mnie czekanie ponad pół roku na aktualizację od dnia jej premiery to głupota.

biomen   8 #26 05.12.2012 19:36

Nie rozwodziłbym się zbytnio nad "zadymą" wokół wyboru przeglądarki. Bo co kogo to grzeje? Niech zostanie jak było i tyle. Zdecydowanie bardziej dotknęło mnie brak w wersjach N, czegoś co kryje się pod nazwą: Media Feature Pack. Bez tego ustrojstwa większość gier sypała mi błędami o brakach plików .dll aż miło. Wyeliminowanie go na pewno nie miało na celu "dobra" konsumenta. ;]

Niech komisja zwalcza monopol tam gdzie on autentycznie występuje, a nie udaje że walczy, zajmując się takimi pierdołami. ;)

KyRol   19 #27 05.12.2012 19:37

"W Windows 8 mamy sklep z aplikacjami i okno wyboru jak dla mnie jest zupełnie zbędne"

Tak, tylko, że w sklepie zawiera się oferta dla interfejsu modern. Nijak tu ma się twoje pojęcie wolności wyboru do trybu desktopowego...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #28 05.12.2012 19:42

@KyRol
Są i aplikacje klasyczne ;)
@biomen
Ja też mam gdzieś to okno wyboru przeglądarki. Wspomniałem o nim tylko jako o irytującej i zbędnej dla mnie rzeczy i nie wiem, dlaczego wywołuje to taką dyskusję. Dla mnie najgorsza jest właśnie ta wersja N.

KyRol   19 #29 05.12.2012 19:44

"Chcę obwinić operatorów, że źle wykorzystują tą wolność, przez co cierpią użytkownicy"

Ale operatorów i retail sellerów jest zatrzęsienie. Na przykład mogłem kupić swoją N9tkę od Orange, czego nie zrobiłem, bo wiem, że poza brandingiem, tempo aktualizacji oprogramowania mi nie odpowiada. Nie można powiedzieć, że nie ma wyboru. m$ jest jeden i o to wszystko się rozbija. m$ zażyczy sobie aby jedyną i słuszną przeglądarką było m$ie i na tym koniec dyskusji. Nic z tym nie zrobisz, bo tak zarządzi jedna firma, na działania której nikt nie ma wpływu. Na szczęście jest prawo europejskie i pod nim stoi m$. Pomyśl co by było gdyby Komisja Europejska nic z tym by nie mogła zrobić poza samym zakazem dystrybucji windows w całej Europie...

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #30 05.12.2012 20:12

Postaram sie byc bardziej zrozumialy - niech ktos poprawi zdanie "Dla mnie wydawanie wersji pozbawionych danego oprogramowanie tylko i wyłącznie szkodzi odbiorcą. ", bo za chiny ludowe nie moge przebrnac dalej...

mikolaj_s   15 #31 05.12.2012 20:53

"Windows jest produktem Microsoftu i tylko ta firma powinna decydować co ma się znaleźć w systemie, a My użytkownicy powinniśmy poprzez decyzję wyboru dane produktu zdecydować czy to nam się podoba, czy też nie."

Typowa gadka monopolisty ;) Użytkownik na końcu nie ma żadnego wyboru, bierze co jest w hipermarkecie.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #32 05.12.2012 21:08

@KyRol
Jakby Microsoft zakazał instalacji innych programów w systemie to byłaby to najgorsza decyzja jaką mógłby podjąć. Microsoft zawsze był przyjazny developerom. Jeśli nie wierzysz to odsyłam do filmiki z Stavem Ballmerem :D

@mikolaj_s
Windows jest produktem firmy Microsoft i ta firma odpowiada za niego. Jeśli coś zrobi nie tak to użytkownicy wybiorą produkty konkurencji. Nie rozumiem jak o danym produkcie może decydować KE. Rozumiem jakby były łamane jakieś prawa.

Autor edytował komentarz.
  #33 05.12.2012 21:15

Ja się nie dziwię temu tematowi, skoro 4/8 (przynajmniej) przyjaciół Scorpions'a mają związek w MS.

Z drugiej strony KE (cała) się tym nie zajmuje, a jakiś jej oddział - przygląda się wszystkiemu co ma monopol, dlatego tak patrzą na MS, teraz pewnie dyskutują czy dojechać MS za Secure Boot i pewnie będzie kolejna kara - za praktyki monopolistyczne

Scorpions.B REDAKCJA  23 #34 05.12.2012 21:30

@fervi.doctor
Zobacz, że mam kilka wpisów o Linuxie na desktopie i są to wpisy pozytywne. A co do Secure Boot to właśnie takimi rzeczami powinna się zainteresować KE ;)

KyRol   19 #35 05.12.2012 21:49

"Jakby Microsoft zakazał instalacji innych programów w systemie to byłaby to najgorsza decyzja jaką mógłby podjąć."

Przeciwnie. Powstałoby więcej systemów operacyjnych

"Microsoft zawsze był przyjazny developerom. Jeśli nie wierzysz to odsyłam do filmiki z Stavem Ballmerem"

Novell, Lotus, Word Perfect - połącz te nazwy z mikrosoftem w Google, zobaczysz jak było przyjaźnie. Od lat tu lała się krew. Nie masz pojęcia na temat historii tej firmy lub jesteś skrajny w wyrażaniu swoich opinii - tyle co mogę Ci powiedzieć. Gdybyś znał podłoże tego wszystkiego, czyli m.in.: historię internetu, historię wczesnych systemów komputerowych, politykę w firmach przed wkroczeniem m$ na rynek komputerowy, być może byśmy mieli o czym pogadać...

...a tak, jedyne co mogę powiedzieć z tego co widzę - cześć i narazie.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #36 05.12.2012 21:54

@KyRol
Szkoda, że tak podchodzisz. Zamiast przedstawić mi swoje zdanie, zamiast mi coś uświadomić, może zmienić mój tok rozumienia to piszesz "część i narazie". No nic. Pozdrawiam i dziękuje za tych kilka komentarzy.

mikolaj_s   15 #37 05.12.2012 22:06

@Scorpions.B: "Windows jest produktem firmy Microsoft i ta firma odpowiada za niego. Jeśli coś zrobi nie tak to użytkownicy wybiorą produkty konkurencji. Nie rozumiem jak o danym produkcie może decydować KE. Rozumiem jakby były łamane jakieś prawa."

O czym Ty piszesz, jakie produkty konkurencji. Musiały by być dostępne na rynku. Może jak się pojawią w sklepach laptopy z Ubuntu to będzie jakaś konkurencja.
W systemach operacyjnych i oprogramowaniu jest jeszcze gorzej niż z telekomunikacją bez regulacji ani rusz.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #38 05.12.2012 22:08

@mikolaj_s
E.. produkty Appla mają podobno 10% rynku. Oczywiście nie u nas.

A tak idąc dalej. Zobacz, że przyszłość Androida może być dosyć ciekawa, a wraz ze wzrostem możliwości tabletów może okazać się ciekawie.

  #39 05.12.2012 22:37

@mikolaj_s "W systemach operacyjnych i oprogramowaniu jest jeszcze gorzej niż z telekomunikacją bez regulacji ani rusz." - hehe tak, regulujmy wszystko! Gospodarka centralnie sterowana panaceum na wszystko! Czemu co niektórym tak trudno pojąć, że to konsumenci wybrali portfelami to co chcą mieć? Z TPSA była inna sprawa i porównywanie tych dwóch firm to abstrakcja. TPSA zbudowała infrastrukturę za pieniądze zwykłych podatników, a potem przyszły czasy kapitalizmu, następnie czasy prywatyzacji i TPSA nie będąc już państwową firmą kosiła i blokowała rozwój innych firm, przy tym korzystając z infrastruktury, na którą łożyli swego czasu obywatele.

tfl   8 #40 06.12.2012 08:30

@ktos kto edytowal tekst

nie mialem na mysli "tylko i wyłącznie", ale "odbiorcą". powinno byc odbiorcom.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #41 06.12.2012 17:17

@tfl
Poprawione jest też i to ;)