Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowe wersje aplikacji w Windows 8

Dzisiejszego dnia, przynajmniej u mnie miała miejsca aktualizacjia kilku aplikacji w Windows 8. Z aplikacji tych korzystam najczęściej, więc postanowiłem stworzyć krótki wpis o zmianach jakie zaszły w tych aplikacjach. Dzisiejszego dnia aktualizację otrzymały aplikacje poczta, kalendarz, kontakty oraz wiadomości (nie mylcie z aplikacją odpowiadającą za dostarczanie nam wiadomości ze świata polityki, biznesu itp.). Oprócz tych aplikacji zaktualizowane zostały aplikacje muzyka oraz wideo.

Poczta

Pierwszą zmianą, którą łatwo jest zauważyć to dodana możliwość przeszukiwania naszych wiadomości. Opcja pozwala dokładnie przeszukać nasze wiadomości. Po wpisaniu treści jednej z wiadomości nie było problemów z wyszukaniem. Same opcja wyszukiwania działa na tej samej zasadzie co w każdej aplikacji Modern UI jak i samym środowisku ,czyli dostęp do wyszukiwanej treści możemy mieć z dowolnego miejsca, również z samego ekranu startowego.
Kolejną zmianą wartą uwagi w tej aplikacji jest możliwość tworzenia oraz edytowania istniejących już folderów. Chciałaby się powiedzieć nareszcie. Z pewnością opcja ta będzie sporym ułatwieniem i może aplikacja zyska kolejnych użytkowników.
Dodano również opcję oflagowywania wiadomości, czy będę z tego korzystał? Dla ważniejszych wiadomości z pewnością okaże się opcją przydatną.
Podczas tworzenia wiadomości mamy dostęp do większej liczby narzędzi do formatowanie tekstu. Chyba zacznę korzystać tylko z tej aplikacji, bo wcześniej byłem zmuszony do korzystania z narzędzi dostępnych na poczcie Gmail.
Jednak jeśli nadal aplikacja średnio będzie się sprawdzać przy tworzeniu czego więcej, niż prostej wiadomości to powrócę do narzędzi dostępnych w poczcie Google.

Kalendarz

Chyba największą zmianą, przynajmniej dla użytkowników kalendarza Google jest usunięcie opcji synchronizacji z tym kalendarzem. Chociaż tak naprawdę usługa ta nie działała już wcześniej. Wszystkim zainteresowanym polecam bardzo ciekawy wpis użytkownika chrome_9: Microsoft rezygnuje z części wsparcia dla konta Google. Trochę szkoda, bo nie będę mógł już mieć synchronizacji ze swoim kalendarzem na Androidzie. Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest przejście na rozwiązania proponowane przez Microsoft.
Interfejs aplikacji też został lekko zmieniony. Czy na lepsze? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak, jednak czas pokaże czy moje obecne zdanie się sprawdzi.
Dodany został też nowy typ podglądy kalendarza "Tydzień roboczy".

Muzyka i Wideo

Aplikacji muzyka trochę brakuje, aby nazwać ją wygodnym odtwarzam. Jednak cieszy fakt, że aplikacja jest aktualizowana i dostaje nowe opcje. Teraz program sam powiadamia nas, że nie wszystkie pliki zostały dodane i jesteśmy proszeni o ich aktualizację. Polega ona tylko na naciśnięciu klawiszem, czy też palcem w odpowiednim miejscu. Jeśli tego nie zrobimy z pewnością aplikacja sama doda pliki. Wielu użytkowników narzekało na brak oddzielnych ustawień głośności do programu, były one powiązane z tymi systemowymi. Aktualizacja wnosi oddzielnie opcje dla aplikacji jak i systemu.
W prawym rogu pojawił się nie wielki kwadrat, który pozwala na oddalenie spisu utworów dzięki czemu szybciej możemy znaleźć interesujący nasz utwór czy wykonawcę.
Tuż przed chwilą zaktualizowana została aplikacja wideo. Zmian w interfejsie na obecną chwilę nie zauważyłem. Jednak łatwo jest odczuć, że aplikacja został zoptymalizowana. Wszystko działa odczuwalnie szybciej.

 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
n33trox   6 #1 26.03.2013 16:31

To podwójne środowisko graficzne w Win8 mnie wkurza. Już nie chodzi mi o to, jak się obsługuje ModernUI, czy jak wygląda, bo to jest pikuś. Po prostu nie przywykłem do pracy w dwóch środowiskach graficznych. Jak odpalam kilka programów, jestem przyzwyczajony do tego, że gdzieś (najczęściej na pasku zadań) widzę, jakie to są programy i cały czas mam na to podgląd, natomiast uruchamiając aplikację w ModernUI to wszystko znika i nagle skupiamy się na tylko jednym programie na raz.

Gdy jeszcze używałem Win8, stwierdziłem, że nie używam po prostu tych aplikacji, tak więc wszystkie po kolei opuszczały ekran startowy, aż została tylko Pogoda i Pulpit :)

Na tabletach IMO dobre rozwiązanie, na desktopach tragiczne...

WODZU   18 #2 26.03.2013 16:46

Zacząłem czytać ten wpis i przerwałem po przeczytaniu nowości na temat programu pocztowego. I nie z winy autora wpisu, ale z powodu permanentnego opadu rąk w obliczu tego co robi MS.
Czytam sobie otóż, że nowościami są rzeczy, które w starszych produktach MS juz istniały:
"Pierwszą zmianą, którą łatwo jest zauważyć to dodana możliwość przeszukiwania naszych wiadomości."
"Kolejną zmianą wartą uwagi w tej aplikacji jest możliwość tworzenia oraz edytowania istniejących już folderów."
"Dodano również opcję oflagowywania wiadomości..."
"Podczas tworzenia wiadomości mamy dostęp do większej liczby narzędzi do formatowanie tekstu."
WTF chciałoby się powiedzieć. Czy MS w następnym "innowacyjnym" systemie każe nam cieszyć się i płacić za możliwość używania kursora myszki? Jakich ja czasów dożyłem?

  #3 26.03.2013 16:59

Wodzu, to jest marketing w stylu MS, pewnie przeprowadzili badania że jak się coś dodaje do gotowego "finalnego produktu" to potencjalny użytkownik podświadomie będzie się cieszył z takiego stanu rzeczy. Jednak w tym przypadku dodawanie do samochodu kierownicy jest bardzo nie w porządku. Spodobał mi się Win8 ale aplikacje, przynajmniej te podstawowe wołają o pomstę do nieba.
Chyba że MS idzie w kierunku budujmy wszystko razem (MS i użytkownicy) tylko dlaczego zaczynamy od epoki kamienia.

  #4 26.03.2013 17:22

aplikacje Metro działają jak działają i w zasadzie nie mam potrzeby z nich korzystać, ale chciałbym zwrócić uwagę na aplikację Allegro - te odwracające się kafelki po wyborze kategorii produktów strasznie mi się podobają - wiem, niby nic, ale jednak nie widziałem czegoś takiego nigdzie indziej (no, może stickersy na Macu podobnie się odwracają)

chrome_9   5 #5 26.03.2013 17:25

WODZU
"przerwałem po przeczytaniu nowości na temat programu pocztowego"

Dodano też kilka innych funkcji do poczty. Przykładowo obsługę zarządzanie czy wolno forwardować dany list, do kogo można go przesłać, do kogo nie wolno, czy wolno kopiować (Integrated Rights Management - Office IRM) . I tego typu sprawy powiązane z kontem Exchange

Czasami jest kilka zmian "pod maską" dla osób które przykładowo mają w firmie tablet i chciałby na nim sprawdzić pocztę firmową. Nie zawsze wszystko da się zrobić z przeglądarki. Szczególnie jak w firmie masz szyfrowaną pocztę na Exchange itp.

Autor edytował komentarz.
  #6 26.03.2013 17:59

W Viście była "Poczta systemu Windows" która co by nie mówić, kładła "Pocztę" z Metro na łopatki. Zresztą, to nadal jest rozwijane (?) w ramach Windows Live Essentials i możliwe do zainstalowania tak na Windows 7 jak i Windows 8.

przemor25   14 #7 26.03.2013 18:10

Pojawiła się też aktualizacja "Gier".

To prawda. Był taki czas, że wolałem interfejs "Poczty systemu Windows" interfejsu Hotmaila :)

Autor edytował komentarz.
  #8 26.03.2013 18:14

To jakaś żenada... Po prostu brak mi słów, na to, jak żenujące jest zachowanie Microsoftu.
Mam Windows 8, bardzo sobie go cenię, ale jeśli chodzi o Modern UI, to poza pogodą i wiadomościami z żadnej aplikacji praktycznie nie da się korzystać, bo prezentują tak żenującą funkcjonalność i słabą jakość, że mija się to z celem....
I jeszcze teraz zamiast naprawić synchronizację z kalendarzem Google, MS całkowicie ją usunął. Jako użytkownika ekosystemu Google i smartfona z Androidem czyni to tą aplikację dla mnie całkowicie bezużyteczną!
Ciekaw jestem, czy doczekam się kiedyś nadających się do użytku aplikacji na Modern UI...
Jeśli nie to ten interfejs jest skazany na porażkę, choćby nie wiem ile MS w niego pieniędzy nie wpakował...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #9 26.03.2013 18:14

@przemor25
U mnie jeszcze nie wykrywa, chyba, że masz na myśli Xbox Smart Glass? Kurcze przydałby się ekran dotykowy, by pobawić się Xboxem i aplikacją Smart Glass ;D

przemor25   14 #10 26.03.2013 18:20

To lepiej nie spiesz się z aktualizacją bo wywala jakieś błędy :PPPP

Scorpions.B REDAKCJA  23 #11 26.03.2013 18:22

@przemor25
Dzięki za ostrzeżenie ;) Chyba poczekam z tą aktualizacją ;D

chrome_9   5 #12 26.03.2013 19:25

Windows 8 SP1 (Blue) być może będzie już w czerwcu. Microsoft właśnie zapowiedział 3 dniową konferencję w czerwcu od 25-go. Czyli akurat trzy dni na trzy systemy: Win8 SP1, WP8 SP1 oraz albo Win Serwer albo Xbox720

Czerwiec zapowiada się ciekawie. Na początku konferencja E3 z ujawnieniem nowej konsol. Zaraz po tym kluczowa konferencja MS na której zwykle pojawiają się nowe systemy lub aktualizacje.

http://www.buildwindows.com/

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #13 26.03.2013 19:29

@chrome_9
No to pozostaje czekać niecierpliwie, bo zapowiada się ciekawie. Ostatnio głośno jest o firmie z Redmond, która według mnie może stworzyć bardzo dobry ekosystem. Zobaczymy jak ta cała kafelkowa rewolucja rozwinie.

chrome_9   5 #14 26.03.2013 19:33

No na stronie jest lista:

Windows
Windows Phone
Windows Azure
Xbox
Visual Studio
Internet Explorer
Office 365

Myślę że każda z tych usług dostanie sporą aktualizację skoro je akurat wymienili.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #15 26.03.2013 19:43

@chrome_9
No właśnie z tego co czytałem to Windows Blue tak właśnie miałby wyglądać. Liczba produktów jest spora, czasu nie wiele, jest to ogromne przedsięwzięcie dla Microsoftu. Tym bardziej, że przykładowo SP do Windows 8 wprowadza znacznie więcej zmian, niż SP wprowadzał do Windows 7. Mnie ciekawi jak wygląda sprawa związana z kernelem 6.3, który ma być w Windows 8 po aktualizacji do SP1.

dzikiwiepsz   13 #16 26.03.2013 22:25

Aplikacja video dalej jest beznadziejna jak nie potrafiła normalnie odtwarzać filmów tak dalej tego nie robi, co prawda odtwarza ale nie ma synchronizacji audio z video.

przemor25   14 #17 27.03.2013 07:42

@dikiwiepsz
Możesz rozwinąć swoją wypowiedź? Szczególnie dotyczącą "synchronizacji audio z video"...

chrome_9   5 #18 27.03.2013 07:55

dzikiwiepsz

Ta aplikacja z tego co wiem nie służy do oglądania plików wideo. To serwis VOD do obsługi Xbox Video który w Polsce nie działa. Jakby działał to miałbyś tam filmy, seriale, informacje o filmach, aktorach itp. Z tego co widziałem w sieci to w tej wersji dodali obsługę napisów w filmach i serialach

Z polskiej perspektywy aplikacje Wideo oraz Muzyka nie mają sensu. Lepiej zaczekać na VLC które było sponsorowane z Kikstartera

Autor edytował komentarz.
2099   8 #19 27.03.2013 08:09

@przemor25 dźwięk rozjeżdża sie z video co w innych otwarzaczach (BESTPLAYER, MEDIA CLASSIC) się nie zdarza. Nie nastraja to pozytywnie dlatego po kilku dniach zmieniłem aby domyślnym otwarzaczem na pewno nie było Wideo z Modern (skoro jak pisze chrome_9 nie służy do standardowego odtwarzania)

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #20 27.03.2013 09:05

@2099
Jakie formaty video? Dziwne, nieraz zdarza mi się coś oglądnąć ale takich mankamentów nie zaobserwowałem (chociaż wygodniejszy jest oczywiście desktopowy odtwarzacz).

dzikiwiepsz   13 #21 27.03.2013 10:19

@przemor25
jakie formaty, np mkv, avi, a przynajmniej dzieje się tak z dużymi plikami video.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #22 27.03.2013 12:39

@dzikiwiepsz
Nie wiem czym mogą być spowodowane Twoje problemy z tą aplikacją, u mnie bez problemów odtwarzane są filmy mające po 1GB w formacie AVI. Jednak od tego programu o wiele bardziej wolę VLC i z aplikacji wideo skorzystałem tylko kilka razy.

@chrome_9
"Z polskiej perspektywy aplikacje Wideo oraz Muzyka nie mają sensu. Lepiej zaczekać na VLC które było sponsorowane z Kikstartera"
Ja po tej aplikacji spodziewam się sporo, tym bardziej, że obecnie najlepszym odtwarzam dla mnie jest obecny VLC w klasycznej wersji

Autor edytował komentarz.
c7s   2 #23 10.04.2013 01:26

Częściej używam pulpitu niż modern ui, ale i tam też zaglądam.
Odtwarzacz muzyki idzie do przodu, brakuje mi tylko szukania po folderach i equalizera.
Co do Wideo, to nie używam w ogóle podstawowego odtwarzacza z prostej przyczyny - nie ma obsługi napisów, albo ja po prostu nie potrafię znaleźć.
Boli mnie również, że IE w trybie kafelek nie ma możliwości łatwego wgrania adblock.
Trzeba się bawić w blokowanie hostów. :s
W ogóle większość aplikacji jest tak słabej jakości, że szkoda w ogóle nimi sobie głowę zawracać, skoro dostępne są normalne wersje desktop'owe, to po co męczyć się z czymś tak niedoskonałym.
Mam nadzieję, że społeczność użytkowników W8 jakoś rozkręci to wszystko.

btw.
Znacie jakieś fajne apki na modern UI, bo w sumie oprócz poczty i muzyki z niczego innego tam nie korzystam.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #24 10.04.2013 17:45

Ja rzadko korzystam z Modern UI, korzystam z aplikacji poczta, kalendarz, Ipla, pogoda i to chyba wszystko. Nie licząc czasu spędzonego przy oglądaniu seriali w Ipli to 99% czasu spędzam w klasycznym Pulpicie. Jednak uważam, że jeśli miałbym ekran dotykowy ten rozkład czasu by się lekko zmienił

Jakieś ciekawe aplikacje? Oprócz wbudowanych w system to obecnie tylko Ipla.

  #25 10.04.2013 20:31

fajne