Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Precz z Gnome!

Gnome jest to jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych w systemach Linux. Kiedyś Gnome uważano za doskonałe, wielu użytkowników mówiło o nim jako o najlepszym środowisku z jakim pracowali. Ja zacząłem korzystać z Linuxa na PC dopiero od Ubuntu 11.04. Nie miałem styczności z czystym Gnome 2 przez dłuższy okres czasu. Moja przygoda z Gnome 2 ograniczyła się do przetestowania ostatnio starszej odsłony Ubuntu. Może zbyt krótko testowałem to środowisko, aby stwierdzić czy naprawdę jest idealne, ale mi jakoś Unity bardziej przypadło do gustu. Może jest to spowodowane tym, że to z Unity miałem od początku kontakt i mocno się do nie przyzwyczaiłem. Czas skończyć temat drugiej odsłony Gnome i przejść do trzeciej wersji.

Gnome, dlaczego ? ;(

Gnome straciło znaczną część użytkowników po wydaniu trzeciej odsłony swojego środowiska. Gnome z praktycznego, szybkiego i ładnego środowiska stało się: nie dającą się zbytnio skonfigurować kobyłą, gdzie dostęp do jakiegokolwiek programu został maksymalnie utrudniony. Dla mnie Gnome 3 stało się też brzydkie.

Bez kilku piw jesteś brzydkie

Dłuższą styczność z Gnome 3 miałem ostatnio przy okazji zabawy z Ubuntu Gnome Remix. Po uruchomieniu się systemu patrząc po raz pierwszy na żywo na Gnome stwierdziłem, że całkiem to ładne. Postanowiłem, więc przystosować środowisko pod siebie. Pierwszą rzeczą, którą chciałem zrobić to wrzucić na Pulpit ikony programów, których najczęściej używam. Jakie było moje zdziwienie, że to nie jest takie proste. W ogóle, żeby dostać się do zainstalowanych programów to trzeba przejść do menu Podgląd. Po lewej stronie naszym oczom ukazują się wybrane przez twórców programy, które rzekomo mają być dla nas najbardziej przydatne. Oprócz Eksploratora plików i przeglądarki internetowej nic ciekawego nie znalazłem. Postanowiłem, więc przenieść skrót przeglądarki na Pulpit, jednak nie byłem w stanie. Próby zrobienia to metodą znaną z Windows nie dały rezultatu. Zobaczyłem, że po prawej stronie znajduję się lekko ukryte okno z aktywnymi Pulpitami. Pomyślałem, że w końcu znalazłem rozwiązanie problemu. Jednak po "złapaniu" za ikonkę i próbie jej przeniesienia jedyne co zyskałem do otwarcie się tej aplikacji. No dobra, dałem sobie spokój. Może jestem zbyt przyzwyczajony do wygów z Windows, aby korzystać z pełni możliwości Gnome 3.

No dobra, skoro nie mogę przenieść nic na ten Pulpit to chociaż ustawię sobie ładną tapetę. Wiecie, co? W Gnome 3 nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać. Moje próby klikanie na Pulpit prawy przyciskiem myszy nie przyniosły żadnego rezultatu, nic się nie działo. Tapetę możemy zmienić korzystając z Ustawień systemu. No naprawdę wygodne rozwiązanie.
Przejdźmy teraz do samego wyglądu interfejsu, który początkowo mi się spodobał. Po dłuższym przyglądaniu się stwierdziłem, że głównym elementem i chyba dla twórców najważniejszym jest data. Jest ona elementem najbardziej widocznym. Sam nie wiem z skąd takie rozwiązanie.
Kolejnym elementem, który mi mocno nie przypadł do gustu jest wygląd okien. Tak jak Menadżer plików znanych chociażby z Ubuntu jest dla mnie jednym z najlepszych rozwiązań. To widok samego górnego paska w Gnome 3 to tragedia. Jedyną opcją jaką mamy dostępną to "Zamknij" zarówno "Minimalizuj" i "Maksymalizuj" nie ma, są one jedynie dostępne w bardziej zaawansowanych opcjach okna.

Myślałem, że możliwość dostosowania rozmiaru ikon będzie na przyzwoitym poziomie. Jednak myliłem się. Możemy tylko wybrać "Powiększ" i "Pomniejsz". Rozmiar ikon pomiędzy jedną opcją, a drugą jest znaczący.

Gnome, zrób coś ze sobą, spasłeś się

Ubogość opcji w Gnome 3 powinno świadczyć o jego lekkości i szybkości działania. Tym bardziej, że środowisko to wyglądem nie grzeszy. Jednak po raz już kolejny mocno się zawiodłem. Gnome 3 działa ociężale, czasami puste okno folderu potrafi otwierać się 2-3 sekundy. Nie wiem skąd twórcy są tak leniwi. Tym bardziej, że Windows w wersji 8 bardzo przyspieszył i reaguje znacznie szybciej od Gonome. Niby Unity z Ubuntu to tylko nakładka, ale dla mnie wszystko tam działa trochę szybciej.

Dzięki Ci Cannonical za Unity ;)

Unity jest tylko nakładką na Gnome, ma z nim kilka cech wspólnych, jednak to Unity jest obecnie dla mnie numerem jeden. Jakby nie nakładka dostępna w Ubuntu to moja przygoda z Gnome 3 szybko by się skończyła na rzecz KDE. Mam nadzieję, że twórcy Ubuntu przesiądą się na coś lżejszego, szybszego i mniej awaryjnego, niż Gnome 3. Dziwi mnie fakt, że twórcy Gnome gdzieś mają społeczność i coraz bardziej brną w bagno, którego sami są twórcami.

Całe szczęście, że Linux jest otwarty i mamy różnorodność ;)

Mogę być spokojny i jak dla mnie twórcy Gnome mogą ze swojego środowiska zrobić jeszcze większą kobyłę, gdzie jedyne co będziemy w stanie zmienić ta tapetę. Wtedy z przyjemnością przesiądę się na KDE, jedyne co mnie trzyma przy Gnome jak wcześniej wspomniałem to Unity. Kiedyś zraziłem się trochę do KDE, nie przypadło mi całkowicie do gustu, jednak coraz bardziej się do niego przekonuję.

 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
  #1 21.12.2012 20:07

jeśli chodzi o trzymanie ikon na pulpicie to chyba nie do tego został on stworzony. pulpit jest po to, aby ustawić ładną tapetę i móc wyświetlić otwarte okna. ikony do programów trzyma się pod ręką lub w menu. w unity masz pasek dasha po lewej, w mac'u masz 'dasha' u dołu ekranu, nawet w windows 7 na pasku startowym masz ikony programów. podejście zablokowania mozliwości trzymania ikon na pulpicie pierwszy raz widziałem w elementaryOs w połączeniu dashem u dołu i działa to ścietnie. jezeli się pulpitu nie zablokuje użytkownik robi z pulpitu folder 'moje dokumenty', natomiast wspomniany folder świeci pustkami. obserwuję to w pracy i u znajomych i lada chwila też poblokuję pulpity w pracy, więc tutaj gnome3 ma rację, natomiast z całą resztą nt. gnome3 masz rację. a z tego co widziałem w elementaryOs tam gnome3 jest dość używalny

Imago   6 #2 21.12.2012 20:24

Jakie precz?! Żadne precz! Dzięki GTK+ mamy Pantheona w elementary! :D

  #3 21.12.2012 20:27

Weź się Tato! Jak wyobrażasz sobie Sony Vaio bez gnome 3.6 :>
Chyba nie z KDE albo zblazowanym Xfce!

MichałT   4 #4 21.12.2012 20:40

Zgadzam się z autorem jeśli chodzi o GNOME... Dziwi mnie że w ogóle ktokolwiek tego używa.

@Imago

GNOME i GTK to 2 odrębne projekty.

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #5 21.12.2012 20:54

Drogi autorze, nikt nie może mi zarzucić abym pałał miłością do GNOME, ale to co tutaj piszesz pokazuje jak mało wiesz o relacjach miedzy twórcami GNOME Shell a Unity. Zacznijmy od tego, że Ubuntu, a tym samym Unity bazuje na GNOME. Fakt, że jest tam tyle łatek, że ledwie się to kupy trzyma, a niektóre elementy musieli sforkować, niemniej nadal jest to rozkawałkowane GNOME. Ba nawet za wyświetlanie ikon na pulpicie w Unity odpowiada nautilus. Gdyby zabrać te "kawałki" GNOME, które budują Ubuntu to z Unity nic by nie zostało.

Jednakże najbardziej dziwi mnie fakt, że osoba która pieje z zachwytu nad modern ui i Unity, ma takie zastrzeżenia do GNOME Shell przecież wszystkie te 3 interfejsy mają takie same założenia:
- Prymitywizm ponad wszystko, czyli upraszczanie interfejsu do bólu, które powoduje to, że aby zmienić podstawowe rzeczy trzeba się posiłkować rożnymi programami "samoróbkami"
- Eksperymentowanie z interfejsem i narzucanie użytkownikom sposobu jego obsługi (pozbycie się tradycyjnego menu na rzecz pełnoekranowych wyszukiwarek itp).
- Zarówno GNOME Shell jak i Unity są pluginami dla menadżerów okien (Mutter i Compiz), stąd konieczność obsługi composite, bez możliwości wyłączenia.
- Tworzenie wielkich pełnoekranowych aplikacji dotykowych, które cechują się wielka ilością wolnego miejsca, co by paluchem można było trafić.
itd...

Oczywiście plus za wzmiankę o KDE ;) Tylko, żeby mi tu za jakiś czas nie było wpisu "Precz z KDE" ;p

dragonn   11 #6 21.12.2012 21:26

Polecam poczytać http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=gnome_2012_res&num=2 nie jesteś jedyny który uważa że Gnome 3 jest gorsze od 2.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #7 21.12.2012 21:44

Ja jakoś nigdy nie lubiłem GNOME, ale doceniłem 2 po wydaniu GNOME 3 :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #8 21.12.2012 21:53

@pulpit-bez-ikon
Może jeśli patrzymy z takiej perspektywy braku ikon. Jednak dla mnie możliwość powinna być, niech użytkownik wybierze sobie sposób korzystania. Ja w Windows 8 na dolnym pasku mam cztery najczęściej uruchamiane programy, te rzadziej uruchamiane są na Pulpicie. Dzięki czemu dla mnie wszystko przejrzyście wygląda. W Ubuntu mam trochę inne podejście, czyli wszystko do Dasha. Jednak dla mnie w Unity dostęp jest znacznie prostszy.
@lucas__
Właśnie jestem osobą, która bardzo lubi Unity i Modern UI. Myślałem, że tak samo będzie z Gnome 3, jednak się myliłem. Można powiedzieć, że te interfejsy mają pewne cechy wspólne, jednak dla mnie w wielu aspektach się różnią. Większość błędów z Gnome 3 została poprawionych w Unity. Nie śmiałbym takiego czegoś napisać o KDE ;)
@dragonn
Dzięki za ciekawy link ;)
@Pangrys
Ja nigdy nie byłem przeciwnikiem Gnome 3, tym bardziej, że podoba mi się Unity. Jednak po przetestowaniu Gnome 3 mój stosunek do niego się zmienił ;)

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #9 21.12.2012 22:15

@Scorpions.B
A próbowałeś rozszerzeń https://extensions.gnome.org/? Wiele osób sobie je chwali, jako jeden z kluczowych ficzerów GNOME 3.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #10 21.12.2012 22:22

@lucas__
Nie próbowałem. Widziałem ostatnio ciekawy wpis jak skonfigurować Gnome 3 pod siebie, autor w nim próbował przywrócić ciekawe opcje z poprzednika i z tego co widziałem po screenach to całkiem fajnie mu to wyszło. Ja jakoś nie mam ochoty zabawy w takie rzeczy i wolę korzystać z Unity ;)
Może w najbliższym czasie po raz n-ty pobawię się KDE ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 21.12.2012 22:23

A ja nie rozumiem tego narzekania, Skoro Ci nie odpowiada to nie korzystaj. Jest wiele ludzi, którym to środowisko się podoba. Przecież twórcy nie stworzyli Gnome 3 ot tak sobie. Jakieś wytyczne (czytaj sugestie użytkowników) na pewno były.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #12 21.12.2012 22:26

@Shaki81
I tak właśnie robię, nie korzystam. O ile korzystanie z Unity, które jest nakładką można nazwać nie korzystaniem z Gnome 3. Narzekanie jest raczej na to, że twórcy jednego z najlepszych środowisk poszli według mnie i większości użytkowników Gnome 2 w złą stronę.

lucas__   13 #13 21.12.2012 22:43

@Scorpions.B

No cóż, to bardzo, bardzo wiele wyjaśnia. Radzę spróbować, naprawdę.

Autor edytował komentarz.
robert-km   4 #14 21.12.2012 22:53

Dla mnie gnome3 jest bardzo praktycznym srodowiskiem, ale to moje zdanie.
Niektore problemy, ktore Ci tutaj tak przeszkadzaja, to przyzwyczajenia z windowsa i pytasz, dlaczego tutaj jest inaczej - proste - to nie jest windows.
Pozostale problemy mozna rozwiazac przy pomocy gnome-tweak-tools. Nawet bez uzycia dodatkowych modulow mozna te rzeczy przerobic.

  #15 21.12.2012 22:57

A czemu nie słodzisz Gnome Cinnamonem? :)

skandyn   10 #16 21.12.2012 23:03

Kilka razy próbowałem podejść do Gnome Shell, ale jednak to nie dla mnie. Po prostu mi się to nie podoba i co więcej człowiek zaczął się gubić w tym interfejsie - więc dałem sobie spokój. Jeśli chodzi o interfejs Unity to dalej uważam, że prezentuje się przyzwoicie, choć teraz wolę środowisko graficzne Cinnamon - tak trochę dla odmiany.

Dzisiaj zainstalowałem sobie na wirtualnej maszynie takie coś:
http://www.rosalab.com
Oczywiście, żeby przetestować co to za dziwo, a tu okazuje się, że dystrybucja wygląd całkiem nieźle. Dlatego polecam wypróbować, ponieważ moim zdaniem tak właśnie powinno wyglądać KDE.

Pozdrawiam.

Autor edytował komentarz.
lucas__   13 #17 21.12.2012 23:09

@skandyn
Yep, tu się zgadzam Rosa to bardzo interesujące distro, żadne Cinamony, Unity i GNOME Shelle się nie umywają. To jest właśnie siła KDE.

Frankfurterium   10 #18 21.12.2012 23:41

Mogłeś sobie zdać tyle trudu, żeby sprawdzić Gnome pod innymi dystrybucjami. W tej sytuacji nie masz pewności, co jest złe i ociężałe - Gnome czy jego implementacja Ubuntu.

Jeśli o mnie chodzi, wytrzymałem jakiś tydzień. Fedora z Gnome uruchamia się i działa naprawdę szybko. Do wyglądu (naprawdę mi się podoba) ani stabilności nie mam zastrzeżeń. Tylko, motyla noga, chyba nie potrafię tego używać. Szlag mnie trafiał za każdym razem, kiedy myszą musiałem nawigować po tamtejszym głównym menu (z wyszukiwaniem "z palca" było lepiej) albo co chwilę przesuwać kursor w róg, żeby zmienić okna na froncie. Ustawienia systemowe bogactwem opcji też nie powalają. To po prostu nie dla mnie...

Over   9 #19 22.12.2012 00:11

Po paru piwkach wszystko jest ładniejsze ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #20 22.12.2012 00:27

@skandyn
Ja z początku w ogóle nie mogłem się odnaleźć w Gnome 3. Po godzinie nadal miałem problemy z wieloma rzeczami, jak dla mnie zero jakiegoś ładu. A co do Cinnamon to się zgadzam. Jak dla mnie bardzo świetne środowisko ;)
@fervi.doctor
Już kilka razy słodziłem i powiem Ci, że bardzo przyjemny jest ten posmak ;)
@robert-km
Czy ja wiem czy tylko z Windowsa? Do Modern UI, czy Unity bardzo szybko się przyzwyczaiłem ;)

Jusko   14 #21 22.12.2012 01:02

Gnome3 da się wizualnie polubić. Ja w sumie się nawet przekonałem. Niestety tylko na 3 dni. O ile to środowisko da się zaakceptować i to naprawdę, to po 3 dniach już miałem dość może i ładnego przełączania się na wirtualne pulpity aby przeskoczyć do innej aplikacji, ale tak naprawdę po 3 dniach te ficzery wizualne, ciągłe przełączenie się na podgląd wirtualnych pulpitów i uruchamianie dasha na cały ekran aby uruchomić aplikację sprawiły, że po wspominanych 3 dniach zapragnąłem po prostu zwykłego paska z aplikacjami na nim i wróciłem znów do XFCE. Wizualnie jest OK, koncepcję da się ostatecznie też zaakceptować, ale w tym całym przepychu po pewnym czasie odezwał się zew...tradycyjnego pulpitu.

GregKoval   8 #22 22.12.2012 03:28

W zasadzie to zarówno GNOME Shell jak i Unity są interfejsami netbookowymi. Nazywanie tego czegoś interfejsem mobilnym jest na wyrost, bo oba interfejsy nie wykorzystują pełni możliwości jakie daje ekran dotykowy. O braku mobilnych aplikacji nawet nie wspomnę. A to że coś ma duże ikony i elementy wcale nie znaczy, że jest wygodne na małych ekranach.

Oczywiście netbookowy charakter nakłada ograniczenia interfejsowi. Tak samo jest i w KDE, gdzie netbookowa wersja pulpitu jest okrojona w stosunku do desktopowej, np. brak kostki pulpitu. Plasma netbook ma większe możliwości modyfikacji, niż inne pulpity netbookowe, ale nadal jest okrojoną wersją desktopa i nawet jak wprowadzimy jakieś modyfikacje to gryzą się z natywnymi (np. kompletny brak koncepcji, gdzie umieścić menedżer zadań). Z tego powodu to co dostajemy wraz z zestawem plasma-netbook jest zestawem kompletnym i tak naprawdę ograniczonym. W takim charakterze także GS czy Unity się świetnie sprawdzają, jednak tylko w przypadku netbooków, na desktopie już za bardzo ograniczają możliwości jakie daje nam sprzęt (np. duży ekran).

KotletBanan   5 #23 22.12.2012 05:19

A mi się podoba. Bo ten pasek to nie "rzekomo przydatne, wybrane przez twórców programy", a dockbar. Ikony pulpitu można włączyć w Gnome Tweak Tool. Rozmiar ikon? Ctrl+Scroll. A maksymalizacja i minimalizacja? Dobra, tej drugiej nie ma - w Gnome 3 byłaby niepotrzebna. Maksymalizacja za to jest i ma się dobrze - wystarczy przesunąć okno do górnej krawędzi ekranu (dokładnie jak w znanym z Visty Aero Snap). A jak ktoś się upiera, maksymalizację i minimalizację zawsze można dodać w wspomnianym wcześniej Gnome Tweak Tool.

Ale rozumiem Twoje oburzenie - wychowałeś się na Menu Start i pasku zadań. Ja też miałem problem z przesiadką na Gnome 3.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #24 22.12.2012 09:37

@KotletBanan
Racja wychowałem się na tym rozwiązaniu, jednak szybko zmieniłem swoje przyzwyczajenie zaczynając korzystać z Unity oraz Modern UI. Teraz Menu Start w swej klasycznej formie stał się dla mnie zbędny ;)

  #25 22.12.2012 10:48

@KotletBanan

Ikony maksymalizacji i minimalizacji też masz w Gnome Tweak Tool

@Scorpions.B

Ale to po to masz Extensions - bardzo fajne menu - axe menu; Jest jeszcze Classic Panels, które tworzy coś a'la Panele z Gnome 2 (...) A instaluje się to z przeglądarki

$orn   7 #26 22.12.2012 11:02

Cóż, za tragiczny wpis.

Rozumiem, że jak się zmienia inaczej tapetę lub w inny sposób wrzuca się coś na pulpit to jest to dupy bo Skorpionek ma swoje przyzwyczajenia :)

Jedynie co mogę powiedzieć to faktycznie - Gnome 3 się trochę spasł, ale pewnie zaraz odchudzą.

  #27 22.12.2012 11:31

Fakt, środowisko jest prawie niekonfigurowalne, ale twierdzić, że Unity jest lepsze? Ha. Ha. Ha.

  #28 22.12.2012 12:09

Wygląd interfejsu to raczej kwestia gustu. Mi na przykład podoba się GNOME. Co prawda gryzie mi się domyślny motyw okien(biały) z całą resztą(ciemnawa), ale moim zdaniem jest elegancko i minimalistycznie. Podobają mi się powiadomienia na dole i przełączanie aplikacji, okien, ale przydałby się, jak XFCE domyślny dash(choć doinstalowywanie go to kwestia chwili). Czy GNOME jest wolne? Za długo go raczej nie używałem, ale Fedora 16 na LiveUSB nie wykazywała toporności działania. Jednakże jeżeli chodzi o środowisko jakie lubię najbardziej to XFCE.
PS:
"Gnome 3 nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać. Moje próby klikanie na Pulpit prawy przyciskiem myszy nie przyniosły żadnego rezultatu, nic się nie działo."
Sory maj frend, ale tymi dwoma zdaniami nieźle się skompromitowałeś w moich oczach.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #29 22.12.2012 12:17

@$orn
Mieli sporo czasu na jego odchudzenie, a jakoś ciągle im się to nie udaję.
@X.A.N.
Widzę, że dużo osób piszę o XFCE chyba czas je przetestować.
"Gnome 3 nie jest to takie łatwe jakby mogło się wydawać. Moje próby klikanie na Pulpit prawy przyciskiem myszy nie przyniosły żadnego rezultatu, nic się nie działo."
Skompromitował się w moich oczach raczej Gnome 3, który podobno ma być przyjazny użytkownikom, a zamiast tego nawet najprostsze opcje są utrudnione. Żeby cokolwiek zrobić z tą kobyłą potrzebujemy dodatkowych programów.

  #30 22.12.2012 13:20

@Scorpions.B

Tylko powiedz mi jak wciskasz na Tablecie PPM ;)

Druedain   14 #31 22.12.2012 13:23

@Shaki81 Spójrz na tamtą ankietę. Na prawdę sądzisz, że twórcy kierowali się potrzebami użytkowników?

@$orn Na razie wygląda to tak jakby twórcy uznali, że ciężar zmniejszą zmniejszając funkcjonalność. Niestety jedynym efektem póki co jest mniejsza funkcjonalność.

Gnome Tweak Tools? Czy ten program jest autorstwa twórców Gnome'a? Czy jest gwarancja, że po aktualizacji Gnoma, się nic nie wysypie ze względu na brak zgodności wstecznej, jak to ma w przypadku dodatków?

Autor edytował komentarz.
niechcemisiewymyslacnicka   3 #32 22.12.2012 13:32

Hmm... Gnome Shell jest całkiem ładny i szybki. Niestety, sposób pracy przy wielu oknach jednocześnie jest dla mnie niewygodny. Można to poprawić dodatkami (jest np. normalny panel z podglądem działających aplikacji i przełączaniem pulpitów), ale u mnie ostateczny efekt był gorszy pod niemal każdym względem od KDE (panele zajmowały niepotrzebnie dużo miejsca na ekranie, całość wyglądała niespójnie, przeszkadzała mi też trochę świadomość że z wizji projektantów GS nie zostało zupełnie nic).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #33 22.12.2012 13:52

@fervi.doctor
Na Andku odpowiednikiem tego jest dla mnie przytrzymanie palcem ekranu, aż do momentu pojawienia się menu ;)

  #34 22.12.2012 14:01

Puste hasło - "precz z gnome". Zastanów się dlaczego tak jest, dlaczego ? Odpowiedź jest dwojaka nie używałeś Gnome 3 tylko się nim bawiłeś, równie dobrze mogę po dniu napisać że modern UI to zło, by coś przetestować i oceniać, trzeba wyjść poza schemat swych nawyków i zdobyć nowe, co trwa z miesiąc, a jeśli nadal po zmianie horyzontu gui jest dla ciebie nieintuicyjne to zmień je. Z Gnome 3 korzystałem i to długo i boli brak podstawowych opcji, jak i nieintuicyjny interfejs, ani to na tablet ani na pc, samo wywalenie przycisków maks,min i zostawienie zamknij jest głupie, zostaje nam pusta belka. Gnome 3 zawiodło, chcą to poprawić ale widać że developerzy gnome odcięli się od społeczności jak i rzeczywistości, to nie jest proste, to jest złe. A KDE, tam jest stabilność są możliwości, ale obawa developerów przed podzieleniem losu Gnome 3 odstrasza ich od rewolucyjnych zmian interfejsu, plasma two na tablety to kwintesencja braku wizji. Samo KDE na PC jest ok, bo to tyle co Windows 7, tylko kopia, zero wizji, ale nie to oceniam, lecz problemy z czcionkami, zwłaszcza pod przeglądarkami www, brak firefoxa w qt boli, boli oczy. W przypadku chrome jest już lepiej. Oxygen wygląda na niedopracowany, są braki w jakości, w wykonaniu, wiem że od free wymagam wiele, ale jakość i wykończenia, to detale, a jednak to one decydują o naszym odczuciu, czy coś jest zrobione na odwal się, czy na perfekcję. KDE brakuje dokładności, nowych ładnych ikon, i nowego domyślnego motywy, bo szary oxygen to nie nowość, to on odstrasza, ładny pulpit do czasu włączenia programu, qml to pewna nowa jakość, ale wymaga to czasu, wymaga to zmian oxygena w prawdziwe przyjazne i czyste powietrze. Modern UI jest ok, ale ma wady, wady projektowe, cała belka wolna a 3 opcje skryte pod 1 kółkiem, choć jest tyle miejsca by zmieścić je wszystkie, wada, na pewno, głupota także.
Nieważne kto tworzy interfejs i tak robi błędy, sztuką jest je dostrzec i poprawić i to robi KDE a Gnome brnie na dno, MS da sobie radę, myślę że wersja blue coś w tej kwestii poprawi. O Macu się nie wypowiem, nie używałem, ale czytając bibliografię Jobsa można się przekonać, że nie kasa była dla niego celem, lecz coś innego, tworzenie rzeczy perfekcyjnych w każdym detalu, to właśnie jakość = sukces. Proste i solidne takie powinno być gui.

GregKoval   8 #35 22.12.2012 14:36

@ScorpionsB
Jedyne co można w ten sposób zmienić w Adroidzie to zmiana tapety. Nie sądzę żeby był to dobry odpowiednik dla menu kontekstowego.

  #36 22.12.2012 14:42

@Scorpions.B

Niby tak, ale zauważ, że za ikony w normalnych Windowsach i Linuksach (pewnie Macach też, ale to gejowskie urządzenia) odpowiada menadżer plików, a w Gnome 3 Menadżer plików dla pulpitu jest wyłączony (gnome-tweak-tool go uruchamia), a skoro nie działa, to nie można zmienić

@Druedain
https://live.gnome.org/GnomeTweakTool

Widocznie jest

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #37 22.12.2012 14:44

Pobawiłem się dzisiaj Xfce i jestem zachwycony szybkością działania. Obawiałem się, że interfejs ten będzie brzydki w związku z jego nastawieniem na mniejsze zużycie zasobów. Jednak myliłem się. Od dzisiaj śmiało mogę każdemu polecić Xfce, szczególnie posiadaczom słabszych maszyn ;)

@GregKoval
W Andku mogę zmienić tepetę, dodać widgety, skróty, czy dodać katalogi. Jeśli używam tapety animowanej mam pełen dostęp do jej konfiguracji ;)

@fervi.doctor |
"ale to gejowskie urządzenia"
Hahahah. Trudno się nie zgodzić ;)

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #38 22.12.2012 15:06

@Scorpions.B

>>"W Andku mogę [....] dodać widgety, skróty, czy dodać katalogi. "

Nie wiem, której wersji używasz ale w czwórce nadal odpowiada za te czynności naciśnięcie ikony, a nie przytrzymanie dłużej palca na ekranie.

icywind   8 #39 22.12.2012 17:49

"Precz z Gnome!" A wiesz, że nawołując do tego nawołujesz jednocześnie "precz z Unity" którego bez Gnome by nie było? Większość rzeczy na które narzekasz da się zmienić w konfiguracji albo przez extensions.gnome.org
Gnome 3 ma być Gnome 3 a nie drugim windowsem więc gadanie, że nie można czegoś zrobić jak w windowsie jest równie bezsensowne jak, że w windowsie nie można czegoś zrobić jak w gnome.

Samego trzymania milionów ikon na pulpicie nie znoszę więc podoba mi się decyzja o domyślnym zablokowaniu tego. Zresztą w Gnome wygodniej uruchomić program wpisując nazwę czy z ulubionych niż szukając go na pulpicie.

" nie dającą się zbytnio skonfigurować kobyłą, gdzie dostęp do jakiego kolwiek programu został maksymalnie utrudniony. Dla mnie Gnome 3 stało się też brzydkie."
Przy unity gnome shell jest leciutkie jak piórko i szybkie. Poza tym nie jest jakoś dużo bardziej wymagające od dwójki, mi na systemie 64bitowym na starcie zabiera trochę ponad 200mb ram!
Może i o gustach się nie dyskutuje ale Gnome 3 jest pięknym środowiskiem ;)

"Gnome 3 działa ociężale, czasami puste okno folderu potrafi otwierać się 2-3 sekundy. "
Nie wiem skąd takie spowolnienia, może dlatego, że to UBUNTU Gnome remix ;)
Serio, pierwszy raz słyszę aby Gnome shell działał tak wolno.

"Mam nadzieję, że twórcy Ubuntu przesiądą się na coś lżejszego, szybszego i mniej awaryjnego, niż Gnome 3. "
kheheheheheh

Autor edytował komentarz.
DannyPL   5 #40 22.12.2012 17:54

@Scorpions.B
Co to za wypociny? O możliwościach dostosowania GNOME Shell pisałem na blogu już dawno temu.
A tak w ogóle to sobie świetne distro wybrałeś. Ubuntu to mieszanka kilku różnych wersji GNOME, a dla Canonical priorytet to Unity. Nic dziwnego, że działa jak działa.
Co do zmiany tapety - zmiana w ustawieniach systemu albo poprzez otwarcie obrazu i wybranie "Ustaw jako tło pulpitu" (co pominąłeś) to sposoby stare jak świat. Znane chociażby z Windowsa.

@Druedain
"Gnome Tweak Tools? Czy ten program jest autorstwa twórców Gnome'a?"

A niby czyjego? Świętego Mikołaja?

https://live.gnome.org/GnomeTweakTool
http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/sources/gnome-tweak-tool/
http://git.gnome.org/browse/gnome-tweak-tool

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #41 22.12.2012 18:09

@icywind
Wiedziałem, że ktoś w końcu napiszę o Unity. Jednak dla mnie Unity jest właśnie tym świetnie skonfigurowanym Gnome 3. Podobnie jest z Cinnamonem. Rozumiem, że pisanie, że czegoś nie da się zrobić jak na Windows jest nie dorzecznością i totalną głupotą. Jednak o tym co ja piszę to nie tyko w Windows jest tak samo, ale w każdym środowisku wiele opcji jest bardzo podobnych.

Też nie lubię trzymać wszystkiego na pulpicie, trzymam na nim tylko najpotrzebniejsze programy. Jednak dla mnie zablokowanie takiej możliwości jest głupotą.

@DannyPL
Jestem świetnie przekonany o tym, że każde środowisko Linuxowe można mocno dostosować pod siebie, jednak narzędzia dostępne w Gnome 3 na to zbytnio nie pozwalają i potrzebujemy dodatkowych programów.

Rozumiem, że ktoś może lubić Gnome 3. Jednak Linux daję na ogromne możliwości wyboru i sporo świetnych środowisk. Mi Gnome 3 w ogóle nie przypadł do gustu, jednak nakładki takie jak Unity, czy Cinnamon tworzą dla mnie środowisko wręcz idealne.

Rav-X   9 #42 22.12.2012 18:15

@kirito
"Samo KDE na PC jest ok, bo to tyle co Windows 7, tylko kopia, zero wizji..."

Taka mała uwaga, że KDE4 wyszło szybciej (2008 r.) niż Windows 7 (2009 r.), i tutaj to M$ skopiował wygląd i to on nie miał żadnej wizji na wygląd swojego systemu.

Gnome 3 na pierwszy rzut oka jest nawet ładny i dało by się go lubić, ale niestety tak okrojona funkcjonalność i w niektórych miejscach brak ergonomii bardzo zniechęca do korzystania z tego środowiska. A byłbym za tym aby Cannonical tworząc swoje środowisko Unity stworzył je od podstaw, a nie opierając się o inne jak o Gnome, i mam nadzieję że kiedyś to zrobią.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #43 22.12.2012 18:18

"Gnome 3 na pierwszy rzut oka jest nawet ładny i dało by się go lubić, ale niestety tak okrojona funkcjonalność i w niektórych miejscach brak ergonomii bardzo zniechęca do korzystania z tego środowiska. A byłbym za tym aby Cannonical tworząc swoje środowisko Unity stworzył je od podstaw, a nie opierając się o inne jak o Gnome, i mam nadzieję że kiedyś to zrobią."

Mam identyczne zdanie jak Ty ;)

DannyPL   5 #44 22.12.2012 19:54

@Scorpions.B
"Jestem świetnie przekonany o tym, że każde środowisko Linuxowe można mocno dostosować pod siebie"
Ale nie zawsze chce Ci się sprawdzać i piszesz takie gnioty?
http://lmgtfy.com/?q=konfiguracja+Gnome+3

Autor edytował komentarz.
KotletBanan   5 #45 22.12.2012 20:23

@Druedain:
Nie jestem pewien czy Gnome Tweak Tool stworzyli autorzy Gnome. Ale nic nie ma prawa się posypać, bo to tylko nakładka na pliki konfiguracyjne.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #46 22.12.2012 21:02

@DannyPL
Jakie gnioty, bo nie rozumiem. Mój wpis jest o czystym Gnome 3 bez żadnych modyfikacji.

KotletBanan   5 #47 22.12.2012 21:14

@Scorpions.B:
Postaram się nie pokusić o użycie słowa "gnioty" ani żadnego podobnego, jednak tekst niestety nie jest dobrze napisany.

To trochę coś w stylu "Gnome Shell jest GUPIE bo NIEMORZNA zmienić tapetki po kliknięciu PPM na pulpit, a Unity i KDE są fajne".

dhor   9 #48 22.12.2012 21:17

@dannyPL

Jak zerkniesz w linki jakie są podsuwane przez Google, zauważysz, że większość zadań konfiguracyjnych jest wykonywane za pomocą zewnętrznych narzędzi - nowe Gnome3 praktycznie nie umożliwia żadnej personalizacji. Jest to nowa polityka, którą trudno będzie przełknąć starym użytkownikom Linuksa, a nowym praktycznie będzie ona obojętna - nazwa się to jednolitość. Złe, czy nie złe, na pewno prowadzi do tego, że pulpit u większości użytkowników będzie wyglądał tak samo, czyli stanie się rozpoznawalny (może się nie spotkaliście z tym, ale widywałem użytkowników którzy posadzeni przed WinXP z inną tapetą niż domyślna wpadali w panikę). Druga strona medalu, to fakt, że tak strugane środowisko praktycznie nikłym nakładem kosztów może zostać dostosowane do przeróżnych urządzeń.

Co do samego utyskiwania na Gnome-shell i samo Gnome3 - uwierzcie, jest mniej zasobożerne niż stare Gnome2.xx. Czy jest szybsze? Jak się ma w miarę kartę gfx i odpowiednie sterowniki, to tak.

I najważniejsze - czy jest używalne? Tutaj sprawa jest prosta - dla ludzi z zasiedziałymi przyzwyczajeniami będzie to droga przez mękę. Nowi użytkownicy po prostu się przyzwyczają i będą używali.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #49 22.12.2012 21:18

@KotletBanan
Bardzo możliwe, że możesz odnieść takie wrażenie. Tekst jest specjalnie pisany w stylu takim jak nowe Gnome odebrał by typowy Kowalski. Wyraźnie przecież widać, że przez większość tekstu narzekam właśnie na takie duperele, ale dla mnie właśnie te duperele świadczą o wyborze danego środowiska ;)

  #50 22.12.2012 21:58

W stanie surowym Gnome 3 jest zdecydowanie gorsze on unity, na moich domowych komputerach wszyscy domownicy i goście zdecydowanie szybciej poruszali się w unity.
Ok G3 ma wtyczki, ale i tak ma najwyżej 70% możliwości Gnome 2/Mate.
Wygląd to kwesta gustu, mi osobiście czarny pasek się podoba, ale motyw okien jest paskudny. Do tego by wgrać inny muszę wgrywać Tweak tool. Do tego owe narzędzie jest cholernie toporne, jakby napisane na kolanie podczas przerwy na kawę.
I właśnie Scorpions.B ma rację, takie duperele potrafią zepsuć odbiór. Zwłaszcza że jednak jest to odmienne. I myślę że jeśli gnome chciało porwać się na taką rewolucję, to powinni ją ukazać jak z najlepszej strony.
@Scorpions.B Ja u siebie ustawiłem KDE w sposób podobny do unity, do tego dograłem launcher Homerun. Fajnie działa, ale brakuje mi czegoś w stylu HUD, bo dodatek na global menu jest.
Możliwości konfiguracji czynią cuda.

niechcemisiewymyslacnicka   3 #51 22.12.2012 22:20

"Taka mała uwaga, że KDE4 wyszło szybciej (2008 r.) niż Windows 7 (2009 r.), i tutaj to M$ skopiował wygląd i to on nie miał żadnej wizji na wygląd swojego systemu. "
Domyślnie skonfigurowane KDE przypomina bardziej Vistę, nie ma typowego dla Win7 przypinania aplikacji do paska zadań (być może da się podobny efekt jakoś uzyskać). Na pewno MS nie skopiował tu KDE, jeśli już upatrywać gdzieś inspiracji, to w OS X. Tak czy inaczej, ja docków nienawidzę i 7ki konfiguruję tak przy przypominały poprzednie wersje Windowsa (i KDE). Interface KDE4 jest wydaje się mocno inspirowany rozwiązaniami z Windowsa Visty, ale nie jest skopiowany/bezczelnie zerżnięty itd. I nie ma w tym nic złego, po co wymyślać koło na nowo, skoro są rozwiązania które podobają się niemal wszystkim użytkownikom.

jajecpl   10 #52 22.12.2012 22:24

Flaki w moim blaszaku maja z 6 lat, nie gram i nie potrzebuje niczego nowszego.(AMD 64 X2 4800) Przećwiczyłem te gnome3, unity, no i dla mnie to krowy powolne. A na KDE wszystko lata, a to 4.9.4 pobiera na starcie 300 MB ramu. Z drugiej strony jak ktoś ma nowoczesny komputer i z 16 GB ramu to polecam ....KDE :)
http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=5257

Frankfurterium   10 #53 22.12.2012 23:45

@niechcemisiewymyslacnicka
"Domyślnie skonfigurowane KDE (...) nie ma typowego dla Win7 przypinania aplikacji do paska zadań."

Jak to nie...? :-|

1. sposób - przeciągnij odpowiednią ikonę na pasek
2. sposób - uruchom daną aplikację -> kliknij prawym przyciskiem na ikonie na pasku -> zaznacz "Pokaż aktywator dla, gdy nie jest uruchomiony"
Prawdopodobnie dałoby się to też zrobić przez menu "Dodaj elementy interfejsu".

niechcemisiewymyslacnicka   3 #54 23.12.2012 00:11

@Frankfurterium: sposób pierwszy tworzy u mnie zwyczajne skróty. Sposób drugi faktycznie działa.

Rav-X   9 #55 23.12.2012 00:39

@niechcemisiewymyslacnicka
No nie wiem czy KDE inspirowało się Vistą jakoś nigdy mi się z nią nie skojarzyło, a po wyjściu "siódemki" pierwszą myśl jaką miałem to że perfidnie zerżnęli wygląd paska zadań z KDE 4. A to że M$ inspirował się rozwiązaniami OS X to pierwszy raz słyszałem o tym kiedy to właśnie Vista miała swoją premierę. No ale jak widać M$ najbardziej lubi podbierać ciekawe rozwiązania konkurencji.

Autor edytował komentarz.
Frankfurterium   10 #56 23.12.2012 01:28

I co w tym złego? Lepsze wojny patentowe o krzyżyki albo inne pierdółki z interfejsu? Od dawien dawna środowiska "podbierają" sobie pomysły. I dobrze, bo inaczej mielibyśmy tylko jedno środowisko/system ze sterowaniem z konsoli/linii komend, jedno z ikonami, jedno z kafelkami i po jednym z tym, co sobie ludzie wymyślą.

jajecpl   10 #57 23.12.2012 03:16

Nie ma o co walczyć, każdy oblatany w temacie wie, że jak chce sobie środowisko odpicować pod siebie, to tylko KDE,(albo gnome 2* ) Ciekawe kiedy wywalą:) Jak sie napiję to kombinuję aaa na czarno , a może lucky eyes, motyw pulpitu sobie zmienię, albo obramowanie okien ......ach szkoda mi was użytkownicy gnoma 3 i unity :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #58 23.12.2012 09:35

@Frankfurterium
Właśnie. Dzięki pewnym wspólnym elementom zmiana środowiska z jednego na drugie jest bardzo prosta ;)

Rav-X   9 #59 23.12.2012 12:07

@Frankfurterium
Nie wiem jaki efekt wywołała moja wypowiedź, ale nie chodziło mi w niej o to że mam jakieś pretensje do tego że jeden zrzyna od drugiego, mi to też jakoś specjalnie nie przeszkadza, mogą se robić co chcą byle nie wojowali o to, bo wtedy to nam się oberwie rykoszetem. Bardziej irytuje mnie to że mylnie przypisuje się zasługi za wygląd temu co skopiował a nie temu co wykreował wygląd od podstaw, jak to jest często spotykane w przypadku KDE 4 i Win7. No ale jak by nie patrzeć to jest dyskusja na inny temat i nie ma co tu się rozpisywać.

@Scorpions.B
A co do twojego wpisu to osobiście mi się on podoba, i większość rzeczy opisanych na temat Gnome 3 zgadza się z moimi przemyśleniami na temat tego środowiska, co jedynie to trochę za ostry tytuł dałeś ale jak by nie patrzeć przyciąga uwagę ;-).

DannyPL   5 #60 23.12.2012 13:30

@dhor
"większość zadań konfiguracyjnych jest wykonywane za pomocą zewnętrznych narzędzi"

Jakich zewnętrznych? Zewnętrzne to są rozszerzenia. GTT i dconf-editor to narzędzia GNOME. Z resztą Twojego komentarza się zgadzam.

@Scorpions.B
Piszesz o Ubuntu GNOME Remix i narzekasz, że nie da się go modyfikować co nie jest zgodne z prawdą, bo narzędzia do jego modyfikacji masz preinstalowane: "Tweak Tool and dconf Editor are provided for customizing advanced settings." - https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/ReleaseNotes/12.10#What.27s_Included.
Dlatego ten wpis to gniot.

Autor edytował komentarz.
p.dulska   4 #61 23.12.2012 17:16

@Scorpions.B

Twoje wpisy o Windowsie są o wiele ciekawsze niż na temat systemu Linux o którym za bardzo nie masz pojęcia.Na początku mojej przygody z komputerami teź miałem parcie na inne systemy,ale i tak skończyłem na windzie ponieważ najlepiej ją znam a być może że się do niej przyzwyczaiłem .

Scorpions.B REDAKCJA  23 #62 23.12.2012 17:21

@p.dulska
"Twoje wpisy o Windowsie są o wiele ciekawsze niż na temat systemu Linux o którym za bardzo nie masz pojęcia"
Niestety, ale nie sposób się z Tobą nie zgodzić. O Windows wiem sporo, jednak o Linux wiem same podstawy. O Linuxie wiem tyle co przeciętny użytkownik komputera o Windows. No może trochę, więcej ponieważ znam ileś tam dystrybucji i środowisk graficznych i niestety, ale na tym się kończy ;)
Dziękuje za docenienie wpisów o Windows, nie długo powstaną nowe ;)

Frankfurterium   10 #63 23.12.2012 20:29

"znam ileś tam dystrybucji i środowisk graficznych "

Żeby tylko twoje "Ileś tam" nie wprowadziło kogoś w błąd. Jak na razie nie wystawiłeś nogi poza różnie skonfigurowanego Debiana i wariacje na temat Gnoma, lub przynajmniej się tym nie chwaliłeś.

lucas__   13 #64 23.12.2012 21:01

@Scorpions.B
"Niestety, ale nie sposób się z Tobą nie zgodzić. O Windows wiem sporo, jednak o Linux wiem same podstawy."

To po co piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #65 23.12.2012 22:13

@lucas__
"To po co piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia?"
Przecież piszę tylko o podstawach Linuxa jak chociażby wizualne odebranie danego środowiska graficznego.
@Frankfurterium |
znam 10 najpopularniejszych dystrybucji ;) Pasi?

Frankfurterium   10 #66 23.12.2012 22:50

Ze słyszenia?

p.dulska   4 #67 23.12.2012 22:51

@Scorpions.B

Pisz nie przejmuj się gderaniem,widać nie tylko na Windzie można mięć obiekcje

P.S Linux dawno miałby dużo więcej rynku na desktopach gdyby nie mnogość dystrybucji zamiast nascie nie lepiej trzy.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #68 23.12.2012 23:04

@Frankfurterium
Testowałem Ubuntu, Xubuntu, cztery odmiany Linux Mint, Kubuntu, więc chyba nie jest tak źle z tymi popularnymi dystrybucjami. O innych czytałem. Niestety, ale nie mam sensu na zabawy w dystrybucje i wybieram Ubuntu lub Minta i środowisko, które mi odpowiada.
@p.dulska
Oczywiście będę pisał o Linuxie jednak wszystkie wpisy póki co będę z punkty widzenia osoby początkującej. Póki co jednak planuje powrócić do Windows 8 ;)

Mi ta mnogość, aż tak bardzo nie przeszkadza, ponieważ olewam wszystkie dystrybucje oprócz 5-6. Dla mnie tymi główną dystrybucją jest Ubuntu i jego pochodne, reszta mnie obecnie nie interesuje. Jednak dobre byłoby w końcu wyodrębnienie tych trzech dystrybucji i skupieniu na nich całej uwagi, a reszta mogłaby być spokojnie tworzona tylko przez pasjonatów ;)
Dziękuje za wsparcie ;)

Ave5   8 #69 23.12.2012 23:46

Stylistycznie średnio i jest trochę literówek, korekta słaba jak pomysły Gnome 3 ;]

Frankfurterium   10 #70 24.12.2012 00:28

"Ubuntu, Xubuntu, cztery odmiany Linux Mint, Kubuntu"

I o to mi właśnie chodzi. Pod maską to wszystko tak naprawdę jedna dystrybucja, tylko podana w kilku smakach - trochę inaczej skonfigurowana. Zamknąłeś się w debianowym światku. Sporym ale nie jedynym. Dystans między Mintem i *buntu to pikuś w porównaniu do różnic między niektórymi innymi dystrybucjami. Nie miałbym nic do tego, gdybyś po prostu sobie w spokoju użytkował Ubuntu, ale ty bawisz się w blogową ewangelizację. Jesteś jak facet, co nigdy nie wyściubił nosa ze stolicy, a pisze przewodniki krajoznawcze. Albo taki co przejechał się trzema modelami tego samego samochodu (normalnym, kabrio i z zielonymi światłami) i już rwie się do pisania o motoryzacji. Brakuje ci skali. Jak masz porównać implementację mechanizmu XYZ, kiedy wszystkie *buntu i Mint biorą ją w niezmienionej postaci z testowego Debiana? Kiedy coś ci działa nie tak, skąd będziesz wiedział, czy to usterka debianowców, czy Linuksów w ogóle?

Jeżeli chcesz pisać o Ubuntu i debianowcach - droga wolna. Będziesz konsekwentnie orał to poletko i może kiedyś będzie z tego pożytek dla innych. Ale wtedy, proszę, przed każdym wstawieniem do tekstu słowa "Linuks" zastanów się, czy bardziej na miejscu nie byłoby "*buntu/Mint", bo do pisania o Linuksie (w pojęciu ogólnym) po prostu brak ci kompetencji.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #71 24.12.2012 00:51

@Frankfurterium
Nie rozumie w ogóle Twoich zarzutów. Nigdy nie pisałem o Linuxie jako o całości. Oprócz jednego wpisu poświęconego środowisku Gnome 3 to reszta jest o Ubuntu i Linuxie Mint. Czyli piszę o tych dystrybucjach w których się obracam. Nie mam ochoty, ani czasu bawić się w inne dystrybucje. System dla mnie ma być jak najbardziej wygodny i jak najszybciej zdolny do pracy po zainstalowaniu. System musi być w miarę popularne, musi mieć sporo aplikacji i spore wsparcie. Rozumiałbym Twoje pretensje jeśli pisałbym ogólnie o Linuxie. Ja w świecie Linuxa na desktopie jestem raczej jak facet, który jeździ tylko samochodami Opla i tylko o nich piszę.
Nie rozumiem też wstawiania zamiast słowa Linux słowa Ubuntu. Może to wśród pro userów jest uznawane za pewien nie takt lub coś, jeśli tak to proszę o szybkie mi tego wytłumaczenie. No chyba już wiem, dlaczego na oficjalnej stronie Ubuntu tak rzadko jest używane słowo Linux ;)
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt ;)

icywind   8 #72 24.12.2012 10:42

"znam 10 najpopularniejszych dystrybucji "
"Ubuntu, Xubuntu, cztery odmiany Linux Mint, Kubuntu"

To jest wręcz komiczne ;)
Jeśli porównywać do motoryzacji to piszesz, że znasz 10 różnych a potem wymieniasz ten sam model w 10 odmianach kolorystycznych.

yawamdam   4 #73 24.12.2012 10:46

KDE też ma podobny tryb niużywalności jak G3, netbook czy coś, równie mało wygodne.

kryspin013   3 #74 24.12.2012 11:06

"...przez dłuższy okres czasu" ;]

Scorpions.B REDAKCJA  23 #75 24.12.2012 12:01

@icywind
Patrząc na różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami samochodów danego producenta to różnice te są niewielkie, większość części jest ta sama lub różnice między nimi są minimalne. Te różnice bez problemu może przyrównać do różnić pomiędzy dystrybucjami mającymi w nazwie "buntu".

  #76 24.12.2012 13:03

@Scorpions.B

Ale Linux to nie tylko *buntu, są o wiele lepsze dystrybucje i warto je zobaczyć

Scorpions.B REDAKCJA  23 #77 24.12.2012 13:20

@fervi.doctor
Z pewnością takie są. Z początku chcę oswoić się z tymi *buntu, później może zacznę próbować innych dystrybucji ;)

  #78 24.12.2012 14:36

Nikt z tutejszych kto uzywal G3 nie testowal go zapewne na netbooku (taki wiecie, z ekranem 11.6).

Powiem wam ze nie ma nic zajebistszego na takim malenstwie niz G3 i jego filozofia. Windows/KDE/XFCE moga sie schowac i taka prawda.

KotletBanan   5 #79 24.12.2012 14:53

@Scorpions.B:
Dlaczego chcesz zaczynać od Ubuntów? Choćby samego Debiana przetestuj ;). Na razie nie możesz powiedzieć, że jesteś obeznany z Linuksem. Bo Linux to wolność, a nie Gnome czy KDE.

Draqun   9 #80 24.12.2012 15:48

Pobaw się Ssbayonem z Gnome 3 :) tam było naprawione to na co narzekasz po części.

Ja korzystam aktualnie z Mint z Cinnamonem i jest spoko. Kobieta z Unity też jest spoko. Przypuszczam, że wiele robi tu przyzwyczajenie.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #81 24.12.2012 20:20

@KotletBanan
Ponieważ Ubuntu i jego pochodne mają świetną społeczność i są to systemy najbardziej idioto odporne. Dla mnie Ubuntu ma świetne rozwiązania. Zabawa z innymi dystrybucjami Windowsiarza jak ja może skończyć się wysypem setki głupich pytań, a chyba każdy wie, że takie pytania wywołują wśród zwolenników tych dystrybucji napady szału. Do Ubuntu jest sporo poradników i stron pokazujących ja coś zrobić. Niestety, ale ja nie mam czasu ostatnio na zbyt wielkie zabawy z innymi systemami.
Na chwilę obecną najlepszym wyborem dla mnie jest Windows 7/8, a Ubuntu traktuje jako ciekawostkę ;)

@Draqun
U mnie Linux na PC został średnio przyjęty i chcieli powrotu na Windows XP(znaczy się chcieli Windows 8, ale niestety nowy Windows podczas instalacji pokazuje mi przyjazne 0x500000D)

Autor edytował komentarz.
  #82 24.12.2012 21:43

@Scorpions.B
Ponieważ Ubuntu i jego pochodne mają świetną społeczność i są to systemy najbardziej idioto odporne.

Marketing synek, w żadnym wypadku nie ma świetnej społeczności (tzn. co z tego, że jest ich sporo, jak żaden nic o systemie nie wie) i w żadnym wypadku nie są idioto odporne

  #83 25.12.2012 03:07

@fervi.docto
Zgadzam się całkowicie. Osobiście zaobserwowałem niekiedy wręcz dość agresywne podejście społeczności ubuntowców. Szczególnie względem nowych członków, Społeczności innych dystrybucji wypadają nieco lepiej. A najlepiej wg mnie wypada społeczność o dziwo nie Linuksowa. Mianowicie chodzi mi o społeczność BSD. Mimo że i tam znajdą się czarne owce.

Co do gnome3. Pracuje przy dużym desktopie i netbooku. Na netbooku nie wyobrażam sobie zmiany na inne środowisko. Klik w klawisz windows, wpisać 3 pierwsze znaki, enter i już mam co chciałem. Nie muszę się meczyć podczas wyboistych podróży. Na dużym pulpicie też nie jest tragicznie. Może bez gnome-tweak-tool to rzeczywiście, bywa nudno. Wszystko się jednak zmienia gdy zainstalujemy gnome-tweak-tool. Można dzięki temu modyfikować funkcjonalność całego paska, wygląd, zachowania okien itp. Choć sam wygląd można tez zmienić bez ubuntu-tweak-tools. Społeczność na gnome-look.org, co i raz dostarcza nowych motywów. Osobiście w nocy korzystam z całkowicie ciemnego motywu, a w dzień ze zbliżonego do tego z OSX. Fakt gnome na ubuntu i słabszych maszynach bywa mało responsywne. Jednakże z wersji na wersje jest coraz lepiej. Sam po 5 latach wróciłem do Linuxa, zapomniałem wiele. Wszystko co kiedyś znałem się pozmieniało. Po instalacji ubuntu i braki chemii z Unity, rozpocząłem poszukiwania nowego środowiska graficznego. Trafiłem na gnome3 (wtedy na laptopie). Po testach poczułem chemię i zostałem. Zatem wg mnie nie należy tak źle osądzać gnome3. A także twierdzić że osobie która nigdy nie miała styczności z linuxem na pewno się nie spodoba. Bo mój szwagier, dla którego nawet windows bywa skomplikowany. Bardzo szybko opanował gnome3 gdy mu je przedstawiłem. Znacznie szybciej niż KDE 4.9. Dla którego z mojej strony pełen szacunek. Środowisko graficznę powinien wybrać każdy pod siebie. A także nie twierdzić iż jest lepsze od innych. To tak jak z Distro czy ogolnie z systemami. A hasła Precz z gnome, precz z KDE, precz z Unity itd precz z Linuxem, Windowsem, Unixami itp itd. Są niesmaczne. Pozdrawiam

Scorpions.B REDAKCJA  23 #84 25.12.2012 09:31

@fervi.doctor
Ja zawsze byłem przekonany, że to właśnie Ubuntu jest najbardziej otwarte na nowych użytkowników i tą dystrybucje zawsze wybierałem. Natrafiłem też na kilka świetnych polskich stron o Ubuntu ;)
Dlatego tak krążę wśród wszystkich dystrybucji pochodzących od Ubuntu, bo dużo rzeczy już się nauczyłem ;)

Autor edytował komentarz.
  #85 25.12.2012 10:13

@Scorpions.B

Ja bym polecał Debiana, to ten system ma:
* Porządną społeczność (szybkie odpowiedzi, znają system dobrze)
* Nie jest wcale taki trudny (praktycznie instalator ma faktycznie dużo "dziwnych" pytań, ale sugeruje odpowiedzi)

Przetestuj na VirtualBox, bo raczej warto

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #86 25.12.2012 10:32

Hmm.... ciekawa propozycja, sam się kiedyś nad tym zastanawiałem. Jednak z tego co mi wiadomo Debian nie wprowadza tak szybko nowości jak Ubuntu i korzysta ze starszych wersji oprogramowania. Czy jednak się mylę?

  #87 25.12.2012 15:04

@Scorpions.B

W zasadzie tak jest, jest to spowodowane tym, że w Debianie Stable wszystko musi być przetestowane, ale Testing / Unstable aż tak stare nie jest (chociaż ma zadyszkę, szczególnie przez mrożenie)

Testing jest teraz na poziomie Ubuntu 12.04

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #88 25.12.2012 16:05

@fervi.doctor
A sam z jakiego systemu korzystasz? ;)

  #89 25.12.2012 18:13

Lubuntu 13.04

N4R   3 #90 26.12.2012 21:23

Osobiscie w Gnome Shell brakuje mi w Dashu tego co ma Unity: ostatnio otwierany plik oraz wyszukiwanie plikow tak samo jak aplikacji. Unity za to denerwuje mnie ciaglym dzialaniem GPU w trybie 3D - szybsze wyczerpanie baterii w laptopie.

ErnstLodz   4 #91 27.12.2012 08:55

Artykuł niepoważny, każde środowisko linuksowe można z powodzeniem dostosować do swoich potrzeb, niektóre bardziej niektóre mniej ale i tak wpływ masz dużo dużo większy niż w Windows. Tak jak ktoś tu napisał - ty nie używałeś gnome 3 tylko się nim bawiłeś...

Co do środowisk dużo dobrego ostatnio słyszę o KDE, sam używałem długo XFCE i polecam jak ktoś stawia stabilność i szybkość działania wyżej niż "bajery" - jednak nie na Ubuntu bo Ubuntu samo w sobie jest bardzo niestabilne od jakiś 2 lat i ogólnie stało się beznadziejną dystrybucją (niestety). Używam tylko i wyłączne dlatego, ze nie chce mi się reinstalować systemu i wszystkiego ustawiać na nowo.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #92 27.12.2012 09:54

@ErnstLodz
Pisałem o czystym Gnome 3, a nie mam czasu, ani ochoty to dostosowywanie środowiska pod siebie, aby było chociaż w małym stopniu użyteczne, dlatego wybrać inne ;)

Kpc21   10 #93 03.01.2013 18:29

"Po lewej stronie naszym oczom ukarzą się wybrane przez twórców programy,"
Ukarać można kogoś. Ikona programu na ekranie może się najwyżej ukazać.

A co do "dobrego" Gnome 2 i "złego" Gnome 3 - nie wiem, czy słyszeliście o takim środowisku graficznym jak Mate. Działa dokładnie tak samo jak Gnome 2.

Gnome 3 używałem przez jeden dzień i do gustu jednak mi nie przypadło.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #94 03.01.2013 20:00

@Kpc21
Słyszałem i korzystałem przy okazji zabawy z Linuxem Mint. Znacznie bardziej do gustu przypadł mi Cinnamon ;)

  #95 18.01.2013 19:47

Witam, U mnie jest całkiem odwrotnie! niepraktyczne to Gnome był przed wersją 3.
Trzeba iść do przodu! Ja preferuję jak najszybsze uruchamianie ( a to jest dopiero możliwe przy dotykowych ekranach!) Myszka jest niepraktyczna od przesuwania jej w różne miejsca i wyklikanie czegokolwiek zajmuje sporo czasu ! EKRANY DOTYKOWE dopiero tą sytuację zmieniają! a GNOME 3 PRZYCZYNIA się do lepszej obsługi! jak wprowadzą możliwość pracy na pulpicie i trochę więcej ikon ze skrótami na bokach ekranu, to będę mega zadowolony. W tej chwili używam Windows 8 i Fedora 18 na 24 calowym ekranie dotykowym, na DESKTOPIE !!! BAJKA !!! nie jestem wizjonerem :) ale na takie systemy czekałem od kilku lat. Wszystkie wcześniejsze Windows-y i Linuksy były po prostu nudne i mało praktyczne. Pozdrawiam Wszystkich którzy mają podobny pogląd :) tych którzy siedzą od lat z menu START i przedzierają się przez różne okna zanim coś włączą również.
Pozdrawiam .........dargit...........

Scorpions.B REDAKCJA  23 #96 19.01.2013 11:32

@dargit
No to mogę Ci powiedzieć, że ja też poszedłem do przodu. Używam Windows 8 i Ubuntu z Unity ;) Jednak dla bardziej zaawansowanych działań myszka nadal jest najlepszym rozwiązaniem.
Również pozdrawiam ;)

  #97 07.02.2013 21:46

Gnome jShel jest super za to ja jako stary użytkownik Linuksa uważam że unity to marna nakładka na Compiz wręcz nazywam go wirus Unity, przecież tego sie nie da używać!

Scorpions.B REDAKCJA  23 #98 08.02.2013 13:49

@mr_magic
Ja jako nowy użytkownik, który przygodę z Linuxem zaczął od Unity jestem zadowolony z interfejsu od Canonnical. Może to kwestia przyzwyczajenia.

  #99 17.03.2013 17:39

Jak ktoś chce gnome w starszej wersji to instalujemy pakiet:
gnome-session-fallback
Aby tworzyć usuwać aktywatory na panelu wciskamy klawisze alt+windows(super) a kursorem na panel i prawoklik pokażą się stare ulubione opcje z możliwością zmiany rozmiaru paska i auto ukrywaniem go itd. nie wiem po co to tak poukrywali.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #100 17.03.2013 19:04

@Anonim
Z tego co mi wiadomo to twórcy mają zamiar w nowszej wersji dodać dodatkowo wygląd bardzo zbliżony do tego z Gnome 2 ;)

  #101 28.03.2013 13:48

Najlepsze podejście do Gnome pokazane zostało w Slackware, jednej z najstarszych dystrybucji Linuksa. Wielkie to, ciężkie, składa się z tysięcy drobnych pakietów, nie wiadomo jak to kompilować i testować, za dużo z tym zachodu. Patrick Volkerding usuną to badziewie ze swojego systemu.
Osobiście preferuję lżejsze rozwiązania niż Gnome i KDE. Jednak po latach rozwoju okienek nie da się ukryć, że KDE rozwinęło się a Gnome poszło w las. A pomyśleć, że kiedyś nie lubiłem KDE i zachwycałem się Gnome.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #102 28.03.2013 18:04

@Pruchno
Jednak moje wiadomości pochodziły z dobrego źródła, twórcy Gnome 3 wprowadzoną rozwiązania z drugiej odsłony tego środowiska. Ja swoją przygodę z Linuxem zacząłem dość niedawno, było to około wydania Ubuntu 11.10. Moim pierwszym środowiskiem było Unity, później korzystałem z kilku innych, ale zawsze wracałem do Unity, chyba mój pierwszy kontakt sprawił, że do niego przywykłem. KDE jest środowiskiem bardzo efektownym, a przy tym wygodnym, jeśli będę miał kiedyś więcej czasu to się nim pobawię, wpisy na blogu użytkownika lucas__ coraz bardziej zachęcają mnie do KDE ;)

  #103 19.05.2013 16:27

Nie rozumiem jak może się podobać komuś gnome 3 to jest masakra co komu przeszkadzają ikomy na pulpiczie żeby je blokować albo menu kontekstowe naprawdę czy komputer ma służycz do tego żeby tapeta była widoczna czy do tego żeby coś na tym komputeże jak majsprawniej najszybciej załóatwić co potrzeba i nie męczyć się z bezsensu wprowadzonych ograniczeń naprawdę kwestia przyzwyczajeń a funkcjonalność i sprawność to dwie zmienne które wartoby utrzymywać na poziomie przy takim polu do popisu jakim są nasze pecety. Programiści z regóły ułatwiają sobie i innym pracę w gnome 3 okazuje się inaczej. Wyobraźcie sobie że robicie remont łazienki zdejmujecie wtedy spłuczkę ze ściany i montujecie zawór w piwnicy bo spłuczka zasłania wam ścianę? a potem co chcecie spłukać kibel idziecie do piwnicy odkręcić zawór? albo macie niesamowite nażędzie gnome-tweak-tool czyli waszego przyjaciela który za was pujdzie do piwnicy odkręcić zawór rozśmiesza mnie takie coś. Chyba chodzi tu o coś innego może o to żeby podkreślić jakie fajne jest unity które jak widać patrząc na gnome 3 masakrą niejest a wręcz fajnym środowiskiem i to tyle co z debiana 7.0 system na jeden wpis zaraz robie formata i wracam do najnowszego ubuntu Pozdrawiam.

  #104 15.06.2013 13:23

Coś mi się zdaje, że autor zapoznał się z Gnome 3 oraz możliwościami jego konfiguracji po łebkach. To, że nie może przyczepić ikon do pulpitu czy zmienić tła za pomocą prawego klawisza znaczy tylko tyle, że nie umie sobie tego skonfigurować.
Wszystko to (i wiele więcej) jest dostępne w opcjach konfiguracji środowiska. Autor próbował jedynie działać na domyślnych ustawieniach Gnome. Wg mnie nie są one złe - ale jeżeli ktoś jest uzależniony, to wszystko (lub prawie wszystko) można sobie wyklikać .

Scorpions.B REDAKCJA  23 #105 15.06.2013 18:24

@Rebus28
Bardzo dobre porównanie ;)

  #106 22.11.2013 10:13

ta "czarna rozpacz" na temat gnome to lekka przesada. a jeżeli tobie nie pasuje to polecam windowsa xp z teamu JG. bo jak do tej pory nie udało się nikomu stworzyć lepszego systemu.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #107 22.11.2013 21:10

@phaczek
Znów ten nieszczęsny Windows XP? System był naprawdę świetny, ale dzisiaj to już dinozaur. Sam system oraz jego modyfikację zbytnio mnie nie obchodzą, w końcu za chwilę system nie będzie wspierany.

  #108 14.10.2014 19:19

@Anonim (niezalogowany): Boże! Dziękuję Ci :)

  #109 31.01.2015 21:41

@Edek2.0 (niezalogowany):
Xfce to jeden z lepszych i bardziej uniwersalnych pulpitów i choć nie tak ładny jak cinnamon to jednak bardzo praktyczny i skuteczny w swoim działaniu. Na gnome to nawet nie daq się patrzeć a co dopiero na tym pracować.

  #110 19.10.2016 09:39

Początkowo myślałem że, autor tylko dla żartów poruszył temat, ale im dalej czyta się ten artykuł to przeraża totalna ignorancja autora. Używam od kilku lat Gnome 3. Przeczytałem samouczek jaki jest na wstępie wmuszany przy pierwszym uruchomieniu (Fedora 20) i jak czegoś nie potrafię zrobić to szukam w Internecie odpowiedniego rozwiązania. W ustawieniach jak ktoś potrzebuje to może sobie włączyć ikonki na pulpicie, ale proponowane domyślne ustawienie sprawia że, interfejs systemu jest czysty.
Życzę autorowi trochę więcej powściągliwości w ocenianiu i wytrwałości w poznawaniu jeśli zamierza jeszcze wypowiadać się na temat innych programów. Tego po prostu nie da się czytać.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #111 19.10.2016 13:10

@Anonim (niezalogowany): Nieźle, odkopałeś wpis sprzed 4 lat, miałem wtedy 18 lat i inne podejście do Linuksa. :D