Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Recenzja Acer Aspire P3 - urządzenia, które definiuje na nowo słowo "ultrabook" oraz testy jeszcze bardziej niskonapięciowego procesora od Intela

Miałem już styczność z dość nietypowym ultrabookiem konwertowalnym, który swoim wyglądem i możliwościami odbiegał od tradycyjnego laptopa. Mimo, iż w każdej chwili mogliśmy ultrabooka Della przekształcić w tablet to korzystając z tego urządzenia w trybie laptopa większość użytkowników stwierdziłaby, że pracujemy na tradycyjnym sprzęcie. Zupełnie inaczej byłoby z urządzeniem, które obecnie trafiło do mnie na testy.

Acer Aspire P3 dość mocno wyróżnia się na tle konkurencji i z pewnością nie zostanie pomylony z innym urządzeniem. Gdyby nie napis "ultrabook" widniejący w prawym górnym rogu ciężko miałbym określić czy pracuję na tablecie hybrydowym, czy jednak na ultrabooku konwertowalnym. Acer Aspire P3 spełnia wymogi postawione przez firmę Intel dotyczące ultrabooków, więc urządzenie jak najbardziej ultrabookiem jest, jednak konstrukcją dość znacząco odbiega od innych urządzeń.

Wygląd i jakoś wykonania

Acer Aspire P3 składa się z dwóch części, z tabletu oraz dodatkowej obudowy wyposażonej w dość nietypową klawiaturę. Ekran możemy umieścić tylko w jeden pozycji. Do umieszczenia ekranu w tej niestety jednej stałej pozycji służy odpowiednie wcięcie znajdujące się tuż nad klawiaturą. Ramka, która znajduje się w okół ekranu posiada od spodu "zaczep", który wystarczy umieścić w wspomnianym wcześniej wcięciu. Mimo, iż mogłoby się wydawać, że tak umieszczony ekran będzie dość niestabilny i łatwo będzie o jego wypadnięcie to ekran trzyma się dość dobrze.
Jednak jeśli użyjemy trochę siły i będziemy chcieli odepchnąć ekran od siebie to niestety dość szybko wypadnie on z mocowania. Wypadnięciem ekranu zakończy się też każda próba mocniejszego przechylenia ekranu, więc najbezpieczniej jest pracować gdy urządzenie znajduje się na równej i twardej powierzchni.
Klawiatura znajduje się tuż przy ekranie, dzięki czemu możemy komfortowo pracować wykorzystując dotyk w Windows 8, w końcu do dotykowego ekranu mamy bardzo blisko.
Niestety takie rozwiązanie ma też wady, ekran umieszczony jest blisko naszych oczu przez co szybko nasz wzrok dość się męczy. Klawiatura jest na tyle wąska, że producent zrezygnował z klawiszy od F1 do F12. Dostęp do tych klawiszy uzyskamy wciskając klawisz Fn oraz odpowiedni z cyfrą od 1 do 12. Klawisze funkcjonalne zostały rozsiane po całej klawiaturze np: dźwięk wyłączymy wciskając Fn + Y, a zrzut ekranu wykonany za pomocą Fn i klawisza odpowiadającego za nawias klamrowy. Klawiatura zastało bardzo dobrze wykonana, skok klawiszy jest niewielki, dźwięk jest minimalny. Klawisze są też dobrze wyprofilowane i przyjemnie się na nich pisze. Mogłoby się wydawać, że tak płaska klawiatura będzie niewygodna. Natomiast okazało się, że na tej klawiaturze piszę się bardzo wygodnie, nawet mogę stwierdzić że wygodniej, niż na innych grubszych klawiaturach. Klawiatura łączy się za pomocą Bluetooth z urządzeniem, działa to naprawdę dobrze, reakcja jest natychmiastowa. Dla mnie zaskoczeniem była współpraca miedzy samym tabletem, a etui z klawiaturą. Jeśli podniesiemy ekran jest to wykrywane i urządzenie samo się włącza, działa to tak samo jak podniesienie klapy w laptopie.
Dla mnie ogromnym minusem jest brak touchpada, do poruszania się po systemie pozostaje nam dotykowy ekran oraz skróty klawiszowe. To właśnie ten element wpłynął na moje niezdecydowanie: czy korzystam z tabletu, czy z ultrabooka. Rozwiązanie zastosowane w Acer Aspire P3 jest chyba najlepszym jeśli chodzi o połączenie tabletu z fizyczną klawiaturą, niestety, ale przez to rozwiązanie poruszani się po tradycyjnym Pulpicie oraz bardziej zaawansowana praca jest katorgą, średnio też obsługuje się klasyczne aplikacje. Pozostaje nam tylko podłączenie myszki.
Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie wlotów powietrza z góry urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że użytkownik przypadkowo zatka dopływ powietrza.
Umieszczenie wlotów powietrza z góry urządzenia sprawdza się też, gdy wykorzystujemy urządzenie jako tablet, ponieważ powietrze nie jest wydmuchiwane na nas. Chłodzenie jest bardzo ciche praktycznie nie słyszalne.
Jakoś wykonania urządzenia zachwyca. Wszystko jest idealnie spasowane, nic nie trzeszczy. Trzymając sam ekran mam wrażenie, że trzymam jeden z bardziej wytrzymałych tabletów/ultrabooków. Acer Aspire P3 został wykonany z aluminium.
Urządzenie świetnie się prezentuje w etui, gdy jest zamknięte, wygląda gustowanie i elegancko. Idealnie nadaje się na zabranie go na spotkanie biznesowe.

Specyfikacja

Acer Aspire P3, który otrzymałem do testów został wyposażony w:
- procesor Intel i3-3229Y, 2 rdzenie, 4 wątki, taktowanie 1,4 GHz
- układ graficzny Intel HD4000
- RAM: tylko 2GB, przy pełny Windows 8 w wersji 64 bitowej
- dysk SSD 60GB
- ekran 11,6 cala, 1366x768, błyszczący
- kamera z przodu: 1,2 Mpx, kamera z tyłu: 5 Mpx

Wymiary tego urządzenia to:
- gdy korzystamy tylko z tabletu:
29,5 cm x 19,1 cm x 1 cm, waga wynosi: 791 g
- gdy tablet włożymy do etui:
30,1 cm x 20 cm x 2 cm, waga wynosi 1,36 kg

Intel i3-3229Y i testy wydajności

Po raz pierwszy spotkałem się z tego typu procesorem. Wcześniej byłem przekonany, że niema procesorów Intel Core 3 generacji, o niższym współczynniku TDP, niż 17W. Byłem przekonany, że najniższy moją popularne Ivy Bridge U. Gdy zobaczyłem model procesora na pudełku opakowania postanowiłem jak najszybciej dowiedzieć się o procesorach z serii Ivy Bridge Y. W procesorach tych TDP wynosi zaledwie 13W. Wykorzystany w Acer Aspire P3 procesor to jednostka 2 rdzeniowa, 4 wątkowa o taktowaniu wynoszącym 1,4 GHz. Układ graficzny to Intel HD4000 o taktowaniu 350MHz, a w trybie turbo 850MHz.
Wyniki otrzymane w CPU-Z i GPU-Z:
Postanowiłem sprawdzić procesor w kilku testach wydajności. Już tradycyjnie na początku dołączam wynik otrzymany w kwalifikacji systemu Windows 8:
Wynik otrzymany w programie PcMark Basic:
Porównanie z wynikiem procesora Intel i7 z serii Ivy Bridge U, chciałbym porównać z i3, ale nie mam takiej możliwości:
Wynik otrzymany w programie 3DMark:
Postanowiłem też przetestować zastosowany dysk twardy, który zapowiada się interesująco:
- program Crystal Disk Mark:
- program ATTO Disk Benchmark:

Dźwięk i aparat

Dwa głośniki w Acer Aspire P3 zostały umieszczone od spodu tabletu. Gdy korzystamy z samego tabletu to rozwiązanie nie przeszkadza. Niestety takie umiejscowienie w Acer Aspire P3 sprawia, że są bardzo blisko klawiatury przez co dźwięk wypada gorzej, niż gdy urządzenie nie znajduje się w etui. Jakoś dźwięku jest dobra jak na tablet, ale nic więcej. Z pewnością brakuje trochę do systemu Beats Audio zastosowanym w HP Envy 6-1130SW. Nie przyczepiłbym się do jakości dźwięku, gdy nie widniejący w prawym górnym rogu napis "Ultrabook".
Acer Aspire P3 został wyposażony w dwie kamery. Ta z przodu posiada rozdzielczość 1,2 Mpx i wypada dobrze, świetnie się nadaje do rozmów przez Skype. Druga kamera umieszczona z tyłu posiada rozdzielczość 5 Mpx, zdjęcia nią wykonywane są nie zachwycają, są dobre i nic więcej. Dołączam 4 zdjęcia wykonane za pomocą aparatu umieszczonego z tyłu:

Recovery

Podczas rozpakowywania urządzenia trafiłem na dwie płyty DVD z obrazem systemu. Pomyślałem, że to świetna sprawa, w końcu partycja Recovery może zawieść, szkoda, że producenci tak rzadko dodają takie płyty do laptopów. Jednak zawiodłem się, ponieważ producent nie pomyślał o partycji Recovery w samym urządzeniu, zwłaszcza, że Acer Aspire P3 nie został wyposażony w napęd. Teraz gdybym chciał przywrócić system pozostają mi tylko dołączone płyty, a ja chciałem mieć te płyty tylko na wypadek, gdy partycja Recovery mnie zawiodła. W takiej sytuacji w razie potrzeby przywrócenia systemu jestem zmuszony pożyczyć od kogoś przenośny napęd lub przygotować pendrive z obrazami z tych płyt na innym komputerze. Płyty z obrazem systemu, które wydawały się być ostatnim kołem ratunku po nieudanej próbie przywrócenia systemu z partycji okazały się koniecznością do ponownej instalacji systemu. Sprawdziłem nową funkcję w Windows 8 dotyczącą przywracania systemu, niestety system po wybraniu tej funkcji prosi o włożenie płyty, tylko, że gdzie ją mam włożyć?

Ekran

Acer Aspire P3 został wyposażony w naprawdę świetny ekran, jest to ekran o przekątnej 11,6 cala w rozdzielczości 1366x768, wykonany w technologii IPS. Podświetlenie jest wyśmienite, barwy nasycone, a odwzorowanie kolorów na bardzo wysokim poziomie. Jest to chyba najlepszy ekran jaki widziałem w tego typu urządzeniu. Ekran został wyposażony w 10 aktywnych punktów dotykowych, szkoda, że nadal brakuje aplikacji by to wykorzystać, bo według mnie zapowiada się świetnie.
Reakcja na dotyk jest wyśmienita. Mimo, iż ekran dość mocno odbija światło to damy sobie radę korzystając z Acera na powietrzu, spokojnie można się rozczytać. Zastosowany ekran jest ogromną zaletą tego ultrabooka.

Złącza

Z lewej strony znajdziemy port micro-HDMI, USB 3.0 oraz złącze zasilania.
Z prawej strony producent zdecydował się na przycisk regulacji głośności, przyciska zasilania oraz gniazdo audio.
Etui mimo, iż bardzo cieniutkie zostało wyposażone w port micro-USB, odpowiednią przejściówkę na pełne USB producent dołączył do zestawu.
Jak na ultrabooka ilość złączy rozczarowuje, tylko jeden pełny USB, brak pełnego HDMI, ilość portów dość mocno nas ogranicza. Jeśli Acer Aspire P3 byłby tabletem to byłbym bardzo zadowolony, zwłaszcza z pełnego portu USB 3.0.

Podsumowanie: ultrabook czy tablet?

Acer Aspire P3 jest urządzeniem dość specyficznym i jak dla mnie jednocześnie bardzo dobrym oraz dość kiepskim. Jeśli miałbym ocenić tego Acera jako ultrabooka to wystawiłbym ocenę 3/10. Jako ultrabook posiada małą ilość portów, jesteśmy zmuszeni do używania tylko ekranu dotykowego, dość często w klasycznym interfejsie brakuje touchpada. Jak na ultrabooka dysk o pojemności 64 GB to trochę za mało. Do tego dochodzi tylko jedna pozycja ekranu.
Natomiast jeśli miałbym oceniać Acer Aspire P3 jako tablet wystawiłbym ocenę 9+/10. Jako tablet produkt Acera jest wspaniały, bardzo wydajny, posiada wspaniały ekran jest lekki i smukły, a jakoś wykonania jest fenomenalna. Jeśli miałby to być tablet typowo nastawiony na obsługę dotykiem to pomysł na połączenie z klawiaturę jest bardzo dobry, ręce o wiele mniej się męczą, a zastosowany dysk w tablecie zupełnie wystarczający, do tego dysk jest bardzo szybki.
Stwierdzam, że Acer Aspire P3 jest najlepszym tabletem z jakiego korzystałem i jednocześnie dla mnie dość kiepskim ultrabookiem. 

windows sprzęt

Komentarze

0 nowych
Humanoid   5 #1 01.07.2013 14:46

Nie ma RJ45? Lipa.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 01.07.2013 14:51

@Humanoid
Niema, w końcu to bardziej tablet, niż ultrabook. Chociaż w ultrabookach też ciężko o RJ45, jak już jest to z zaślepką, bo za szerokie jest to RJ45 ;)

flaszer   10 #3 01.07.2013 15:49

2GB RAM? Trochę mało, w dodatku z 64 bitową wersją ósemki. Jak to działa na co dzień?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #4 01.07.2013 17:34

@flaszer
Obawiałem się działania pełnego Windows 8 64 bit na 2GB RAM, jednak jest dobrze. System, aplikacja działają bardzo szybko, ale to zaleta dysku SSD, do przeglądania internetu, prac biurowych 2GB wystarczy, ale do czegoś więcej nie wystarczy.

  #5 01.07.2013 20:16

Witam, też byłem przekonany, że stosowane procesory z końcówką U mają najniższe TDP, a jednak nie wiedziałem, że jest seria Y. Sprzęcik fajny, ale jako tablet ;)

MrQ   8 #6 01.07.2013 23:08

"Dostęp do tych klawiszy uzyskamy wciskając klawisz Fn oraz odpowiedni z cyfrą od 1 do 12"

Nie żebym się czepiał ale nigdy cyfry większej niż 9 nie widziałem :) Trochę mnie intryguje to FN+12 ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 01.07.2013 23:20

@MrQ
Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę, bo nawet tego nie zauważyłem. Już wyjaśniam, klawisz od F10 są dalej w prawo, na klawiszach 0, -, = ;)

arlid   16 #8 03.07.2013 18:21

Wygląda dość... oryginalnie. Choć troszkę zadziwiające jest stwierdzenie, ze to ultrabook. Zwłaszcza, że to tak jakby tablet z klawiaturą. A teraz czas na sławetne pytania ;) Etui i te cho (zdjęcie z USB 3.0) jest z eko, czy prawdziwej skory? Co to za materiał? Jakoś ta ramka i podstawka do mnie nie przemawia. Wygląda jakby miała pęknąć. Ciekawe czy przy dłuższym użytkowaniu to się nie wyrobi jakoś.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #9 03.07.2013 19:02

@arlid
Tablet w ramce trzyma się bardzo mocno, o wypadnięciu niema mowy. Jednak sam sposób wyjmowania jest dla mnie trochę dziwny, trzeba użyć trochę siły i unieść/wygiąć górną część ramki do góry. Materiału wykorzystanego do etui nie jestem pewien, napiszę do Acera, bo informacji nigdzie nie mogę znaleźć ;)

wojtekadams   19 #10 03.07.2013 20:31

Cena fajna tego ustrojstwa. Tylko 2500zł.

@Scorpions.B
Idzie dołożyć więcej ramu ?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #11 03.07.2013 20:47

@wojtekadams
No właśnie ta cena ;/
Co do RAMu obawiam się, że jednym rozwiązaniem jest zakup droższego modelu wyposażonego w 4GB RAM ;)

  #12 28.07.2013 20:34

Nie ma co marudzić w swojej cenie jest to urządzenie zdecydowanie najlepsze jako tablet - pojemny dysk, pełna wersja windows 8 - jak zdecydowana większość użytkowników nic mi więcej nie potrzeba jestem bardzo zadowolony z zakupu !!!!

  #13 30.07.2013 18:53

To w razie padniecia systemu da sie przywrocic recovery z pendrive czy tylko czytnik płyt pozostaje?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #14 31.07.2013 19:37

@osti24
Z pewnością z pendrivem nie będzie problemu ;) W końcu chodzi o sam obraz recovery.

  #15 28.08.2013 11:41

Jakby dołożyć drugie 2GB to dałoby radę zagrać w BF3, NFS MW 2012 itp?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #16 28.08.2013 12:15

Nie testowałem tego ultrabooka pod względem wydajność w grach. Warto zauważyć, że producent zastosował jednostkę, która ma cechować się długa pracą na baterii przy zachowaniu w miarę dobrej wydajności. Jest to procesor jeszcze bardziej mobilny od układów przeznaczonych do ultrabookow. Uklad graficzny to tylko integra od Intela. Według mnie Aspire P3 nie powinien być wybierany jeśli mamy zamiar grać w gry.

  #17 24.01.2014 13:39

Mam do autora ogromną prośbę o sprawdzenie jak działa Minecraft na tym sprzęcie np via www i z instalacją jakiegoś lounchera. Chodzi mi o płynność grafiki. Z góry dzięki.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #18 24.01.2014 17:43

@DeMonte
Niestety już dawno temu musiałem oddać tego ultrabooka :(

  #19 21.02.2014 16:03

Wszystko fajnie tylko aby przywrócić system z płyt wymagany jest napęd z zewnętrznym zasilaniem. Śmiech na sali, ciekawe skąd mam taki wziąć.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #20 22.02.2014 22:51

@Heniek12334
Pisz do Acera nie przyślą pena z obrazem systemu. Na moim ultrabooku po aktualizacji Windows 8 do wersji 8.1 system nie mógł odnaleźć partycji recovery i wymagał płytek z obrazem już Windows 8.1. Zadzwoniłem do HP, powiedziałem, że nie mam napędu i wysłali mi pena ;)