Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Recenzja: Toshiba TECRA Z50-A-11E - laptop idealny dla biznesu?

Już kolejne urządzenie firmy Toshiba trafiło do mnie na testy. Tym razem dostałem laptopa przeznaczonego głównie do biznesowych rozwiązań. Nigdy nie byłem zwolennikiem urządzeń zaliczanych do tego segmentu rynku, wydawało mi się, że możemy spotkać tutaj brzydkie, nie przystosowane do rozwiązań multimedialnych laptopy, których jedyną zaletą jest jakość wykonania. Przed dostarczeniem paczki z Toshibą TECRA Z50-A-11E nie miałem zbyt dużych nadziei związanych z tym modelem laptopa. Wiedziałem, że spodoba mi się jakość wykonania, kilka rozwiązań z wyższej półki i nic więcej. Już pierwszego dnia testów zrozumiałem, że moje wyobrażenia biznesowego sprzętu od Toshiby były błędne. Sporą część moich poprzednich przemyśleń musiałem ponownie zweryfikować.

Jakość wykonania

Od drogiego urządzenia przeznaczonego dla biznesu powinniśmy wymagać świetnej jakości wykonania. Toshiba TECRA Z50 z pewnością spełni wymogi znacznej większości użytkowników. Obudowa została wykonana ze stopu magnezu, a wszystkie elementy są perfekcyjnie spasowane. To właśnie wykonanie zachwyciło mnie już po kilkunastu minutach spędzonych z tym laptopem. Od razu widać, że mamy do czynienia ze sprzętem z tej najwyższej półki.
Pod względem designu ten model Toshiby nie wyróżnia się na tle innych biznesowych urządzeń. Jednak z pewnością nie można powiedzieć, że jest brzydki, a wręcz przeciwnie. Według mnie TECRA Z50 prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. W tym wypadku połączenie czarnego koloru klawiatury i ramki ekranu świetnie komponuje się z resztą.

Na uwagę zasługują zastosowane zawiasy, które trzymają ekran bardzo stabilnie. Podczas podnoszenia górnej klapy lekki opór jest odczuwalny, ale bez problemu otworzymy tego laptopa tylko jedną ręką. Maksymalny kąt odchylenia jest wysoki, co dla wielu może być dużą zaletą.

Trochę zawiodłem się na systemie chłodzenia, a raczej umieszczeniu wlotów powietrza. Mimo, iż cały układ przy niewielkim obciążeniu pracuję naprawdę cicho to wentylatory

zostały umieszczone pod spodem laptopa, tylko jeden niewielki wlot znajduję się na tylnej bocznej krawędzi.

Waga tego laptopa Toshiby mimo jego rozmiarów nie jest duża i wynosi niecałe 1,8 kg. Wymiary całego urządzenia przedstawiają się następująco 379 x 252 x 20 mm. Sądzę, że z mobilnością nie powinno być żadnego problemu, oczywiście jak na laptopa wyposażonego w matrycę o przekątnej 15,6 cala. Niestety nie mamy łatwego dostępu do baterii. Według mnie w laptopie przeznaczonym dla biznesu powinno być to trochę inaczej rozwiązane.

Poniżej touchpada został umieszczony czytnik linii papilarnych oraz lampki kontrolne. Czytnik linii papilarnych działa naprawdę dobrze nie ma problemów z odczytem naszych palców i jest wyjątkowo odporny na próby oszukania go.

Jeśli ktoś korzysta z długiego hasła to taki czytnik linii papilarnych może być świetnym rozwiązaniem.

Ekran – ideał?

Już wiele razy wspomniałem, że dla mnie rozdzielczość 1366 x 768 stosowana w większości 15 calowych laptopów to lekkie nieporozumienie. Według mnie jest to minimalna rozdzielczość zapewniająca komfort pracy. Producenci w końcu powinni przejść na Full HD tym bardziej, że Windows 8.1 zapewnia już dobrze działające skalowanie.

Toshiba TECRA Z50 została wyposażona w 15,6 calowy ekran o rozdzielczości 1920x1080. Dzięki zastosowaniu Full HD nie zobaczymy żadnych pikseli, obraz jest naprawdę ostry. Jak wcześniej wspomniałem wymiary tego biznesowego laptopa sprawiają, że z mobilnością nie powinno być problemu.

Ogromną zaletą w kwestii mobilności jest zastosowana matowa matryca, która sprawia, że praca nawet w dobrze oświetlonym pomieszczeniu powinna być przyjemna. Dzięki dużej maksymalnej jasności nie powinniśmy mieć problemów z korzystaniem z Toshiby TECRA Z50 nawet na świeżym powietrzu. Odwzorowanie kolorów oraz czarni stoi na bardzo wysokim poziomie. Kolejną zaletą zastosowanej matrycy są duże kąty widzenia.

Ten biznesowy model Toshiby posiada jeden z najlepszych ekranów jakie widziałem w laptopach. Wszystkie moje wymagania zostały spełnione. Nie wiem czy nie zmieni się teraz moja opinia o matrycach w laptopach i moje wymagania nie wzrosną. Mam nadzieję, że w końcu nawet w tańszych laptopach Full HD stanie się standardem.

Klawiatura i touchpad

Laptop Toshiby, który dostałem do testów jest pierwszym urządzeniem, które posiada pełną numeryczną klawiaturę. Czasami w moim laptopie brakuje mi właśnie tego elementu, a ciągłe wpisywanie liczb z wykorzystaniem klawiszy umieszczonych nad klawiszami z literami jest średnio wygodne. Mimo zastosowania klawiatury numerycznej reszta klawiszy nie jest za mała i z pewnością nie jest zbyt mocno upchnięta. Na zastosowanej klawiaturze piszę się naprawdę wygodnie. Skok klawiszy jest niewielki, a odgłos niemal niesłyszalny. Już w kilku testowanych przeze mnie laptopach było podobnie, ale odgłos spacji był irytujący.
W Toshibie TECRA Z50 w przeciwieństwie do innych laptopów spacja pracuje cicho. Niby niewielki szczegół, a naprawdę cieszy. Zastosowane czarne klawisze są wyjątkowo odporne na tłuste odciski naszych palców. Dla mnie dużą zaletą jest zastosowanie podświetlanych klawiszy. Mamy dostępne trzy tryby podświetlenia: wyłączone, włączone i „licznik czasu”. Ostatni tryb polega na tym, że klawiatura jest podświetlana tylko wtedy gdy z niej korzystamy co dla mnie jest świetnym rozwiązaniem.

Zastosowany touchpad jest rozwiązaniem dość nietypowym jak na laptopy z innego segmentu, niż biznesowy. Przyciski znajdują się zarówno nad i pod płytką. Te umieszczone wyżej powinny być wykorzystywane jeśli korzystamy z trackpointa umieszczonego między klawiszami G, H, B. Przyciski umieszczone poniżej są dla mnie niewygodne, stanowcza są za małe przez co niemal w cale z nich nie korzystam.

Po kilkunastu dniach spędzonych z tym laptopem zauważyłem, że korzystanie z touchpada i przycisków umieszczonych powyżej dotykowej płytki jest naprawdę wygodne. Zastanawiam się czy nie jest to lepsze rozwiązanie od tego tradycyjnego. Zastosowany przez Toshibę Touchpad działa bardzo dobrze, nie miałem żadnego problemu z jego działaniem. Na płytce dotykowej znajdziemy dostęp do dwóch opcji. W lewym górnym rogu możemy włączyć/wyłączyć touchpad, natomiast w prawym możemy włączyć tryb ECO.

Specyfikacja i bateria

Od biznesowego laptopa raczej nie powinniśmy spodziewać się wydajnego układu graficznego. Jednak ze względu na często wysoką cenę mamy nadzieję, że kupimy urządzenie z wydajnym procesorem, dużą ilością pamięci operacyjnej i pojemnym dyskiem twardym. Specyfikacja Toshiby TECRA Z50 przedstawia się następująco:
  • CPU: Intel i5-4300U vPro, 1,9 GHz - 2,9 GHz (w trybie Turbo), 2 rdzenie, 4 wątki
  • GPU: zintegrowana z procesorem - Intel HD 4400
  • RAM: 4GB(maksymalnie 16 GB)
  • HDD: 500GB
  • Ekran: 1920 x 1080(Full HD), matryca matowa
  • Wymiary: 379.0 x 252.0 x 20.4 mm
  • Waga: 1,8 kg

W tej cenie można by było spodziewać się dysku SSD, a przynajmniej rozwiązania hybrydowego. Według mnie zastosowanie tylko klasycznego talerzowego dysku twardego to trochę za mało. Warto też wspomnieć o procesorze, który jest jednostką raczej rzadko spotykaną w urządzeniach nie należących do segmentu biznesowego. Warto zainteresować się technologią vPro.

Jest to zestaw funkcji wbudowanych w płytę główną komputera i innych podzespołów zgodnych z vPro. Stanowi kombinację technologii zawartych w procesorze, usprawnień sprzętowych, funkcji zarządzających i zabezpieczających. Technologia pozwala na udostępnianie informacji o komputerze, czyli jego podzespołach i oprogramowaniu. Możliwy jest zdalny dostęp do komputera wliczając monitoring, sterowanie nim, konserwację niezależnie od stanu systemu operacyjnego nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony. Jedynym tego warunkiem jest podłączenie do sieci komputerowej oraz do zasilania.
Warto zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami ze strony Intela.
Toshiba TECRA Z50 domyślnie sprzedawana jest ze systemem Windows 7, a płytki z Windows 8 dodawane są do pudełka i sami możemy zdecydować czy chcemy zrobić aktualizację do najnowszej wersji okienek. Jak dla mnie dość ciekawy pomysł.

Zaskoczyła mnie długość pracy na baterii. Przy włączonym trybie ECO i normalnym użytkowaniu ten laptop Toshiby jest w stanie wytrzymać około 7 godzin bez ładowania. Pisząc normalne użytkowanie mam na myśli uruchomią przeglądarkę Firefox z kilkoma kartami oraz dodatkowo 1-3 programy. Bez włączonego trybu i ustawieniu jasności na prawie 65% bez ładowania wytrzymamy trochę ponad 5 godzin. Wyniki osiągane przez Toshibe TECRA Z50 są naprawdę bardzo dobre i jeśli zależy nam na długiej pracy na baterii warto zainteresować się tym biznesowym laptopem.

Złącza

Laptop biznesowy powinien posiadać dość sporą liczbę złącz ze względu na liczbę możliwych zastosowań. Producenci nie powinni rezygnować z VGA zastępując je tylko HDMI, port Ethernet nie może być zastąpiony tylko bezprzewodową łączną, a ilość portów USB nie powinna być za mała.
Toshiba TECRA Z50 została wyposażona w naprawdę pokaźną liczbę złącz. Myślę, że sprostają one nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom. Cieszą cztery złącza USB, jednak szkoda, że umieszczone są tak blisko siebie, więc podłączenie dwóch urządzeń obok siebie czasami może stanowić problem.

Podsumowanie

Laptop Toshiba TECRA Z50-A-11E okazał się urządzeniem naprawdę świetnym. Zmienił moje wcześniejsze myślenie o urządzeniach biznesowych. Najbardziej spodobała mi się zastosowana matryca o rozdzielczości Full HD. Odwzorowanie kolorów i jakość czerni stoi na najwyższym poziomie. Jest to jedna z najlepszych matryc jakie widziałem, a chyba mogę stwierdzić, że najlepsza wśród testowanych przeze mnie laptopów. Pozytywnie zaskoczyła mnie jakość wykonania. Zastosowanie stopu magnezu i świetne spasowanie elementów sprawiają, że naprawdę można poczuć, że mamy do czynienia z urządzeniem z wyższej półki. Liczba złącz powinna zadowolić chyba każdego, chociaż nie podoba mi się rozmieszczenie portów USB, które sprawia, że podłączenie dwóch urządzeń obok siebie może być problematyczne.

Oczywiście żadne urządzenie nie jest idealne. Nie spodobało mi się umieszczenie wlotów powietrza, które według mnie jest mało ergonomiczne. Przyciski umieszczone przed płytką dotykową mogłyby być większe, obecny rozmiar sprawia, że znacznie wygodniej korzysta się z tych przeznaczonych dla trackpointa. Zamiast klasycznego dysku producent mógłby zdecydować się przynajmniej na hybrydę, ponieważ w tej cenie klasyczny talerzowy dysk wypada trochę słabo, a komfort pracy z nim jest o wiele mniejszy. Wad w tym laptopie biznesowym jest niewiele i raczej te wymienione przeze mnie można by nazwać czepianiem się bez większych powodów, ale w tej cenie chciałbym dostać jeszcze coś więcej.

Cena: 4300 zł

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
LoczeQ123   5 #1 18.04.2014 11:06

Cichy, wykonany z dobrych materiałów, matowa matryca..czyżby ideał? :D

  #2 18.04.2014 11:11

2 wątki, 4 rdzenie ..??
2 rdzenie są zepsute.

DawidEL   3 #3 18.04.2014 11:32

Niemal ideał :) Jednak dysk SSD by się przydał. Dużo tańsze laptopy często posiadają oba typy jednocześnie. Chyba, że w tym modelu Toshiba przewidziała miejsce wewnątrz obudowy na dodanie dysku SSD w ramach późniejszej rozbudowy przez użytkownika ( lub działa IT w tym przypadku :) ). Tak sprawę rozwiązało Lenovo w dosyć tanim laptopie używanym przez mojego brata.

Over   9 #4 18.04.2014 11:36

Zapomniałeś napisać jak sprawuje się bateria ile trzyma etc... bo nie zauważyłem aby była wzmianka o baterii :)
A tak to recka spoko :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #5 18.04.2014 11:44

@Over
Dzięki za zwrócenie uwagi :) Bateria trzyma ok 7 godzin podczas normalnego użytkowania w trybie ECO co według mnie jest świetnym wynikiem. Co mam na myśli przez normalne użytkowanie? W moim przypadku kilka kart w Firefoxie, CodeBlokcs/VirtualBox + czasami MS Word i OneNote :)

  #6 18.04.2014 12:07

Warto dodać że pamięć w tym modelu to DDR3L, dysk SSD jest montowany też ale w modelu droższym TECRA Z50-A-10P tyle że zamiast 500GB mamy 128GB.

xomo_pl   24 #7 18.04.2014 12:18

całość wygląda świetnie... chyba ideał :D

a co do rozdzielczości to na 15" ani FullHD nie jest dobre ani 1366x768 a coś pomiędzy np. 1600x900- rzecz w tym, że FHD na 15" sprawia, że wszystko jest małe na ekranie domyślnie a pod 1366x768 już za duże ;/

Scorpions.B REDAKCJA  23 #8 18.04.2014 12:20

@zomo_prl
Według mnie właśnie przy Full HD wygląda to świetnie, ale trzeba włączyć skalowanie :)

Over   9 #9 18.04.2014 12:34

@Scorpions.B
Fajnie by było jakbyś wyedytował i napisał coś o baterii we wpisie :)

barylka1986   4 #10 18.04.2014 12:41

Do ideału daleko, ekran matowy ale klawiatura o niestandardowym układzie klawiszy, brak SSD można przeboleć bo można wymienić. Tośki zwykle były mało kulturalne a jak spojrzałem na te wyloty powietrza to jak bym je już usłyszał. No i gwarancja wiele problemów tzn. "0 problemów" chodzi po głowie. A co do skalowania rozdzielczości/DPI to w Windows jeszcze dużo jest do zrobienia ale tutaj jest 15 cali.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #11 18.04.2014 13:13

@Over
Zrobione :)

  #12 18.04.2014 21:09

Zaczynamy je wprowadzac u mnie w firmie. Zastapia Tecry z serii R 8xx, 9xx.
Mamy wersje ze 128GB SSD. Generalnie wygladaja lepiej i ladniej niz stare czas pokaze jak bedzie z niezawodnoscia.

Jaro070   17 #13 19.04.2014 14:17

Czy w tej tośce jest złącze mSata albo M.2?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #14 19.04.2014 15:33

@Trotylos
Będę wdzięczny jak za jakiś czas napiszesz jak jest z niezawodnością tego modelu :)

pisarzksiazkowicz   7 #15 28.04.2014 06:35

"Warto też wspomnieć o procesorze, który jest jednostką raczej rzadko spotykaną w urządzeniach nie należących do segmentu biznesowego."
Trochę zabrzmiało, jakby procesorów nie było w urządzeniach nie-biznesowych.

Bucic   9 #16 31.05.2014 23:53

W kwestii FullHD nic się nie zmieni, dopóki masy nadal będą myślały, że jak chcą mieć czytelne 'literki', to muszą kupić z wyświetlaczem najwyżej 1280x800 przy 15 calach, tak jak zomo. Tragedia.

  #17 16.09.2014 23:12

Dzien dobry,

Czy ktos ma jakies doswiadczenia z klawiatura tego koputera ? W notbookcheck pisza, ze nie jest dobra. Bede wdzieczny za informacje.

TomaszK-Poz   8 #18 10.11.2014 16:10

Pal licho klawiatura, gorzej, ze na notebookcheck piszą o zażółconej matrycy. No i ciekawe, czy obudowa będzie się wycierać pod nadgarstkami.

Ground21   9 #19 16.01.2015 20:31

Ciekawy laptop. Piszesz, że ekran jest niezły. Zastanawia mnie, co to tak naprawdę jest. Na stronie Toshiby jest opisany jako "Toshiba Full HD TFT non-reflective High Brightness eDP™ display with LED backlighting". Z kolei recenzja na notebookcheck http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Toshiba-Tecra-Z50-A.121083.0.html mówi że jest to wyświetlacz IPS. Nie jestem pewien, czy jest to IPS. Kolory i kąty są bardzo dobre i to mi wystarcza, nie ważne jak się nazywa. Jednak mimo wszystko trochę zastanawiające, że np. już tutaj http://www.toshiba.pl/laptops/satellite/satellite-l50-b/satellite-l50-b-177/ (to jest całkiem inny laptop) Toshiba po prostu pisze jasno "Toshiba TruBrite® Full HD TFT High Brightness IPS display with LED backlighting".


Potrafi ktoś wyjaśnić o co chodzi? Czy to jest bardzo dobry ekran nie-IPS, ale po prostu ze względu na bardzo dobre parametry nazywany IPS'em?

Odnośnie klawiatury, twierdzisz, że bardzo dobrze się na niej pisze. Zastanawia mnie to, ponieważ pojawiają się komentrze, że jest to najbardziej tandetna membranowa klawiatura. Brzmi to mało zachęcająco:

"I have this laptop. It has the worst keyboard I have ever seen in my 20 years of laptops usage. Selling on ebay soon, you simple CANT do anything productive with such a terrible keyboard. The keys have ZERO feedback, almost no travel, the keys are loose and make an annoying "clanking" sound everything you touch them. It just a terrible experience typing on this laptop.?"
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=EoRp4kxFi2Y

Warto wspomnieć, że płytki z Win8 są dodawane, ale potrzeba zewnętrzny napęd, w razie gdyby ktoś przeoczył ;)

"Windows® 7 Professional 64-bit (pre-installed) and
Windows 8.1 Pro 64-bit
(on DVD only; upgrade to Windows 8 requires an external DVD player)"


@update
Link, który podałem był do modelu Toshiba Tecra Z50 A-12K. Dopiero teraz zauważyłem. A tutaj http://cokupic.pl/test/Komputery/Test-Toshiba-Tecra-Z50--A-11E piszą niepochlebnie o matrycy.

Pytanie czy przypadkiem nie podszedłeś zbyt mało krytycznie do tegeo laptopa?

@update2
Nie no już nie wiem o co chodzi. http://www.toshiba.de/discontinued-products/tecra-z50-a-12k/ - tutaj Toshiba wcale nie wspomina o IPS i matryca jest opisana tak jak w przypadku tej z A-11E

Autor edytował komentarz.
Ground21   9 #20 24.01.2015 16:03

Warto wspomnieć o programie Toshiby: http://www.toshiba.pl/innovation/pl/generic/reliability/ (chociaż lista wykluczeń jest dość długa :/)