Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ubuntu!!!

Trochę wstępu. Ostatnio napisałem sporo wpisów o Windows 8. Na pewno wielu z was pomyśli, że przyczyną tych wpisów był trwający konkurs. W pewnym sensie będziecie mieli rację, jednak zauważcie, że moja dwa główne wpisy na temat Windows 8 powstały jeszcze przed rozpoczęciem konkursu. Osoby czytające moje wpisy na blogu z pewnością wiedzą, że nowy system od Microsoftu przypadł mi do gustu. Tak jak wspomniałem dwa moje wpisy w których wyrażam swoją główną opnie na temat Windows 8 powstały przed konkursem, więc moja opinia nie może być nieprawdziwa. Po prostu dla mnie nowy Windows jest najlepszym systemem od Microsoftu. Dlaczego się tłumacze? Ponieważ zauważyłem, że niektórzy od razu postrzegają mnie jak osoba korzystającą tylko z produktów od Microsoftu. Skończmy temat Ósemki, ponieważ nie jest ona głównym tematem mojego nowego wpisu. W tym wywodzie chciałbym skupić się na Ubuntu. Wpis ten jest jakby powrotem do korzeni, ponieważ swoją „twórczość” na łamach mojego blogu zacząłem od przedstawienia mojej opnie na temat Ubuntu. Próbowałem ostatnio zakończyć moją przygodę z tą popularną dystrybucją, znaczy się ogólnie jakoś przez dłuższy okres czasu omijałem Linuxa na desktopie. Stwierdziłem, że po co mi ten Linux. W końcu na Windows mam kilkakrotnie więcej oprogramowania, mam w czym wybierać, mogę bez większych problemów korzystać z pakietu Microsoft Office i gdy znajdę czas to mogę pograć w Wiedźmina. Ubuntu zniknął z mojego dysku, pojawił się później tylko na 2-3 dni przy okazji premiery wersji 12.10. Bez większych oporów powróciłem do korzystania tylko z Windows. W moje ręce wpadł Windows 8 Pro i wtedy już całkowicie zapomniałem o Ubuntu. Miałem już podobne okresy rezygnacji, ale ten był znacznie dłuższy, chyba spowodowany moim ogromnym zadowoleniem nowym systemem od Microsoftu.

Powrót pingwina

Ostatnio natrafiłem na wiele artykułów na temat Ubuntu. Zachęciły mnie one do ponownego spojrzenia na tą dystrybucję. Mój powrót zaczyna się tak samo jak zawsze. Czytam wiele artykułów, opinii i recenzji związanych z Linuxem, a zwłaszcza z Ubuntu. Zaglądam też na strony poświęcone temu systemowi operacyjnemu i przeglądam wszystkie wpisy. To działanie coraz bardziej nakręca mnie na zainstalowanie Ubuntu. Jestem przekonany, że dzisiaj, a najpóźniej jutro ta najpopularniejsza dystrybucja wyląduję na moim dysku obok Windows 8.

Dlaczego wybrałem Ubuntu?

Pytanie to zadaję sobie dosyć często. Naczytałem się wiele opinii na temat jakie to Unity jest złe i nie wygodne, że Ubuntu robi się ociężałą krową. Powiem wam jedno nie jest to prawdą. Ostatnio udało mi się pobrać Ubuntu w wersji 10.10 bez Unity i zachwalanym Gnome 2. Powiem wam, że Gnome 2 było świetnym środowiskiem jednak Unity jest znacznie lepsze. Sądzę, że to właśnie Unity przyczyniło się do mojej szybkiej akceptacji Modern UI. Kiedyś wspomniałem już, że moja przygoda z interfejsem w systemie od Cannonical była dość burzliwa. Nie jednokrotnie uciekałem od rozwiązań proponowanych w Ubuntu w kierunku KDE czy Cinnamon. Z początku te interfejsy bardzo mi się spodobały. Jednak po krótkim okresie powracałem z radością do Unity. KDE dość szybko przestało mnie interesować, tylko do Cinnamon powracałem kilka razy. W końcu stwierdziłem, że nie ma dla mnie nic lepszego od Unity. Ta nakładka na Gnome bardzo ułatwia mi korzystanie z komputera. Mam bardzo szybki dostęp do programów, plików, ustawień oraz opcji w danym programie. Wszystko pojawia się natychmiastowo po wpisaniu liter występujących w szukanej frazie. Ubuntu ma dla mnie też najlepszy zestaw dostępnego oprogramowania. Nie będę rozpisywał się o każdej z funkcji, ponieważ ten wpis nie jest recenzją.

Dlaczego powracam?

Sam nie wiem do końcu. Dla mnie Ubuntu ma w sobie coś niesamowitego. Nie czuję się w nim robienia czegoś dla pieniędzy, tylko dla zysku, by wykorzystać do końca klientów. Ubuntu dla mnie ma w sobie coś jakby zrodzone z pasji, coś jak pierwsze komputery składane przez maniaków w garażach. Korzystając z tego systemu można poczuć się wolnym. Jestem przekonany, że jeśli tylko zachcę mogę zmodyfikować dowolną część systemu, że mam pełną władze nad każdym bitem. To właśnie, dlatego wracam do Ubuntu, dlatego po pewnym okresie przerwy system ponownie ląduje na moim dysku.

Dlaczego uciekam?

Często głównym powodem jest to, że coś zepsuje w systemie, że coś przestaje mi działać. Wolność i kontrola każdego bitu wywołuje u mnie chęć do eksperymentowania, do zabawy z plikami systemowymi. Jestem użytkownikiem niezbyt znającym Linuxa, więc wiele moich zabawach kończy się tragicznie. Uciekam też od Ubuntu z powodu Windows. Często po instalacji Ubuntu korzystam z niego częściej, niż z Windows jednak zauważyłem, że zmniejsza się to później. Już nie raz przesuwałem pozycję Ubuntu poniżej Windows w GRUBie. Później stwierdzałem, że z Ubuntu korzystam bardzo rzadko i system robił wypad z mojego dysku. Na Ubuntu zawsze brakowało mi programów z Windows. Niby są odpowiedniki i to całkiem świetne, jednak w 100% nie zastąpią mi tych spod Windows. Skoro na Windows mogę zrobić to samo co na Ubuntu, a do tego znacznie więcej to po co bawić się dwoma systemami. Jednak po okresie ucieczki zawsze uświadamiam sobie, że źle zrobiłem usuwając Ubuntu, ponieważ system ten świetnie się sprawdza, chociażby jak drugi system.

Trochę podsumowania

Najpóźniej jutro Ubuntu znajdzie się na moim dysku. Bardzo możliwe, że związku z tym opublikuje kilka wpisów. Będą one o wiele dłuższego od tego i pojawią się obrazki(jakoś tekst bez nich jest taki smutnawy ? ). Życzcie mi, aby Ubuntu już na zawsze znalazło się na moim dysku jako drugi system, ponieważ obecnie Windows 8 nie pobije.
 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 14.12.2012 17:42

"ta najpopularniejsza dystrybucja"

Można wiedzieć, skąd takie informacje?


"Nie czuję się w nim robienia czegoś dla pieniędzy, tylko dla zysku, by wykorzystać do końca klientów. Ubuntu dla mnie ma w sobie coś jakby zrodzone z pasji, coś jak pierwsze komputery składane przez maniaków w garażach. Korzystając z tego systemu można poczuć się wolnym. Jestem przekonany, że jeśli tylko zachcę mogę zmodyfikować dowolną część systemu, że mam pełną władze nad każdym bitem."

Ćpałeś czy dopiero wczoraj dowiedziałeś się, co to Linuks? (dla ułatwienia - pytanie retoryczne).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 14.12.2012 18:24

@Frankfurterium
Po co od razu ta agresja? Dobrze wiem, że Ubuntu to Linux, dlatego właśnie napisałem o tym odczuciu.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #3 14.12.2012 19:46

Takie wtrącenie
A sprawdzaliście ostatnio ile razy słowo Linux pojawia się na Ubuntu.com ?? :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #4 14.12.2012 19:58

@Pangrys
y... strzelam, moja odpowiedź to 0 :D

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #5 14.12.2012 20:06

Blisko, ja znalazłem jedno :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #6 14.12.2012 20:27

@angrys
Aż sprawdzę, bo nie raz już słyszałem, że to słowo w ogóle nie pada ;)

Fanboj O   9 #7 14.12.2012 22:13

"Nie czuję się w nim robienia czegoś dla pieniędzy, tylko dla zysku, by wykorzystać do końca klientów. Ubuntu dla mnie ma w sobie coś jakby zrodzone z pasji, coś jak pierwsze komputery składane przez maniaków w garażach. Korzystając z tego systemu można poczuć się wolnym. Jestem przekonany (...)"

Im więcej czytam takich rzeczy. Im częściej w sieci spotykam piewców Linuksa i opluwaczy niedobrego micro$oftu, zapala mi się czerwona lampka. A jeśli ten ruch jest delikatnie kierowany, umiejętnie podsycany? Jeśli ten cały ruch FOSS, Linuks, Wolność, Otwartość, Inność, softwareowy nonkonformizm itd... Jeśli to wszystko jest tylko ekskluzywnym towarem/usługą które ktoś sprytnie "sprzedaje"? I nie chodzi tu o realne pieniądze uzyskiwane tu i teraz. Raczej o zasianie pewnego gatunku robotniko-konsumenta, który na obecnym etapie jest tylko marionetką idei. Obecnie za darmochę "pracuje" w promocji, marketingu, supporcie, we wdrożeniach, jako darmowa siła programistyczna. I w czarnym PR. Nawet nie za michę ryżu. Robi to dla idei. Tak jak i w przeszłości masy ludzi dały się namówić do robienia niesamowitych rzeczy dla idei (rewolucje, socjalizmy, wojny religijne, wielkie budowle...).
Podstawowe pytanie, po licznych pytaniach pilotujących: jakie będą żniwa?
Pytanie dopełniające: kiedy już nie będzie microsoftu a światem, również na desktopie, będzie rządził Linux, to co wtedy urodzi się z naturalnej, człowieczej potrzeby kontrkultury?

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 14.12.2012 22:17

Pangrys - a gdzieś ty znalazł bo nie mogę się dokopać :)
Co do samego tekstu - fajną masz rozrywkę instalowanie i wywalanie Ubuntu:)

alucosoftware   7 #9 14.12.2012 22:25

@Shaki81
linux site:ubuntu.com

  #10 14.12.2012 22:31

Zaszalej raz, pozbądź się Windowsa na tydzień i przez ten tydzień używaj tylko Ubuntu (wolałbym raczej Xubuntu, ale niech będzie). Może tak się okaże, że zostaniesz na całe życie z nim [ot taka terapia szokowa], stwierdź, że pomoże ci społeczność, a nie reinstall na Windows, a może coś z ciebie będzie! ;)

KyRol   19 #11 14.12.2012 22:41

@fervi.doctor: na tym etapie spodziewałbym się efektu zupełnie odwrotnego. Mawiają, że starych drzew się nie przesadza. Jeśli ktoś się uprze na program x czy opcję z programu y to próbowanie, instalowanie i takie podchody można kontynuować w zasadzie w nieskończoność. Gdy ktoś ma chęci, wystarczy sobie wpoić proste jedno zdanie: to jest całkiem inny system operacyjny... Oczywiście do tego potrzebna jest odrobina dobrej woli i wyrozumiałości...

Autor edytował komentarz.
kaszak696   6 #12 14.12.2012 22:43

Akurat Ubuntu jest tworzone dla pieniędzy, głównie przez sprzedaż wsparcia technicznego, Amazon też im coś pewnie daje za reklamy w dashu.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #13 14.12.2012 22:43

A propo propagandy óbóntowników, przytaczam ku pamięci ...

dnia: 11-11-2006
Przedstawiciele Microsoftu mówią wprost, że nie mogą zapewnić, że nie będą straszyli patentami inne firmy tworzące komercyjne dystrybucje Linuxa. Doprowadzi to do tego, że jedyną komercyjną dystrybucją Linuxa zostanie MS-SUSE, inne klienci będą bali się instalować słysząc groźby Microsoftu i widząc ich niepewną przyszłość.

W ten sposób pożegnamy się z tanim oprogramowaniem open source w Urzędach, Szkołach i firmach. Za komercyjnego Linuxa MS-SUSE jego twórcy z pewnością karzą w przyszłości dużo płacić.

Novel sprzedał się za 348 mln USD (tyle według umowy dostanie od Microsoftu za ten sojusz).

Czas skasować z dysku SUSE i przejść na Ubuntu ...

Dla tych co przechodzą z Suse na Ubuntu-Kubuntu: Na 1 CD nie ma zbyt wielu programów. W menadżerze pakietów Synaptic trzeba włączyć repozytoria Universe i Multiverse i wtedy macie dostęp do tysięcy programów w Internecie. Koniecznie zobaczcie świetne poradniki po polsku http://www.pmu.ubuntu.pl i http://easylinux.info (zapiszcie sobie na przyszłość te przydatne adresy, jak wiecie dobre poradniki oszczędzają czas). Można też ściągnąć sobie od razu DVD a nie CD (http://www.ubuntu.com http://www.ubuntu.pl)

-------------------------

Nie można się tylko cieszyć z tego, że dzięki tej umowie może się zdarzyć, że w domowych komputerach pojawią się jakieś dodatkowe codeki audio-video będące własnością Microsoftu, albo troszkę lepiej zacznie ze sobą współpracować Linux Suse i Microsoft. Trzeba myśleć też o tym co się stanie na rynku komercyjnych dystrybucji Linuxa i z firmami świadczącymi płatny support. Może w naszych domach będziemy mieli troszkę lepszy software ale w urzędy, szkoły, szpitale, administracja, na które przecież się składamy płacąc podatki, będą miały droższe oprogramowanie i nie będzie tańszej alternatywy, bo Microsoft będzie straszył, że tamte niewspółpracujące z nim dystrybucje Linuxa łamią jakieś jego patenty. Wiadomo co klient biznesowy wybierze, znacznie droższą wersję Linuxa (Suse z której sprzedaży zyski będą czerpali Microsoft i Novell), która zagwarantującą mu, że nie będzie ciągany po sądach.

Za dwa lata odwiedzając szpital zapytacie się czemu stoją tu w poczekalni takie rozpadające się krzesła, nie stać was na lepsze? Pielęgniarka odpowie wam: Musieliśmy wydać dużo pieniędzy na MS-SUSE więc nie starczyło na nic innego, kiedyś były tanie Linuxy do zastosowań komercyjnych ale te czasy już minęły, znów mamy monopol ...
Podobnie czesne za szkołę waszych dzieci będzie wyższe, bo będą musieli do pracowni komputerowej kupić drogie MS-SUSE ...
Mniej policjantów na ulicach, bo zmniejszyli liczbę etatów aby kupić do komendy MS-SUSE, itp

Dlatego powinniśmy protestować jak rodzą się monopole, które w przyszłości zaczną od nas wyciągać dużo pieniędzy (od naszych szpitali, urzędów, szkół).

Novell to nie organizacja non-profit, to firma nastawiona na ZYSK. On wspomaga OpenSUSE nie dlatego, że chce uszczęśliwić wszystkich na świecie ale bo ludzie tworzący sobie OpenSuse jednocześnie ZA DARMO tworzą mu większość komercyjnego systemu Suse Linux Enterprise na czym oszczędza miliony dolarów. Społeczność OpenSuse jest też dla niego betatesterami programów trafiających potem do Suse Linux Enterprise. Tu można wypuszczać takie buble jak niedziałający OpenSuse 10.1 (z zepsutym menadżerem pakietów) Komercyjny Suse bazujący na "testowym" OpenSuse 10.1 nie będzie miał już takich błędów. Tak więc jako zwykli użytkownicy OpenSuse jesteśmy królikami doświadczalnymi i naprawdę pomoc Novella w tym projekcie nie jest bezinteresowana. Podobnie jest z RedHatem i jego "testową" Fedorą.

Piszę o tym, bo nie wiem czy wiecie, że na rynku jest firma, która w inny sposób wspomaga społeczność open source. To Canonical wspierający Ubuntu. Ona nie oferuje dodatkowej płatnej wersji dla przedsiębiorstw o wysokiej jakości, którą testowali na społeczności opensource traktowanej jako betatesterzy komercyjnych wersji. To co powstaje dla społeczności od razu ma być wysokiej jakości (nie ma ulepszonej płatnej wersji Ubuntu). Canonical planuje zarabiać na płatnym supporcie i chyba wydawaniu certyfikatów zgodności z Ubuntu. To jest uczciwszy związek.

Przechodzę z Suse na Ubuntu. Czekałem na OpenSuse 10.2 ale po tym co zrobił Novell nie chcę mieć z nim nic wspólnego...
Tylko wzmocnienie konkurencyjnych dystrybucji może uchronić nas przed monopolem MS-SUSE i wysokimi cenami w przyszłości.

Tak więc żegnaj Suse, Witaj Ubuntu!

http://forum.suse.pl/index.php/topic,11023.msg65704.html#msg65704


Ciekawe, nieprawdaż ?? :)

  #14 14.12.2012 22:51

@Pangrys

Niezrozumiała ściana tekstu, proszę przetłumaczyć

DelphiX   7 #15 14.12.2012 22:52

Osobiście wolę Ubuntu z KDE czyli Kubuntu, bo to Unity to nie porozumienie ;)

Frankfurterium   10 #16 14.12.2012 22:56

Propaganda? Ja od miesięcy nie mogę się doprosić statystyki mówiącej, że Ubuntu to najpopularniejsza dystrybucja, chociaż czytam to w dziesiątkach postów i wpisów...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #17 14.12.2012 23:01

@Shaki81
Samego wywalania Ubuntu było 4-5 razy. Trwało to przez dość długi okres. Powiem Ci, że jak teraz na to spojrzę to faktycznie może wydać się to dziwnym hobby ;)
@fervi.doctor
Wiesz, że mój powrót do Ubuntu z początku zawsze tak wygląda. Windows włączam sporadycznie. Jednak tak jak wspomniałem w wpisie później Windows powoli wraca. Jednak teraz mam zamiar zainstalować Ubuntu na stałe i używać tego systemu obok Windows. Muszę tylko ogarnoć kilka programów potrzebnych mi do nauki ;)
@KyRol
Takie podejście będę miał teraz. Dlatego też będę używał Ubuntu wraz z Windows. Dla mnie Windows to bardzo dobry system i nie mam zamiaru z niego rezygnować ;)
@Pangrys
Powiem Ci, że przeczytałem wiele podobnych opinii różnych fanatyków. Jednak niestety częściej spotykałem się z takimi wpisami ze strony Linuxiarzy. Jednak szczerze mam to gdzieś. Nie interesują mnie debilizmy wypisywane przez fanatyków, a obchodzi mnie opinia normalnych użytkowników, którzy dostrzegają zarówno plusy jak i wady swoich produktów.
Ja lubię Windows, nowy Windows 8 bardzo przypadł mi do gustu, jednak widzę zalety Ubuntu.
@Frankfurterium
No i chyba już wiesz z skąd w moim wpisie opinia, że Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją. No, ale powiedz po co spierać się która to dystrybucja jest tą najpopularniejszą ?

Autor edytował komentarz.
  #18 14.12.2012 23:04

@Scorpions.B

Ale to jest granica psychologiczna, skoro w każdej chwili możesz wrócić na Windowsa, to po co ci Ubuntu? A jak przeskoczysz na Ubuntu i przez tydzień będziesz się zapierał, żeby nie schodzić, to być może nie przejdziesz już na Windowsa nigdy.

KyRol   19 #19 14.12.2012 23:08

@Pangrys:

Siejesz FUD, tylko w jakim celu? Prawda jest taka, że jeśli społeczności GNU/Linuksowej coś się nie podoba, to zaraz mamy odzew w postaci kolejnej dystrybucji. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć czym jest Mint. Jeśli ktoś ma obawy co do wariacji bazującej na repo ubuntu, proszę bardzo, mamy nawet podobne distro oparte na Debianie. Bardziej "niepodległych" dystrybucji jest więcej.

Jak myślisz, czy m$ będzie także ciągał po sądach członków społeczności? W ten sposób to Panowie i Panie z Redmond pogrążyliby się czarnym PRem... m$ próbuje odbudować jakoś swój wizerunek, ale idzie im to topornie, nie wydaje mi się, że zdobywać się zechcą na coś takiego.

Było-nie było, firmy korzystające z dóbr ponoć naruszających prawa patentowe m$ przyczyniają się do popularyzacji wymysłów m$, uważam, że na tę chwilę mikromiękkim na tym zależy bo już nie mają takiego przebicia jak kiedyś.

Za przykład niech posłuży choćby namiętnie wciskany wszędzie skype... Poza tym w wypadku Wolnego czy Otwartego oprogramowania, górę bierze twierdzenie potrzeba matką wynalazków. Gdy znajdują się krzykacze, że niby jakieś prawa patentowe są łamane, to w odpowiedzi często jest tworzona alternatywa nie łamiąca wspomnianych patentów.

Naprawdę zastanawiam się, dlaczego zdecydowałeś wrzucić wypowiedzi z jakiegoś zablokowanego wątku wyrwane z kontekstu...

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #20 14.12.2012 23:18

@fervi.doctor
Właśnie taka myśl często do mnie powraca, po co mi dwa systemy? Właśnie ta myśl spowodowała u mnie pozostawienie tylko Windows. Jednak teraz mam zamiar mieć dwa systemy już na stałe. Zauważam, że szum wokół Ubuntu jest coraz większy, zwłaszcza za sprawą Steam. Skoro Ubuntu robi się coraz popularniejsze to grzechem byłoby nie mieć tego systemu obok Windows. Powiem Ci, że Twój pomysł jest zachęcający. Jednak ja spróbowałbym czy da się żyć bez Windows przez tydzień, nie wiem czy takie coś mi wyjdzie. Nawet jeśli wyjdzie, to i tak powrócę do Windows i będę go używał wraz z Ubuntu.

Teraz pytanie, które mnie nurtuje przed tą instalacją Ubuntu. Mam dwie partycje, jedna podstawowa, druga rozszerzona, no i jeszcze partycja tworzona przez Windows o rozmiarze 350 MB. Chcę zainstalować Ubuntu.
- Czy lepiej będzie, gdy utworzę dwie partycję podstawowe dla / i /home.
- Czy lepiej będzie, gdy utworzę partycję rozszerzoną, a w niej / i /home
-Czy lepiej będzie, gdy wykorzystam partycję rozszerzoną, którą mam obecnie i na niej utworzę partycję dla / i /home ?

sgj   12 #21 14.12.2012 23:36

@ Pangrys "A sprawdzaliście ostatnio ile razy słowo Linux pojawia się na Ubuntu.com ?? :P"

Sprawdzaliśmy. Na podstronach nawet do kilkunastu razy na stronę. A że na głównej nie ma to wcale nikomu nie przeszkadza.

  #22 14.12.2012 23:46

@Scorpions.B

Ja proponuję wywalić Windowsa, ale skoro się upierasz :P

Najlepiej by było dać całą partycję "/", bez żadnych ceregieli, w razie uszkodzenia dysku i tak masz małe szanse na "ucieczkę".

icywind   8 #23 15.12.2012 00:16

" Ostatnio udało mi się pobrać Ubuntu w wersji 10.10 bez Unity i zachwalanym Gnome 2. Powiem wam, że Gnome 2 było świetnym środowiskiem jednak Unity jest znacznie lepsze."
Zamiast porównywać Unity ze starą wersją Gnome porównaj je z najnowszym Gnome 3. Moim skromnym zdaniem lepsze, ładniejsze środowisko od Unity a przede wszystkim szybsze. Unity oczywiście też nie jest złe ;)
"Nie czuję się w nim robienia czegoś dla pieniędzy, tylko dla zysku, by wykorzystać do końca klientów."
A płatne aplikacje, sklep z muzyką, reklamy amazonu? Nie zrozum mnie źle, nie widzę nic złego w tym, że chcą zarabiać na systemie ale jest to robione dla zysku, ubuntu to przecież produkt canonical czyli prywatnej firmy.
"Życzcie mi, aby Ubuntu już na zawsze znalazło się na moim dysku jako drugi system, ponieważ obecnie Windows 8 nie pobije."
Spróbuj też sprawdzić inne dystrybucje oprócz Ubuntu, może któraś pobije.

Frankfurterium   10 #24 15.12.2012 00:22

"No i chyba już wiesz z skąd w moim wpisie opinia, że Ubuntu jest najpopularniejszą dystrybucją."

Nie, poważnie. Chyba mi umknęło. Rozwiń, proszę, myśl (bez żadnej złośliwości).


"No, ale powiedz po co spierać się która to dystrybucja jest tą najpopularniejszą ?"

No ale po co na prawo i lewo wypisywać coś, dla czego nie ma się potwierdzenia? Sam ten tekst przeczytałem cztery razy. Po zapytaniu o źródło informacji nikt nie potrafił wskazać niczego konkretnego. Jak dla mnie to taki samonapędzający się mit. Napisze tak (z sufitu) pięć osób, szósta to przeczyta i sama tak napisze. Potem siódma itd.
(to już zawierało niewielką dawkę uszczypliwości)

GregKoval   8 #25 15.12.2012 03:04

@Frankfurterium

Co ty czytać nie umiesz? Przecież kolega napisał, że Ubuntu staje się najpopularniejsze, bo robią na niego Steama! A kolega musi być na topie i musi mieć tę dystrybucję na dysku, choćby nawet nie miał jej używać.

dhor   9 #26 15.12.2012 06:46

Czy wy wszyscy macie jakieś fobie związane z Ubuntu? W snach Mark goni was z okrwawioną płytką instalacyjną? Red Hat robi świetny biznes z Linuksem na serwerach i nikt się nie rzuca, że w ramach ich dystrybucji też trzeba korzystać z ich autorskich rozwiązań. Canonical zamierza robić świetny biznes z Linuksem na desktopach - i jestem za tym. Byłbym przeciw, gdyby to był JEDYNY Linux na desktopy. Ale Canonical nie zamyka przecież całego ruchu opensource w swoich szponach. Przestanie mi się podobać to co robi ta firma, to mam w odwodzie Debiana, Archa, openSuse i wiele innych dystrybucji będących w miarę na bieżąco ze świeżym oprogramowaniem.

Canonical musi się przebić do świadomości konsumenta, musi zachwycić go bogactwem oferty oprogramowania, musi samodzielnie poradzić sobie z rozpasaną dowolnością interpretacyjną w ramach wielu odmian Linuksa.

Jak ma to zrobić, reklamując się, że instalują Linuksa - na dźwięk tego słowa większość użytkowników tego portalu krzywi się z niesmakiem, a większość ludzi wzruszy ramionami - 'bo i tak nie wie co to jest'. Więc przebijają się ze swoją marką, a nie podczepiają pod istniejącego pingwina. To by dopiero było, gdyby Canonical zawłaszczył sobie na potrzeby marketingu logo Linuksa i samą nazwę...

Bogactwo oferty programowej to nie tylko program opensource, ale i często programy stricte dla osób pracujących na Linuksie. Tutaj już nie wystarczą projekty dwóch, trzech łebskich studentów, którzy po roku znudzą się i program zarzucą. Żeby Linux był pełnoprawnym biurkiem, muszą powstać dla niego programy (nawet komercyjne), które zapewnią od razu funkcjonalność w danych dziedzinie - pokażcie mi profesjonalnego grafika który będzie czekał 12 lat na 16bitową precyzję w GIMPie.... Steam i komercyjne gry to pierwszy krok w tę stronę - dostrzeżenie platformy jako źródła jakiejś tam liczby konsumentów - a i dla konsumentów dostrzeżenie Linuksa jako alternatywy (gdzie każdy będzie miał swój powód, dla którego warto spróbować tego systemu, a niektórzy nie będą nawet potrzebowali takiego powodu, bo kupią sprzęt z preinstalowanym Linuksem i wszystko będzie po prostu działało).

Co do odcinania się Canonicala od Linuksa:
You searched for: Linux
2760 results

Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 15.12.2012 08:50

@fervi.doctor
Ósemeczki nigdy nie wywalę z dysku :D
@icywind
Chciałem sprawdzić jaki był ten słynny Gnome 2 ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #28 15.12.2012 08:59

@KyRol

Pokaż mi gdzie sieję FUD , ja tylko pokazuje wam wpisy standardowego wyznawcy ubuntu i to z przed 6 lat.
Masz link by to zweryfikować.

dhor   9 #29 15.12.2012 09:01

@Scorpions.B

Popełniasz podstawowy błąd każdego 'testującego' Linuksa. Bawisz się systemem, uczysz się na błędach i narzekasz, że wiecznie system jest rozgrzebany i niesprawny. Zacznij na systemie pracować na co dzień, to szybko się okaże, że ważniejsze od grzebania jest poznanie oferty programowej, nauczenie się obsługi niektórych aplikacji i najnormalniejsze używanie systemu. Do zabawy to sobie można postawić Linuksa na VirtualBoksie i tam psuć co się żywnie podoba.

To jest globalny problem wszystkich 'testujących' ten system - wpadają w sidła własnego buńczucznego przekonania o słuszności i nieomylności przyzwyczajeń z Windowsa, wymagają od Linuksa bycia kalką i darmową kopią systemu z MS, oraz bez podstawowego zrozumienia prawideł systemu wyczyniają na nim najdziwniejsze operacje i kończą ze stwierdzeniem - 'Linux? Tam nic nie działa'.

Najlepsza szkoła systemu, to po prostu go używać. Z drugiej strony, jak się zainwestowało w rozwiązania MS, no to... Czy wtedy cokolwiek innego będzie lepsze, niż to, za co zapłaciliśmy? :)

  #30 15.12.2012 09:10

@Pangrys
nie przecze, ze masz racje, ale oprocz podania tresci postu (albo Twojego streszczenia), moglbys podac jakies linki odnosnie tego tematu, np. na Arstechnice, a moze w cytowanym poscie jakies linki byly?

apropo SUSE i Microsftu, osobiscie czesciej czytuje o tym, ze Microsoft i Ubuntu bardzo sie lubia i wspieraja (co osobiscie mi wisi bo nie uzywam nic zwiazanego z Ubuntu, zaczalem przygode z Linem od RH7 i Mandrake 8 i lubie dustrybucje oparte na pionierskich Linuksach), wystarczy wpisac w googlach: Microsoft and Canonical

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #31 15.12.2012 09:17

@Scorpions.B

Ja myślę że dobrze robisz. Poznaj możliwość wyboru, ujrzyj wszyskie ograniczenia OS, niezależnie czy to Windows czy Linux czy ubuntu.
Powyższy post pewnego wyznawcy przytoczyłem tylko po to, by pokazać jak wiele z takich "proroctw" okazuje się po jakimś czasie tylko bełkotem. Niestety nie spotkałem jeszcze takich hejterów Fedory, Gentoo czy openSUSE . Niemal zawsze to jest wyznawca ubuntu ...

Nie mam nic do nikogo jakiego systemu używa, to jest nasza prywatna sprawa. Możemy opisywać nasze wrażenia z użytkowania ale nie stawajmy się niewolnikiem poglądów uznającyh TYLKO JEDEN SYSTEM dla wszystkich.
Niezależnie czy to Windows czy ... ubuntu

KyRol   19 #32 15.12.2012 09:22

@Pangrys: No dobra, nie siejesz a cytujesz. Mógłbyś rozwinąć bardziej swoją myśl? Przecież osoby skrajne w swoich opiniach zawsze się znajdą w każdej społeczności. Czego to dowodzi? Że, wśród "óbóntowników" tacy się też znajdą? Wielkie mi odkrycie...

"Niestety nie spotkałem jeszcze takich hejterów Fedory, Gentoo czy openSUSE"
Daleko nie trzeba szukać. Na DP jest jeden koleś o przekręconej ksywie, ponoć używa Gentoo i non stop krytykuje najczęściej kernel.

Autor edytował komentarz.
  #33 15.12.2012 09:37

@Pangrys
caly moj poprzedni post do Ciebie jest bezsensu ;), myslalem, ze z Tym Ubuntu to Twoje slowa, a to byl cytat o niektorych milosnikach Ubuntu siejacych dziwny ferment, tak na przyszlosc, moglbys cytaty umieszczac w cudzyslowach (wprawdzie podales link, ale wyskakuje mi tylko ekran logowania bez tekstu przytoczonego posta)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #34 15.12.2012 09:42

A podaj via Jabber tego nicka, jestem ciekaw kto burzy mój światopogląd :)

Ten post to taka przestroga by zbyt pochopnie nie ferować wyników. Nie ukrywam że ja trafiam niemal wyłączne na wyznawców ubuntu gdzie lansowana jest idea Linux = Ubuntu.

Autor edytował komentarz.
kumpel33333   2 #35 15.12.2012 09:53

"Mój powrót zaczyna się tak samo jak zawsze" Boje się wiedzieć ile tych powrotów było :>

KyRol   19 #36 15.12.2012 09:56

@Pangrys: w Jabberze w chwili obecnej mam śmietnik. Muszę uspójnić wszystkie usługi, przebudować roster i podrasować komunikator. Sprawdź PW na forum.

Autor edytował komentarz.
DannyPL   5 #37 15.12.2012 10:42

@Scorpions.B
"Najpóźniej jutro Ubuntu znajdzie się na moim dysku. Bardzo możliwe, że związku z tym opublikuje kilka wpisów."

A co? Ogłosili konkurs na bloga o Ubuntu?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #38 15.12.2012 11:19

@DannyPL
Jeszcze nie, ale mam przecieki, że niedługo ogłoszą. W związku z tym mam zamiar opublikować wpisy przed konkursem, aby móc później pisać, że blogi nie są stworzone specjalnie pod konkurs ;)
Nagrody mają być ciekawe, o ile plotki są prawdziwe to główna nagroda to 40% udziałów w Cannonical ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #39 15.12.2012 11:25

Nie zapomnij o głównej wygranej czyli uśmiechu Marka S. odciśniętym w betonie.
Uzbrojonym ... po zęby :)

  #40 15.12.2012 12:01

@Scorpions.B

Nagrodą jest lot na księżyc w jedną stronę, w taki sposób pozbędziemy się Windowsiarzy, wszystkich będziemy wysyłać, aż Linux będzie na 100% urządzeń :D

  #41 15.12.2012 12:05

z linuksa nie korzystam już z parę lat, ale polecam go każdemu komu na komputerze nic lepszego od xp nie pójdzie, ale pamiętam, że jak miałem jakiś problem to ostatnim miejscem w którym szukałbym pomocy było forum ubuntu, bo zostałbym od razu zwyzywany albo dostałbym warna bo przecież od szukania pomocy są google a nie forum, pomijam już, że z mojego punktu widzenia czyli użytkownika gentoo, ubuntu i jego wszelkie mutacje to jakiś mulący zabugowany syf, w dodatku uczący ludzi złych nawyków na każdym innym linuksie jak chcesz instalować sterowniki do karty graficznej od producenta wchodzisz do konsoli wyłączasz X instalujesz sterownik włączasz X, na ubunku: programik nie wykrywa mojej karty co mam robić tu nic nie działa linuks to syf

saturno   11 #42 15.12.2012 12:28

@Pangrys| 14.12.2012 22:43

//Tylko wzmocnienie konkurencyjnych dystrybucji może uchronić nas przed monopolem MS-SUSE i wysokimi cenami w przyszłości.

Tak więc żegnaj Suse, Witaj Ubuntu!

http://forum.suse.pl/index.php/topic,11023.msg65704.html#msg65704


Ciekawe, nieprawdaż ?? :)//

Może i byłoby ciekawe gdyby link nie kierował na:

//Wątek lub dział, którego szukasz nie istnieje albo nie masz do niego dostępu.
Zaloguj się lub zarejestruj konto na Oficjalne Polskie Forum SUSE Linux. //

  #43 15.12.2012 12:32

@saturno

Zaloguj się, to poczytasz ...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #44 15.12.2012 12:38

@fervi.doctor
No co Ty chcesz wysłać tylu użytkowników komputerów w kosmos ? :D No chyba, że przez określenie Windowsiarze rozumiesz fanatyków Windowsa ;)

Chemical Attack   4 #45 15.12.2012 12:53

@Pangrys:
"Przedstawiciele Microsoftu mówią wprost, że nie mogą zapewnić, że nie będą straszyli patentami inne firmy tworzące komercyjne dystrybucje Linuxa. Doprowadzi to do tego, że jedyną komercyjną dystrybucją Linuxa zostanie MS-SUSE, inne klienci będą bali się instalować słysząc groźby Microsoftu i widząc ich niepewną przyszłość."

Więc może dożyjemy czasów kiedy pojawią się pirackie wersje Linuksa:D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #46 15.12.2012 13:01

Może jakaś pomoc w instalacji sterowników graficznych do karty GeForce 9800 GT?

Pierwszy raz próbowałem zainstalować sterowniki za pomocą komedy:
"sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates"
Jednak po ponownym uruchomieniu rozdzielczość była nie odpowiednia do mojego ekranu i wdziałem tylko tapetą, a chłodzenie karty graficznej chodziło głośno.

Drugi raz postanowiłem zainstalować sterowniki za pomocą ustawień w systemie. Wybrałem w dziale "Dodatkowe sterowniki" sterowniki od Nvidii te zamknięte. Jednak efekt po ponownym uruchomieniu był taki sam jak przy pierwszej metodzie.

Korzystam z Ubuntu 12.10, pierwsza metoda działała u mnie w wersji 11.10 i 12.04.

  #47 15.12.2012 13:08

A co ci w domyślnych sterownikach przeszkadza? ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #48 15.12.2012 13:11

@fervi.doctor
Głównie to, że moja karta chodzi jak odkurzacz ;D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #49 15.12.2012 13:15

@Scorpions.B

Kurczę a ja myślałem, czytając wstęp, że zaczniesz przepraszać za chwilę, że naładowałeś tyle wpisów o W8 :). Trochę mnie to rozbawiło, a zwłaszcza tekst "Skończmy temat Ósemki" w ostatnich 2 dniach konkursu :). Kurde a ja liczyłem, że jeszcze z 2 może 3 wpisy zrobisz o W8 w końcu jeszcze tyle czasu :) :) :).

Dobra teraz na poważnie. Nie tłumacz się! Nie masz z czego! Odwaliłeś kawał konkursowej roboty i tyle. A czy ktoś pomyśli, że to pod konkurs czy nie. Co za różnica? Od tego są konkursy aby brać w nich udział. Kompletnie nie rozumie, oburzenia co poniektórych, że ktoś pisze jakieś wpis na konkurs. No chyba o to w tym chodzi? No chyba, że mam jakieś nieaktualne dane na ten temat.

Chociaż nie, wrrróóóć... trochę w sumie to rozumie. Ludzie patrzą na to pod pryzmatem wysypu kiepskich wpisów o W8 i "świeżaków" na blogach. A to trochę może dołować. To fakt.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #50 15.12.2012 13:22

@DjLeo
Czasu sporo, lecz pomysłów brak. Jednak po skończeniu konkursy z pewnością jakieś wpisy o Windows 8 stworzę.

Zgodzę się z drugą częścią, dla mnie ten konkurs jest świetna sprawą. Bardziej chodziło mi, że moja opinia na temat Windows 8 nie była sztuczna, że nie pisałem jej specjalnie pod konkurs.
Dziękuje bardzo za docenienie mojego wkładu w konkurs ;)

Mi nalot świeżaków pasuje, może ktoś zostanie tutaj na dłużej ;) Ileś tam wpisów kiepskiej jakości było, ale wiele użytkowników stworzyło wiele świetnych wpisów o Windows 8. W tym dla mnie najlepsze są Twojego autorstwa. Tylko żeby mi tu nie było, że się podlizuję :D

Bucic   9 #51 15.12.2012 13:35

Dla mnie Unity to najlepszy z nowoczesnych interfejsów. Wciskam jeden klawisz i widzę ostatnio używane pliki i programy. Nie muszę wiedzieć nic o tym, gdzie co jest. Wciskam jeden (ten sam) klawisz i wpisuje, o co mi chodzi - wysziukiwarka szuka za mnie. Niestety niedobrze mi się robi po ROKU patrzenia na te same problemy z wydajnością! Błędy te zostały okraszone zbyt długimi animacjami otwierania głównego menu - Dash. Lapy opadają! "U mnie działa szybko". Odpowiem - "Nie chrzan! " Unity przyzwyczaja do swojej powolności. Obudziłem się dopiero, jak zobaczyłem, jak działa Gnome Shell. Jestem w trakcie przesiadki na Lubuntu, ale po doświadczeniach z zaletami nowoczesnych interfejsów kusi mnie, żeby wybrać jednak Gnome Shell remix.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #52 15.12.2012 13:40

"Dla mnie Unity to najlepszy z nowoczesnych interfejsów. Wciskam jeden klawisz i widzę ostatnio używane pliki i programy. Nie muszę wiedzieć nic o tym, gdzie co jest. Wciskam jeden (ten sam) klawisz i wpisuje, o co mi chodzi - wysziukiwarka szuka za mnie"
No właśnie i to jest świetne w Unity oraz Modern UI ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #53 15.12.2012 13:43

@Chemical Attack
Już dawno są na sieci pirackie wersje Linuksa. Takie dystrybucje jak płatna Mandriva z komercyjnymi dodatkami, SUSE Linux Enterprise itp.
Piraci się nawet CrossOvera czy kiedyś płatnego StarOffice ...

Bucic   9 #54 15.12.2012 13:51

A jeszcze jedno. Możliwości wyłączenia zabugowanych efektów unity są bardzo ograniczone. Jednym z nielicznych jest wyłączenie rozmycia półprzezroczystego Dash. Zgadnijcie ci. To też jest od niedawna zabugowane! Sprawdźcie sami na launchpadzie! Śmiać się? Płakać? Szkoda gadać. Pisze tylko ku przestrodze, żeby inni nie marnowali juz czasu, jeżeli będzie im przeszkadzało główne menu otwierające się przez min. sekundę i wiele innych podobnych piardow Unity.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #55 15.12.2012 13:59

@Bucic
Mimo to warto zauważyć, że Unity działa z wersji na wersję coraz sprawniej i coraz lepiej się prezentuje. No dobra, ale pomoże ktoś mi ze sterami?

Bucic   9 #56 15.12.2012 14:24

Prezentuje - tak. Działa - nie.

Bucic   9 #57 15.12.2012 14:25

Sterowniki - szukałeś na askubuntu.com?

dhor   9 #58 15.12.2012 14:47

@Scorpions.B

Upewniłeś się, że przed instalacją sterowników (czy to z edgers czy z repo) masz zainstalowaną paczkę linux-headers-generic?

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #59 15.12.2012 15:02

W openSUSE dodaje repo Nvidii, ptaszkuję w YaST sterowniki i klikam Zainstaluj. I u mnie działa :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #60 15.12.2012 15:23

@Scorpions.B

No jak by nie patrzeć to w mojej subiektywnej ocenie byłeś najaktywniejszym blogerem w tym konkursie. Tak mi się wydaje.

Ja również dziękuję, że doceniasz moje wpisy. A co do "świeżaków" jak najbardziej, może paru zostanie.

GregKoval   8 #61 15.12.2012 15:25

@Skorpions.B
>>"No właśnie i to jest świetne w Unity oraz Modern UI ;)"

Tak z ciekawości pytam: Który z linuksowych interfejsów nie ma takiej wyszukiwarki?

GregKoval   8 #62 15.12.2012 15:29

Co do sterowników - jaką masz obecnie rozdzielczość, jaki model monitora?

Bucic   9 #63 15.12.2012 15:31

@GregKoval
Ma ja tylko Unity i GnomeShell z tych najpopularniejszych. Oczywiście synapse możesz zainstalować wszędzie, ale wyniki nie są prezentowane tak przejrzyście tzn. na dużym obszarze, z miniaturami.

Frankfurterium   10 #65 15.12.2012 15:46

@Bucic
"Ma ja tylko Unity i GnomeShell z tych najpopularniejszych."

Identyczne mechanizmy (wciskam guzik i szukam po trzech pierwszych literkach nazwy) mam w KDE i XFCE. Bez konfiguracji ani doinstalowywania czegokolwiek.

Znacie jeszcze jakieś inne "rewolucyjne" idee interfejsowe?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #66 15.12.2012 16:47

Udało mi się ujarzmić sterowniki ;) Wystarczyło w Terminalu wpisać:
sudo apt-get install linux-headers-generic linux-headers-3.5.0-19

Wie ktoś czy można zapisać się na beta testy Steam? Za tydzień przerwa i od nauki trzeba odpocząć, a z chęcią zrobię to przy jakieś grze ;)

  #67 15.12.2012 16:52

Da się, ale to chwilę potrwa ;)

Na gry ubuntu pomoc masz całkiem legalny sposób dostania się, ale masz tam jedną grę (jeśli masz puste konto Steam)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #68 15.12.2012 17:16

@fervi.doctor
Może przez okres świąteczny sprawdzę ;)

SalcefiX   8 #69 15.12.2012 23:00

A mnie przed chwilą spotkało to http://www.ubuntu-pomoc.org/brak-pulpitu-po-instalacji-ubuntu-12-10-quantal-quetzal/

Co prawda sposób tam opisany pomógł ale ręce opadają od takich pierdół. A na dodatek ileś tak komentarzy wcześniej się z tego śmiałem.

Autor edytował komentarz.
  #70 16.12.2012 00:48

@SalcefiX

Masz tam napisaną przyczynę - źle zainstalowane sterowniki zamknięte

Unity opiera się na akceleracji 3D (tzn. konkretnie Compiz), a jeśli to nie działa, to Compiz nie działa, przez co Unity nie działa (bo to plugin do Compiza), więc nie ma innej możliwości

SalcefiX   8 #71 16.12.2012 09:04

@fervi.doctor - rozumiem gdybym je sam zainstalował źle, ale to się stało po aktualizacji. I wtedy już mnie nie obchodzi przyczyna - wcześniej było dobrze, teraz jest źle. Następnym razem po czymś takim system poleci do kosza, nie mam czasu szukać po necie rozwiązań, szczególnie kiedy mam coś pilnego do zrobienia, tak jak było w tym wypadku.

  #72 16.12.2012 12:01

@SalcefiX

System daje ci przy starcie sterowniki, które prawdopodobnie działają (skoro zainstalowałeś inne), więc po kiego grzyba zmieniasz?

Zasada - jak działa, to po cholerę ruszasz jest w Polsce dość popularna, szczególnie wśród nie-informatyków

Scorpions.B REDAKCJA  23 #73 16.12.2012 12:56

@fervi.doctor
Z tego co ja zrozumiałem to stało się to po aktualizacji sterowników do nowszej wersji, więc użytkownik nie jest niczemu winien. Mi też kiedyś po aktualizacji sterowników graficznych środowisko graficzne nie chciało wstać ;)

SalcefiX   8 #74 16.12.2012 13:55

@fervi.doctor - "System daje ci przy starcie sterowniki, które prawdopodobnie działają (skoro zainstalowałeś inne), więc po kiego grzyba zmieniasz?

Zasada - jak działa, to po cholerę ruszasz jest w Polsce dość popularna, szczególnie wśród nie-informatyków"

Nie no masakra. Widziałeś może możliwości ustawień w obydwu przypadkach? To może zobacz, a potem się jeszcze raz zastanów nad tym, co napisałeś. Zawsze sterowniki producenta zawierają więcej potrzebnych opcji, są po prostu bogatsze. Porównaj sobie np sterowniki drukarki HP w Windowsie, zainstalowane przez system, a potem sterowniki HP. Widzisz różnicę? I co mam zostawić domyślne z jakiej niby racji? Tam nie ma 1/100 potrzebnych mi ustawień. No, ale nie jestem informatykiem przecież, więc się nie znam o Wielki Informatyku.

Ześlij na mnie Łaskę i powiedz mi jak np. ustawić w domyślnie instalowanych sterownikach w Windowsie czas utrwalania laserem albo może ile % tonera z danego koloru ma zostać użyte. No, ale przecież "jak działa to po co zmieniać". No fakt, wydrukować można i tu, i tu.

To samo dotyczy sterowników nVidia pod Ubuntu. Zainstaluj je sobie i porównaj co można kliknąć myszką i ile jest ustawień pod nimi, a ile jest ustawień pod instalowanymi domyślnie. Skoro ktoś instaluje i ryzykuje, że coś padnie, to znaczy, że potrzebuje. No ale jako nie-informatyk na pewno napisałem bzdury, bo Ty, o Wielki Informatyku, pewnie wszystko to wpiszesz z palca, szybciej niż ja kolejny raz zaklnę na Twój jakże nietrafiony argument.

@Scorpions.B - czytając Twój wpis mam wrażenie jakbym go sam napisał. Może nie do końca, ale jednak mam bardzo podobne odczucia. Chociaż w sekcji "Dlaczego uciekam?" mógłbym dopisać jeszcze coś o doświadczeniach użytkowników takich jak ja - "nie-informatyków" z bardziej doświadczonymi użytkownikami tego systemu. Dla dobra Ubuntu lepiej, żeby czasem po prostu się ugryźli w język.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #75 16.12.2012 14:59

@SalcefiX
Powiem Ci, że pod względem ustawień oprogramowanie do drukarki od HP jest lepsze od systemowego. Jednak Windows 8 z sterownikami od HP zaczął mi lekko mulić, oprogramowanie od HP zostało dodane do autostartu systemu, u mnie te dwa dodatkowe programy uruchamiane przy starcie średnio wpłynęły na szybkość uruchamiania systemu. Do tego dostałem Bing Bar i oprogramowanie do skanowania chodziło znacznie gorzej od tego wbudowanego w Windows, było wyjątkowo niestabilne. Szybko powróciłem do sterowników systemowych, a szkoda, ponieważ parę opcji w oprogramowaniu od HP było ciekawych ;)

Bucic   9 #76 16.12.2012 15:08

@Franken...
A prezentują wyniki jak Dash Unity? Proszę o obrazki albo oficjalne nazwy tych opcji w kde i xfce. Sprawdzę. Co ciekawe ostatnie pliki usunęli nawet z Gnome Shell!
http://askubuntu.com/questions/128249/no-recent-files-in-gnome-shell-in-12-04

GregKoval   8 #77 16.12.2012 17:02

@Bucic

Choćby KRunner. Podobną prezentację wyników jak ta w GS/Unity można uzyskać stosując SAL z Plasma Netbook, lub Homerun (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6WcllgzepRY)

SalcefiX   8 #78 16.12.2012 17:08

@Scorpions.B - to chyba zależy od modelu drukarki. Przede wszystkim u siebie mam do wyboru PCL 6 albo PS. O mnogości ustawień nawet nie wspomnę. Co do sterowników pod Windows 8 to używam sterów z Windows 7, bo najzwyczajniej w świecie pod nowego Windowsa nie ma jeszcze odpowiedników, pewnie być nie musi bo tamte działają idealnie.

Autor edytował komentarz.
SalcefiX   8 #79 16.12.2012 17:13

@GregKoval - mam pytanko bo widzę jesteś obeznany. Da się wyszukiwać w zawartości plików? Np szukam słowa "rybonukleinowy" we wszystkich plikach tak jak to się dzieje w Windowsie?

  #80 16.12.2012 17:17

@SalcefiX
"Dla dobra Ubuntu lepiej, żeby czasem po prostu się ugryźli w język."

uzytkownik (nie-informatyk lub informatyk) Ubuntu dla dobra Ubuntu powinien czasem przeslac Canonicalowi pare groszy, to moze Mark nie bedzie dodawac "super opcji" do Dasha

mozesz sie oczywiscie nie zgodzic

Scorpions.B REDAKCJA  23 #81 16.12.2012 17:20

@SalcefiX
Dla mojego modelu już są, ale oprogramowanie działa u mnie wolno i niezbyt stabilnie, dlatego też powróciłem na ten z Windows 8. Na Windows 7 nie korzystałem ze sterowników to i teraz dam sobie radę, chociaż czasami pewnych opcji mi brakuje ;)

  #82 16.12.2012 18:05

@SalcefiX

Jedyne co można zarzucić otwartym sterownikom, to mniejsza wydajność (w większości kartach), według badań o 40% względem zamkniętych

Ustawień dotyczących nvidii o wiele więcej wyciągniesz pod otwartymi (sam Linuksowy kreator Nvidii jest jakiś upośledzony).

Oczywiście HP to nie NVidia i masz mniejsze możliwości konfiguracyjne, szczególnie te "HP-only"

Xandros   4 #83 17.12.2012 01:02

A co wy chcecie od Ubuntu z Unity , dla mnie najlepsza dystrybucja na laptop :)

Generalnie Windows to Windows ale z braku laku można do podstawowych prac w domu wykorzystać Ubuntu i można tak żyć .

GregKoval   8 #84 17.12.2012 04:16

@SalcefiX
>>"Da się wyszukiwać w zawartości plików?"

Powiem tak - ja nigdy nie miałem problemów z takim wyszukiwaniem. Tzn. Nepomuk indeksuje pliki także pod względem treści wystarczy więc szukaną frazę wklepać w Krunnerze (Alt+F2). Także wyszukiwarka w Dolphinie ma możliwość wyszukiwania w treści plików (ctrl+F). Myślę, że możesz to łatwo sprawdzić także na Live-CD.

W przyszłym wydaniu KDE SC 4.10 Nepomuk ma porzucić indeksowanie przez Strigi na rzecz własnych silników. Wśród nich znajdzie się też jeden indeksujący tylko pliki tekstowe. Takie wyszukiwanie będzie więc bardziej komfortowe.

  #85 17.12.2012 08:18

Wszystko fajnie, ale mając kartę dźwiękową Xonar DX mam na Ubuntu strasznie cichy i marny dźwięk w porównaniu z Win 7. Toteż Ubu-król leży sobie na swojej partycji, bo nie nadaje się do słuchania muzyki. Acha - alsamixer nie pomaga.

  #86 17.12.2012 09:37

Wpis rzeczywiście na główną ? Tylko czy wnosi coś ciekawego ? Autor opisał swoje hobby (instalowanie i wywalanie Ubuntu z dysku), m.in. w taki sposób: " Kocham Windowsa 8, Ubuntu raz mam a raz nie mam. Tralala. Teraz wróciło na mój dysk ale Windows 8 jest lepszy :)" Rzeczywiście bardzo ciekawy wpis...

No litości, i to jest wpis na główną DP ? żal...

  #87 17.12.2012 15:57

Ja cały czas korzystam z Ubuntu nie pamiętam ile już lat ale długo, też miałem i czasami mam ochotę powrócić do Windowsa z początku miałem problemy wogóle z przejściem na ten system ponieważ trzymałem Windowsa do gier dopiero póżniej coś mnie tkneło żeby spróbować Ubuntu dopiero po 5 latach korzystania z Windows XP przeżuciłem się dopiero na Linuksa było ciężko zmienić przyzwyczajenia bardzo często wracałem do Windy i spowrotem ale po czasie kiedy zmieniłem też komputer na którym może śmigać Win 7 to Ubuntu stawało się coraz lepsze powiedziałem sobie, że zostawie go na dłużej i od tamtej pory trzymam go do dzisiaj. Windows 7 nie zagrzał u mnie miejsca na dysku po jego ukazaniu się w sprzedaży już nałogowo korzystam z Ubuntu, kiedy odkryłem możliwości tego systemu oraz porównałem z Windowsem przeszło moje oczekiwania, wydajny system, który się nie zawiesza gry dobrze chodzą na tej platformie, internet chodzi cudownie gdzie na Windowsie tej różnicy nie odczuwałem kiedy widzę u kumpla komputer z Windowsem jeszcze XP bo też planuje zmianę komputera również z Windowsem 7 śmieje się mu w twarz i mu mówię nie śpiesz się poczekaj nie kupuj komputera z Windowsem pewnie i tak kupi co mnie to obchodzi ja dalej będę używał Linuksa bo Linux to niedaleka przyszłość komputerów nie mam zamiaru nikogo przekonywać wszystkie info znajdziecie w google.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #88 17.12.2012 16:54

@Kalk
To raczej producent Twojej kart graficznej się nie nadaję, jeśli nie dba o sterowniki ;)
@Anonim
Ściska dupę żal, co ? ;)

Autor edytował komentarz.
SalcefiX   8 #89 17.12.2012 19:11

@GregKoval - dziękuję za odpowiedź

ErnstLodz   4 #90 27.12.2012 08:59

O rany, kolejny świeżak w świecie linuksa...Litości!

" Najpóźniej jutro Ubuntu znajdzie się na moim dysku. Bardzo możliwe, że związku z tym opublikuje kilka wpisów. Będą one o wiele dłuższego od tego i pojawią się obrazki(jakoś tekst bez nich jest taki smutnawy ? ). "

Błagam nie pisz już nic o linuksie...

" Życzcie mi, aby Ubuntu już na zawsze znalazło się na moim dysku jako drugi system, ponieważ obecnie Windows 8 nie pobije. "

A co mnie to interesuje jakiego systemu będziesz używał? Do linuksa nie zamierzam Cię przekonywać, rób co chcesz człowieku, co to kogo obchodzi? Jak na razie to dłuuuuga i ciężka droga przed Tobą bo Twoja wiedza nt. linuksa wynosi 0.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #91 27.12.2012 09:52

@ErnstLodz
"Twoja wiedza nt. linuksa wynosi 0."
Podobnie jak udział tego systemu, więc jest jakaś proporcja ;)