Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8 – godny następca Siódemki

Windows 8, a co to?

Windows 8 to następca Windows 7, systemu, który okazał się równie dobry co Windows XP. Następca „Siódemki” nie ma łatwiej drogi do pokonania, nie dość, że ma przed sobą bardzo dobrego poprzednika to i wprowadza bardzo wiele zmian. Windows 8 wprowadza Modern UI, czyli zupełnie nowy, przeznaczony pod dotyk interfejs oraz usuwa Menu Star, które było jakby znakiem rozpoznawczym systemów od Microsoft. Nowy Windows to dalej ciąg linii NT 6, który zapoczątkował niezbyt dobrze przyjęty Windows Vista, ale linię to bardzo dobrze zrehabilitował Windows 7, który wraz ze swoim numerkiem 6.1 okazał się strzałem w 10, zdobywając uznanie użytkowników. Następca udanej „Siódemki” oznaczony jest numerem 6.2, więc rewolucji nie powinniśmy oczekiwać, ale po Microsoft nigdy nic nie wiadomo.

Do mojej opinii o nowym systemie posłużył mi:
Windows 8 RTM Enterprise x64
Core 2 Duo E7500 2,93GHz
GeForce 9800 GT 512 MB
RAM DDR2 4GB 800MHz
Gigabyte P43-ES3G

System zainstalowałem normalnie, bez użycia maszyny wirutalnej.

Początek, czyli instalacja, personalizacja, pierwsze wrażenia itp.

Pobrany obraz Windows 8 wrzuciłem na płytkę, a system instalowałem na zwykłym HDD. Instalacja była krótka, szybsza niż Windows 7. Tuż po instalacji musiałem wybrać kolor okna startowego, wpisać nazwę użytkownika oraz poczekać na przygotowanie mojego komputera do pracy. W Windows 8 konto użytkownika mogłem utworzyć lokalnie, tak jak było to w poprzednich odsłonach Windows oraz też mogłem się zalogować za pomocą swojego konta Microsoft, jest też możliwość podania innego konta np.: Google, jednak tej opcji nie sprawdzałem. Dzięki zalogowaniu się na konto Microsoft(które możemy uzyskać, chociażby po założeniu konta na hotmail) możemy przenosić swoje ustawienia systemowe na dowolny inny komputer, tablet z Windows 8. Jest to rozwiązanie bardzo dobre, ponieważ nie musimy od nowa konfigurować nowego urządzenie pod siebie, a wprowadzone zmiany natychmiast pojawiają się w innym urządzeniu. Ja wybrałem utworzenia konta lokalnego.

Tuż po instalacji włączył mi się system od razu z Moder UI, oraz sporym zestawem dostępnych od początku aplikacji, ale o tym w dalszej części. Naczytałem się wiele rozmaitych opinii na temat nowego interfejsu, byłem do niego średnio przekonany, tak jak wielu widziałem w nim coś zrobionego tylko pod dotyk. Jednak moja opinia szybko uległa zmianie, gdzie Modern UI stał się czymś idealnym. Nie zauważyłem zbytniej poprawy szybkości działania nowego systemu od Microsoft, choć wielu uważa, że jest znacząca, no ale mi nie dane było tego odczuć. Windows 7 dział u mnie diabelnie szybko i stabilnie, nawet po dłuższym użytkowaniu, mam nadzieję że z 8 będzie podobnie. Windows 8 po zainstalowaniu w wersji x64 zajmuje ok. 15GB i zużywa 900 MB RAM ze fabrycznymi ustawieniami i uruchomionym Avastem.

Po najechaniu kursorem myszki na prawą krawędź ekranu ukazuje się nam boczny pasek:

Podobnie jest z lewą krawędzią, tutaj mamy listę działających aktualnie aplikacji, zarówno z trybu normalnego, jak i Modern UI.

Modern UI – nie ma się czego obawiać ;)

Opinie na temat nowego interfejsu jest multum, ale wiele to wyssane z palca, opnie użytkowników którzy nie mieli z nim wcale styczności. Moder UI działa szybko i stabilnie, nie miałem z nim żadnych problemów. Korzystałem z niego za pomocą myszki i klawiatury. Obsługa nowego interfejsu za pomocą myszki jest bardzo wygodna, nie spodziewałem się, aż takiej przyjemności z korzystania. Rozmiar kafelków możemy łatwo zmieniać, podobnie z ich rozmieszczeniem jak i usuwaniem. W Modern UI wystarczy nam zwykła myszka, za wybieranie odpowiada lewy klawisz, za wszystkie dodatkowe opcję klawisz prawy, a za przewijanie kółko myszki.

Dodatkowe opcję jednego z kafelków w Modern UI

Modern UI przypomina jakby większe, bardziej rozbudowane Menu Start, wszystkie instalowane przez nas aplikacje są automatycznie dodawane, a ich wyszukiwanie jest banalnie proste. Modern UI jest naprawdę sporym krokiem do przodu i godnym następcą Menu Start.

Przez brak klasycznego Menu Start zmieniony został sposób wyłączania nowego systemu, ale nie jest zbyt skomplikowany. To tylko trzy kliknięcia, widać, że jest zrobiony pod tablety. Mimo tych zmian łatwo przyzwyczaić się do nowego sposoby wyłączania komputera.

Wsteczna kompatybilność.

Nie będę tutaj zbytnio się rozpisywał, bo praktycznie nie ma o czym. Wszystkie programy, które działały nam na Windows 7 pójdą bez problemy na nowym systemie od Microsoft. Z aplikacjami, które testowałem nie było żadnego problemu, a nawet niektóre z nich uruchamiały się trochę szybciej. Nawet sterowniki z siódekmi powinny bez problemowo działać na Windows 8.

Coś dla przeciętnego użytkownika, czyli zmiany w aplikacjach zauważalne jego okiem.

Przyjrzałem się aplikacją, które zostały odświeżone w nowym systemie. Zacznę od Eksploratora plików. Przeszedł on wiele zmian, została dodana wstążka, znana z Office 2007 i 2010. Teraz początkujący użytkownik ma o wiele łatwiej odnaleźć się w operacjach na plikach i folderach. Zbrakło też Aero, ale dzięki temu wszystko wygląda o wiele bardziej przejrzyście.

Zmiany zaszły też podczas kopiowania plików, wygląda to teraz o wiele lepiej, do tego możemy teraz łatwo zatrzymać kopiowanie i usuwanie, wznawiając kiedy tylko nam to odpowiada.

Kolejne zmiany zaszły w Menadżerze zadań. Wszystko stało się bardziej przejrzyste, łatwiej dostępne, na uwagę zasługuje fakt dodania zakładki z programami i usługami uruchamianymi wraz z systemem. Nowy menadżer zadań stał się o wiele lepszym narzędziem niż jego poprzednik.

Wraz z Windows 8 dostajemy do dyspozycji IE 10 w wersji zwykłej jak i Modern UI.
W wersji przeznaczonej na pulpit praktycznie brak zmian wizualnych.

IE wygląda zupełnie inaczej w wersji przeznaczonej pod dotyk.
Nie wiem dlaczego, ale zawsze przy zabawie z nową wersją Windows muszę sprawdzić jakie zmiany wizualne zaszły w aplikacjach typu Paint, czy WordPad, jednak tutaj bez zmian. Może i brak zmian wyjdzie nam na dobre, zbyt wiele różnić nie zawsze jest dobrze odbierane.

Podsumowanie.

Windows 8 to naprawdę godny następca swojego poprzednika. System działa szybko i stabilnie, brak problemów z oprogramowaniem jak i usługami od Microsoft. Warto czekać na nowe urządzenia z Windows 8, sam nie mogę się doczekać laptopów z ekranem dotykowym, które w pełni pozwolą cieszyć się Modern UI. Brak Menu Start może wydać się przeszkodą, ale Modern UI to tak naprawdę o wiele leprze i bardziej rozbudowane, zrobione pod dotyk Menu Start. Praca z Windows 8 po zdobyciu kilku przyzwyczajeń staje się o wiele bardziej przyjemna i wydajna niż w poprzednich odsłonach systemów operacyjnych od Microsoft. Gdy już przywykniemy do braku Menu Start i Modern UI to powrót to poprzednich wersji może być trudniejszy niż początki z Windows 8, wtedy dopiero może dostrzec zalety nowego systemu.

Moja ocena to 9+/10.

 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
gowain   21 #1 02.09.2012 04:10

Oj chyba nie dadzą Ci tutaj żyć za ten wpis :) Mi też się win8 podoba - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 02.09.2012 04:21

O W8 to już chyba wszystko powiedziano. Ale fakt, faktem system moim zdaniem jest udany i z ciekawością czekam na premierę.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #3 02.09.2012 09:14

@gowain
Również podoba mi się nowym Windows, choć z początku byłem niezbyt przychylnie do niego nastawiony. Jednak po obejezeniu liku filmików i przeczytaniu różnych wpisów o Windows 8 postanowiłem sam go zainstalować i dopiero teraz zobaczyłem jak świetni mi się pracuje z Modern UI.
@DjLeo
Również czekam na premierę, chciałbym zobaczyć jak sprawował będzie się tablet z Win 8 Pro, lub laptop z ekranem dotykowym.

  #4 02.09.2012 11:11

"15GB i zużywa 900 MB RAM ze fabrycznymi ustawieniami"
To jeden z powodów usunięcia tego czegoś z mojego dysku.

przemor25   14 #5 02.09.2012 12:29

Mój pierwszy kontakt z interfejsem metro (jeszcze wtedy tak się nazywał) przy okazji którejś z wersji Consumer Preview było takie że wieszałem psy na MS. Ale przełamałem się i teraz się dziwię, że wcześniej nie wpadli na ten pomysł :) Menu Start w postaci kafelków jest strzałem, moim zdaniem oczywiście, w dziesiątkę.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #6 02.09.2012 13:56

@Omikronek
No niby dlaczego? Przecież to nie jest dużo, a wszystko działa szybko i stabilnie, brak problemów ze sterownikami.

Mk13   16 #7 02.09.2012 22:09

Niestety nie zawsze wszystkie sterowniki z Windows 7 śmigają pod Windowsem 8. U mnie nie działają sterowniki do kamerki internetowej z laptopa, ale myślę, że jakoś sobie poradzę z tym.

Co do RAMu to @Omikronek pewnie siedzi na XP bo zajmuje ~200MB RAM. Ludzie, opamiętajcie się, nie jesteśmy w erze Windowsa 98! Nieużywana pamięć to marnowana pamięć. System dostosowuje zarządzanie pamięcią do ilości dostępnej w komputerze pamięci. Inaczej będzie nią zarządzał w laptopie z 1GB RAM a inaczej z 4GB. Ale co ja tam wiem, jestem fanbojem, niedługo cały się zakafelkuję bo kupuję telefon z WP :D

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #8 02.09.2012 22:57

@Mk13
Sam z chęcią przetestowałbym nadchodzące smartfony z WP8. Nawa wersje systemu mobilnego od Microsoft wprowadza wiele zmian, których brakowało mi w poprzednich odsłonach, a kafelki już w wersji 7.5 prezentowały się nieźle. Chociaż na chwilę obecną wolałbym telefon z Androidem w wersji 4.1 i bez nakładki producenta. Chciałbym zobaczyć jakiś niezbyt bajerancki, z max. 4 calowym ekranem smartfon prosto od Google, taką mniejszą wersję Nexusa.

Autor edytował komentarz.
Mk13   16 #9 03.09.2012 00:11

Cofam moje obiekcje nt. sterowników w Windowsie 8, po prostu nie mogłem się odnaleźć, bo kochany ASUS do K50IJ wsadzał kamery 5 różnych producentów (a wszyscy tak samo denni...)

kamil_w   11 #10 03.09.2012 13:30

"Moder UI przypomina jakby większe, bardziej rozbudowane Menu Start,"
Pięknie. Tylko tu raczej nie powinno iść o rozbudowanie, a o uproszczenie. Naprawdę tak ciężko dodać opcję przełączania widoku z prostego do zaawansowanego?

  #11 03.09.2012 14:04

"zmieniony został sposób wyłączania nowego systemu, ale nie jest zbyt skomplikowany. To tylko trzy kliknięcia"
Tjaaa. Tyko trzy.W Windows 9 będą tylko 4 kliknięcia itd, aż się zaklikamy na maxa.

  #12 03.09.2012 14:15

Bravo tylko modern UI jest wygodny to fakt, ale aplikacje w nim napisane są dość ograniczone w większości bezwartościowe no np, poza pocztą, ale to wyjątek potwierdzający regułę. Nie sprawdził się mit że z modern ui nie da się korzystać na pc ale za to apliakcjie to są bardziej ograniczone od painta, więc nie warto dawać ponad stówy na sp do 7

Scorpions.B REDAKCJA  23 #13 03.09.2012 14:19

@kamil_w
Widok Modern UI jest uproszczony do granic możliwości, a jego obsługa znacznie wygodniejsza niż poruszanie się po klasycznym Menu Start, a po przez odpowiednie ułożenie kafelków praca z Windows 8, może stać się jeszcze szybsza i wygodniejsza niż na Windows 7.
@__Lukas__
Co? Windows, raczej zmierza ku oproszeniu. Zawsze możemy wyłączyć system używając przycisku zasilania, co znacznie skróca ten proces. W XP też klikaliśmy 3 razy:Menu Start, Wyłącz komputer oraz potwierdzenie tego. W 7 mamy dwa kliknięcia, chociaż najczęściej ja korzystam z przycisku zasilania.
@wolverin2
Na naprawdę ciekawe aplikacje będzie musieli poczekać, aż w końcu twórcy się za nie zabiorą. Obecnie wybór jest skromny, ale mam nadzieję, że do końca tego roku będzie z czym wybierać. Bardzo ciekawą aplikację oferuje teraz serwis dobreprogramy.

Autor edytował komentarz.
n33trox   6 #14 03.09.2012 14:34

Ja już swoją przygodę z Win8 zakończyłem na trialu i nie mam zamiaru do tego systemu wracać. Jakkolwiek bym go nie używał, po prostu mi się nie podoba i nie jest dla mnie zbyt wygodny. Jest co prawda kilka rzeczy, które mi się w nim podobają, jak nowy Task Manager czy nowy, wybajerzony pasek postępu podczas wykonywania różnych operacji na plikach. Niestety lista wad jest niewspółmiernie długa w porównaniu do listy zalet, w związku z czym pozostaję na Windows 7. Do 2020r. mam jeszcze sporo czasu (wtedy kończy się wsparcie Win7) - miejmy nadzieję, że przez te 8 lat MS zmądrzeje i wymyśli coś sensowniejszego, bo inaczej będę musiał się odwrócić w stronę Pingwina.

McDracullo   17 #15 03.09.2012 14:59

Ja nie wiem o co chodzi Wam z tą ósemką - wszystko się rozwija, nawet Windows. Sam mam ósemkę, korzystam z niej i nie narzekam. Jest wygodna, kafelki są duże, dzięki czemu nie muszę wytrzeszczać oczu przy rozdzielczości FHD. Sam interfejs modern uważam za pełnoekranowe menu Start, znacznie rozbudowane (pamiętam jak ludzie uciekali od nowego wyglądu menu start w Windows XP... bo to złe i niepotrzebne, teraz jakoś nikt na nie narzeka). W Modern UI denerwuje mnie tylko jedno - brak zegarka u dołu ekranu.... egrkh..... lub gdziekolwiek indziej!

charper   9 #16 03.09.2012 15:16

Bardzo dobry wpis. Pozjadałeś parę liter:)

  #17 03.09.2012 16:50

Tylko po co było robić drugi interfejs, który nie jest kompatybilny z normalnym pulpitem? Samo zastąpienie menu start jest całkiem udane, kafelki są dużo lepsze. Tylko po co robią na to aplikacje, których nie da się np. ustawic obok siebie w okienkach tak jak na pulpicie ani zminimalizować. Jak dla mnie kafelki powinny być tylko zamiast menu startowego i wyświetlać normalne windowsowe programy. nic poza tym.

Druedain   14 #18 03.09.2012 17:58

Jeżeli Windows ładnie zarządza RAMem, to co to znaczy? Zapycha RAM na wszelki wypadek czymkolwiek, po czym szybko zwalnia jak tylko jest cokolwiek potrzebne? Jeśli tak, to PO CO? Zgaduję jednak, że w RAMie nie ma śmieci i system nie wywala danych z RAMu, tylko je przenosi na dysk twardy. Mam 2GiB RAMu w laptopie, a dysk o szybkości marnej jak przystało na standardy tego sprzętu. Odpalenie dużego IDE, kilkunastu kart w przeglądarce i jeszcze czasem jakiegoś czytnika PDF, czy czegoś tam to mordęga. Czasem minutę zajmuję odmulenie RAMu, oczywiście za sprawą przerzucenia na SWAP tego i owego i wąskim gardłem jest oczywiście prędkość dysku. Windows 8 jest ponoć mocno odchudzony względem Win7, więc jeśli ktoś twierdzi, że sukcesem jest 900MiB przy praktycznie fabrycznych ustawieniach i jednym antywirusie, to niech się zastanowi jeszcze raz. Żeby nie było, korzystam z Linuksa i on też po włączeniu zajmuje 900MiB, ale nie ma on obecnie za wiele wspólnego z fabrycznymi ustawieniami (kupa plasmoidów w KDE, kilka programów większych i mniejszych odpalanych na starcie, być może przydałoby się małe sprzątanie, po wielu eksperymentach).

Autor edytował komentarz.
Soren   8 #19 03.09.2012 18:45

To może i ja napiszę coś od siebie o nowym dziecku Microsoftu.

Windows 8 z pewnością nie jest taki straszny jak się początkowo może wydawać.
Ktoś powie że bez menu start nie wyobraża sobie pracy (sam tak mówiłem!) teraz wiem jak bardzo się myliłem. Interfejs modern ui wykorzystuje w zasadzie wyłącznie by uruchamiać programy do których skrótów nie mam na pulpicie. No może jeszcze ostatnio coraz częściej wykorzystuje odtwarzacz muzyczny z racji tego że muzyka u mnie leci zazwyczaj w tle. I na tym koniec.

Powiem szczerze że dla mnie tego modern ui mogłoby nie być bo na desktopie nie widzę dla niego zastosowania, jedynie wymóg zmiany przyzwyczajeń. Może gdybym miał tablet i smartfon z wp8 zmieniłbym zdanie, póki co pracuję na androidzie.

Co do wyglądu nowego systemu to bardziej przemawiało do mnie aero ale da się żyć.

Wkurza mnie brak kooperacji desktopowej wersji ie (oraz chrome) z ich odpowiednikami dla modern ui.
Aplikacje dla modern ui jeszcze kuleją (chociażby program pocztowy kilka razy wysypał mi się przy próbie dodania trzeciego konta).

Ciekawym rozwiązaniem jest podgląd aktywnych aplikacji z modern ui w trybie desktop (myszka w lewy górny róg i potem w dół). Szkoda że nie działa to też na zasadzie wirtualnych pulpitów jak w linuksie dla trybu desktop.

Z windows 8 da się żyć, wymaga to trochę zmiany przyzwyczajeń ale da się.
Mam u siebie 90 dniowy trial i póki co na nim zostaję (choć dziś miałem już ochotę wrzucić 7) bo to mimo wszystko przyszłość.

Ps. Autorze sprawdzaj swoje teksty w np. wordzie czy innym edytorze bo znalazłem sporo literówek.

Pozdrawiam

n33trox   6 #20 03.09.2012 19:27

@Soren
"Z windows 8 da się żyć, wymaga to trochę zmiany przyzwyczajeń ale da się.
Mam u siebie 90 dniowy trial i póki co na nim zostaję (choć dziś miałem już ochotę wrzucić 7) bo to mimo wszystko przyszłość."

No i co? Godzisz się na taką przyszłość? Będziesz używać niezbyt wygodnego rozwiązania (takie odniosłem wrażenie po Twoim komentarzu, ponieważ piszesz, że chciałeś już zainstalować 7) tylko dlatego, że to przyszłość? Tak ma wyglądać przyszłość? Ma być niewygodnie? Myślę, że czas najwyższy pokazać Microsoftowi, jak ta przyszłość ma wyglądać. Jak zobaczą, że Win8 kiepsko się sprzedaje, mam nadzieję, że oprzytomnieją i przywrócą normalne Menu Start, albo jakoś udoskonalą to Metro, żeby było bardziej intuicyjne (patrz zamykanie systemu).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #21 03.09.2012 19:35

@pablo7348
Po co robić drugie interfejs, po co Modern UI. Z początku też myślałem, że Modern Ui na komputerze będzie porażką, ale jednak szybko zrozumiałem sens takiego postępowania. Interfejs wspólny dla wszystkich urządzeń z Win 8, brak problemów z przestawieniem się z obsługi tabletu na komputer, a zwykły Pulpit musiał pozostać inaczej system byłby klapą, bo nadal bez klasycznego pulpitu nie da się korzystać z Windows.
@Soren
Również bardzo zaskoczył mnie brak współpracy Chrome z wersji zwykłej z tą Modern UI, jest to dosyć męczące, ale można się ratować logowaniem się do Chrome.
Ja właśnie zmieniłem Windows 8 Trial, na siódemkę, trochę teraz tego żałuje. Brakuje mi trochę tych kilku sekund szybszego uruchamiania i wygody pracy z Modern UI, do którego się przyzwyczaiłem. Planuję powrót do 8, ale może później, gdy Modern UI się rozwinie.

Soren   8 #22 03.09.2012 19:57

@n33trox
Wierzysz w cuda?
Nie ma realnej alternatywy dla windowsa na taką skalę, chcąc nie chcąc ludzie i tak kupią bo albo będą chcieli albo będą zmuszeni.

Nie napisałem że jest niewygodnie, chodziło mi o to że należy iść z duchem czasu i spróbować zmienić przyzwyczajenia bo nie jest tak źle jak się wydaje na początku.

@Scorpions.B
Poważnie używałeś na zwykłym desktopie systemu w trybie modern ui? Ja skusiłbym się (przynajmniej póki co) chyba wyłącznie na odtwarzacz muzyki i ewentualnie klienta pocztowego. Raczej nic więcej.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #23 03.09.2012 20:02

@Soren
Używałem aplikacji pogoda, mapy, poczty, przeglądarki zdjęć, muzyki i filmów oraz IE oraz sklepu z aplikacjami, jednak nadal ciągle korzystam ze zwykłych aplikacji, ale praktycznie zawsze uruchamiam je z poziomu Modern UI. Aplikacje typowo na Modern UI obsługuje się nawet ciekawie za pomocą myszki, jednak chciałbym zobaczyć potencjał tego rozwiązania na ekranie dotykowym.

  #24 03.09.2012 20:16

1 Giga zużywanego ramu przy starcie? q(-*-)p

biomen   8 #25 03.09.2012 21:03

Myślę że autorowi wpisu należą się olbrzymie brawa za odwagę. Przełamuje lansowaną "modę na hateing" nowego systemu Microsoftu i ukazuje świeże podejście bez większych uprzedzeń, pokazując moim zdaniem "zdrowo rozsądkową" opinię. Dla mnie wpis: Bomba. ;D

Autor edytował komentarz.
Soren   8 #26 03.09.2012 22:10

Mi mapy nawet nie działają (ekran migocze).

  #27 03.09.2012 23:06

hee Naprawdę śliczny ten Windows 8 :D
Tego oczekiwałem zawsze od dystrybucji Linuxa...
Ale nie wiem skąd np taki Canonical bierze design'erow którzy uważają że design Ubuntu należy do ładnych... :D

trux   11 #28 04.09.2012 00:10

Windows 8 po starcie pożera 900 MB pamięci ram bo dzisiaj są takie standardy pisania oprogramowania.
Kiedyś komputery były o wiele słabsze i programiści musieli się bardziej przykładać.

Dejlo   6 #29 04.09.2012 00:55

Litrowki, litrowki, litrowki!!
Tak niemerytorycznie, ale literówki zabijają przyjemność czytania, opraw proszę i będzie dobry wpis.


Ludzie zjechali p. A on dobry był.

Ludzie zjechali viste. A ona dobra była.

Ludzie zjechali siódemkę. A ona dobra była.

Tak samo i z ósemką będzie. Dopóki się ludzie nie przekonają, nie potestuja, dopóty będą królować krytyczne opinie, pisane na podstawie 10 minut zabawy na wirtualnej maszynie.
I tak, po stokroć tak, vista to był bardzo dobry system - pod warunkiem ze to nie vista jaka 90% społeczeństwa oglądało, zapchana syfem producenta laptopa z promocji w mediasaturnie.

  #30 04.09.2012 14:38

Kolejny wpis o Win8 który niczego nie wnosi. Gdzie testy fps w grach ? Gdzie testy kopiowania plików lokalnie i przez sieć ? Gdzie test współpracy z domeną i oprogramowniem z lat kamienia łupanego ? Gdzie testy trybu XP-mode ? itp.
Co do interfejsu to jakoś nie wyobrażam sobie pani Basi modern/metro coś tam.

n33trox   6 #31 04.09.2012 15:13

@Dejlo
Ja np. Visty nie zjechałem. Może dlatego, że mój sprzęt w momencie premiery był na Vistę gotowy (miał 2 GB RAM podczas, gdy standardem było 512 MB - 1 GB). Ba, nawet Windows Me swego czasu nie zjechałem, ponieważ wszystko mi w nim normalnie śmigało. Ja naprawdę jestem człowiekiem tolerancyjnym, ale Windows 8 to już dla mnie za wiele.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #32 04.09.2012 17:23

@Qba-niezalogowany
No Unity zbyt piękne nie jest, wygląda miejscami jak mocno nie dopracowane, no ale nikt kto ma jakiś talent nie będzie procował za darmo, czy nawet za dużo mniejszą sumą, niż dostałbym w dużych firmach.
@n33trox |
W Windows Vista dużym problem było, to że ani twórcy programów, ani same komputery nie były przygotowane na ten system, system też nie był idealny, zbyt mało czasu poświęcono na jego optymalizację.
@Dejlo|
Już dawno miałem poprawić, ale nie mam czasu. Obiecuję, że zrobię to do końca tego tygodnia, może nawet jutro.

  #33 05.09.2012 11:46

Windows 8 będzie dobry gdy producenci niektórych gier/programów wydadzą patche umożliwiające poprawne ich działanie na tym systemie. Nie wszystkie gry/programy działają poprawnie na tym systemie.

Widzę, że są komentarze ws. wadliwych sterowników i tu się zgadzam bo sam mam problem na laptopie.
Na stacjonarnym komputerze Windows 8 nie miał problemów z sterownikami (jest nowszy niż laptop z 06.2010r. ). Na laptopie pojawia się problem zamrażania ekranu. Staje się martwy tak jakby zrzut ekranu naklejony na matrycę. Pewnie sterowniki nawalają bo Windows 7 na nim chodzi poprawnie.

Jeśli chodzi o Windows 8 to interfejs Modern UI w wersji Release Preview po dłuższym czasie lubił się wieszać. Wystarczyło aby jakaś aplikacja Modern UI się zawiesiła przy okazji zawieszając całe Modern UI. Niektóre aplikacje Modern UI wymagają dopracowania. Taka aplikacja Poczta ma u mnie minusa za brak adresu email obok nazwy serwera HOTMAIL, GMAIL. Jak ktoś będzie miał 2 adresy z GMAIL to będzie musiał zgadywać, który GMAIL to ten, który go interesuje.

Dziwi mnie też brak obracania zdjęć w aplikacji Zdjęcia Modern UI. Na szczęście nie wyrzucili standardowej przeglądarki zdjęć Windows gdzie istnieje ta opcja.

xia   4 #34 05.09.2012 13:53

@Omikronek

""15GB i zużywa 900 MB RAM ze fabrycznymi ustawieniami"
To jeden z powodów usunięcia tego czegoś z mojego dysku."

@Druedain

8GB RAM można kupić za 140zł więc jeżeli system zużywa 1GB to pozostaje jeszcze 7GB - nie ma tragedii :).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #35 05.09.2012 14:47

@ToshioSM
Microsoft jak i twórcy oprogramowania i sterowników mają jeszcze trochę czasu na ich dopracowanie i przygotowanie pod nowy system. Mam nadzieję, że w dniu premiery będzie już wszystko gotowe.

ToshioSM   4 #36 05.09.2012 16:22

@Scorpions.B

Do tych nowiutkich sprzęcików pewnie zrobią nowe sterowniki. Powstaje zatem pytanie czy komputery/laptopy 2-3 lata wstecz też otrzymają nowsze sterowniki dopasowane do Windows 8? Bo obecnie mój laptop może zapomnieć o Windows 8 gdyż losowo mi zamraża ekran na tyle, że jedynie reset mu pomaga. Te zamrażanie jest też losowe w czasie od uruchomienia systemu. Czasem po 10 minutach zamraża, czasem po jednej godzinie. Różnie to bywa, ale takie zamrażanie dla informatyka nie może mieć miejsca. Dlaczego? Powiedzmy, że będę robił jakiś większy projekt zapisując dane co jakiś czas i zaskoczy mnie freeze.

  #37 05.09.2012 17:49

Nie wiem skąd to bierzesz

"...Wsteczna kompatybilność.


Nie będę tutaj zbytnio się rozpisywał, bo praktycznie nie ma o czym. Wszystkie programy, które działały nam na Windows 7 pójdą bez problemy na nowym systemie od Microsoft. Z aplikacjami, które testowałem nie było żadnego problemu, a nawet niektóre z nich uruchamiały się trochę szybciej. Nawet sterowniki z siódekmi powinny bez problemowo działać na Windows 8..."


Ale nie jest to prawdą, skype może działa pare innych też, ale to zdecydowanie za mało
żeby takie bajdoły ogłaszać

Scorpions.B REDAKCJA  23 #38 05.09.2012 18:21

@ToshioSM
Nie tylko dla informatyka, ale dla każdej osoby robiącej coś ważniejsze na komputerze, a nawet dla przeciętnego użytkownika podczas zabawy. Może winne są tu sterowniki do karty graficznej, chociaż zarówno karty od "zielonych" i "czerwonych" mają już sterowniki pod 8, no ale do premiery sytemu mogą zawsze wydać nowszą wersję.


@K.
Z jakimi aplikacjami miałeś problem, zawsze jest takie coś jak tryb zgodności.

Te, które ja używam nie miały problemu.

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #39 05.09.2012 20:16

Wygoda obsługiwania Metro muszką... owszem... ale spróbuj na gładziku w laptopie... powodzenia.... Sam system może i ciekawy, niewątpliwie cudowne jest to, że szybciutko startuje. Jest ok, ale ma też kilka wad. Dla mnie największą jest "rozdwojenie jaźni" między starym Pulpitem a Metro. Dlaczego skoro coś co działa na tych dwóch płaszczyznach (np. IE) to działa na każdej inaczej ? Dlaczego w jednym są "strzałki do przodu" i "strzałki do tyłu" są po staremu a w drugim IE są już na krawędziach bocznych ? Przecież w teorii to ten sam program. A użytkownik który ma nawyki wyrobione dostaje szału bo raz jest tak, a raz siak. Czemu w IE Metro nie można zobaczyć listy pobieranych plików ? Nie ma miejsca. No dobra, pobieramy coś z netu, przerzucamy zawartość IE z Metra do IE z pulpitu ale... pobieranie znikło.... znowu jakieś rozdwojenie jaźni.
Gdyby ludzie mieli alternatywę, nie wiem jak by skończył Windows 8, problem w tym, że chcąc nie chcąc wszyscy są skazani na Windows 8. Wiem... jest jeszcze Mac OS X, ale nie wyobrażam sobie globalnej wymiany sprzętu na Apple przez firmy i inne instytucje.

Podsumowując: Czy nam się podoba, czy nie.... kogo to obchodzi. Musimy się przyzwyczaić...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #40 06.09.2012 16:09

@macminik
Cieszmy się, że to Windows jest system do którego musimy się przyzwyczaić, a nie OS X ;)

mirekk   5 #41 07.09.2012 15:29

Interfejs modern na desktopie to porażka - powinno to działać tak jak gadżety pulpitu w Viście i 7, opcjonalnie a nie przymusowo :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #42 07.09.2012 16:01

@mirekk
Korzystałeś? Naprawdę jest to wygodny interfejs, ale trzeba się do niego przyzwyczaić. Też początkowo nie rozumiałem, że Modern UI musi być obowiązkowy, ale zrozumiałe, że jest w tym naprawdę świetna myśl. Wszystko jest ujednolicone, czy to na tablecie, telefonie czy zwykłym komputerze. Dzięki temu obsługa wszystkich urządzeń od Microsoft staje się bardzo prosta.

pciproblem   6 #43 10.09.2012 09:51

jeśli komuś brak menu start http://www.stardock.com/products/start8/ można nawet ustawić aby od razu logowało sie do pulpitu

pciproblem   6 #44 10.09.2012 10:06

@Omikronek
""15GB i zużywa 900 MB RAM ze fabrycznymi ustawieniami"
To jeden z powodów usunięcia tego czegoś z mojego dysku."
litości na czym ty siedzisz celeronie 1.2 z 256 ramu i XP ??? od visty przyjęto słuszną koncepcję że ram niewykorzystany to ram zmarnowany... mam 8g ramu i sam chrome potrafi mi czasami zużywać ponad 2 giga, zobacz na allegro na ceny DDR2 bo zakładam że takie masz skoro narzekasz

Scorpions.B REDAKCJA  23 #45 10.09.2012 16:11

@pciproblem
Warto zauważyć, że wymagania Windows nie zmieniły się od 6 lat, a mamy już 3 edycję systemu. A każda kolejna edycja działa szybciej niż ta, która zapoczątkowała obecne wymagania w 2006 r.

  #46 08.10.2012 14:33

Fajnie że twórcy Windows 8 pomyśleli o tym żeby nie zmieniać "całkowicie" Windows 7.
Pozdrowienia dla Gamerów :D.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #47 08.10.2012 15:27

@KompDoGier
Połączenie dwóch interfejsów to dla mnie świetny pomysł, chociaż z chęcią zobaczyłbym możliwość wyłączenie Modern UI, nie dla siebie, bo ja uważam to ze świetne rozwiązanie, ale do firm.

dkol   6 #48 01.11.2012 23:32

"interfejs oraz usuwa Menu Star, które było jakby znakiem"
Start* ;)

dkol   6 #49 01.11.2012 23:34

i "od razu z Moder UI, oraz sporym zestawem dostępnych "
Modern* :]

Scorpions.B REDAKCJA  23 #50 02.11.2012 17:20

@dkol
Kurde nigdy nie było ze mnie humanisty, ale takie błędy to porażka, tym bardziej, że test sprawdzałem. Dobrze, że w zamian zostałem obdarzony talentem do przedmiotów ścisłych ;) Obiecuję, że poprawię te karygodne błędy, godne co najwyżej ucznia 4 klasy podstawówki :D

  #51 02.12.2012 18:56

Po pierwsze - dla pana narzekającego na ilość zajętego RAM - ilość używanej pamięci przez system zależy od jej ilości. U mnie na 1GB podczas przeglądania 4-5 kart w IE 10, słuchaniu muzyki przez odtwarzacz w Modern UI i z włączonym odtwarzaczem Flash Windows 8 zajmuje niecałe 700 MB, także nie jest źle.
Po drugie - nie bardzo rozumiem cały hejt na nowy system MS. To przecież bardzo dobry produkt. O ile niektóre opinie o Modern UI mogę zrozumieć (kwestia gustu, mi osobiście bardzo się spodobał), to mówienie, że ten system to powolna kobyła i druga Vista, to już głupota. Na komputerze z epoki piksela łupanego (jednordzeniowy celeron 3.2 ghz, radeon 9200 i 1GB RAM DDR) system chodzi jak rakieta, w niektórych wypadkach trochę zamulając. Jedyny poważny problem to brak sterowników do karty graficznej, przez co muszę używać rozdziałki 1024x768. Chociaż ATI w całości pokpiło sprawę ze sterownikami, dając je tylko kartom HD5xxx wzwyż.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #52 03.12.2012 15:50

@djsoundnr1
U mnie Windows 8 jest mniej zasobożerny, niż Windows 7. Nigdy nie miałem problemu z brakiem pamięci RAM. System świetnie się dostosowuje do posiadanej przez nas ilości pamięci RAM.
Też nie rozumiem tego hejtu. Dla mnie porównywanie Windows 8 do Visty jest totalną głupotą. Mimo, iż nie używam karty od Radeona decyzja tej firmy w sprawie sterowników mocno mnie zawiodła. Z chęcią sprawdziłbym Windows 8 na starszym sprzęcie z kartą Radeon 2600Pro ;)

  #53 13.02.2013 02:41

akas masakra z tym Skypem. Juz bylo za dobrze. Ze strony nie da sie sciagnac.
Ani instalki ani wejsc ze strony na sklep windowsa.
Jedynie z poziomu windowsa mozna wejsc do sklepu i sciagnac, ale trzeba raz ze zalozyc konto (nie nie mowie tu o koncie do skype:), ale konto do sklepu windowsa.
Ludzie zagmatwaliscie tak, ze straciliscie przynajmniej mnie jako uzytkownika.
Zeby cokolwiek zrobic musze 10 razy podawac login i haslo do konta windy.
CO ZA porabany pomysl wsadzic to do sklepu? Nie kazdy chce i nie kazdy bedzie zakladal sobie konto po to zeby sciagnac jedna aplikacje, bo wiecej tam ciekawych rzeczy nie macie :)
Juz nie bede sie wypowiadal na temat samego skype na tej wersji windowsa.
Dla mnie ogolnie masakra. Pewnie MSN nie dali rady to sie ze skypem wynurzyli.
LUDZIE, ale mnie wkurzyli. :) Pozdrawiam wszystkich.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #54 14.02.2013 13:28

@sonas
Po pierwsze Ty piszesz o aplikacji Skype przeznaczonej pod Modern UI, jakby nie patrzeć interfejs nastawiony na obsługę dotykową, więc korzystanie z aplikacji Skype pod Modern UI za pomocą myszki z pewnością jest mniej wygodne od korzystania z klasycznej wersji. Aplikacje pod Modern UI występuje w sklepie i instalacja takiej aplikacji jest prostsza i wygodniejsza od tradycjonalnego sposobu, choć nie zawsze lepsza, ale tyczy się to bardziej rozbudowanych aplikacji, które niestety nie występuje pod Modern UI. Konto Microsoft jest dla mnie zupełnie zrozumiałem, na Androidzie też musisz mieć konto, aby korzystać z Google Play.
Ja login podałem tylko raz przy pierwszym tworzeniu konta i nigdy nie musiałem go podawać ponownie. Nie wiem z skąd masz ten problem, może za każdym razem się wylogowujesz.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować klasyczny Skype.

  #55 07.03.2013 08:39

miałem w8 90 dniową release priev czy jakoś tam i miałem go tylko tydzień ale zrezygnowałem interface był fajny ale dobani w8 źle chodził na moim laptopie i jeszcze jedna wada jestem przyzwyczajony do aero a w w8 je usuneli powróciłem do w7 i wszystko gra ;D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #56 07.03.2013 13:59

@Carl7
" interface był fajny ale dobani"
Co? ;D

Dziwne, że zrezygnowałeś z Windows 8 biorąc przezroczystość okien jako jedną z głównych wytycznych. Co dokładnie masz na myśli pisząc, że system źle Ci działał? ;)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.