Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8.1 - Modern UI zyskał status RTM!

Tak jak obiecałem w moim pierwszym wpisie o Windows 8.1 skupię się dokładniej na poszczególnych elementach ulepszonej Ósemki. Postanowiłem zacząć od ulepszonego ekranu startowego.

Modern UI, czyli nowe środowisko graficzne zainspirowane tym znanym z Windows Phone, które ma na celu zastąpić nie tylko Menu Start, ale też klasyczny Pulpit. To najbardziej zauważalna zmiana w nowych systemach operacyjnych Microsoftu. Wielu użytkowników Windows 8 narzekało właśnie na te wprowadzone zmiany zarzucając im brak spójności z Pulpitem, niewygodną obsługę na dekstopie, w pewnym sensie ułomność, czy niemożność powrotu do starych rozwiązań.

Pamiętam jak po kilku pierwszych dniach spędzonych z Ósemka widziałem ogromny potencjał w nowym środowisku, licząc na wysyp świetnych aplikacji, które pozwoliłby mi na jeszcze lepszą współpracę między komputerem, a smartfonem i konsolą. Niestety z czasem zacząłem zauważać ułomności nowego środowiska, o czym wspomniałem w jednym z wpisów: Modern UI w Windows 8 - co dalej?. Gdy moje nadzieję mocno ostygły przeczytałem oficjalne potwierdzone przez Microsoft informacje o nowościach, które ma przynieść Windows 8 Blue(tak właśnie nazwana została aktualizacja do Ósemki). Od tego momentu z niecierpliwością wyczekiwałem aktualizacji do Windows 8 licząc, że tym razem gigant z Redmond odda użytkownikom naprawdę świetny produkt.

Pierwsze wrażenie, czyli niewielkie zmiany, a naprawdę cieszą

W Windows 8 Modern UI miało niewielkie możliwości personalizacji. Microsoft postanowił odpowiedzieć na skargi użytkowników wprowadzając kilka zmian.

Nowe rozmiary kafelków

Na początku warto zwrócić uwagę na dwa dodatkowe rozmiary kafelków. W Ósemce mieliśmy do dyspozycji tylko dwa rozmiary mały i duży, co było pewną ułomnością w porównaniu nawet do mobilnych okienek w wersji 8. Windows 8.1 przynosi nam dodatkowy najmniejszy i największy rozmiar. Najmniejszy rozmiar świetnie sprawdza się do grupowania podobnych aplikacji. W ciekawy sposób można zastosować go do aplikacji wchodzących w skład pakietu biurowego Microsoftu.
Na przestrzeni zajmowanej wcześniej przez duży kafelek możemy umieścić obok siebie skróty do Worda, Excela, PowerPonita oraz Outlooka. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń na ekranie startowym oraz według mnie łatwiejszy dostęp do wszystkich aplikacji Microsoft Office.

Wprowadzony dodatkowy największy rozmiar pozwala aplikacją na wyświetlenie znacznie większej liczby informacji na aktywnym kafelku. Do tej pory niestety znalazłem tylko jedną aplikację pozwalającą naprawdę wykorzystać potencjał tego rozwiązania. Aplikacja pogoda teraz prezentuje się naprawdę świetnie. Dzięki większej liczbie dostarczanych informacji nie muszę teraz uruchamiać samej aplikacji.

Według mnie kafelek obecnie reprezentujący tą aplikację wygląda też o wiele korzystniej. Mam nadzieję, że pojawi się wiele aplikacji pozwalających wykorzystać możliwości dodatkowego największego rozmiaru. Liczę na aplikację prezentującą dane dotyczące naszego komputera jak aktualne temperatura, wykorzystanie pamięci RAM czy użycie procesora.

W końcu więcej opcji personalizacji

Kolejną ciekawą zmianą jest możliwość większej personalizacji tła ekranu startowego. Teraz nie jesteśmy ograniczeni kilkoma kombinacjami wzorów z schematami kolorystycznymi. Windows 8.1 pozwala nam dowolnie ustawić kolory interfejsu Modern UI. Mój laptop ma czerwony spód i boczne krawędzie, a reszta elementów jest czarna, więc świetnie prezentuje się to z wyborem takich samych kolorów w Modern UI. Jako tło ekranu startowego możemy wybrać też tą samą tapetę, którą mamy ustawioną na Pulpicie.
Początkowo byłem przekonany, że klasyczna tapeta w połączeniu z kafelkami będzie prezentowała się średnio, wszystko będzie się zlewać. Jednak się myliłem, dzięki ustawieniu tego samego tła na Pulpicie i ekranie startowym może odnieść wrażenie, że wszystko wygląda spójnej, a według mnie z pewnością korzystniej.

W końcu ekran startowy przestał się zmieniać w śmietnik

Zmieniony został sposób przejścia do wszystkich zainstalowanych aplikacji. Wcześniej byliśmy zmuszeni najpierw dostać się do wysuwanego z dołu paska, a potem kliknąć na odpowiednią ikonkę. W Windows 8.1 liczba "kliknięć" spadła z dwóch do jednego, a co najważniejsze dostęp jest teraz znacznie bardziej intuicyjny.
W dolnym lewym rogu została umieszczona odpowiednia ikonka, która pojawia się przy każdym poruszeniu myszki, która pozwala nam natychmiastowo przejść na wszystkich zainstalowanych aplikacji zarówno tych klasycznych jak i Modern UI.
Lista zainstalowanych aplikacji też przeszła pewne zmiany. Microsoft postanowił dodać możliwość sortowania aplikacji między innymi pod względem nazwy czy częstości uruchamiania.
Rozwiązanie to powinno spodobać się wszystkim, którzy instalują sporo dodatkowego oprogramowania.

Stary problem został rozwiązany, ale pojawił się nowy

W Windows 8 po zainstalowaniu kilkunastu klasycznych aplikacji na ekranie startowym mogliśmy zobaczyć niemały śmietnik. Spowodowane było to mechanizmem, który automatycznie dodawał wszystkie skróty do programu na ekran startowy np: po instalacji AIMPa mieliśmy 3-4 nowe kafelki. Windows 8.1 naprawia ten problem, chociaż dla mnie tworzy przy tym nową niedogodność. Teraz żadne kafelki nie są automatycznie dodawane, co w przypadku aplikacji Modern UI uważam za kiepski pomysł.
[image=9]
Według mnie kafelki reprezentujące aplikacje stworzone pod nowe środowisko powinny być automatycznie dodawane. W końcu do zainstalowanej aplikacji chcemy mieć szybki dostęp oraz często też zamierzamy wykorzystywać dodatkową funkcjonalność dawaną nam przez aktywne kafelki. Jednak jeśli miałbym wybierać między starym, a nowym rozwiązaniem to bez wahania wybrałbym to drugie.

W końcu ustawienia z poziomu Modern UI wyglądają w miarę sensownie

W Windows 8 z poziomu Modern UI mieliśmy dostęp do bardzo małej liczby ustawień, które dotyczyły głównie nowego interfejsu. Bardziej zaawansowane ustawienie były dostępne tylko z poziomu klasycznego znanego z poprzednich wersji systemów Microsoftu Panelu Sterowania. Przez te dość mocno rozbicie ustawień w dwóch zupełnie oddzielnych miejscach wrażenie braku spójności między interfejsami było jeszcze większe.
Windows 8.1 przynosi w tej kwestii spore zmiany. Nowy panel ustawień został wzbogacony o wiele nowych opcji. Wszystko zostało lepiej podzielone na kategorie. Chociaż nie wiem czemu opcje dotyczące synchronizacji zostały umieszczone w kategorii SkyDrive. Według mnie powinny znaleźć się w innym miejscu.
Na szczęście klasyczny Panel Sterowania nie zniknął. Nadal nie wyobrażam sobie zarządzania bardziej zaawansowanymi ustawieniami z poziomu Modern UI.

Nowy sposób zamykania aplikacji

W Windows 8 po wykonaniu gestu zamknięcia aplikacji, czyli po chwyceniu jej oraz przesunięciu do samego dołu ekranu aplikacja zamykała się. Aktualizacja do Ósemki przynosi w tej kwestii pewne zmiany. Gest nadal działa bez zmian, więc nie musimy zmieniać naszych przyzwyczajeń. Jednak teraz aplikacja nie zostaje zamknięta, ale przechodzi w stan hibernacji. Nie zużywa żadnych zasobów nie licząc pamięci RAM.
Dzięki temu zabiegowi aplikacja ponownie uruchamia jest znacznie szybciej, praktycznie natychmiastowo w dokładnie tym samym momencie co ją zamknęliśmy. Jeśli jednak chcemy całkowicie zamknąć aplikacje, by nie zajmowała nam pamięci RAM musimy wykonać ten sam gest tylko przytrzymać aplikację trochę dłużej na dole ekranu. Po chwili powinna pojawić się animacja, która jest odwrotnością tej animacji, którą widzimy podczas otwierania aplikacji. Aplikacja zostaje całkowicie zamknięta.

Zmiany w narzędziu do wyszukiwania

Wyszukiwarka systemowa dostępna z poziomu Modern UI w Windows 8.1 została zsynchronizowana z usługą Bing. Zmieniony został też sposób wyświetlania wyników. W Ósemce wszystkie elementy były podzielone na 3 kategorie. Użytkownicy narzekali, że muszą się przełączać między trzema kategoriami by odnaleźć poszukiwaną opcję, plik czy aplikację. W Windows 8.1 wszystko znalazło się w jednym miejscu. Według mnie to rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze.
Spodobało mi się też to, że teraz wyszukiwarka nie przysłania całego ekranu, a tylko zajmuje boczny lewy pasek. Dzięki temu nie musimy wcale opuszczać klasycznego Pulpitu, by uruchomić odpowiednią aplikację czy znaleźć interesująca nas piosenkę. Jak już wcześniej wspomniałem wyszukiwarka została zsynchronizowana z usługą Bing, więc oprócz danych dostępnych na naszym komputerze możemy przeglądać zasoby sieci. Nie musimy już nawet uruchamiać przeglądarki, gdy chcemy coś szybko sprawdzić.
Ciekawie prezentuje się to np: po wpisaniu nazwy wykonawcy. W jednym miejscy dostajemy informację o poszukiwanym przez nas wykonawcy, pokazana jest lista jego piosenek dostępnych na naszym komputerze oraz możemy szybko przejrzeć newsy z nim związane.

Aplikacje uruchamiane obok siebie

Windows 8 pozwalał nam na uruchomienie dwóch aplikacji Modern UI obok siebie tylko w proporcji 70% ekranu dla głównej aplikacji, a 30% dla drugiej. Niewiele aplikacji było użytecznych podczas zajmowania 3/10 ekranu. W Windows 8.1 wymóg ten został zniesiony. Teraz dowolnie możemy przydzielać odpowiednią przestrzeń dla danej aplikacji, które domyślnie obok siebie uruchamiane są w proporcji 50:50. Zwiększona też została liczba aplikacji, którywe możemy uruchomić jednocześnie obok siebie do 3, a przy większych rozdzielczościach ekranu liczba aktywnych aplikacji może być jeszcze większa.
Z pewnością wielu napiszę, że klasyczny pulpit pozwala nam na znacznie więcej. Oczywiście zgodzę się, klasyczny interfejs pozwala nam też dodatkowo znacznie lepiej pracować na kilku aplikacjach. Jednak według mnie Modern UI powinno postrzegać jako interfejs konkurujący z Android i OS, gdzie podziałał ekranu nie jest możliwy.

cdn. ;)

 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
dzikiwiepsz   13 #1 30.11.2013 21:23

Nowy windows stare problemy znikają lecz tez nowe się pojawiają, u mnie np znikł problem z tym że system wywalał wszystkie punkty przywracania systemu ale za to dostałem nowy nie typowy czyli dysk hdd z niewiadomych przyczyn przy wyłączaniu komputera się przedwcześnie wyłącza a potem załącza a po chwili komputer wyłącza się normlanie. Po za tym system jest ok.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 30.11.2013 21:30

Ja mam inny problem z dyskiem, a raczej dodatkową partycją, którą Windows 8.1 sam utworzył ;D

stasinek   12 #3 30.11.2013 21:35

W istocie, powoli nabiera sensu i koloru ;)
Pulpit - śmietnik na pliki, Metro - śmietnik skrótów, kafelek jako ikono-aplikacja.
Zajumali sidebar gadżetów Vista,7 z 8 dodali sidebar innego rodzaju do 8.1
ot poprostu Microsoft nawet mieli kiedyś(1995r) takie pytanko-reklame ->
"Where do you want to go today?"
I firma konsekwentnie realizuje strategie pytania ludzi co zrobić, od wieelu lat...
i dlatego co drugi system jest OK :P

stasinek   12 #4 30.11.2013 21:38

Ciekawe co z OLE'kiem -> mr. drag-drops powróci? Nie mam 8 dlatego jestem ciekaw ;)
Bo podobno nie ma juz dropsów.

stasinek   12 #5 30.11.2013 21:39

^^ (deszyfruje) -> chodzi mi o drag drop plików z metro na pulpit z eksplorera, do eksplorera itd.

stasinek   12 #6 30.11.2013 21:42

A zapomniałem SUPER WPIS!
Dzieki :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #7 30.11.2013 21:49

@stasinek
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chodzi Ci o drag drop między klasycznym pulpitem, a Modern UI? Czy tylko w samym Modern UI?

  #8 30.11.2013 21:54

Melduję się na posterunku!

Wprowadzony dodatkowy największy rozmiar pozwala aplikacją

APLIKACJOM

Dziękuję za uwagę.

stasinek   12 #9 30.11.2013 21:59

I jedno i drugie, jedno lub drugie jak wolisz - jest?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #10 30.11.2013 22:13

W Windows 8.1 nie wiem, nie mam obecnie dostępu do mojego kompa. Napiszę Ci jutro.

W Windows 8 nie ma tego. Nawet nie zauważyłem, dopiero Twój komentarz zwrócił mi na to uwagę ;)

xomo_pl   24 #11 30.11.2013 22:49

"Stary problem został rozwiązany, ale pojawił się nowy"

a wszystko przez to, że MS cały czas chce wciskać w każdym elemencie swoją wizję bez dania nam, użytkownikom prostego wyboru. Dlaczego niby nie mogą dać w ustawieniach opcji
pozwalającej wybrać między: zawsze przypinaj aplikacje do modern start, nigdy i zawsze pytaj- tak aby user decydował jak chce mieć. Pomyśleć, że takie proste pytanie jest w 90% instalatorów oprogramowania Win32-64 (exe)- proste a jakże wygodne.

Poprawione modern UI to duży krok ku normalności ale do pełnego komfortu jeszcze daleka droga...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #12 30.11.2013 23:11

@zomo_prl
Zgadzam się do komfortu jeszcze daleka droga, ale cieszy mnie fakt, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Mimo sporym zmianą w możliwości personalizacji Modern UI nadal sądzę, że kilku dość ważnych opcji brakuje, chociażby tej wspomnianej przez Ciebie.

piotrek18l   7 #13 30.11.2013 23:39

Polecam komendę powershell po instalacji systemu:
Get-AppxPackage | Remove-AppxPackage -ErrorAction SilentlyContinue
Potem dezaktywacja UAC i instalacja StartIsBack :)
Precz z Modern szajsem. Jak to g ma się do komfortu pracy z komputerem??? System jest w porządku jeśli zminimalizuje się do minimum obcowanie z Modern.

strastotierpiec   6 #14 01.12.2013 03:14

@Scorpions.B | 30.11.2013 21:30 #2
"Ja mam inny problem z dyskiem, a raczej dodatkową partycją, którą Windows 8.1 sam utworzył ;D"

I słusznie, to nie problem - to zaleta. Zapewne Windows Recovery, zobacz tutaj:

skalski.info/2009/03/17/windows-recovery-environment/
^
^ Wpis wprawdzie tyczy Win7, ale i tak powinien wyjaśnić co-i-jak. ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #15 01.12.2013 06:35

Tak wiem o tym. Jednak partycja Windows 8 została, a obawiam się w razie jakby wyszedł Windows 8.2 mógłbym mieć już 3 partycje Windows Revoery. Do tego partycja utworzona przez Windows 8.1 nie wiele daję. System można odświeżyć tylko gdy zostanie poprawnie uruchomione, podczas zaawansowanego uruchomienia dużo osób zgłasza, że system prosi o płytę z systemem, ponieważ ta z Windows 8 nie jest poprawna. Sam miałem z tym problem.

jmmzon   10 #16 01.12.2013 10:36

No nie wiem czy wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Przykład:
W Windows 7 konfiguracja WiFi była bezproblemowa. W Windows 8 usunęli możliwość łatwego usuwania sieci, zmiany ich ustawień itd. Zgodnie z tym co powiedziałeś, powinni w Windows 8.1 to dodać. Ale nie. Oni usunęli kolejne rzeczy, jak możliwość ustawienia WPA(1). Wiem, stare ale nadal gdzieniegdzie używane (np. eduroam na PK). Z tego powodu wróciłem do Windows 7 i jest mi z tym dobrze. Po prostu nie rozumiem czemu niektóre opcje znikają, chociaż działały dobrze. Nawet sieci ad-hoc, o tym nieszczęsnym menu start (mogli przecież dać wybór) nie wspomnę. Ludzie tak narzekają na Linuksa, że tu konsola, tam konsola, a ja się pytam: A na Windows 8(.1) jak jest, no jak?

  #17 01.12.2013 11:25

Super zmiany można zmieniać wielkość kafelków wszyscy na to z niecierpliwością czekali . Uważam że ten cały Modern UI to zbędny element wprowadzający w użytkowaniu systemu na komputerach stacjonarnych niepotrzebne "zamieszanie".

  #18 01.12.2013 11:58

Jak dla mnie nie ma sensu pakować Metro do desktopów. Testował prawie tydzień Windows 8 i później 8.1 i to samo co miałbym zrobić w Windows W8 w Windows 7 zrobię o wiele szybciej i wygodniej. W Windows 8 słaba jest integracja pulpitu ze tym metrem, jakoś tak się rażąco odróżnia, dostęp do niektórych opcji jest utrudniony. Jeśli chodzi o aplikacje Metro to nie podoba mi się dostęp do ustawień i ta ubogość w opcje (np. IE 11 desktop vs metro). Ogólnie Metro jako skróty do aplikacji mi się spodobało, bo nie musze szukać programów w menu start (nie lubie bałaganić sobie pulpitu ikonkami :)), ale do codziennej pracy nie praktyczne. Microsoft nie powinien wszystkiego ujednolicać. System przy instalacji powinien wykrywać czy urządzenie posiada ekran dotykowy i w zależności od niego preferować Metro albo tradycyjny Desktop. Ujednolicanie wszystkiego nie ma sensu i tylko utrudnia życie. To Metro, które teraz jest zostawiłbym na tablety i smartfony, a na desktopy jak już chcą sie pakować w Modern to mogliby zrobić tak, że to Metro byłoby wywoływane jak Menu Start w Win7 tak max na pół ekranu. Wtedy to miałoby sens

Scorpions.B REDAKCJA  23 #19 01.12.2013 16:55

@jmmzon
No z sieciami to przesadzili. Dla mnie zarządzanie zapamiętanymi sieciami teraz to tragedia.

W Windows 8.1 masz wszystko łatwo dostępne, nawet nie musisz wiedzieć gdzie co jest, albo jak się dokładnie nazywa, wystarczy, że wpisze o co ogólnie nam chodzi. Chociaż w Ubuntu jest chyba podobnie ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #20 01.12.2013 18:31

Czyli podsumowując - część rzeczy poprawili, ale nowych problemów przybyło. Nie pozostaje nic jak poczekań na Win 8.2

dzikiwiepsz   13 #21 01.12.2013 19:27

@Shaki81
co do win 8.2 to jakoś niespecjalnie go widzę, po za tym z tego co do tej pory widziałem to nawet jeśli wyjdzie Windows 8.2 to znikną stare problemy czyli te z win 8 i 8.1 ale za to dojną nowe nie spotykane wcześniej.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #22 01.12.2013 20:05

Ja z Windows 8.2 wiążę jeszcze większcue nadzieję. Mam nadzieję, że synchronizacja między Windows, Windows Phone oraz Xboxem będzie jeszcze większa. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się kupić jakąś Nokie Lumie z Windows Phone. Teraz pozostaje czekać na WP 8.1, a później na aktualizację do pełnego Windowsa. Ogólnie podoba mi się nowy system aktualizacji systemów operacyjnych Microsoftu. Warto też przypomnieć, że na wiosnę 2014 roku dostaniemy SP do Windows 8.1.

dzikiwiepsz   13 #23 01.12.2013 20:21

@Scorpions.B
sp1 do Windows 8.1 ? looool myślałem że 8.1 to jest sp do win 8

Scorpions.B REDAKCJA  23 #24 01.12.2013 20:28

Windows 8.1 to coś więcej, niż SP ;)

Mirobal   9 #25 02.12.2013 06:48

Zgadzam się z obserwacjami i wnioskami autora.

Manyek   9 #26 02.12.2013 09:56

Także jestem ciekaw, czy ktoś słyszał o jakiejś aplikacji, która w kafelku pokazywałaby zużycie zasobów komputera?...

mirekk   5 #27 02.12.2013 11:13

Jeśli Modern ma konkurować z Androidem i iOS to po kiego diabła jest wciskany na siłę na desktopy i laptopy, gdzie jest kompletnie bezużyteczny??

  #28 02.12.2013 11:33

nie doczekacie się windows 8.2 to będzie już wersja 9 tego 'super' systemu - wreszcie będziecie mieli dopracowany pulpit ...

edelmann   12 #29 02.12.2013 11:54

@mirekk, prozę Cię abyś nie wypowiadał się za wszystkich "po kiego diabła jest wciskany na siłę na desktopy i laptopy, gdzie jest kompletnie bezużyteczny??" nie masz kolego pojęcia o tym systemie więc może daruj sobie wywody dla ogółu, jestem grafikiem - i nie tylko i stwierdzam coś dokładnie odwrotnego,
ale nie stwierdzam ogólnie że jest super - hiper, moim zdaniem w końcu coś porządnego wyszło jeśli chodzi o OS Microsoftu.

StarterX4   11 #30 02.12.2013 12:22

Szkoda tylko, że częściej korzystam z Pulpitu niż z Modernu, poza tym u mnie nie ma W8.1 w sklepie więc by go mieć muszę albo śćiągnąć triala albo stać się piratem :P byle NIE MA MOWY O JEGO KUPNIE, JEST STANOWCZO ZA DROGI.

SmallBoobsLover   7 #31 02.12.2013 12:59

Ja mam problemy z win8.1 np. z połączeniem internetowym, net mi padł i chciałem sprawdzić połączenia lokalne i... klikam na wywołanie paska z prawej strony, biorę network... i NIC! NIC się nie dzieje no normalnie jaja jakieś!

Poczta modern:
1. Nie ma tak jak w opera mail pasków grupujących nad emailami ' dzisiaj' 'wczoraj' , w tym tygodniu' itd. jedynie to trzeba patrzeć na malutkie daty po prawej stronie....
2. Mam konto gmail i nie mogę wysłać e-maila wiekszego niż 3mb - no masakra jakaś! 5 zdjęć i lipa. Przypominam ze limit gmaila to 20-25mb. Nie naprawili tego od premiery 8.1 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3. Od jakiegoś czasu nie można przez kilka prób złapać za górną krawędź okna i przeciągnąć w dół aby zamknąc. Dopiero za któryś razem się udaje.

Internet explorer modern/metro -
1. nie działąją skrypty, nawet ze strony microsoftu nie można pobrać ŻADNYCH DODATKÓW czyli żadnych list do blokerów reklam.
2. Olbrzymie i niewygodne paski z zakładkami na pół ekranu.

BING wyszukiwarka
1. Polska wersja jest traktowana po macoszemu. Nie ma wiadomości, contentu.
2. Polska wersja nie ma bardzo ważnej dla mnei jako grafika wyszukiwania przez wrzucanie obrazu. przez url lub z pliku. Co mnie zaszokowało - że w wersji hAmerykańskiej jest taka opcja ale tylko przez url.
3. Dziwnie mi wyszukuje albo same amerykanskie albo polskie wyniki. nie ma nic pomiędzy.

APLIKACJE METRO:
Dziwi mnie jedna rzecz:
Deweloperzy, firmy jak ESET, ccleanery, avasty itd piszą, ze ich produkty są kompatybilne z win 8 a nadal nie wypuszczają aplikacji metro. Nie wierzę, że to aż takie trudne dla takich firm..
Wciąż nie ma oficjalnych aplikacji od Steam - jajca.
Twitter - nie działa live tile. W dodatku sama apka jest brzydko i źle skonstruowana.


Najgorsze jest to, że nie mogę znaleźć żadnego kontaktu do jakiejś grupy programistów, którzy naprawiliby ten kołchoz. Pisałem na forum ws. tego limitu 3mb, wystawiłem neg. komentarz, wysłałem ze 2 razy opinie i zero odzewu. Pisałem i po polsku i po angielsku. Nic.

Generalnie zostało mi chyba z 50 dni DEMA systemu 8.1 i sam nie wiem czy warto pakować się w ten system, który jest bez jakiegoś życia (zero kontaktu z MS)

hmmkot   12 #32 02.12.2013 15:04

Windows 8.1 fuzzy text w google tym wszystkim, którzy chwalą system za "fajność" - podawane są rozwiązania by wyłączyć skalowanie tekstu jednak większości to nie działa.


Czcionki są kiepskie w porównaniu do XP, 7 jak i samego 8 (a nie 8.1) - Microsoft zmienił generowanie ClearType.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #33 02.12.2013 15:55

@szczepaniak5315
Zawsze można skorzystać z konta lokalnego ;)

PokerFace   10 #34 02.12.2013 19:23

@SmallBoobsLover
Co do Steam, Valve niedługo wyda Steam OS i własne "konsole" więc sądze że nie zależy im na robieniu jakiejkolwiek aplikacji na kochane kafelki ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #35 02.12.2013 21:48

Chyba każdy pamięta jak Valve krzyczało jak to Windows 8 nie będzie nadawał się do gier, od jakiegoś czasu mamy już oficjalnie potwierdzenie powodów tych nieuzasadnionych wypowiedzi.

  #36 03.12.2013 12:02

"Jednak według mnie Modern UI powinno postrzegać jako interfejs konkurujący z Android i OS, gdzie podziałał ekranu nie jest możliwy. "

Możesz wyjaśnić sens porównywania interfejsu na PC z tym na smartfonie? Chyba żaden szaleniec nie będzie używał Androida na PC, bo nie do tego go stworzono.

WispMK   9 #37 03.12.2013 12:41

Ja osobiście jestem "już" zadowolony z działania mojego Windowsa w wersji 8.1 x64.
Co do tego całego wyglądu Windowsa kafelki itp to był największy powód dla którego nie chciałem przejść z Windows 7 na 8.
No ale zdecydowałem się "zakupić" tą całą 8 i szukać rozwiązań mojego całego niezadowolenia UI.
Znalazłem program (darmowy) http://www.classicshell.net który robi klasyczne meny start jak w Windows 7, włączam komputer nawet nie widzę tych kafelek tylko od razu pulpit klasyczny :)
Czego Windows 8 a nie 7, bo uruchamia się szybciej działa sprawniej a najlepszy plus, z uśpienia czas uruchomienia to 1s, ale to chyba zależne od sprzętu komputerowego.
A aplikacje Windows Store... badziew
Ale każdy ma inne zdanie

Scorpions.B REDAKCJA  23 #38 03.12.2013 15:45

@zxcV5
Chodzi mi tylko o korzystanie z Modern UI oraz Androida na tablecie ;)

  #39 06.12.2013 00:07

Artykuł poraszka, pisane przez kogoś kto sie podnieca kolorem samochodu kiedy ktoś ukradł z niego koła.

Faktycznie @WispMK z pomocą classicshell da się tego używać, ekran startowy czy kafelki sa zbędne, tak samo jak i gadzety były niepotrzebne w Win 7.

Microsoft zapomniał że systemu nie używają tylko prości domowi użytkownicy, bo takim faktycznie może pomóc coś takiego (łatwiej odnaleść aplikacje dla laika), ale programiści czy pracownicy biurowi którzy dużo używają klawiatury i myszki poprostu szlag trafia. Nie dośc że nie mogę łatwo odpalic aplikacji poprzez klawisz windows i wpisanie jej nazwy + enter. Nie dość że trace z widoku wszystkie odpalone konsole czy okna kiedy jestem zmuszony wybrać z "kafelek" nową aplikację do odpalenia. Nie dość że co chwile włączają się jakieś dziwne nikomu nie potrzebne akcje jak np te rzekome przesuwanie okien na dół które autor/autorka tak zachwala. Nie dośc że interfejs wygląda poprostu brzydko i płasko z dużymi obramowaniami wogół okien. W telefonie firmowym mam windows phone 8 i po wywaleniu wszystkich badziewnych aplikacji z kafelek te co zostały mają jednolity kolor (niebieski), już nie wspomniając o tym że z wifi korporacyjnym się nie podłączy bo nie wspiera autoryzacji poprzez certyfikat. Ale najgorsze jest to ze Microsoft dalej brnie w ten błędny wynalazek na siłę zmuszając userów do przejścia na to "coś". Na takim działaniu zystka tylko Linux i Mac.

  #40 06.12.2013 00:22

Win8.1 to porażka - jest z nim więcej problemów niż tych rzekomych innowacji...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #41 06.12.2013 15:56

@Clocky
Czerwone Ferrari prezentuje się świetnie nawet bez kół ;)

  #42 13.03.2016 11:29

Witaj @Scorpions.B !
Czy podałbyś mi tą tapetę ? Którą masz na pulpicie?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #43 14.03.2016 09:40

@Koleszka (niezalogowany): Wybacz, ale już jej nie mam :/