Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8.1 - czas na niebieskie okienka

Już pod koniec czerwca zostaną nam przedstawione nowości jakie spotkamy w nadchodzącej dużej aktualizacji do Windows 8, którą początkowo znaliśmy jako Windows Blue, a obecnie Windows 8.1. W stworzeniu tego wpisu bardzo pomógł mi użytkownik boson. Dziękuje za podesłany linku, wielki plus dla Ciebie.
Jak dobrze wiemy Windows 8 ma problemy z ciepłym przyjęciem na rynku i jest krytykowany przez wielu użytkowników. Ja sądzę, że niesłusznie, często wytykane są małe zmiany, które nie mają dużego wpływu na pracę z systemem. Korzystanie z Windows 8 w trybie Pulpitu praktycznie niczym nie różni się od pracy z Windows 7, a praca z Modern UI jest praktycznie tym samym co wykorzystanie już kultowego Menu Start, tyle, że jest wygodniejsze i dla mnie o wiele lepsze.
Wielu użytkowników narzeka na brak Menu Start, dwa zupełnie odmienne środowiska graficzne, brak Aero i jeszcze większe śledzenie użytkownika. Jak widać te zastrzeżenie nie wydają się być poważne, głównie To niewielkie zmiany. Bardziej widać, że wielu narzeka tylko po to by narzekać, w końcu narzekanie na produkty Microsoftu jest cool. Chociaż to śledzenie wydaje się być czymś poważniejszym, ale zawsze ktoś może to wyłączyć w Panelu Sterowania.
Microsoft oświadczył, że przy pracy nad Windows 8.1 kierował się opiniami niezadowolonych użytkowników, chociaż wszystkich prób nie spełnił. Jak wiemy zadowolony klient to podstawa, co pokazuje sukces Windows 7, czy współpraca przy aktualizacji do Windows 8 z użytkownikami sprawi, że Windows 8 zacznie szybciej zdobywać rynek? Tego dowiemy się dopiero przy okazji wydania oficjalnej wersji Windows 8.1

Zmiany w ekranie startowym i obsłudze Modern UI

Nowy ekran startowy to najbardziej rozpoznawalna zmiana w "Ósemce". Możliwości personalizacji nowego ekranu startowego są niestety niewielkie. Możemy wybrać z kilkunastu schematów kolorowych i kilku wyglądów tła.
Wielu użytkowników narzekało na ograniczenia narzucone przez Microsoft. Ja sam myślałem dość błędnie o możliwości ustawienia własnej tapety. Byłem przekonany, że ustawienie tapety w ekranie startowym spowoduje, że wszystko stanie się nieczytelne. Jednak myliłem się. Nowe zrzuty ekranu opublikowanie przez Microsoft pokazują zupełnie coś innego.
Wszystko prezentuje się ciekawie. Wygląda ładnie i efekt jest inny od tego, który sobie wyobrażałem. W Windows 8.1 będziemy mieli możliwość ustawienia takiej samej tapety w Modern UI co na Pulpicie. Z pewnością przyczyni się do braku zagubienia użytkowników i uważania nowego środowiska jako zupełnie czegoś innego.
Dostaniemy możliwość ustawienia dowolnego koloru, zamiast dostępnych kilku schematów. Będziemy mogli sami stworzyć dowolny schemat kolorów.

Rozmiar kafelków

W Windows 8.1 zostaną dodane dwa rozmiary kafelków. Pierwszy to mały kafelek, który nie wyświetla żadnych informacji, reprezentuje go tylko ikonę aplikacji tak samo jak w przypadku nowego Windows Phone 8 czy aktualizacji do Windows Phone 7.5 oznaczonej numerkiem 7.8, gdzie dostępny jest najmniejszy rozmiar kafelka.
Kolejnym dodanym rozmiarem jest ten największy. Dzięki czemu aktywny kafelek będzie mógł wyświetlać jeszcze więcej informacji. Widać to na przykładzie aplikacji pogoda:
Najmniejsze kafelki mogłyby posłużyć jako te, za pomocą których będziemy mogli włączać Wi-Fi, dźwięk i tak dalej. Niestety nie znalazłem żadnej informacji, która mogłaby to potwierdzić. Podoba mi się nawiązanie do Windows Phone 8, czy 7.8, dzięki czemu ekosystem od Microsoftu wizualnie wydaje się być bardziej spójnym.

Ekran blokady

Obecnie w Windows 8 możemy ustawić dowolną tapetę jako tło ekranu blokady. W Windows 8.1 dostaniemy możliwość wykorzystania go jako ramkę do naszych zdjęć i ustawić pokaz slajdów. Jak to dokładnie będzie wyglądać niestety nie wiem.

Wyszukiwanie

Nowa wyszukiwarka ma zostać zintegrowana z Bingiem i dać lepszą możliwość przeglądania treści na naszym komputerze jak i w internecie. Ma zostać usunięty podziału na kategorie i wszystko ma zostać umieszczone w jednym miejscu. Dla mnie to lepsze rozwiązanie od obecnego, ponieważ często, aby dostać się do ustawień muszę zmieniać kategorie.

Kilka aplikacji na jednym ekranie

W Windows 8 mamy możliwość uruchomienia dwóch aplikacji, podczas gdy jedna zajmuje 2/3 ekranu, to druga 1/3. W Windows 8.1 będziemy mogli uruchomić aplikację w trybie po 50% ekrany dla każdej. Jest to ukłon do ekranów, które nie mają proporcji 16:9, czy 16:10. Będziemy mogli teraz uruchomić do 4 aplikacji na jednym ekranie. Kolejną rzeczą, którą dość mocno wyczekuje jest możliwość uruchomienia dwóch okien tej samej aplikacji.
W końcu będziemy mogli uruchomić dwa okna IE obok siebie w trybie Modern UI. Wiem, że wielu użytkowników napiszę, że to nic nowego i już dawno w Windows była tak możliwość.
Jednak Modern UI to interfejs do tabletów i należy go porównywać z Androidem i iOS.

SkyDrive

Windows 8.1 ma być lepiej zsynchronizowany z dyskiem w chmurze od Microsoftu. W Windows 8 mieliśmy tylko aplikację w trybie Modern UI, która nie była w stanie synchronizować danych z naszym komputerem i co najwyżej nadawała się do prostego wysyłania plików i nic więcej. Teraz dostaniemy możliwości desktopowej wersji. Jak dla mnie to wielkie ułatwienie, nie będę musiał instalować dodatkowego oprogramowania. Może też wielu użytkowników w końcu dowie się o SkyDrive czy ogólnie dysku w chmurze.
Pliki mają być przechowywane offline i w razie zmian i możliwości synchronizacji wszystko ma się odbywać automatycznie.

Ustawienia w jednym miejscu

W Windows 8 ustawienia dotyczące Modern UI nie były dostępne w klasycznym Panelu Sterowania, odwrotnie było bardzo podobnie, nie mogliśmy personalizować ekranu startowego z poziomu Panelu Sterowania. Przez co Pulpit i Modern UI wydawały się jeszcze bardziej być dwoma zupełnie odwrotnymi interfejsami. Dla mnie było to największe niedociągnięcie. W Windows 8.1 mamy mieć dostęp do wszystkich ustawień w jednym miejscu, wszystko będzie w ustawieniach dostępnych w trybie Modern UI. Będzie to duże ułatwienie dla użytkowników tabletów czy innych dotykowych urządzeń z Windows 8.1.

Menu Start, brak Modern UI, IE 11

Wielu użytkowników narzekało na brak Menu Start w Windows 8. Sam początkowo nie wiedziałem jak będzie wyglądała obsługa komputera bez tego znaku rozpoznawalnego systemów od Microsoftu. Jak się okazało Menu Start jest zupełnie zbędne i nowe rozwiązania są równie dobre, co nie lepsze. Obecnie brak Menu Start w ogóle mi nie przeszkadza. Microsoft w pewnym sensie posłuchał skarg. W Windows 8.1 zostanie przywrócony przycisk Menu Start, ale będzie on przenosił nas do nowego ekranu startowego, klasyczne Menu Start nie powróci. Według mnie pozwoli do wielu użytkownikom zrozumieć, że nowy ekran startowy to przerobione, ulepszone Menu Start.
Może na tabletach ułatwi to szybsze przechodzenie do nowego ekranu z wykorzystaniem tylko dotykowego ekranu.
Dostaniemy również możliwość uruchamiania komputera od razu do Pulpitu z pominięciem Modern UI. Ja zbyt mocno przyzwyczaiłem się do nowego rozwiązania, aby z tego skorzystać, ale dla wielu może być to ogromna zaleta.

Internet Explorer 11

Przeglądarka od Microsoftu nie miała zbyt szybkiego cyklu wydawniczego, a w porównaniu do Google Chrome, czy ostatnio Firefoxa był to cykl ślimaczy. Wraz z Windows 8.1 zostanie wydana 11 odsłona przeglądarki do Microsoftu, czyli nowa wersja pojawia się rok po poprzedniej odsłonie. Jest to dość spore przyspieszenia, jak dla mnie to ogromna zaleta. Tym bardziej, że na rynku jest teraz ogromna konkurencja i czas zacząć nadążać za nowościami u konkurencji. Tak szybkiego cyklu wydawniczego jak ma Chrome czy Firefox nie chcę, wydawanie nowej wersji co pół roku, lub raz na rok jest najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli to na dokładniejsze sprawdzenie nowej wersji i uniknięcie błędów. Może w końcu przesiądę się na przeglądarkę, której tak mocno unikam. Jedną z nowości ma być lepsza synchronizacja przeglądarki między komputerami, czy też wersją mobilną.

Podsumowanie

Czy Windows 8.1 stanie się tym czymś co przyciągnie użytkowników, tego dowiemy się dopiero przy okazji premiery oficjalnej wersji. Już nie mogę doczekać się konferencji i pierwszych recenzji pierwszej publicznej bety. 

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
dzikiwiepsz   13 #1 01.06.2013 19:16

Pod działem Zmiany w ekranie startowym i obsłudze Modern UI z robiłeś mały błąd "Nowe ekran,,,," -powinno być chyba Nowy ekran.

Autor edytował komentarz.
kedo   3 #2 01.06.2013 19:20

Niby małe zmiany a cieszą :)
Mam nadzieję, że będzie można przełączać widoczność przycisku start. Przyzwyczaiłem się do hot cornerów i klawisza win. Poza tym, pasek bez niego wygląda schludniej :P

W sekcji IE11 masz błąd.
"...wydawanie nowej wersji co pół rok"

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #3 01.06.2013 19:26

@kedo
Z tego co się dowiedziałem będziemy mogli personalizować działanie i funkcje hot cornerów, ale jak to dokładnie będzie wyglądało to nie wiem.

@kedo, @dzikiwiepsz
Dziękuje za wychwycenie literówek. Tak to już jest jak w sobotę ok. 18 sprawdza się tekst ;)

xenonisbad   5 #4 01.06.2013 19:41

Nowych schematów kolorów praktycznie nie ma, jak dobrze, że będzie można samemu wybrać kolory. Ten pseudoczarny i różowy marnie imitują czerwień i czerń.
W kafelkowym trybie IE można mieć otwartych kilka kart na raz, otwieranie przeglądarki w różnych oknach jest dziwnym wymaganiem. Fajniej by było, jakby IE można było uruchomić w modern także wtedy, gdy nie jest "jedyną słuszną" domyślną przeglądarką.
Skydrive zacznie mieć to, co ma już od dawna google dysk. Mam nadzieję, że po aktualizacji do 8.1 nie będę musiał znowu odinstalowywać skydrive tak jak ostatnio :P
Nowy IE niczego konkretnego nie wprowadzi, tęsknię za czasami gdy kolejny numer dawał ogromną ilość zmian.

Autor edytował komentarz.
Frankfurterium   10 #5 01.06.2013 20:02

Mam nadzieję, że przeniesienie wszystkich ustawień do Modern nie zaowocuje zniknięciem Panelu Sterowania. System poleciałby w dzień zauważenia takiej "rewelacji". Są w końcu granice...

Ale plus dla ciebie za poprawną odmianę "kafelków". Od premiery 8 zaroiło się w Internecie od "tych kafelek"...

Scorpions.B REDAKCJA  23 #6 01.06.2013 20:16

@xenonisbad
No średnio wygląda ta czerwień, ale to jedyna kolorystka, która nieźle się prezentuję z kolorami HP Envy 6. Jak chcesz oglądać coś na YT i jednocześnie mieć ciągle otwarty czas na fb to otwarcie dwóch okien obok siebie jest bardzo przydatne. SkyDrive w trybie Modern UI zaczyna mieć te same opcje co wersja desktop, a przecież dysku Google niema w wersji Modern UI, więc chodzi Ci z pewnością o klasyczną wersją. Tutaj lepszą aplikację ma Microsoft, a co do samego dysku to nie będę oceniał.
Kiedyś też IE ukazywał się rzadziej, więc zmiany mogłyby być większe. Jednak ja też chciałbym zobaczyć usprawnienia w interfejsie w wersji klasycznej, bo tej w Modern UI na desktopie nie będę wykorzystywał.
@Frankfurterium
Dla mnie też byłoby to przegięcie. Mimo wszystko klasyczny Panel Sterowania jest lepszym rozwiązaniem jeśli korzystamy z myszki i klawiatury.

foreste   16 #7 01.06.2013 20:26

Nadal ten system to dno wole starszy win7 od tej choinki ...

  #8 01.06.2013 20:34

tu masz dwa błędy, artykuł poza tym fajny:

''(...)Ja sądzę, że nie słusznie, często(...)''
''(...)głównie To nie wielkie zmiany. Bardziej widać(...)''

(nie wielkie nie słusznie)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #9 01.06.2013 20:36

@foreste
A czym się, aż tak bardzo różni od Ósemki? ;)

@luke   4 #10 01.06.2013 20:40

@Scorpions.B
Po prostu zmiany, które zaszły w 8 (w porównaniu z 7) są dla niektórych osób zbyt duże. I trzeba to po prostu zaakceptować ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #11 01.06.2013 20:48

@@luke
Zmiany nie są, aż tak duże ;) A że komuś się nie podoba to jak najbardziej rozumiem. Jeden woli BMW, drugi Audi, a trzeci Mercedesa i tak zawsze już będzie ;)

Frankfurterium   10 #12 01.06.2013 20:55

Zmiany? Tak bym tego nie nazwał. Większość rzeczy zostało po staremu, jak 7 je zostawił. Po prostu pojawiła się nowa... narośl.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #13 01.06.2013 20:57

@Frankfurterium
Z wizualnych to się zgodzę ;) Chociaż "narośl" niezbyt ładnie brzmi ;D

Autor edytował komentarz.
@luke   4 #14 01.06.2013 21:00

@Scorpions.B
Ale słowo "narośl" idealnie pasuje do ModernUI :D

  #15 01.06.2013 21:15

Wszystko ładnie, pięknie tylko dlaczego takie wymagania?

Komuś tam się nie chce optymalizować swoich produktów. Co takiego ma Win 8, żeby miał tak duże zapotrzebowanie na sprzęt?

Żadne zmiany w UI nie zmienią mojego podejścia do tego systemu.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #16 01.06.2013 21:31

@@luke
E.. tam ;) Modern UI jest świetnym pomysłem i bardzo dobrze zastąpiło mi Menu Start ;)

Jest jeszcze kilka zmian, które zostaną wprowadzone w Modern UI, ale to dopiero w następnym wpisie o ile znajdę czas i chęci ;)

Frankfurterium   10 #17 01.06.2013 22:32

Nieszczególnie chciałem, żeby brzmiało ładnie. Jak dla mnie tryb Modern to niechciana funkcjonalność, której nie mogę wyłączyć. Ale mamy cichy rozejm - zostawiam Modern w spokoju, póki mi się nie rzuca w oczy. Na razie wychodzi całkiem nieźle. Za to z funkcjonalnością Ekranu Startowego nawet się zgodzę. Całkiem przyjemny "przerośnięty dock". Braku Menu Start jakoś specjalnie mi nie żal. Tylko że nadal lansowanie na przełom dodania możliwości zmiany tapety, rozmiaru kafla i wrzucenia graficznego przycisku aktywatorowi Ekranu Startowego (teraz on i tak tam jest, ale niewidoczny) ... :-/ Wiem, że 8.1 niesie inne wynalazki, ale wszyscy trąbią tylko o tym...

  #18 01.06.2013 22:52

"Będziemy mogli teraz uruchomić do 4 aplikacji na jednym ekranie"

M$ zaszalał :P

dzikiwiepsz   13 #19 01.06.2013 22:58

Nie wiem czy wszyscy pamiętają ale windows 8 miał być wydany jako nieukończony i ta aktualizacja 8.1 pewnie jest dokończeniem.

  #20 01.06.2013 23:06

"W Windows 8 mamy możliwość uruchomienia dwóch aplikacji" bez jaj, poważnie? win8 to zostało popełnione przed win 3.11, czy po? oO Niedługo każą nam cieszyć się z tego że będziemy mogli przeglądarkę otworzyć... z dupy artykuł albo system do zada...

chrome_9   5 #21 01.06.2013 23:09

Największa zmiana to ujednolicenie systemu. Nowy Windows jest za darmo dostępny jako aktualizacja tak więc wszyscy użytkownicy W8 będą ciągle mieli spójną wersję 8.1. Przeglądarka IE10 automatycznie zaktualizuje się do IE11 (pojawi się między innymi synchronizacja zakładek pomiędzy PC, tabletami, telefonami z WP8.1 oraz konsolą Xbox One) System z punktu widzenia API ma być podobno jeszcze mocniej ujednolicony pomiędzy PC, telefonami oraz Xbox (który ma dwa systemy - jeden do gier a drugi bazowany na Windows do aplikacji). Zasadniczo każda aplikacja 'modern' pewnie będzie działała na każdym urządzeniu

Ogólnie tematem przewodnim będzie integracja ekosystemu. Jak ktoś ma kilka komputerów, telefon, tablet lub konsolę to powinien na tym zyskać większą wygodę. Nawet ekran startowy na każdym naszym komputerze będzie wyglądał identycznie jeżeli będziemy chcieli synchronizować układ ikon.

Zostaje mieć nadzieję że za rok pojawi się aktualizacja Windows 8.2 a później Windows 8.3. Jeżeli MS przez 3-4 lata zatrzyma na rynku W8 i będzie wypuszczał do niego darmowe aktualizacje to nawet najwięksi krytycy się do nowej wersji przekonają.

Autor edytował komentarz.
  #22 01.06.2013 23:15

Microsoft nie dał się pomylić swojemu partnerowi - Intelowi ;) Oj coś widze, że Kafelki.1 zastąpią starą dobrą Vistę SP2... stój!... Vistę.2

P.S.

Nie rozumiem tych "kropek". Czyżby Service Packi odchodziły do lamusa? W sumie SP dawało poprawki bezpieczeństwa, a tu mamy też usprawnienia wizualne/funkcjonalne...

foreste   16 #23 01.06.2013 23:18

Zeby nie proteza metro ui ten system miał racje bytu a jest systemem ktory bada rynek i tego systemu ja nie uznaje tzn płatna preview aplha

Frankfurterium   10 #24 01.06.2013 23:23

@chrome_9

A co, poza jądrem (przeciętny użytkownik nie wie, co to) i integracją z chmurą, dla ludzi Modern nieużywających? I takich, co korzystają z sytemu operacyjnego, a nie żyją w ekosystemie? Integracja jest fajna, kiedy to mój własny wybór, a nie przymus.

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #25 02.06.2013 00:01

Frankfurterium
"Integracja jest fajna, kiedy to mój własny wybór, a nie przymus"

Ale masz wybór. Masz trzy konkurencyjne ekosystemy do wyboru: Apple, Google, Microsoft. Każdy z tych ekosystemów obejmuje wiele urządzeń, każdy z nich będzie coraz mocniej integrował te urządzenia. Każdy z nich będzie coraz mocniej odcinał się od pozostałych ekosystemów. Każda kolejne aktualizacja w każdym z tych ekosystemów będzie kolejnym krokiem który będzie premiował klientów posiadających wiele urządzeń z pojedynczego ekosystemu. Trzy zamknięte ekosystemy

Autor edytował komentarz.
  #26 02.06.2013 00:15

"Modern UI jest świetnym pomysłem i bardzo dobrze zastąpiło mi Menu Start"
Wydaje mi się że takie sformułowania należy wytykać, edytować, wyjaśniać itp.
Menu Start zastąpił "ekran startowy" który jest tylko trybikiem w tym co zwie się Modern UI.

  #27 02.06.2013 00:22

@chrome
I z tym o czym piszesz każdy użytkownik powinien walczyć. Niedługo okaże się że musimy mieć setki kabli, ładowarek , kart rozszerzeń, programów, wtyczek, przejściówek, baterii, akumulatorów i kto wie czego jeszcze tylko po to żeby korporacje miały zysk,
Walczyć musi każdy jak tylko potrafi choćby tylko wyrażając swoje niezadowolenie.

JanStefan   6 #28 02.06.2013 00:39

Eh,... a myślałem, że czasy się zmieniły i zaczniemy poruszać tematami ważnymi i poważnymi, przy tym zachowując powagę sytuacji i używać rzeczowych argumentów.

Nie wiem co ma wnosić do dyskusji stwierdzenie, iż każdy kto coś krytykuje związanego z Microsoftem, robi to bo jest to cool, a nie spróbuje zrozumieć, że coś/dane rozwiązanie, może po prostu temu komuś nie odpowiadać. Jest to bardzo niepoważne podejście do tej drugiej strony, ba nawet jest nijako pozbawione szacunku i próby zrozumienia czyjejś strony - robi to bo jest to cool. Takim stwierdzeniem z góry dyskryminuje osobę które ma odmienne zdanie.

Tym samym z powyższego proszę, abyśmy próbowali siebie wzajemnie zrozumieć, a nie zabierać się na starcie do dyskryminacji oponenta, czy osoby mającej po prostu odmienne zdanie.

Osobiście uważam, że Windows 8 oferuje bardzo duże możliwości, ale nie jest pozbawiony wad. Mam nadzieję, iż aktualizacja do wersji 8.1 okaże się czymś co przyniesie większą swobodę a także indywidualne dostosowanie środowiska do własnych potrzeb. Najlepszym wyborem na stabilny system, po części nijaki, ale też nie sprawiający większych problemów spowodowanymi różnymi przyzwyczajeniami będzie Windows 7. Natomiast Windows 8 może pójść w pewnym momencie w dobrym kierunku i warto być na bieżąco, jeżeli ktoś ma mocne nerwy i stać go na to.

Największą bolączką jaka się mnie tyczy, to tworzenie, a raczej limit tworzenia długości nazw folderów - a jeszcze dokładnej ścieżki dostępu. W mojej dziedzinie muszę nazywać foldery praktycznie pełnymi zdaniami, tak samo jak pliki. Niestety system mi to ogranicza. To ograniczenie jest bardzo uciążliwe i w pewnym czasie doszedłem do wniosku, tak jakby na tym systemie miałyby znajdować się pliki typu "Filmy", "Gry", "Projekt nr 1", "Projekt nr 2" tylko nikt nie pomyślał, że takie nazewnictwo plików czy folderów powoduje bałagan i uczy złych nawyków, dlatego też jak dostaję wiadomość, to nosi ona nazwę [brak tematu] a nie taki temat by w przyszłości szybko odnaleźć i nawiązać do informacji zawartych w tej wiadomości.

Dlatego mam wielką prośbę - chce mieć dowolność w tworzeniu katalogów, nie chce mieć już problemów z niemożliwością wypakowania plików, ze względu na długość ścieżki, chcę mieć jasno i czytelnie podpisane foldery i dokumenty. Chcę mieć porządek na co Windows mi nie pozwala.

Pozdrawiam
JanStefan

Frankfurterium   10 #29 02.06.2013 00:50

Czyli pozostanie mi wybór typu "Kup ode mnie wszystko albo idź stąd, nic tu po tobie" ? Dżuma, czarna ospa i cholera? Szczerze mówiąc, nie do końca mi się to podoba. Z artykułów na stronie głównej portalu widać, że nie tylko mnie odpychają imperialistyczne zakusy Microsoftu (na przykładzie pozagrowych funkcjonalności nowego X-Boxa) i reszty.

Teraz przy Windowsie trzyma mnie soft (nomen omen microsoftowy...) do projektów uczelnianych i okazyjnie gry, ale przy takim obrocie spraw wkrótce przyjdzie mi chyba zakupić konkurencyjną konsolę i zakończyć kilkunastoletnią znajomość z produktami MS. N tej samej zasadzie niedawno pożegnałem się z linuksowym KDE, którego twórcy też ślepo brną w stronę wiązania wszystkiego ze wszystkim...


A ja tylko chciałbym mieć zwykły system, na którym mógłbym odpalać zwykłe programy. Nie organizm zarządzający komputerem, telefonem i lodówką. Chcę, żeby wszystkie akcje następowały z mojej inicjatywy, a nie algorytmów jakiegoś niewidocznego Ducha Świętego. Po prostu chcę mieć kontrolę i decydować, co włączam i instaluję, a czego nie. Wraz z 8 MS mnie tego pozbawił, a ty mi jeszcze piszesz, że będzie gorzej...

chrome_9   5 #30 02.06.2013 09:26

@Frankfurterium
"A ja tylko chciałbym mieć zwykły system"


Ekosystemy to naturalny krok w ewolucji systemów IT.

Kilka dni temu czytałem że jakiś producent przygotował komputery z Core i5 oraz systemem Android co jest ciekawą alternatywą dla nieudanego ChromeOS. Dotykowy notebook z Androidem współpracujący z telefonem, tabletem. A to dopiero początek bo Engadget donosi że Google planuje zaprezentować następcę przystawki telewizyjnej na bazie Androida o nazwie Nexus Q. Tak więc Google będzie miało Androida nie tylko na telefonach ale także na PC oraz w TV. A to dopiero początek, plotkuje się że Android 5.0 będzie domyślnie przystosowany do PC.

Microsoft buduje dokładnie to samo. Dlatego w konsoli położyli nacisk na TV by uprzedzić premierę kolejnych wersji przystawek do TV od Google i Apple. Jeżeli nie postawiliby dziś na ekosystemy to za 5 lat mieliby poważny problem. Zwykłe systemy obecne na jednym urządzeniu bez własnego ekosystemu to przeszłość.

Autor edytował komentarz.
xenonisbad   5 #31 02.06.2013 10:11

@JanStefan
Przecież on nie napisał, że wszyscy, tylko że wielu z narzekających. I tak rzeczywiście jest - są nawet strony (zagraniczne czy polskie) gdzie admini usuwają wszelkie pozytywne komentarze na temat win8. A wszystko to dlatego, że jeszcze zanim system wyszedł, przyjęło się, że jest badziewny. Jest bardzo wielu ludzi, którzy czepiają się tego sytemu niczego o nim wiedząc, ponieważ wszyscy uznali, że tak powinno się robić. Wystarczy spojrzeć na niektóre komentarze na tej stronie, ludzie zarzucają M$, że przez zamianę mało edytowalnego Menu Start na większy i łatwiejszy do spersonalizowania Start uniemożliwili im korzystanie z systemu -.-'

Oczywiście, że w8 ma wady, tak jak każdy system, niektóre z nich wytknąłem na samej górze tych komentarzy.

@Frankfurterium
Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi. Co w tym złego, że produkty M$ będą ściślej współpracowały? To trochę tak jakby się czepiać, że w schematach kolorów jest różowy, a Ty go nie chcesz. Zmuszają Ciebie, aby z niego korzystać? Sony też łączy wszystkie swoje produkty, masz do nich pretensje że można grać na PS4 siedząc w łóżku z PS Vita? Albo, że stworzyli specjalny produkt, który pozwala podłączyć prawie wszystkie ich urządzenia do siebie?
I jako też nie widzę, żeby system robił za dużo za mnie. Jedyne co to chyba antywirus działa bez mojej zgody i uparcie wstawia do kwarantanny moje HoMM3.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #32 02.06.2013 10:21

@Pendulum
Jakie duże wymagania? ;D Podobną ilość pamięci RAM potrzebuje system Android, aby działał bez zawieszeń. Zobacz sobie działanie Windows 8 na Intel Atom i później Androida. Zobacz, że porównujemy pełnoprawny system z mobilnym. Dzisiaj nawet najtańsze komputery bez żadnego problemu pociągną Windows 8.
@Maciek :p, bujda
Mówimy o Modern UI, interfejsie, którego należy porównywać z Androidem i iOS, gdzie takich możliwości niema ;)
@JanStefan
Często spotykam się z komentarzami typu: "Co drugi Windows jest dobry", "Kafelki nie! Zostaje przy W7" i tak dalej. W większości przypadku są to powtarzane argumenty, które ktoś przeczytał w internecie, a styczności z danym produktem nie miał.
@chrome_9
Tak niestety jest. Google zbytnio nie chcę wydawać swoich produktów na WP, czy Modern UI w Windows 8. Ekosystem ma swoje wady i zalety. Jeśli miałbym wybrać ekosystem to ten od Microsoftu. Dla mnie zapowiada się najlepiej. Android coraz bardziej mnie irytuje i nie chciałbym zmieniać komputera co 2-3 lata, bo nikt nie dostarczy mi aktualizacji do nowszego Androida.
@xenonisbad
Zgadzam się. Żaden system nie jest idealny, ale co się dzieje czasami na portalach w sprawie Windows 8 to cyrk ;)

Autor edytował komentarz.
boson   4 #33 02.06.2013 10:51

@Yhyzur
Setki kabli, ładowarek, kart rozszerzeń, programów, wtyczek, przejściówek, baterii i akumulatorów to nadal cecha tylko jednego ekosystemu - tego od Apple. Windows jak na razie pozostaje elastyczny i pozwala dobrać taki sprzęt, jaki tylko mi się podoba. Więc porównanie wysoce nietrafione.

@Frankfurterium
Tak jak pisał chrome_9 - ekosystemy to naturalna ewolucja IT. Tego się nie zatrzyma. Naturalnym jest podejście, że użytkownik chce, żeby jego doświadczenie na komputerze, smartfonie, tablecie, konsoli było takie same, żeby nie uczyć się na nowo każdego kolejnego środowiska i nie tracić niepotrzebnie czasu na konfigurację każdego kolejnego urządzenia. Hardcor jak ktoś ma komputer z Windowsem, telefon z Androidem, iPada i konsolę od Sony :) Kilka dni z życia zabrane :) Ekosystem to wiele urządzeń połączonych ze sobą tak ściśle, że działają jak jedno urządzenie w chmurze. W ramach jednego ekosystemu bardzo łatwo synchronizować między sobą swoją pracę. Niemożliwa jest pełna synchronizacja między Windowsem, Androidem, iPadem i PlayStation z prostego powodu - polityka wszystkich tych firm jest inna i nie każdy będzie szedł innej korporacji na rękę. Dzisiaj niektórzy robią wielkie oczy jak słyszą słowo "ekosystem" ale kwestia kilku lat, kiedy przyzwyczaja się do tego i stwierdzą: to nie takie złe jednak. Jeśli już miałbym wybrać ekosystem to wybrałbym ten od Microsoftu - tylko i wyłącznie dlatego, że z produktami Microsoftu mam już styczność od lat. Wszystko ma swoje wady i zalety - wystarczy punktować wady i cieszyć się z tych zalet. A jeżeli potrzebujesz zwykłego komputera, na którym masz pełna kontrolę to masz do tego święte prawo. Chociaż "pełna kontrola" to trochę utopijne słowo, każde urządzenie ma jakieś tam swoje większe czy mniejsze ograniczenia. Są ludzie, którzy do dzisiaj korzystają z Nokii 3310 i ją sobie chwalą za trwałość, jakość, odporność i długi czas czuwania.

@xenonisbad
Dzięki za informację na temat usuwania pozytywnych komentarzy dotyczących Windows 8.

Autor edytował komentarz.
Frankfurterium   10 #34 02.06.2013 11:16

"Naturalna ewolucja" to frazes marketingowy. W IT nie ma czegoś takiego - cały postęp nakierowuje człowiek, a właściwie grupa ludzi pod krawatami. Nawet nie informatycy, tylko marketingowcy (oprócz prawników i ekonomistów najgorsze zło tego świata).

Zamknięcie się w spójnym ekosystemie może być wygodne, ale to taka pozłacana klatka. Pełna zależność od kogoś lub czegoś. Już teraz widać wyraźne ograniczanie swobód (Nie będziesz używał takiej a takiej funkcjonalności, za to tej nie wyłączysz i ją właśnie będziemy promowali). Kiedy coś (jakiś program, funkcjonalność) mi nie pasuje, chciałbym móc to przekonfigurować albo zmienić. W tej chwili, w imię spójności ekosystemu, Microsoft pokazuje mi palca...

Chyba czytam za dużo staroszkolnego SF, ale pisarze obecną sytuację opisywali już dekady temu - rzadko w tonie radosnym. Ale skoro światem trzęsą korporacje i ludzie zamykają się w komputerowych ekosystemach, to może chociaż w końcu doczekam się spowszechnienia augmentacji ciała? To byłby chyba ostatni etap dopełnienia idei klasycznego cyberpunka.

  #35 02.06.2013 11:16

@boson
"Windows jak na razie pozostaje elastyczny".

Mówi się że świat jest globalną wioską, a korporacje robią wszystko by podzielić go na fragmenty nad którymi mają całkowitą kontrolę, również Microsoft dokłada do tego swoje 5 groszy.
Ostatnio słyszę plotki o tworzeniu filmów tylko na konsolę Xbox One. Inna sprawa to podział na strefy jak z DVD czemu to ma służyć ?

blind-oln   8 #36 02.06.2013 12:06

Nie będę bezmyślnie wybierał kiepskiego sprzętu i beznadziejnego oprogramowania tylko dlatego, że należy do tego samego "ekosystemu" co inny produkt którego używam. Ten cały ekosystem to tylko próba uzależnienia użytkownika jakiegoś produktu od innych produktów tej samej firmy. Zawszę wybiorę najlepszą dla mnie konsolę/telefon i na pewno nie będzie to uzależnione od systemu operacyjnego na moim laptopie. Jeśli ktoś kupuje Xbox One i telefon z Windows Phone tylko dlatego, że na komputerze używa Windowsa to cóż... jego wybór. Dla mnie system operacyjny na moim laptopie na pewno nie determinuje wyboru innych urządzeń.

chrome_9   5 #37 02.06.2013 13:11

blind-oln
"Nie będę bezmyślnie wybierał kiepskiego sprzętu i beznadziejnego oprogramowania tylko dlatego, że należy do tego samego ekosystemu"

Ale nie trzeba wybierać bezmyślnie czegoś co jest gorsze. Mamy 3 konkurujące ekosystemy. Każdy z nich będzie coraz lepszy. Każdy wybierze to co mu najbardziej odpowiada. Android z czasem dorośnie do PC. Windows zdobędzie brakujące aplikacje mobilne. To dopiero początek ewolucji która potrwa kilka kolejnych lat. Iteracja po iteracji. Wersja po wersji.

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #38 02.06.2013 13:22

No ale właśnie nie rozumiesz. Co jeśli obiektywnie najlepszy komputer będzie miał Apple, najlepszy telefon będzie od Google, a najlepsza konsola od Microsoftu? Czy mam nie wybrać najlepszych sprzętów tylko dlatego, że należą do innego ekosystemu, a wybrać bezmyślnie obiektywnie gorszą rzecz, tylko dlatego, że należy do tego samego ekosystemu do którego należy inna rzecz, którą posiadam? Bo dzień dzisiejszy, pomijając istnienie Linuksa, jakbym miał wybierać, to wybrałbym laptopa z Windowsem, telefon z Androidem i konsolę od Sony. No chyba, że według Ciebie, jeśli wybiorę komputer z Windowsem, to powinienem też ograniczyć swój wybór do telefonów z Windows Phone i konsoli Xbox, nawet jeśli odstają jakością od konkurencji (oczywiście zakładając tylko, że faktycznie odstają).

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #39 02.06.2013 13:36

@blind-oln
Obecnie problemów w łączeniu ekosystemu od Google i Microsoftu niema. Ja sam mam telefon z Androidem i komputer z Windows. Tylko Apple się buntuje ;)

blind-oln   8 #40 02.06.2013 13:40

No obecnie nie ma. Zresztą, nie twierdzę, że jest. Niektórzy tutaj jednak lansują podejście, że za rok czy dwa nie będziemy już wybierać urządzeń, a ekosystemy i nie powinniśmy wybierać urządzeń z różnych ekosystemów. Że albo wszystko od Microsoftu, albo wszystko od Apple, albo wszystko od Google. Że powinniśmy bezmyślnie brać wszystkie urządzenia z tego samego ekosystemu, bo taka jest wizja firmy go tworzącej, a my użytkownicy mamy się dostosować.

Autor edytował komentarz.
chrome_9   5 #41 02.06.2013 13:50

Scorpions.B

Nie przesadzałbym z tą współpracą. Google otwarcie manifestuje swoją niechęć do Microsoftu oraz przy każdej okazji powtarza że nie będzie pisało pod ten system aplikacji. Tak więc nie będziesz miał przykładowo oficjalnego klienta dla Google Drive. Od strony MS z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie powstanie MS Office dla Androida.

Kolejna sprawa komunikator. Microsoft dodał niedawno wsparcie dla komunikatora Google w ramach konta MS (XMPP). Tydzień później Google zapowiedziało migrację na zamknięty protokół Hangouts. Jak łatwo się domyślić nowy protokół nie trafi na Windows Phone lub Windows 8. Tak samo było z blokadą CalDAV gdzie Google zapowiedziało rezygnację z protokołu po tym gdy MS zapowiedział że go zaimplementuje. O EAS nie ma sensu wspominać.

Ekosystemy się zamykają. Dlatego właśnie nowe projekty takie jak Google+ nie mają otwartego API, dlatego rezygnuje się z XMPP, CalDAV itd. To wszystko są malutkie kroczki większego, kilkuletniego planu budowy ekosystemu.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #42 02.06.2013 13:50

@blind-oln
Ekosystem ma swoje zalety, ale mi bardzo nie podoba się uzależnianie się od danej firmy. Skoro podoba mi się Windows to nie znaczy, że musi mi się podobać Xbox i tak dalej, dlatego lubię mieć wybór. Nie podobają mi się działania Apple, które chcę mieć wszystko inne, we własnym ekosystemie, dlatego produkty tej firmy mnie nie interesują.
@chrome_9
Co do tych aplikacji to się zgodzę. Google zablokowało mi możliwość synchronizacji z aplikacją kalendarz w Windows 8. Oprócz jeden nie potrzebnej aplikacji nic nie wydało. Jednak ja na tym nie ucierpiałem, przeszedłem na SkyDrive, kalendarz Microsoftu i wcale tego nie żałuje, a wręcz wolę to rozwiązanie od poprzednich.

Autor edytował komentarz.
blind-oln   8 #43 02.06.2013 14:35

Dlatego warto używać otwartego oprogramowania i otwartych standardów. :)

  #44 02.06.2013 15:12

@Scorpions.B
Jeśli chodzi o Androida, to 500 MB RAM i procesor 1 GHz zupełnie wystarczy. Win8 na tym się nie uruchomi. Ale, żeby porównanie miało sens, porównajmy pełnoprawne systemy. Np Win XP i Win 8. Jakie różne możliwości po uruchomieniu obu systemów ma użytkownik, a jakie wymagania mają oba systemy? Pytam się, co mi się uruchamia przy starcie Win8, że ma takie zapotrzebowanie?

Pozdrawiam.

  #45 02.06.2013 17:26

mnie akurat wkurzają ludzie którzy mówią : dostosuj się to nowoczesność .....
czyli zamiast wygodnego paska na dole raz klikamy na program mamy niewygodny pasek po lewej myszka na lewo pokazuje nam się pasek i dopiero klkamy brak X do zamykania programu , brak folderów

xomo_pl   24 #46 03.06.2013 09:05

@Scorpions.B
"
Ekosystem ma swoje zalety, ale mi bardzo nie podoba się uzależnianie się od danej firmy. Skoro podoba mi się Windows to nie znaczy, że musi mi się podobać Xbox i tak dalej, dlatego lubię mieć wybór."

otóż to. Te całe ekosystemy to próba przywiązania klienta do jednej z firm, najlepiej aby wszystkie sprzęty miały OS jednej firmy. Dla mnie też najważniejsze jest co konkretny sprzęt oferuje i mając lap z Windows nie chcę xboxa bo mi się nie podoba itd.
Ekosystem nie potrzebuje jednego środowiska a wspólnych standardów wymiany danych między nimi a te już dawno zostały opracowane jak np DLNA.

@chrome_9
" Microsoft dodał niedawno wsparcie dla komunikatora Google w ramach konta MS (XMPP). Tydzień później Google zapowiedziało migrację na zamknięty protokół Hangouts."

widzisz, i za to właśnie nie lubię tych całych "appek"- gdyby zamiast nich normalne było korzystanie z browsera "do wszystkiego" to nie byłoby problemu- strona mobilna zawsze chodzi a tak jedna firma musi się prosić drugiej by napisała dla niej soft...

" Google otwarcie manifestuje swoją niechęć do Microsoftu "
a dziwisz im się? zapewne od dawna zabiegali u MS o office na androida ale MS nie chce tego wydać- więc po co G ma wydawać aplikacje na WP pomagając w ten sposób Microsoftowemu systemowi- część ludzi trzyma z androidem tylko obsługa Google'owych aplikacji

boson   4 #47 03.06.2013 12:28

@blind-oln
Problemem nie jest wybór konkretnego ekosystemu tylko zamykanie się jednego ekosystemu na drugi. Spośród trzech ekosystemów najbardziej otwarty wydaje się ekosystem Microsoftu. Apple od zawsze było zamknięte, co widać w utrzymującej się na mniej więcej stałym poziomie procentowym udziale OSX-a. Ekosystem kiedyś był bardziej otwarty ale jego kolejne projekty i decyzje sugerują, że starają się być drugim Apple (Buzz, Google+, web standardy działające tylko w ramach jednej słusznej przeglądarki Google Chrome). To byłoby świetne połączenie komputera z Windowsem z smartfonen z Androidem gdyby nie to, że Google coraz bardziej oddala się od współpracy.

@Pendulum
Porównujesz system 13-letni z systemem, który nie ma nawet roku (XP - 8). Porównajmy pierwszą wersję Androida z obecną. Co takiego tam wsadzili, że na 500 MB RAM płynne napisanie SMS-a jest niemożliwe. I co takiego ma Google Chrome na Androida, że jest dostępny dopiero od wersji 4?

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #48 03.06.2013 13:06

@boson
"Porównujesz system 13-letni z systemem, który nie ma nawet roku (XP - 8). "
Właśnie. Może porównamy wymagania Windows 95 z Windows 8 :D
@opera
Z brakiem tego "X" to się zgodzę. Z pewnością byłoby to ułatwienie dla użytkowników przyzwyczajonych do klasycznego interfejsu Windows.

chrome_9   5 #49 03.06.2013 17:07

@Scorpions.B

Jakbyś robił drugą cześć opisu nowości w Windows 8 - to tutaj możesz znaleźć listę nowości od strony biznesu, adminów, zarządzania domeną. Sporo nowości dla osób które pracują na zleceniach w kilku różnych firmach jednocześnie (zamiast kilku kont domenowych - jedno konto prywatne z domenowymi folderami, tymczasowym dołączaniem do każdej z domen itp)

http://blogs.windows.com/windows/b/business/archive/2013/06/03/modern-business-i...

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #50 03.06.2013 19:04

@chrome_9
Dzięki za link. Z pewnością przeczytam, ale obawiam się, że nie zdołał stworzyć wpisu ;)

  #51 03.06.2013 21:37

@boson
Ja się właśnie o to pytam, czym się różni XP od W8 dla użytkownika? Paint ma więcej opcji i to tyle hardware'u potrzebuje? Bo jeśli chodzi tylko o inny UI, to sorry ale coś poszło nie tak.

Co z tego, że XP ma 13 lat, jak daje mi dokładnie to samo a zapotrzebowanie ma mniejsze. XP podałem jako przykład, żeby było z rodziny MS ale równie dobrze można by porównywać z dowolną dystrybucją Linuksa.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #52 04.06.2013 10:14

@Pendulum
Windows 8 lepiej obsługuje nowy sprzęt, jest o wiele lepiej przystosowany do pracy w architekturze 64 bitowej. Nawet po dłuższej pracy i instalacji sporej ilości oprogramowania system nadal szybko się włącza. Jest o wiele bardziej bezpieczny. Mamy też obsługę Office 365, IE 10. Dużo nowych gier nie działa już na XP, do tego dochodzi też nowszy DirectX. Według mnie interfejs Windows 7/Windows 8 jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika. Windows 7/8 są stabilniejsze od swoich poprzedników, ja z tymi systemami nie miałem żadnego problemu, a Windows XP czasami odmawiał mi posłuszeństwa.

boson   4 #53 04.06.2013 13:36

@Pendulum
XP nie obsłuży 4 GB RAM-u i więcej (poza nieoficjalną wersją 64 bitową XP). Nie obsłuży najnowszego DirectX-a. Wymagałoby to gruntownych zmian w systemie i samym jądrze systemu. Ale to już nie byłby ten sam XP. Więc jeśli chce się iść z duchem czasu to trzeba zmienić w końcu system, szczególnie kiedy kończy się okres wsparcia technicznego. Zresztą dzisiaj Windows kosztuje grosze (porównuję z pierwszymi wersjami Windowsa). Windows ma na starcie włączonych wiele usług, które nie wszystkie są potrzebne. Są poradniki informujące, które zwykły użytkownik może wyłączyć a które nie. Nie oszukujmy się, Windows jest skierowany dla mas i te różne usługi muszą być włączone. Nie każdy niestety jest za pan brat ze swoim systemem operacyjnym.

Autor edytował komentarz.
xenonisbad   5 #54 04.06.2013 15:42

W sumie pomiędzy XP a 7 lub 8 jest ogromna różnica. Docenisz to, gdy z powodu wadliwej karty graficznej sterowniki będą Ci się sypały - xp niczego nie zrobi, za to nowsze systemy MS zresetują sterowniki, abyś mógł dalej grać/pracować czy co tam chcesz robić. Sam tak miałem. Pomijam też to, że choć moja ówczesna karta graficzna była pierwotnie robiona pod XP, to po tych kilku latach i po wyjściu win7 działała lepiej pod tym systemem (a pewnym momencie działała już tylko pod nim). Nowsze windowsy mają mnóstwo niewidocznych dla nas funkcji, które działają gdzieś w tle. A właśnie ich działanie ma polegać na tym, abyś nawet nie zauważył, że pracują.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #55 05.06.2013 16:09

Film z najnowszej kompilacji Windows 8.1, zapowiada się bardzo ciekawie;)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VQb5caeSo00

@xenonisbad
W nowym Windows podłączamy sprzęt i nie musimy instalować żadnych sterowników, sterowniki aktualizowane są automatycznie przez Windows Update. Przykładów jest naprawdę sporo i żeby wymienić wszystkie trzeba by napisać kolejny wpis na blogu ;)

Autor edytował komentarz.
boson   4 #56 05.06.2013 16:33

@xenonisbad
Sterowniki w systemach uniksowych zaszyte są w jądrze. Jak dla mnie to wielka wada tych systemów i jedna z głównych przyczyn dlaczego Linuks nigdy nie będzie miał dużego udziału na desktopach i nigdy nie będzie miał. Chyba że się coś zmieni.

Autor edytował komentarz.