Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przeniesienie folderu cache Google Chrome w inne miejsce

Nie za bardzo nadaję się do pisania wypracowań na jakiś temat, nawet jeżeli ma on opisywać zagadnienia stricte techniczne, dlatego więc w krótkich, żołnierskich słowach opiszę, jak zmienić lokalizację folderu cache dla przeglądarki Google Chrome.

Po co i dlaczego?

Powodów do zmiany lokalizacji cache'u może być wiele:
– Wyczerpanie się miejsca na dysku, gdzie zlokalizowana jest pamięć podręczna przeglądarki.
– Zmniejszenie stopnia fragmentacji dysku systemowego, gdzie domyślnie zakładany jest katalog z cache'm.
– Przeniesienie cache'u na nowo zakupiony, lepszy dysk o np. wydajniejszym współczynniku I/O, bez konieczności przeinstalowywania całej przeglądarki.
– Przeniesienie cache'u na dysk przenośny (flash) z wykorzystaniem ReadyBoost (pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach i zapisach niewielkich porcji danych).
– Objęcie całego folderu cache lepszym, bezpieczniejszym (w tym automatycznym) usuwaniem (właściwie zamazywaniem) plików niż w przypadku standardowego kasowania historii (Ctrl+Alt+Delete).
– Wreszcie, zwiększenie żywotności dysków SSD (Solid State Disk) przez wywiedzenie folderu cache na tradycyjny dysk HDD i tym samym zmniejszenie wielu cykli zapisu/odczytu na dysku SSD.

Jeżeli zainstalowaliśmy przeglądarkę w standardowym miejscu tj. na partycji systemowej, to krótko mówiąc nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ po pewnym czasie z dysku robi sito i jest w nim więcej dziur niż na polskich drogach. Można oczywiście co jakiś czas wykonywać defragmentację, ale IMHO, partycję systemową najlepiej zostawić samą sobie, czyli Microsoftowi. O geekach z Linuksem nie piszę – oni sami w locie układają bloki na dysku. ;-)

Czynności wstępne

Na potrzeby cache wydzielamy z dysku małą partycję, formatujemy i przypisujemy jej jakąś literę. Wielkość partycji ustalamy wg potrzeb i dostępnych zasobów dyskowych. Dla naszych dalszych rozważań, niech to będzie litera "V".

Rozwiązanie

Zasadniczo są dwa główne sposoby.

Pierwszy w ogólności polega na dodaniu poniższych parametrów (przełączników wiersza poleceń) do skrótu, którym uruchamiamy przeglądarkę.#Parametry: --disk-cache-dir --disk-cache-size #Przykład: --disk-cache-dir="G:\CacheRoot\Chrome\Cache" --disk-cache-size=104857600 #Przykładowy skrót: C:\Users\<username>\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe --disk-cache-dir="V:\CacheRoot\Chrome\Cache" --disk-cache-size=104857600

Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, jeżeli Chrome jest domyślą przeglądarką, a adres internetowy uruchamiany jest z oprogramowania firm trzecich (kiedy np. klikniemy link do strony domowej w menu jakiegoś programu). Trzeba więc dodatkowo zmieniać ustawienia rejestru. A, że edycja rejestru Windows przypomina mieszanie stwardniałego gipsu, więc nie będę opisywać tutaj tego rozwiązania, a zainteresowanych tą metodą odsyłam do [1].

Drugie rozwiązanie jest bardziej eleganckie i powinno sprawiać później mniej problemów, a w największym skrócie polega na dodaniu linków symbolicznych znanych z systemów Linux/Unix.

Kroki, które należy wykonać:

1. Zamykamy przeglądarkę.

2. W "Menadżerze zadań" lub w "Process Explorer" upewniamy się, że nie zostały żadne procesy Chrome'a (chrome.exe).

3. Kopiujemy lub przenosimy katalog Cache z domyślnej lokalizacji (patrz niżej) na nowy dysk.#Domyślne lokalizacje folderu Cache Dla Windows Vista/7: C:\Users\<nazwa_użytkownika>\AppData\Local\Google\Chrome Dla Windows XP: C:\Documents and Settings\<nazwa_użytkownika>\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Chrome

4. Kasujemy folder Cache z domyślnej lokalizacji .

5. Tworzymy linki symboliczne ([2]).

Jeżeli używamy Windows Vista bądź Windows 7, korzystamy z narzędzia mklink ([3], [4]). Natomiast, jeżeli posiadamy Windows XP, należy pobrać i uruchomić narzędzie o nazwie Junction [5].

Przykład z zastosowaniem Junction:

Rys.1. Narzędzie Junction w działaniu.

6. Koniec.

Uruchamiamy przeglądarkę dla której nowe miejsce cache jest transparentne. Tak samo jak dla Eksploratora Widows, który również "nie widzi" dowiązań i pokazuje folder cache tak jakby był "lokalnie", tj. w tym samym miejscu. W celu weryfikacji, skorzystałem z TC i oto efekt:

Rys.2. Widok katalogu Chrome przed i po linkowaniu.

Rys.3. TC ładnie pokazuje, że folder cache to tak naprawdę link.

PS
1) Dla Mozilla Firefox można przenieść folder Cache analogicznie jak dla Chrome.
2) W Linux/Unix robimy wszystko podobnie tylko w punkcie 5. korzystamy z polecenia ln.

That's all folks! ;-)
Mam nadzieję, że się przyda. Enjoy!

Odnośniki:
[1] How To Change Google Chrome’s Cache Location And Size (ghacks.net)[2] Dowiązania syboliczne (pl.wikipedia.org)[3] Połączenia katalogów czyli junction points (microsoft.com)[4] Using the mklink Command (howtogeek.com)[5] Narzędzie Junction (technet.microsoft.com) 

Komentarze

0 nowych
webnull   9 #1 11.12.2010 14:14

Świetny artykuł, wszystko pokazane i wytłumaczone, do tego bardzo estetycznie całość napisana.

flaszer   10 #2 11.12.2010 16:10

"Nie za bardzo nadaję się do pisania wypracowań na jakiś temat, nawet jeżeli ma on opisywać zagadnienia stricte techniczne...". Myślę, że nadajesz się i to idealnie, tylko jeszcze o tym nie wiesz ;) Godny wpis - na pewno się przyda.

Kintoki   6 #3 11.12.2010 17:40

hmm tyle mieszania dla tak podstawowych możliwości jak przenoszenie folderu cache...
Mimo wszystko dobrze wiedzieć że też można nie szkodzi że na około :P

  #4 13.12.2010 06:34

"O geekach z Linuksem nie piszę – oni sami w locie układają bloki na dysku. ;-)"

Nie rozumiem tego sarkazmu, po prostu większość systemów plików stosowanych w Linuksie jest o niebo bardziej odporna na fragmentację, np. u mnie użytkowana od 6 lat partycja z katalogami domowymi ma fragmentację na poziomie 8%!

Po drugie kłania się trzymanie ustawień użytkownika, cache, itp. w jego katalogu domowym, a nie jak w przypadku Windows na dysku systemowym oraz umieszczenie "obszaru wymiany/pamięci wirtualnej" na oddzielnej partycji, a nie w pliku na dysku systemowym.

Scottie33   4 #5 13.12.2010 21:08

@xLamer i inni Linuksiarze: To miał być taki żart! Chociaż trochę prawdy w tym jest... ;-) Naprawdę jednak doceniam i szanuję Wasze umiejętności oraz zacięcie do dłubania w systemie. Także bez urazy, proszę.

Wpis kierowany jest głównie do posiadaczy Window$, którzy tak jak np. ja są skazani w miejscu pracy na WinXP itp., a którym mogą przydać się dowiązania symboliczne znane od wieków z *nixów. Pozdro!

darekry   4 #6 19.12.2010 22:21

ln -s ~/.cache/google-chrome/Cache /dev/shm

i cały poradnik w jednej linijce.
W Ubuntu [w innych pewnie też] dodatkowo jest możliwość "wyklikania" tego:
ppm->Utwórz dowiązanie

  #7 13.02.2011 18:58

Lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie cache do RAMu. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy 4GB ramu na nikim wrażenia nie robi.

http://ittechblog.pl/2010/11/12/przyspiesz-swojego-firefoxa-cache-w-pamieci-ram-.../

  #8 10.09.2013 00:51

Gdzie fotki?

  #9 02.02.2014 15:24

Niestety, podana instrukcja wpisywania przelacznikow wiersza polecen nie dziala.
--disk-cache-dir
--disk-cache-size.

Probowalem dopasowac takze podany przyklad do swojego przypadku lecz i to nic nie pomoglo.
C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe --disk-cache-dir="V:\CacheRoot\Chrome\Cache" --disk-cache-size=104857600

Komunikat wyskakujacy po moich probach:
"Okreslona w polu obiekt docelowy nazwa "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe --disk-cache-dir="Z:\chrome_cache" --disk-cache-size=4092" jest nieprawidlowa. Upewnij sie czy scuezka pliku i nazwa sa poprawne."

Pytanie 1:
W czym jest wyrazany rozmiar cachu? MB, kB, B? Probowalem wpisywac rozne rozmiary ktore odpowiadaja rzeczywistemu rozmiarowi pliku: 4092 (MB), 4287623168 (B).

Pytanie 2:
Co moze byc przyczyna wspomnianego komunikatu?

  #10 05.02.2014 23:32

Ad. 1 Rozmiar podawany jest w bajtach

Ad. 2 Po chrome.exe brakuje symbolu ". Powinno być: "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disk-cache-dir="Z:\chrome_cache" --disk-cache-size="524 288 000" (Dla 500MB).

belfernia   2 #11 03.12.2016 09:35

Witam! Szukam sposobu na jedynie zwiększenie cache w Chrome, bez przenoszenia. Bo chyba o to chodzi. Pobieram pliki Video i małe pliki ściągają się bez problemu, natomiast większe już nie. A może jest to przyczyna czegoś innego? Proszę o pomoc. Mam Win 10 Chrome zainstalowane w domyślnej lokalizacji.