Przeniesienie folderu cache Google Chrome w inne miejsce

Nie za bardzo nadaję się do pisania wypracowań na jakiś temat, nawet jeżeli ma on opisywać zagadnienia stricte techniczne, dlatego więc w krótkich, żołnierskich słowach opiszę, jak zmienić lokalizację folderu cache dla przeglądarki Google Chrome.

Po co i dlaczego?

Powodów do zmiany lokalizacji cache'u może być wiele:
– Wyczerpanie się miejsca na dysku, gdzie zlokalizowana jest pamięć podręczna przeglądarki.
– Zmniejszenie stopnia fragmentacji dysku systemowego, gdzie domyślnie zakładany jest katalog z cache'm.
– Przeniesienie cache'u na nowo zakupiony, lepszy dysk o np. wydajniejszym współczynniku I/O, bez konieczności przeinstalowywania całej przeglądarki.
– Przeniesienie cache'u na dysk przenośny (flash) z wykorzystaniem ReadyBoost (pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach i zapisach niewielkich porcji danych).
– Objęcie całego folderu cache lepszym, bezpieczniejszym (w tym automatycznym) usuwaniem (właściwie zamazywaniem ) plików niż w przypadku standardowego kasowania historii (Ctrl+Alt+Delete).
– Wreszcie, zwiększenie żywotności dysków SSD (Solid State Disk) przez wywiedzenie folderu cache na tradycyjny dysk HDD i tym samym zmniejszenie wielu cykli zapisu/odczytu na dysku SSD.

Jeżeli zainstalowaliśmy przeglądarkę w standardowym miejscu tj. na partycji systemowej, to krótko mówiąc nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ po pewnym czasie z dysku robi sito i jest w nim więcej dziur niż na polskich drogach. Można oczywiście co jakiś czas wykonywać defragmentację, ale IMHO, partycję systemową najlepiej zostawić samą sobie, czyli Microsoftowi. O geekach z Linuksem nie piszę – oni sami w locie układają bloki na dysku. ;-)

Czynności wstępne

Na potrzeby cache wydzielamy z dysku małą partycję, formatujemy i przypisujemy jej jakąś literę. Wielkość partycji ustalamy wg potrzeb i dostępnych zasobów dyskowych. Dla naszych dalszych rozważań, niech to będzie litera "V".

Rozwiązanie

Zasadniczo są dwa główne sposoby.

Pierwszy w ogólności polega na dodaniu poniższych parametrów (przełączników wiersza poleceń) do skrótu, którym uruchamiamy przeglądarkę.

#Parametry:
--disk-cache-dir
--disk-cache-size

#Przykład:
--disk-cache-dir="G:\CacheRoot\Chrome\Cache" --disk-cache-size=104857600

#Przykładowy skrót:
C:\Users\<username>\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe --disk-cache-dir="V:\CacheRoot\Chrome\Cache" --disk-cache-size=104857600

Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, jeżeli Chrome jest domyślą przeglądarką, a adres internetowy uruchamiany jest z oprogramowania firm trzecich (kiedy np. klikniemy link do strony domowej w menu jakiegoś programu). Trzeba więc dodatkowo zmieniać ustawienia rejestru. A, że edycja rejestru Windows przypomina mieszanie stwardniałego gipsu, więc nie będę opisywać tutaj tego rozwiązania, a zainteresowanych tą metodą odsyłam do [1].

Drugie rozwiązanie jest bardziej eleganckie i powinno sprawiać później mniej problemów, a w największym skrócie polega na dodaniu linków symbolicznych znanych z systemów Linux/Unix.

Kroki, które należy wykonać:

1. Zamykamy przeglądarkę.

2. W "Menadżerze zadań" lub w "Process Explorer " upewniamy się, że nie zostały żadne procesy Chrome'a (chrome.exe).

3. Kopiujemy lub przenosimy katalog Cache z domyślnej lokalizacji (patrz niżej) na nowy dysk.

#Domyślne lokalizacje folderu Cache
Dla Windows Vista/7: C:\Users\<nazwa_użytkownika>\AppData\Local\Google\Chrome
Dla Windows XP: C:\Documents and Settings\<nazwa_użytkownika>\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Chrome

4. Kasujemy folder Cache z domyślnej lokalizacji .

5. Tworzymy linki symboliczne ([2] ).

Jeżeli używamy Windows Vista bądź Windows 7, korzystamy z narzędzia mklink ([3], [4] ). Natomiast, jeżeli posiadamy Windows XP, należy pobrać i uruchomić narzędzie o nazwie Junction [5].

Przykład z zastosowaniem Junction:


Rys.1. Narzędzie Junction w działaniu.

6. Koniec.

Uruchamiamy przeglądarkę dla której nowe miejsce cache jest transparentne. Tak samo jak dla Eksploratora Widows, który również "nie widzi" dowiązań i pokazuje folder cache tak jakby był "lokalnie", tj. w tym samym miejscu. W celu weryfikacji, skorzystałem z TC i oto efekt:


Rys.2. Widok katalogu Chrome przed i po linkowaniu.


Rys.3. TC ładnie pokazuje, że folder cache to tak naprawdę link.

PS
1) Dla Mozilla Firefox można przenieść folder Cache analogicznie jak dla Chrome.
2) W Linux/Unix robimy wszystko podobnie tylko w punkcie 5. korzystamy z polecenia ln.

That's all folks! ;-)
Mam nadzieję, że się przyda. Enjoy!

Odnośniki:
[1] How To Change Google Chrome’s Cache Location And Size (ghacks.net)
[2] Dowiązania syboliczne (pl.wikipedia.org)
[3] Połączenia katalogów czyli junction points (microsoft.com)
[4] Using the mklink Command (howtogeek.com)
[5] Narzędzie Junction (technet.microsoft.com)