Scribus 1.3.3.6

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano kolejną wersję rozbudowanego darmowego narzędzia DTP - Scribusa. Tak jak w przypadku poprzedniej wersji, jest to gałąź niestabilna, rozwojowa, ale nie powinna ona sprawiać większych problemów.

Program ten jest dość dobrze znany użytkownikom Linuxa i to nie tylko tym, których interesuje tematyka DTP. Jest to bowiem nie tylko pierwszy tak rozbudowany program DTP, ale też jeden z najciekawszych i wręcz modelowych projektów Open Source. Scribus jest rozwijany systematycznie od kilku lat, z dużym zaangrażowaniem coraz większej liczby osób uczestniczących w projekcie. Pierwsza wersja 1.0 Scribusa dla tych systemów została udostępniona czerwcu 2003 r. - od tego czasu program przeszedł prawdziwą ewolucję. Obecnie program jest z powodzeniem wykorzystywany do profesjonalnych zadań.

Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Scribus 1.3.3.6 zawiera głównie poprawki błędów i tłumaczeń, dopracowano także obsługę formatu PDF. Najważniejszą nowością jest jednak rozpoczęcie zmiany systemu kompilacji, z autotools na nowocześniejsze CMake, na który migruje także projekt KDE. Kolejny Scribus (o numerze 1.3.5) będzie już całkowicie obsługiwany przez ten system.

Nowy Scribus 1.3.3.6 dostępny jest w wersji dla Windows i Linuksa (źródła i pakiety dla SUSE).

© dobreprogramy
s