Scribus 1.3.3.7

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się kolejna testowa wersja rozbudowanego darmowego narzędzia DTP - Scribusa. Mimo, iż program formalnie pochodzi z niestabilnej gałęzi, to nie powinien sprawiać on większych problemów.

Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Wersja 1.3.3.7 to głównie poprawki błędów znalezionych w poprzednim wydaniu. Prócz tego zaktualizowano tłumaczenia, rozszerzono funkcjonalność importu plików SVG i odświeżono grafikę. Od tej wersji przygotowywane są także paczki instalacyjne dla systemu OS/2. Nowy Scribus dostępny jest w wersji dla Windows i Linuksa (źródła i pakiety dla SUSE).

© dobreprogramy
s