Scribus - nadchodzi kolejne darmowe DTP dla Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu pisaliśmy o PagePlus SE - jednym z nielicznych, bezpłatnych programów do składu publikacji (DTP). Wadą tamtego rozwiązania są ograniczone możliwości i brak polskojęzycznego interfejsu. Dla wszystkich użytkowników systemów Windows mamy jednak dobrą wiadomość - niedawno ukazała się pierwsza kompilacja programu Scribus dla tych systemów.

Program ten jest dość dobrze znany użytkownikom Linuxa i to nie tylko tym, których interesuje tematyka DTP. Jest to bowiem nie tylko pierwszy tak rozbudowany program DTP, ale też jeden z najciekawszych i wręcz modelowych projektów Open Source. Scribus jest rozwijany systematycznie od kilku lat, z dużym zaangrażowaniem coraz większej liczby osób uczestniczących w projekcie. Pierwsza wersja 1.0 Scribusa dla tych systemów została udostępniona czerwcu 2003 r. - od tego czasu program przeszedł prawdziwą ewolucję. Obecnie program jest z powodzeniem wykorzystywany do profesjonalnych celów.

Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Pierwsza udostępniona wersja dla systemów Windows (tylko 2000 i XP) to 1.3.2. Jest to wersja rozwojowa i niestabilna, więc na chwilę obecną, zgodnie z naszą polityką, nie umieszczamy jej jeszcze na łamach vortalu. Obserwując jednak dynamikę udostępniania kolejnych wersji Scribusa należy przypuszczać, że już niedługo pojawi się stabilna wersja także dla systemów Windows.

Użytkowników Windows, którzy chcieliby zapoznać się ze Scribusem zapraszamy przede wszystkim na witrynę poświęconą Scribusowi dla Windows. Znajdują się tam m.in. odnośniki do plików instalacyjnych, a także do dokumentacji i innych zasobów. Do poprawnej pracy programu wymagana jest instalacja AFPL Ghostscipt, który jest niezbędny do importu plików EPS, PS oraz drukowania. Użytkownicy systemów Windows 2000 muszą też posiadać zainstalowane w systemie biblioteki GDI+, które można pobrać ze stron firmy Microsoft. Osobom które chciałby zapoznać się ze Scribusem i poznać zasady tworzenia publikacji polecamy także kurs Pierwsze kroki ze Scribusem.

© dobreprogramy
s