Scribus w vortalu

Strona główna Aktualności

O autorze

Rok temu po raz pierwszy pojawiła się kompilacja programu Scribus dla systemów Windows. Od tego czasu ukazywało się wiele wersji rozwojowych tego programu. Kilka dni temu ukazała się kolejna wersja aplikacji oznaczona numerem 1.3.3.8, którą postanowiliśmy opublikować w naszym dziale PROGRAMY mimo, iż nie ma ona statusu wersji finalnej.

Program ten jest dość dobrze znany użytkownikom Linuksa i to nie tylko tym, których interesuje tematyka DTP. Jest to bowiem nie tylko pierwszy tak rozbudowany program DTP, ale też jeden z najciekawszych i wręcz modelowych projektów Open Source. Scribus jest rozwijany systematycznie od kilku lat, z dużym zaangrażowaniem coraz większej liczby osób uczestniczących w projekcie. Pierwsza wersja 1.0 Scribusa dla tych systemów została udostępniona czerwcu 2003 r. - od tego czasu program przeszedł prawdziwą ewolucję. Obecnie program jest z powodzeniem wykorzystywany do profesjonalnych celów.

Scribus umożliwia tworzenie różnego rodzaju publikacji - od prostych broszur poprzez biuletyny i gazetki do nawet książek. Cechuje się przejrzystym interfejsem, którego część rozwiązań i elementów nasuwa skojarzenia z takimi legendami jak chociażby QuarkXPress. Co ważne dla wielu użytkowników, interfejs ten jest polskojęzyczny, a sam program oferuje obsługę polskich znaków narodowych i dzielenie wyrazów. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType. Definiowanie kolorów jest możliwe w standardach RGB i CMYK. W publikacjach można wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach (m.in. SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG). Umożliwia też generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

O Scribusie w wersji dla Windows pisaliśmy już równo rok temu, od tego czasu ukazało się kilka niestabilnych testowych wersji. Ze względu na politykę Vortalu nie publikowaliśmy ich w dziale PROGRAMY, jednak najnowsza wersja programu, mimo tego, że pochodzi z gałęzi rozwojowej, została przez twórców uznana za stabilną, w związku z czym postanowiliśmy umieścić ją w naszym katalogu. Wersja 1.3.3.8 wnosi głównie poprawki dotyczące obsługi formatów PDF i EPS, drukowania i drobnych niedociągnięć interfejsu. Poprawiono także literówki w tłumaczeniach (także w polskim).

Najnowszą wersję aplikacji Scribus w wersji dla Windows można pobrać w naszym dziale PROGRAMY -> Biuro -> Skład publikacji DTP. Wydania dla innych systemów operacyjnych znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy
s