Inwigilacja, szpiegostwo i podsłuchy #2

Przyszedł czas na kontynuację tematyki zaawansowanych technik szpiegostwa komputerowego i inwigilacji.

Echelon

System używany przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w celu przechwytywania i przetwarzania danych przesyłanych przez różne kanały telekomunikacyjne, głównie za pomocą satelitów komunikacyjnych, ale nie tylko.

Telnet w Windows

W ostatnim wpisie kubut'a nt. Easter Eggs, czyli niespodzianek zostawianych w oprogramowaniu przez jego twórców znalazła się ciekawa animacja po wywołaniu połączenia telnet z serwerem towel.blinkenlights.nl.

telnet towel.blinkenlights.nl

Niestety w systemie Windows Vista i nowszych klient telnet jest domyślnie wyłączony. Na szczęście można go włączyć w prosty sposób.

1. Przechodzimy do Panelu Sterowania

InfoShare 2013 - dzień 2

Jak obiecałem w poprzednim wpisie, zajmę się dokładniejszym opisem prelekcji zaprezentowanych na konferencji InfoShare 2013. Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że zajmę się tylko drugim dniem imprezy. Powód jest prosty: pierwszy dzień dotyczył głównie startupów i drogi do sukcesu, a ja już to opisałem dość dokładnie w poprzedniej notce.

InfoShare 2013

W dniach 16-17 maja 2013 w Gdańsku odbyła się 7 edycja konferencji InfoShare o tematyce IT & New Media, nad którą patronat medialny objęły także dobreprogramy.pl. Choć 1-szy raz (a szkoda, że dopiero wtedy) byłem na niej w 2012 roku to według własnych spostrzeżeń i po opiniach wyrażanych w kuluarach jak i na Twitterze śmiało mogę napisać, że tegoroczne spotkanie przebiło rozmachem wszystkie poprzednie.

Regulaminy i ich akceptacja na forach dyskusyjnych

Od pewnego czasu próbuję sobie odpowiedzieć na pytanie:

Dlaczego ludzie akceptują regulaminy na forach dyskusyjnych, a potem i tak ich nie przestrzegają?

Z tego co zdążyłem zaobserwować jest to bolączka tzw. "nowych". Jednak co ma bycie "nowym" do stosowania się do kilku (-nastu) prostych zasad? Też wiele razy byłem/jestem "nowy", ale nie potrafię pojąć takiego postępowania.