InfoShare 2013 - dzień 2

Jak obiecałem w poprzednim wpisie, zajmę się dokładniejszym opisem prelekcji zaprezentowanych na konferencji InfoShare 2013. Po przemyśleniach doszedłem do wniosku, że zajmę się tylko drugim dniem imprezy. Powód jest prosty: pierwszy dzień dotyczył głównie startupów i drogi do sukcesu, a ja już to opisałem dość dokładnie w poprzedniej notce. Oczywiście skupie się na wystąpieniach, które widziałem na własne oczy.

The Ugly Truths about HTML5 for Mobile Apps

Robert Virkus przedstawił HTML 5 i aplikacje mobilne w trochę innym ujęciu, nie do końca pozytywnym. Oto kilka spostrzeżeń i wniosków:


 • Na rynku jest za dużo HTML 5.
 • Branża IT już się nim zachłysnęła.
 • Pozycja HTML 5 na krzywej Gartnera[1], z raportu na lipiec 2012r., powinna zdecydowanie przesunąć się w dół, jako technologii, która traci na zainteresowaniu. Spowodowało to między innymi przyznanie przez Marka Zuckerberga, CEO Facebooka, że popełnili błąd stawiając na HTML 5.[2]

  Native [platform development] is going to be the approach that we go with for iOS and Android

 • Jeśli chcesz mieć swoją aplikację mobilną, to musisz wiedzieć po co?
  "inni mają - to ja też muszę mieć" jest bardzo złym pomysłem. Należy znaleźć powód dla tworzenia aplikacji mobilnej i dlaczego nie może to być strona WWW.

(Nie)Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

Jedna z najbardziej obleganych prelekcji na InfoShare 2013. Na wystąpieniu Piotra Koniecznego z Niebezpiecznik.pl zabrakło miejsc siedzących i sporo osób siedziało na podłodze lub podpierało ściany.

Tematem prezentacji było bezpieczeństwo aplikacji mobilnych, nie tylko tych w smartfonach, ale i w terminalach płatniczych, telefonach z NFC, jak i biletomatach. Piotr zdradził jak to możliwe, że na biletomatach w Trójmiejskiej SKMce można było pograć w Pasjansa :) Wystarczyło wejść w tryb kalibracji ekranu, z którego w łatwy sposób można było już włączyć dowolną aplikację z Menu Start Windowsa, na którym biletomaty działają.

Na pytanie uczestnika opowiedział o szczegółach niedawnego zdarzenia z hojnym bankomatem w Gdańsku. Oczywiście, jak to najczęściej bywa, chodziło o błąd ludzki i włożenie złych banknotów do kasetki, która później wydawała pieniądze klientom bankomatu.

IBM Worklight - pisanie aplikacji na platformy mobilne + chmura.

Była to prezentacja produktu firmy IBM jakim jest Worklight. Piotr Pietrzak prezentował czym jest ten zestaw i do czego można go użyć, i jakie ma możliwości. W skrócie chodzi o to, że Worklight jest frameworkiem dla tworzenia aplikacji mobilnych, który pozwala kompilować aplikacje na wiele platform jednocześnie, z jednego kodu źródłowego. Dostępne jako wtyczka do IDE Eclipse.

Filozofia Project Managera

Izabela Ohler opowiedziała o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach nt. pracy menadżera projektu. Niestety nie zdołałem nic konkretnego zanotować oprócz informacji, żeby mieć pozytywne nastawienie, że projekt się uda itd., bo bez tego jest duże prawdopodobieństwo, że projekt się nie uda.

MapReduce - przetwarzanie danych na wielką skalę.

Prezentacja dotyczyła ostatnimi czasy często poruszanego problemu BigData. Jak przetwarzać ogromne ilości danych? Jak zwiększać ich dostępność? Swoimi spostrzeżenia i rozwiązaniami starali się podzielić pracownicy Google. Napisałem "starali", ponieważ mimo ciekawie brzmiącego tematu, to wystąpienie było bardzo, bardzo techniczne i dość sztywne, co spowodowało, że nie dotrwałem do końca :(

Create your own career – sposoby na budowanie kariery w IT.

Sympatyczne panie z Pracuj.pl pokazywały jak zadbać o swoją karierę zawodową oraz jak napisać dobre i współczesne CV. Nie zabrakło też przykładów źle napisanych życiorysów, co wzbudzało falę śmiechu na sali.

There and back again

Przedstawiciele firmy Allegro przedstawili drogę od wpisania hasła w wyszukiwarkę aż do pokazania listy produktów na ich portalu aukcyjnym. Podano kilka liczb, które robią wrażenie:


 • 6000+ wywołań na sekundę
 • ok. 180 mln ofert w bazie danych
 • kilkaset GB danych
 • rozwiązania o rozproszonej architekturze
 • klastry składające się z kilkudziesięciu maszyn
 • w każdym Data Center po 2 redundantne klastry, z których każdy może przejąć cały ruch

Jest to temat na tyle ciekawy, że opisze go dokładniej w ramach oddzielnego wpisu na blogu.

The Web is Changing the World. Are you READY?

Alan Bird z World Wide Web Consortium (W3C) przedstawił historię organizacji, jej rolę oraz dlaczego powstała. Odniósł się tez do szumu wokół HTML 5 i podobnie jak Robert Virkus i uznał go za przeceniany. Powiedział, że jest to język opisu dokumentów i nic więcej. Specyfikacja HTML 5 ma być ostatecznie zatwierdzona w 2014 roku.

Prelekcja #9

Maciej Budzich, czyli pozytywny wariat zaprezentował rynek vlogów w Polsce oraz rolę YouTube jako możliwego zamiennika telewizji.

Ludzie i transludzie w decydującym starciu o nasz świat. Dlaczego w dobie postępującej cyfryzacji to, co analogowe wciąż ma dla nas wartość.

Na koniec Natalia Hatalska przedstawiła wizję świata w 2100 roku i później. Była to prezentacja zmuszająca do refleksji nad rozwojem obecnej cywilizacji. Do czego to prowadzi?

Ciekawa wizja 22 wieku przeplatana z teraźniejszością. Era smartfonów i pełen życia świat wirtualny zmuszają nas do nieprzewidzianych i niespodziewanych rozwiązań. Dobrym przykładem jest potrzeba instytucji przewodnika, który prowadzi nas ulicami, kiedy my beztrosko zagłębiamy się nosem w iPhonie czy innym cudeńku techniki. Takie coś już istnieje!

Szybkość zmian i rewolucji światopoglądowych i technologicznych jest zatrważająca. Człowiek, który urodził się 100 lat temu - umarł w podobnych sobie czasach. My na przestrzeni 100 lat doświadczymy ponad 20 000 lat postępu. Już teraz rzeczy codziennego użytku, które wydają się nam obecne od zawsze istnieją dopiero od max 10 lat: Facebook, YouTube, Twitter, Instagram, itp.

A co będzie za 100 lat? Cyborgi? Transludzie? Czy w wyniku rozwoju biotechnologii może powstać nowa rasa, która zniszczy (wytępi) nas - ludzi - tak, jak my zniszczyliśmy neandertalczyków tysiące lat temu? Zapewne TAK, ale to pesymistyczna wizja, bo gdyby nie implanty czy protezy wielu z nas nie mogłoby godnie żyć.

Natalia przedstawiła również ciekawą teorię na genezę kultury hipsterów - tęsknota za tym co było kiedyś i chęć wrócenia do tych czasów przy użyciu najnowszej technologii.

Więcej szczegółów i spostrzeżeń można przeczytać na opublikowanej przez Natalię prezentacji, która została przedstawiona na InfoShare właśnie.

Źródła:

[1] - http://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/ict-w-edukacji/2028-zywot-te...
[2] - http://blogs.perficient.com/spark/2012/10/03/html5-trough-of-disillusi...