Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Polskie firmy IT w czołówce zestawienia najbardziej technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej

Opublikowany 24 października 2013 roku 14. ranking Deloitte Technology Fast 50 CE pokazuje, że polskie firmy po raz kolejny zdominowały zestawienie dla Europy Środkowej.

Ranking Technology Fast 50 jest częścią, przygotowywanego przez Deloitte, raportu „Fast 500 EMEA”, który zostanie zaprezentowany w całości 28 listopada b.r. Prezentuje on najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne. W skład rankingu wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące - Rising Stars” i „Wielka Piątka - Big 5”. Firmy same zgłaszały chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikowali podane przez nich dane finansowe.

Wśród 50 przedsiębiorstw aż 27 z nich pochodzi z Polski, co w tegorocznej edycji daje 45% wszystkich miejsc. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, reprezentowane przez dziewięć przedsiębiorstw - trzy razy mniej niż Polska. Na miejscu trzecim znajdują się ex aequo Rumunia i Czechy. Oba kraje mają po siedem firm w rankingu.

22 polskie firmy znalazły się w kategorii głównej - „Technology Fast 50”, a pozostałe 5 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars”. Dwie spółki: Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A.zakwalifikowały się również do „Wielkiej Piątki – Big 5”.

TOP 50 - ogółem

Wszystkie firmy z głównej kategorii osiągnęły w 2012 roku imponujące przychody, które w sumie wyniosły 714 mln euro. Jednocześnie widać, że przedsiębiorstwa odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego, gdyż średnia dynamika wzrostu przychodów wyraźnie spadła w porównaniu do zeszłego roku - z 1011% do 671%.

22 nowe firmy weszły do zestawienia w porównaniu z rokiem poprzednim. 8 firm zajęło wyższe miejsca, a 17 spadło na niższe lokaty. Większość przedsiębiorstw rozpoczęła działalność w 2007 roku.

Zdecydowaną większość stanowiły firmy wytwarzające oprogramowanie (29) oraz zajmujące się szeroko rozumianym Internetem (13). Pozostałe 8 przedsiębiorstw obecnych było w sektorach: telekomy i sieci, komputery i peryferia, podzespoły elektroniczne, media i rozrywka.

Trzeci rok z rzędu zwycięzcą kategorii głównej jest Vola.ro – rumuński serwis sprzedaży biletów lotniczych w Internecie, którego współzałożycielami są dwaj Polacy Michał Wrodarczyk oraz Jarosław Adamski. Na drugim miejscu znalazł się debiutant: serbska spółka Bitgear Wireless Design Services. Natomiast trzecie miejsce należy do polskiej firmy Softhis - krakowskiego producenta oprogramowania.

Reprezentanci z Polski, obecni w rankingu, pochodzą z całego kraju. Najwięcej (8) pochodzi Warszawy, siedem z Wrocławia. Poznań i Gliwice mają po dwóch reprezentantów. Poza tym mamy również firmy z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Radomia, Łodzi, Szczecina, Rzeszowa oraz Gdyni.

Wschodzące Gwiazdy

W podkategorii „Wschodzące - Rising Stars” najważniejszym kryterium była historia działalności nie krótsza niż trzy lata, ale nie dłuższa niż pięć lat. W zestawieniu TOP 10 obecnych jest 5 firm z Polski co stanowi aż połowę firm z czołówki tej kategorii.

Wielka Piątka

Kategoria „Wielka Piątka - Big 5” bierze pod uwagę te firmy, które są zbyt duże, żeby porównywać ich tempo wzrostu z mniejszymi firmami obecnymi w ogólnej kategorii TOP 50. Jednak, zważywszy na ich rozmiar, osiągnęły widoczny sukces.

W tym zestawieniu obecne są dwa polskie przedsiębiorstwa: Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A., z czego to pierwsze zwyciężyło w zestawieniu Big Five.

A tak zwycięstwo skomentował Henryk Ciechowski, CEO firmy GOCLEVER Sp. z o.o.:

Nasz sukces opiera się na kreatywności w rozwoju porfolio naszych produktów, szybkim reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe, krótkim cyklu życia produktów, skoncentrowaniu się na kliencie oraz posiadamy młody i dynamiczny, stale rozwijający się zespół. Dodatkowo poświęcamy wiele uwagi otwartości na wszelkie zmiany, wzajemnemu zaufaniu i ekspansji na międzynarodowe rynki.

Planujemy, aby poprawić efektywność naszych procesów przy utrzymaniu istniejącego modelu biznesowego. Będziemy wspierać pro-innowacyjną kulturę biznesu w naszej firmie i więcej inwestować w pracowników i ich rozwój.
 

sprzęt oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
mikolaj_s   15 #1 26.10.2013 15:49

Polak potrafi :-)
Ele, żeby nie wpadać w samozachwyt to trzeba wziąć po uwagę, że w Eu:ropie Środkowej jesteśmy dużym krajem.

Over   9 #2 26.10.2013 16:04

@mikolaj_s
Może jest to duży kraj ale moim zdaniem jest źle zarządzany, bo gdyby ułatwić ludziom życie to państwo powinno pomagać i dać się ludziom rozwijać, a nie podkładać nogi jak człowiek się potknie ;)

mikolaj_s   15 #3 26.10.2013 19:01

U nas niestety jest większa korupcja niż na zachodzie, a przez to państwo jest droższe i mniej sprawne.
Mamy ciągle jeszcze mentalność jak za komuny. Zaczyna się od szkoły gdzie dzieci ściągają jeden od drugiego co jest nie do pomyślenia na zachodzie. Albo wystarzy spojrzeć jak niby mamy dobre firmy IT, ale jak trzeba wdrożyć system taki jak Ewuś to pojawiają się niespodziewane trudności, jakby ktoś celowo opóźniał, nie mówiąc już o przykładach niewydolności jak system dla ZUSu, czy też obiecane dowody biomedyczne. Porzebne są zmiany, ale kto ma je wprowadzić jak system polityczny w Polsce uległ zwyrodnienu?

xia   4 #4 26.10.2013 19:35

"mikolaj_s"

"U nas niestety jest większa korupcja niż na zachodzie, a przez to państwo jest droższe i mniej sprawne."

Owszem jest, ale według Transparency International CPI 2012 nie ma tragedii:

http://files.transparency.org/content/download/537/2229/file/2012_CPI_brochure_E...

Jesteśmy przed podawaną za wzór rozwoju Koreą Pd., Czechami, Węgrami, Słowacją czy Litwą nie wspominając o Włoszech.

Dystans jaki mamy do np. Austrii jest niemal identyczny z tym o ile wyprzedzamy Czechy czy Słowację - nie jest źle.

  #5 26.10.2013 21:22

Od siebie dodam, że w Polsce powstaje także oprogramowanie do obsługi kilku największych przewoźników lotniczych na świecie.

  #6 27.10.2013 15:47

Korea Południowa jest ludnościowo porównywalna z Polską a maja Samsunga i mnóstwo innych firm znanych w świecie. Nie mieli tego zawsze, jeszcze 25 lat temu ich produkty określano mianem "taniego badziewia", były to tandetne kopie renomowanych, zachodnich marek. No i proszę, da się tylko potrzeba strategi rozwoju przemysłu i konsekwencji. Wcześniej ta drogę przebyła Japonia ( w latach 60-tych śmiano się z japońskich samochodów) a obecnie ta droga idą Chiny. Polska ma kilka małych firemek a specjalizujemy się w dostarczaniu taniej siły roboczej. Jak niewolnicy.

  #7 27.10.2013 16:25

Goclever i manta to największy shit jaki widiziałem

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 27.10.2013 17:38

Nie pozostaje nic tylko pogratulować polskim firmą i tyle.

  #9 27.10.2013 17:58

Wśród 50 przedsiębiorstw aż 27 z nich pochodzi z Polski, co w tegorocznej edycji daje 45% wszystkich miejsc.

?

  #10 27.10.2013 18:24

@Shaki81 - chyba firmom?

  #11 27.10.2013 18:43

Polskie firmy to w wiekszosci niestety ale czarni robole zarabiajacy 30%-50% tego co zarabiaja ich koledzy zza Odry na tych samych stanowiskach wykonujac te same obowiazki. Ale to i tak "rewelacja" przy Indiach, gdzie jest to 10-20%. Pisze to ze smutkiem.

doryinfg   7 #12 27.10.2013 18:47

W Polsce jest więcej informatyków jak komputerów biedacy muszą się czyś zająć by coś do garów włożyć :)

Draqun   9 #13 27.10.2013 19:10

@doryinfg

Mówisz jakbyś ty był bogatym obywatelem Polski :) (czyżby polityk :D)

jawnuta   7 #14 27.10.2013 20:09

mikolaj_s

Zaczyna się od szkoły gdzie dzieci ściągają jeden od drugiego co jest nie do pomyślenia na zachodzie.oczywiście że tak.ludzie kasy żeby kupić różne programy.nie mają czy tak to trudno zrozumieć?

  #15 27.10.2013 20:28

Solidne, dobre, ale bezbarwne firmy. Bezbarwne jeśli szukamy polskiego odpowiednika Apple, Microsoftu itp. marki globalnej.

mikolaj_s   15 #16 28.10.2013 07:00

@jawnuta: Nie chodziło mi o ściąganie programów, tylko na sprawdzianach, uczniwości człowiek uczy się od dziecka. Ale skoro poruszyłeś temat to powiem, że ściąganie nielegalnych programów to złodziejstwo. Po pierwsze to nie jedzenie bez którego umrzesz, więc nie musisz go mieć. Po drugie masz darmową alternatywę, może bez bajerów ale jest. Z takim myśleniem Polska będzie długo biednym krajem.

skrzypek   13 #17 28.10.2013 07:22

Ważne, że miliony idą na piłkę nożną, po co wspierać młodych ambitnych ludzi... (od razu mówię że to ironia)

eimi REDAKCJA  17 #18 28.10.2013 07:28

"innowacyjne". Jeśli jest to innowacyjność w rozumieniu decydentów unijnej biurokracji, to... naprawdę lepiej skupić się na inwestycjach w piłkę nożną (i piszę to jako typ, co do tej pory nie rozumie, o co chodzi w piłce nożnej).

A co do Korei - uzyskała swój poziom tylko dzięki złamaniu wszelkich zasad "wolnego rynku", w praktyce stając się faszystowską oligarchią. Ale to jest tylko poziom gospodarczy - to nie jest kraj szczęśliwych ludzi.

jawnuta   7 #19 28.10.2013 07:58

@mikolaj_s :nie rozumiesz jednej rzeczy a mianowicie że dziś jest wyścig szczurów.ceny niektórych programów są porażające.nie jesteśmy Norwegią ze średnią krajową 20 tyś na miesiąc żeby można było kupić produkty adobe. niestety widać na aledrogo że mamy ceny unijne koszulek piłkarskich i nie tylko.nie stać mnie żeby kupić nową koszulkę Celticu za prawie 350 zł.piractwo będzie tak długo jak ludzie nie będą mieli pracy i płacy.nie oszukujmy się w pracy liczy się word,excel a nie writer czy calc dlatego ludzie piracą z biedy żeby się go nauczyć bez tego nie ma szans w wyścigu szczurów.to samo jest z photoshopem,corelem,autocadem......skoro dużo ludzi pracuje za najniższą 1600 brutto,lub na śmieciówkach to piractwo będzie nadal istnieć.dziś jest dyktat korporacji (microsoft,apple,google,adobe,corel,)

http://niezaleznyekspertfinansowy.blogspot.com/2011/06/kapitalizm-korporacyjny-c...

która winduje oprogramowanie do niebotycznej ceny.korporacje mają to do siebie że dla nich liczy się zysk.widać to np po adobe jak wypuściła photoshopa creative cloud w chmurze.myśleli biedaki że ludzie nie złamią photoshopa.po 1 dniu zabezpieczenia zostały złamane.nie ma programu który nie da się złamać.

  #20 28.10.2013 10:17

@jawnuta "Zaczyna się od szkoły gdzie dzieci ściągają jeden od drugiego co jest nie do pomyślenia na zachodzie" - Ty chyba nigdy na "zachodzie" nie byles. Wypisujesz kompletne banialuki. Sciagaja wszedzie, oszukuja wszedzie, gotowce sa wszedzie. Kropka.

jawnuta   7 #21 28.10.2013 11:09

@anonim.akurat to był cytat mikolaj_s.zobacz sobie kilka postów wcześniej.

  #22 28.10.2013 13:07

Zgadza się, mamy najlepszych programistów w Europie, a nasze firmy IT są bardzo znane na rynku. Może to nie są wielkie korporacje jak IBM, ale za to mogące pochwalić się doskonałą kadrą. Przykładem mogą być takie firmy jak SABIO system czy Plung

mikolaj_s   15 #23 28.10.2013 13:41

@jawnuta:
A ile osób korzysta w pracy z Photoshopa, CorelDraw czy Autocad? Z resztą na Writerze też można nauczyć się zasad edycji dokumentów, tylko opcje są w innych miejscach, kwestia przyzwyczajenia. Gdyby więcej ludzi używało LibreOffice to i pracodawcy chętniej z nich korzystali.
I to jest właśnie zamknięte koło. Piractwo sprzyja producentom oprogramowania, bo tworzy z tego oprogramowania standardy. Ci których nie stać kradną, zamiast używać tańszych programów, a jak wszyscy przyzwyczają się do jednego oprogramowania to i producent może sobie dyktować cenę. W taki sposób sami przyczyniamy się do dominacji monopolu. Korporacje są winne, ale my im bardzo pomagamy.

mikolaj_s   15 #24 28.10.2013 13:43

@Sciagaja wszedzie, oszukuja wszedzie, gotowce sa wszedzie. Kropka
Ale nie jeden do drugiego, a co więcej jeden drugiego wyda jak zobaczy, że tamten ściąga. Ciekaw jestem, gdzie tak ściągają jak mówisz, bo ani w Szwecji, a nie w Niemczech tego nie widać.