Polskie firmy IT w czołówce zestawienia najbardziej technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej

Opublikowany 24 października 2013 roku 14. ranking Deloitte Technology Fast 50 CE pokazuje, że polskie firmy po raz kolejny zdominowały zestawienie dla Europy Środkowej.

Ranking Technology Fast 50 jest częścią, przygotowywanego przez Deloitte, raportu „Fast 500 EMEA”, który zostanie zaprezentowany w całości 28 listopada b.r. Prezentuje on najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne. W skład rankingu wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące - Rising Stars” i „Wielka Piątka - Big 5”. Firmy same zgłaszały chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikowali podane przez nich dane finansowe.

Wśród 50 przedsiębiorstw aż 27 z nich pochodzi z Polski, co w tegorocznej edycji daje 45% wszystkich miejsc. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, reprezentowane przez dziewięć przedsiębiorstw - trzy razy mniej niż Polska. Na miejscu trzecim znajdują się ex aequo Rumunia i Czechy. Oba kraje mają po siedem firm w rankingu.

22 polskie firmy znalazły się w kategorii głównej - „Technology Fast 50”, a pozostałe 5 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars”. Dwie spółki: Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A.zakwalifikowały się również do „Wielkiej Piątki – Big 5”.

TOP 50 - ogółem

Wszystkie firmy z głównej kategorii osiągnęły w 2012 roku imponujące przychody, które w sumie wyniosły 714 mln euro. Jednocześnie widać, że przedsiębiorstwa odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego, gdyż średnia dynamika wzrostu przychodów wyraźnie spadła w porównaniu do zeszłego roku - z 1011% do 671%.

22 nowe firmy weszły do zestawienia w porównaniu z rokiem poprzednim. 8 firm zajęło wyższe miejsca, a 17 spadło na niższe lokaty. Większość przedsiębiorstw rozpoczęła działalność w 2007 roku.

Zdecydowaną większość stanowiły firmy wytwarzające oprogramowanie (29) oraz zajmujące się szeroko rozumianym Internetem (13). Pozostałe 8 przedsiębiorstw obecnych było w sektorach: telekomy i sieci, komputery i peryferia, podzespoły elektroniczne, media i rozrywka.

Trzeci rok z rzędu zwycięzcą kategorii głównej jest Vola.ro – rumuński serwis sprzedaży biletów lotniczych w Internecie, którego współzałożycielami są dwaj Polacy Michał Wrodarczyk oraz Jarosław Adamski. Na drugim miejscu znalazł się debiutant: serbska spółka Bitgear Wireless Design Services. Natomiast trzecie miejsce należy do polskiej firmy Softhis - krakowskiego producenta oprogramowania.

Reprezentanci z Polski, obecni w rankingu, pochodzą z całego kraju. Najwięcej (8) pochodzi Warszawy, siedem z Wrocławia. Poznań i Gliwice mają po dwóch reprezentantów. Poza tym mamy również firmy z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Radomia, Łodzi, Szczecina, Rzeszowa oraz Gdyni.

Wschodzące Gwiazdy

W podkategorii „Wschodzące - Rising Stars” najważniejszym kryterium była historia działalności nie krótsza niż trzy lata, ale nie dłuższa niż pięć lat. W zestawieniu TOP 10 obecnych jest 5 firm z Polski co stanowi aż połowę firm z czołówki tej kategorii.

Wielka Piątka

Kategoria „Wielka Piątka - Big 5” bierze pod uwagę te firmy, które są zbyt duże, żeby porównywać ich tempo wzrostu z mniejszymi firmami obecnymi w ogólnej kategorii TOP 50. Jednak, zważywszy na ich rozmiar, osiągnęły widoczny sukces.

W tym zestawieniu obecne są dwa polskie przedsiębiorstwa: Goclever Sp. z o.o. oraz Sky.pl S.A., z czego to pierwsze zwyciężyło w zestawieniu Big Five.

A tak zwycięstwo skomentował Henryk Ciechowski, CEO firmy GOCLEVER Sp. z o.o.:

Nasz sukces opiera się na kreatywności w rozwoju porfolio naszych produktów, szybkim reagowaniu na zmieniające się warunki rynkowe, krótkim cyklu życia produktów, skoncentrowaniu się na kliencie oraz posiadamy młody i dynamiczny, stale rozwijający się zespół. Dodatkowo poświęcamy wiele uwagi otwartości na wszelkie zmiany, wzajemnemu zaufaniu i ekspansji na międzynarodowe rynki.
Planujemy, aby poprawić efektywność naszych procesów przy utrzymaniu istniejącego modelu biznesowego. Będziemy wspierać pro-innowacyjną kulturę biznesu w naszej firmie i więcej inwestować w pracowników i ich rozwój.