„Serce” Samsunga Galaxy Alpha z bliska: trudno będzie pokonać iPhona 6

Strona główna Aktualności

O autorze

Samsung może się pochwalić nowym, całkiem ciekawym mikroprocesorem (a właściwie układem SoC). Exynos 5430, pierwszy czip Koreańczyków wykonany w procesie 20 nm, pojawił się jednak w trudnym dla firmy momencie. Pierwszym urządzeniem z Exynosem 5430 będzie smartfon Galaxy Alpha, przez niektórych typowany na głównego konkurenta iPhona 6. Jednak utrzymywany wciąż w ścisłej tajemnicy układ A8 – procesor nowego smartfonu z Cupertino – ma być czymś, czego branża mobilna jeszcze nie widziała. Czy nowy Exynos zdoła choćby nawiązać z nim walkę?

Po prawdzie, mikroprocesory Samsunga z linii Exynos nie były do tej pory znane z mocy obliczeniowej. Owszem, zdołały nawet wyjść poza świat urządzeń mobilnych, trafiając do kilku modeli chromebooków, ale i tam ich perspektywy bledną. Niedawno z Exynosa zrezygnował HP, w swoim nowym chromebooku wykorzystując procesor Intela. W samym zaś świecie ARM uwagę wszystkich wykradła NVIDIA, prezentując rewolucyjny 64-bitowy układ Tegra K1 z rdzeniami „Denver”.

Nowy Exynos nie wygląda tymczasem na wielki krok naprzód w porównaniu do czipów 5420 czy 5422. Oczywiście przejście na nowy proces 20 nm High-k Metal Gate, oznacza odczuwalne zmniejszenie zużycia energii (wg Samsunga nawet o 25% w porównaniu do układów wykonanych w dotychczas używanym procesie 28 nm), ale jeśli chodzi o wydajność, to cudów nie powinniśmy się spodziewać.

Zwiększono nieco częstotliwość zegarów – cztery rdzenie A15 taktowane są zegarem 1,8 GHz, zaś cztery energooszczędne rdzenie A7 zegarem 1,3 GHz (to standardowa architektura ARM big.LITTLE, w której słabsze rdzenie wykorzystywane są wtedy, gdy urządzenie nie pracuje pod dużymi obciążeniami roboczymi). W razie potrzeby będzie jednak można wykorzystać możliwości heterogenicznego przetwarzania (HMP), by zaprząc do pracy jednocześnie wszystkie osiem rdzeni. Znikome są także zmiany po stronie GPU – rdzenie Mali T628MP6 będą taktowane zegarem 600 MHz. Sporo za to wzrosła przepustowość całego podsystemu pamięci DDR3, zdolnego teraz utrzymać częstotliwość 2133 MHz i przepustowość na poziomie 17 GB/s.

W tej sytuacji cała siła nowego procesora nie w CPU, nie w GPU, ale w rdzeniach IP. Ich nowy zestaw, oznaczony jako r3p3, pozwoli po stronie CPU na efektywniejsze bramkowanie zasilania układu i ulepszenie charakterystyki energetycznej. Debiutuje tu też sprzętowy akcelerator H.265 (HEVC), dzięki któremu nowy czip z łatwością sobie radzi z wideo 4K. W połączeniu z dwoma procesorami sygnałowymi dla obrazu, Exynos 5430 ma zapełnić w pełni realistyczne doświadczenia multimedialne – cokolwiek by to miało znaczyć.

Ciekawostką może być pojawienie się dodatkowego rdzenia Cortex A5 o nazwie Seiren, który służy wyłącznie do obróbki dźwięku – od prostego odtwarzania MP3 po nakładanie na dźwięk efektów w czasie rzeczywistym, a nawet rozpoznawanie głosu. Zastępuje on w tej roli dotychczas stosowany przez Samsunga programowalny układ FPGA. Więcej o tym ciekawym rozwiązaniu możecie dowiedzieć się z przygotowanego przez inżynierów Samsunga artykułu.

Jak to wszystko sprawdzi się w realnych zastosowaniach zobaczymy już we wrześniu – wtedy to zadebiutuje nowy flagowy model Galaxy Alpha z Exynosem 5430. Będziemy jednak bardzo zdziwieni, jeśli Samsung zdoła tu dorównać Apple. Firma z Cupertino, dzięki współpracy z tajwańskim TSMC, też korzysta z procesu 20 nm, a jej autorska architektura 64-bitowego rdzenia bliższa jest temu, co znamy z Haswella, niż z układów innych producentów ARM.

© dobreprogramy
s