Service Pack 2 dla Windows XP również dla piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Computer Times podał ciekawe informacje dotyczące przyszłego dodatku aktualizacyjnego Service Pack 2 (SP2) dla systemu Windows XP.

Dotychczas instalator dodatku Service Pack 1 wykrywał numery seryjne odpowiadające nielegalnie dystrybuowanym systemom i wstrzymywał instalację na takich komputerach. W wywiadzie telefonicznym product manager Barry Goffe powiedział, że sytuacja ta ulegnie zmianie: "Nic nie zrobiliśmy bezpośrednio w SP2, ażeby odciąć go od pirackich kopii". Zatem drugi Service Pack będą mogli instalować zarówno legalni jak i nielegalni użytkownicy systemów. Choć decyzja nie była prosta, jak wspomina Barry Goffe, motywacje są raczej oczywiste i nie należy ich w żadnym wypadku wiązać z popularyzacją piractwa.

Dodatek ten ma podwyższać bezpieczeństwo systemu chociażby z powodu włączonego domyślnie firewalla i ciągłym przypominaniu o pobieraniu najnowszych aktualizacji bezpieczeństwa opornym użytkownikom. Ma on więc szanse zmniejszyć rozprzestrzenianie się takich wirusów takich jak Sasser, Blaster czy Slammer, jeśli możliwość instalacji nie będzie ograniczona licencyjnie.

Innym z istotnych problemów w popularyzacji dodatku SP jest jego rozmiar, rzędu paruset megabajtów. Goffe przyznał, że z pewnością użytkownicy będą mieli możliwość zamówienia dodatku do systemu na płycie CD, prawdopodobnie po pokryciu kosztów transportu. Ustalenia dotyczące kosztów nie zostały jeszcze sfinalizowane i o pewnych informacjach będzie można mówić dopiero bliżej premiery.

© dobreprogramy
s