Service Packi coraz bliżej

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ujawnił więcej informacji o nadchodzących pakietach poprawek dla systemów Windows Vista i Windows XP.

Beta Service Pack 1 dla Windows Vista zostanie udostępniona testerom w ciągu kilku tygodni. Ich ilość wyniesie do 10 do 15 tysięcy i zostaną wybrani spośród dotychczasowych testerów Windows Vista i Windows Server 2008. Po pewnym czasie betę dostaną także subskrybenci MSDN i TechNet, prawdopodobnie po osiągnięciu statusu Release Candidate 1.

Service Pack 1 dla Visty ma m.in. polepszyć kompatybilność z aplikacjami i sterownikami aby zmniejszyć ilość niebieskich ekranów. Wśród nowości znajdzie się obsługa Secure Sockets Tunnel Protocol i DirectX 10.1. Pojawi się wsparcie dla systemu plików exFAT (Extended File Allocation Table) stosowanego we flashowych przenośnych nośnikach danych. BitLocker ma umożliwiać szyfrowanie nie tylko partycji z Vistą ale także woluminów z danymi. Dodane zostanie wsparcie dla Extensible Firmware Interface (EFI) w maszynach 64-bitowych. EFI to interfejs mający być następcą BIOSu, dobrze znany użytkownikom Maców. SP1 ma oferować także lepszą obsługę drukarek i diagnostykę sieci. Większa będzie też zgodność z Windows Server 2008 ponieważ przeportowano niektóre rozwiązania z tego systemu. Przyspieszona będzie reakcja na wciśnięcie sekwencji Ctrl+Alt+Del w celu zalogowania się oraz szybsze będzie przywracanie ze stanu hibernacji i uśpienia. Pojawią się modyfikacje w funkcji wyszukiwania plików, które postulowało Google. Konsola Group Policy Management Console (GPMC) zostanie usunięta. Szczegóły na temat Service Pack 1 dla Windows Vista można znaleźć w dokumencie Windows Vista Service Pack 1 Beta White Paper.

SP1, który będzie dostępny na Windows Update będzie mieć ok. 50 MB dla wersji 32-bitowej. Jednak wersja samodzielna, przeznaczona dla administratorów będzie zajmować 1 GB i potrzebować 7 GB wolnego miejsca, m.in. dlatego, że będzie zawierać wszystkie 36 języków. Publiczna beta jest spodziewana w listopadzie lub grudniu. Wersja finalna ma się ukazać w pierwszym kwartale 2008 roku.

Beta SP3 dla Windows XP trafi do testerów w połowie września a wersja finalna pojawi się w pierwszej połowie 2008 roku. Jak już wielokrotnie informowano, trzeci Service Pack dla XP nie wniesie nowej funkcjonalności, będzie tylko zbiorem dotychczas wydanych poprawek. Jedynym wyjątkiem jest technologia Network Access Protection, przeportowana z Visty i działająca na komputerach z Windows XP podpiętych do Windows Server 2008. Będzie to ostatni taki zbiór poprawek dla mającej już 6 lat tej edycji systemu operacyjnego Windows.

© dobreprogramy

Komentarze