Serwer WWW w komórce

Strona główna Aktualności

O autorze

Nokia przeportowała serwer Apache pod system Symbian umożliwiając stawianie serwerów WWW na wielu urządzeniach przenośnych, w tym telefonach komórkowych. Firma wyszła z założenia, że dzisiejsze komórki dysponują większą mocą obliczeniową niż pierwsze serwery WWW i nie ma przeszkód aby zagospodarować ją na serwery stron internetowych.

Projekt portowania Apache na urządzenia mobilne nosi nazwę Raaccon i rozpoczął się od przeniesienia uniksowej wersji Apache przy wykorzystaniu podsystemu POSIX istniejącego w Symbianie. Aby możliwe było tworzenie stron dynamicznych przeportowano także pythonony moduł mod_python. Dostępne są też inne wbudowane moduły: mod_alias, mod_auth, mod_autoindex, mod_dav, mod_dav_fs, mod_dir, mod_log_config, mod_mime, mod_rewrite i mod_setenvif. W ten sam sposób w jaki Apache został przeniesiony na Symbiana można go przenieść na mobilne urządzenia linuksowe.

Pierwsze testy przeprowadzono na Nokii 6630 przy wykorzystaniu lokalnej sieci opartej na Bluetooth. Następnie udało się opracować aplikację sprawiającą, że telefon stał się dostępny z Internetu.

Nokia obmyśliła także zastosowania dla swojego pomysłu. Telefon można np. bardzo łatwo zamienić w kamerę internetową. Może też posłużyć jako mobilny blog pozwalając na tworzenie wpisów na bieżąco z miejsca pobytu użytkownika. Ponadto można przesyłać SMSy i inne dane bez bezpośredniego angażowania sieci GSM.

Główna strona projektu Mobile Web Server

Port serwera Apache na telefony z rodzaju S60 2nd Edition Feature Pack 2

© dobreprogramy
s