Serwerowy Longhorn i desktopowy Blackcomb?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak twierdzi Brian Valentine, starszy viceprezes departamentu Windowsów w Microsoft'cie, firma najwyraźniej dokonuje reewaluacji swoich planów co do przyszłych platform operacyjnych. Longhorn, który miał być następcą Windowsa XP dla użytkowników domowych, być może pojawi się także w edycji serwerowej, natomiast Blackcomb - stojący obecnie w kolejce po Windowsie 2003 Server - być może będzie miał swoje wydanie desktopowe.

Póki co są to jedynie spekulacje, jednak sam fakt ich wystąpienia jest znaczący - Microsoft wydawał się bardzo zdeterminowany prezentując całkiem niedawno harmonogram z którego wynikało, że Windows 2000 będzie ostatnią platformą obsługującą jednocześnie funkcje stacji roboczej i serwera. Edycje serwerowe miały mieć własny cykl życia, miały nie być związane z produktami kierowanymi do klientów indywidualnych, a odstępy czasowe pomiędzy ich kolejnymi wersjami miały być większe.

Skąd zatem te rozważania? Prawdopodobnie związane są one z wprowadzeniem w przyszłych wersjach Windowsów gruntownie nowych pomysłów zmieniających podstawową architekturę (jak np. oryginalny system plików oparty o technologię SQL). W takim wypadku, opóźnienie wydania jednej platformy względem drugiej mogłoby spowodować zamieszanie na rynu i zdezorientować klientów.

Źródło: Jama Mastaha

© dobreprogramy
s