reklama

Serwisy P2P w Hiszpanii są legalne

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno pisaliśmy o władzach Francji, które planują nałożyć obostrzenia na użytkowników sieci P2P i umożliwić odcinanie ich od Internetu. Wystarczy jednak udać się do Hiszpanii, aby okazało się, że P2P ma się całkiem dobrze.

W ciągu ostatnich 2 miesięcy organizacje antypirackie poniosły klęskę w dwóch procesach dotyczących serwisów ułatwiających wymianę plików przez internet. W 2006 roku zamknięto serwis Sharemula - jeden z większych serwisów udostępniających linki do sieci eDonkey a jego administratorów aresztowano. Po 2 latach, we wrześniu 2008 roku hiszpański sąd orzekł, że autorzy strony nie złamali prawa udostępniając jedynie linki do nielegalnych treści. Decyzja sądu jest ostateczna i nie podlega już apelacji.

Drugim serwisem jest TodoTorrente - zamknięty w 2007 roku serwis torrentowy. Administratorom serwisu postawiono wówczas dwa zarzuty. Pierwszy dotyczył działania na szkodę właścicieli udostępnianych tam materiałów (szkoda wedle oskarżenia wyniosła 535 tys. euro). Drugi odnosił się do 30 tys. euro nielegalnego zysku, jaki wypracował serwis. W tym wypadku jednak nie doszło do procesu. Sąd oddalił zarzuty wobec administratorów strony, argumentując: (...)Dochodzenie wykazało, że strona internetowa jedynie ułatwia dostęp do miejsc, gdzie można pobrać książkę, a nie umożliwiają jej pobrania bezpośrednio.(...). Podsumowując hiszpańskie prawo nie zabrania umieszczania linków do plików w sieciach takich jak Torrent oraz eDonkey. Od decyzji sądu organizacje broniące praw autorskich mogą się jeszcze odwołać.

Warto jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu od systemu prawnego w USA, w Hiszpanii nie ma prawa precedensowego, więc w przypadku kolejnych procesów wyroki mogą się różnić od tych, które zostały wydane w ostatnim czasie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama