Seven Kingdoms: Ancient Adversaries 2.14.5

Strona główna Windows Gry Strategiczne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Seven Kingdoms: Ancient Adversaries (7kaa) jest opensource'ową grą strategiczną czasu rzeczywistego, która powstała na bazie klasycznej gry na Windows – Seven Kingdoms. Jak zawsze w takich grach chodzi o zbudowanie swojego silnego imperium i pokonanie innych, ale jak się przekonacie, nie wszystko się tu sprowadza do zbierania surowców, produkowania jednostek i atakowania baz wroga, jak to jest w większości RTS-ów.

Rozpoczynając grę, przejmujemy dowodzenie nad jednym z 10 narodów, znanych z czasów starożytnych i średniowiecznych, by stawić czoła do sześciu innym sterowanym przez komputer imperiom. Ludzie nie będą jednak jedynymi naszymi przeciwnikami, zagrażają nam też monstra zwane Frythanami, których pokonanie przyniesie nam zaskakujące, magicznej natury korzyści. Stawienie czoła nie oznacza tu jednak od razu walki. Podobnie jak w realnym świecie, wojna jest ostatecznością polityki, a zanim do niej nie dojdzie, lepiej stosować instrumenty ekonomiczne, dyplomację i szpiegostwo.

Zaczynając od jednej ludzkiej osady, z której pozyskujemy nasze oddziały i gdzie nakładamy podatki, staramy się przejąć okoliczne osady i miasta. Można to zrobić siłą, ale kto kocha władzę narzuconą ogniem i mieczem? Znacznie lepiej oferować miastom pieniądze, wpływać na poglądy mieszkańców działaniami szpiegów i zapewnić im bezpieczeństwo, budując nieopodal fort z wojskowym garnizonem – sami przyłączą się do imperium jako lojalni obywatele, a reputacja władcy jako mądrego i sprawiedliwego tylko wzrośnie.

Tak więc w Seven Kingdoms – po pierwsze gospodarka. Wydobywając podstawowe surowce z kopalni możemy przetwarzać je w gotowe dobra, dobra zostaną sprzedane zaś na targu. Dzięki karawanom zarobimy więcej, gdy nasze dobra trafią do odległych krain. Statki są jeszcze lepsze, dowiozą dobra do zamorskich portów. Mając dość pieniędzy możemy poświęcić się badaniom naukowym, wynajdując cały arsenał średniowiecznej broni, włącznie z artylerią i bojowymi wozami. Nawet bowiem jeśli będziemy prowadzili najbardziej pokojową i przyjazną dla innych ludzkich nacji politykę, wojny nie unikniemy. Z Fryhtanami dobrym słowem niczego bowiem nie osiągniemy.

Te nieludzkie monstra, bardzo różne w swojej formie, są nie tylko agresywne, ale i kochają bogactwa, ich pokonanie nie tylko nas wzbogaci, ale da też dostęp do magicznych zwojów, za pomocą których przyzwać będziemy mogli właściwe danej nacji Większe Istoty – dla Chińczyków Smoka, dla Greków Feniksa, zaś dla Wikingów samego boga Thora. Przyzwanie ich daje w grze szczególne możliwości, nieosiągalne w żaden inny sposób.

Podkreślić trzeba, że to nie jest gra nacjonalistyczna, tylko imperialistyczna. Potrzebujemy innych narodów, gdyż każdy z nich, ze swoimi specjalnymi jednostkami, daje naszemu imperium coś szczególnego, a dobrze zrównoważona armia wspierających się nawzajem jednostek będzie zawsze lepsza od monolitycznej siły samurajów czy perskich łuczników. Imperia, które zapewniają pokój między swoimi narodami są w tej grze najsilniejsze.

Seven Kingdoms: Ancient Adversaries może w dzisiejszych czasach nikogo nie zachwyci grafiką czy efektami dźwiękowymi, po prawdzie jest to gra wyglądająca jak wyrwana z lat 90, ale unikalne połączenie pomysłów ze strategii turowych i strategii czasu rzeczywistego (możecie pomyśleć o grze tej jako mieszance Cywilizacji, Warlordsów i Warcrafta) i pomysłowe modele gospodarki, szpiegostwa, dyplomacji i walki czynią ją pozycją wartą polecenia. Jeśli zaś już znudzi się wam walka z komputerowymi przeciwnikami, zawsze możecie pograć w oferowanym przez grę trybie multiplayer, obsługującym do siedmiu ludzkich graczy jednocześnie.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy!