Co nowego przyniesie nam Windows 9 (Nazwa kodowa - Threshold)

Kilka lat temu przed premierą Windowsa 8 zebrałem plotki i przecieki na temat tego Windowsa, po premierze plotki te skonfrontowałem i wyszło mi na to, że tylko połowa zapowiedzi okazała się prawdą. A jak będzie tym razem? Zobaczmy. W zeszłym roku trochę przed premierą nowego Windowsa również zastanawiałem się co takiego przyniesie nam nowe dziecko z Redmont, czas najwyższy skonfrontować te doniesienia.


 1. Sama nazwa Windowsa - Windows 9

 2. Microsoft zrobił nas w konia i nowemu Windowsowi nadano numer 10, dlaczego taka decyzja? A to to już trzeba Microsoft zapytać.

 3. Niepraktyczny Pasek Zaklęć (Charm Bar) ma zniknąć

 4. Miał zniknąć, ale jakoś mu się to nie udało. Pasek Zaklęć jak sobie był tak jest. Może ma trochę mniejsze znaczenie niż w przypadku Win 8, ale nadal z niego nie zrezygnowano.

 5. Interfejs Modern ma pojawić się w wersji drugiej, co ma dać przede wszystkim możliwość uruchamiania programów Modern w okienkach desktopu.

 6. Czy ta wersja Modern to druga wersja? Tego nie wiem, ale fakt jest faktem, że programu trybu Modern można uruchamiać w oknach trybu desktop.

 7. Upragnione Menu Start ma powrócić

 8. Menu start wróciło, ale niestety w dość zmienionej formie i nie każdemu przypadło do gustu, a więc pozostaje nam albo zmuszenie się do obsługi nowego menu start albo wykorzystać jakąś alternatywę ja np Classic Shell.

 9. Zostanie zaimplementowany system sterowania głosowego Cortana

 10. Szumnie zapowiadana jako super nowość nie pojawiła się wraz z premierą nowych okienek, a trzeba było czekać na jej pojawienie jeszcze trochę czasu. W dalszym ciągu Cortana działa tylko w kilku językach.

 11. Pojawią się wirtualne pulpity

 12. Praktycznie pierwsza rzecz która została zaimplementowana jak należy. Co tu więcej mówić - w końcu mamy wirtualne i pulpity i sprawdzają się one znakomicie.

 13. Pojawi się edycja Windows 9 w wersji bezpłatnej, lub w wersji abonamentowej.

 14. No i tu miłe zaskoczenie bo dla użytkowników posiadających wcześniejsze wersje Windowsa, najnowszy system otrzymali za darmo. Wystarczy tylko zapisać się do "Windows Insider Program " i otrzymujemy najnowsze wersje systemu za darmo.

 15. Pojawią się nowe wersje "podstawowych" programów Windowsa tj:

  • DirectX
  • Punkt dla Microsoftu - pojawiła się nowa (12) wersja tego składnika, dostępna tylko tylko dla nowego dziecka z Redmond.
  • Windows Media Player
  • Minus dla Microsoftu - Windows 10 posiada w dalszym ciągu wersję 12 tego oprogramowania, podobnie jak Windows 8.1
  • Internet Explorer
  • A tutaj nie wiem dac minus czy plus. No bo z jedej strony nie dostaniemy już nowego Internet Explorera, w zamiana mamy Spartana, yyy... znaczysie Edge.
 16. Znów powraca temat sterowania Windowsa gestami - były takie zapowiedzi przed premiera Windows 8, ale wtedy im nie wyszło. Może tym razem się uda.

 17. Niestety sterowanie gestami dalej kuleje, za to sterowanie głosem zaczyna być popularniejsze.

 18. Rezygnacja z trybu 32-bitowego. (Tym razem jednak cisza o trybie 128-bitowym:))

 19. Nie ma tak dobrze, Windows 10 pojawił się zarówno w wersji 32 jak i 64 - bitowej.

 20. Pojawi się o wiele lepsze zarządzanie baterią niż w przypadku ósemki

 21. Osobiście nie zauważyłem żadnej różnicy, a sprawdzałem na 3 różnych laptopach. Albo ja jestem ślepy , albo to była tylko nagonka marketingowa.

 22. Pojawi się wersja typowa na desktopy, gdzie całe środowisko Modern zostanie ukryte

 23. Niestety Microsoft tak zakochał się w swoim Modern, że za czorta nie che się go pozbyć.

 24. Pojawi się również nowe Centrum powiadomień

 25. Na koniec pochwała dla Microsoftu - Centrum powiadomień pojawiło się i działa świetnie.

Dziękuje i do zobaczenia


.

Na koniec jeszcze tylko link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Jeszcze jedno ogłoszenie parafialne zwłaszcza dla nowych blogerów zapoznajcie się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie maja bardzo niepoprawne.