Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy tylko ja wszystko widzę w Windowsie 10 podwójnie

Korzystam z Windows 10 na Asusie T100 prawie codziennie, instaluje wszystkie dostępne aktualizacje i lubię pobuszować po nowych możliwościach tego systemu. Jakiś czas temu Microsoft uraczył na nowym bulidem o numerze 9860, a wszyscy zachwycają się pięknymi animacjami otwierania okien. Cóż, dla jednych ma pięknie wyglądać, dla innych ma porządnie działać. Zresztą wszelkie nowości zostały już opisanie na łamach różnych serwisów i nie ma sensu przepisywać tego po raz kolejny. No ale nie o tym dzisiaj.

Rozdwojenie czy jednak roztrojenie jaźni

Pracując na Windowsie 8.0, a później 8.1 odniosłem wrażenie że mam rozdwojenie jaźni. Wiele programów było dublowanych, raz w trybie Modern, drugi raz w trybie metro. Ale po jakiś czasie przyzwyczaiłem się i tyle. Jest bo jest.

Oczywiście takich miejsc jest o wiele więcej (zarówno w poprzedniej jak i w tej wersji Windows), jak choćby zarządzanie sieciami.

Ale wraz z Windowsem 10 odnoszę wrażenie, że moja jaźń się roztroiła. Nie dość, że te same programy są zarówno w Modern jak i w Desktop, to jeszcze jeden i drugi tryb dubluje te same ustawienia. Przesadzam? Raczej nie. Wystarczy chwila zabawy z nowym Windowsem aby stwierdzić, że dopiero co wprowadzone Centrum Powiadomień, jest jakby rozszerzeniem Centrum Akcji. Żeby było ciekawiej obie funkcję działają w trybie Desktop. Nie łatwiej zrobić z tego jedną funkcję?

Teraz super nowoczesna funkcja wyszukiwania. Tą samą funkcję mamy w trzech różnych miejscach, a robi ona dokładnie to samo. Funkcję wyszukiwania mamy więc kolejno w pasku zaklęć (który swoją droga miał zniknąć w Windowsie 10, ale jakoś dalej jest - ja wiem, że można go wyłączyć, ale nie o to chodzi.), na pasku zadań i w menu start. Po jakiego grzyba? Tego chyba sam Microsoft nie wie.

Nawet głupia opcja wyłączenia jest w dwóch miejscach. Raz jest w pasku zaklęć, gdzie wiele osób przez długi czas miało problem ze znalezieniem tej opcji. Drugie miejsce to Menu Start, choć w całkiem innym miejscu (na górze Menu Start) niż w Windowsie 7 lub starszych

A najlepsze zostawiam sobie na koniec. Standardowy panel sterowania jest w Windowsie praktycznie od jego pierwszej wersji. W kolejnych wersjach zmieniały się ikony i ilość dostępnych opcji. Windows 10 mamy również ten sam panel sterowania.

Wraz z pojawieniem się trybu Metro (przemianowanego później na Modern) Panel Sterowania w wersji Modern nazwano po prostu Ustawienia komputera. Praktycznie wszystkie opcje z Desktopowego Panelu Sterowania przeniesiono do Modern.

Wraz nowym bulidem 9860 pojawiła nowa opcja czyli zPC Settings. Jest to rozszerzenie ustawień znanych z Windows 8.0.

I tu się zaczyna zabawa, bo we wszystkich trzech, nazwijmy to blokach jest prawie to samo. Jeszcze ustawienia Desktop osobno, a Modern osobno potrafię zrozumieć (pewnie przez zboczenie z Windows 8.0) to ulokowanie opcji PC Settings i zPC Settings już kompletnie nie pojmuje. Skoro zPC Settings jest rozszerzonym PC Settings, to po jakiego grzyba pozostawiono "zwykłe" PC Settings

Inni nie lepsi - no ale jakie mają wyjście

Nie będę wspomniał, że wiele programów firm trzecich (choć niekoniecznie) też tworzy dwa rodzaje oprogramowania, ale ta moda powstała wraz z Windows 8.0, a wiec nie jest to żadną nowością. A czy to jet normalne, aby tworzyć ten program na dwie platformy jednego systemu operacyjnego. Odpowiedzcie sobie sami.

Mam nadzieje, że funkcje które opisałem powyżej w finalnej wersji Windows 10 zostaną zunifikowane i będą dostępne w jednym miejscu, a nie będziemy musieli szukać po całym systemie. Wszak Windows 10, na którym teraz pracuje jest tylko wczesną betą.

Na koniec jeszcze tylko mój spis treści blogowania i na dziś starczy. Co prawda korzystam z Win10 na tablecie, ale wszystkie screeny zrobione są z Wirtualnej maszyny (tak jest po prostu szybciej i wygodniej:) - wiem leniwy jestem).

Jeszcze dwie ciekawostki na koniec

Po pierwsze. Wiecie co się stało z Autostartem w Windows 10 (zresztą w Windows 8.0 i 8.1 też)? Zniknął? Niekoniecznie. Microsoft bardzo ułatwił dostęp do tej dość ważnej funkcji i umieścił ją na wierzchu - no prawie

Po drugie. Microsoft w końcu się obudził i zrobił normalnie działający menadżer sieci bezprzewodowych. Jak jakiś czas temu szukałem takiej funkcji to albo źle szukałem, albo jej wtedy po prostu nie było.

 

windows inne

Komentarze

0 nowych
Afbuster   6 #1 27.10.2014 20:33

"zPC Settings" brzmi jak coś, co w przyszłości zastąpi zwykłe PC settings, ale na razie jest testowane, więc nie wywali poprzednika.

Z tym rozdwojeniem to jest to skutek idiotycznego podejścia MS. O ile wielkie na cały ekran menu jeszcze można zrozumieć (i zdobyło to nawet swoich zwolenników) to robienie z listy aplikacji środowiska do ich uruchamiania jest już głupie. Zwłaszcza gdy sie wciąż ma zwykły puplit.

ziemowy   7 #2 27.10.2014 20:39

Tak jak wspomniałeś na końcu jest to wczesna wersja beta. Nie jest więc dziwne, że MS testuje różne rozwiązania i zbiera feedback od użytkowników. Skoro jeden system ma być instalowany na klasycznych komputerach jak i urządzeniach dotykowych, to wiele rzeczy musi być zdublowanych.

fiesta   15 #3 27.10.2014 20:46

@Shaki nie pij tyle -->> będziesz widział pojedynczo :P ;)

foreste   16 #4 27.10.2014 20:51

To dobre było żeby ms izolował dextopa od moderna czyli pc dextop bez syfu modern tablet/smartacz dać ten paskudny metro .

Autor edytował komentarz.
AntyHaker   22 #5 27.10.2014 21:59

Uroki wersji testowych ^^ Nie mniej nowy PC Settings zapowiada się obiecująco. Z takimi ocenami trzeba się powstrzymać do premiery.

eimi REDAKCJA  17 #6 27.10.2014 22:06

sieć djDziadek_mobile? naprawdę? :)

sgj   12 #7 27.10.2014 22:28

Ta, wyszedł Windows 8 był płacz że do niektórych ustawień nie da się dostać dotykowo. Jak zdublowano opcje i aplikacje żeby można sobie pacać po ekranie paluchami, a równocześnie umożliwić pracę w klasycznym trybie pulpitu to płacz że wszystko jest podwójnie.
No i jak ktoś śmie wydawać w ogóle aplikacje na modern. W końcu przecież wystarczą klasyczne, których nie będzie się dało obsługiwać paluchami na tablecie...

@"Po pierwsze. Wiecie co się stało z Autostartem w Windows 10 (zresztą w Windows 8.0 i 8.1 też)?"

Menedzer zadań... ale to taki szczegół. Tam masz zarządzanie wpisami.

Autor edytował komentarz.
xomo_pl   24 #8 28.10.2014 00:13

być może teraz, gdy appki modern wreszcie będą w oknach (i do tego potrzebowali 3 lata prac.. brawo) poznika część aplikacji desktopowych jak kalkulator choćby...

tak na prawdę cały ten bajzel jaki obserwujemy od 8 w Windows to zasługa głupoty, na jaką wpadli w Microsofcie, że jedno GUI do wszystkich urządzeń... rynek pokazał, że jednak nie... powoli się z tego wycofują ale w sposób nadal bezsensowny... minie jeszcze sporo czasu zanim uda się wyeliminować appki Win32, pulpit z użycia na rzecz modern... o ile w ogóle...

jointano   10 #9 28.10.2014 07:45

Jak jest coś do wszystkiego to jest do niczego :D
Ktoś, kto wpadł na pomysł, że kilkocalowe urządzenie dotykowe obsługuje się tak samo jak komputer myszką z monitorem kilkudziesięciocalowym jest dla mnie idiotą :P Bo dzięki temu wychodzą takie rzeczy jak:
Niech porównam wyłączanie Windows 7 z 8.
Win 7 - Start / zamknij
Win 8 - zjechać myszką do prawego rogu ekranu, najlepiej dolnego / pomieszać tą myszką w tym rogu aby wysunąć menu / ustawienia / zasilanie / zamknij
GENIALNE! :D

dzikiwiepsz   13 #10 28.10.2014 09:12

No niestety ale to jest efekt wprowadzenia modern ui, niepotrzebna duplikacja tego samego :D

  #11 28.10.2014 09:15

@jointano: widać że Windows 8 nawet nie używałeś, albo widziałeś u kolegi.
Można kliknąć prawym na start i tam jest opcja wyłączenia.

Ogólnie według mnie powinni zrobić osobny Windows na tablety i komputery.
Jak na razie zmiany w Windows 10 są tylko na gorsze i szczególnie po tej ostatniej aktualizacji.
Te "nowe" menu start wygląda okropnie i chyba każdy się z tym zgodzi.

WODZU   18 #12 28.10.2014 11:01

"...wszyscy zachwycają się pięknymi animacjami otwierania okien..."

Ciekawa polityka MS. Najpierw zrobiliśmy coś, co dobrze prezentowało się w Windows 7, później wam to zabraliśmy, a teraz oddajemy ponownie i oczekujemy zachwytu. Czy tylko ja mam wrażenie, że ktoś tu z kogoś robi idiotów?

Waka   10 #13 28.10.2014 12:15

z@ziemowy Tylko jakby nie patrzeć gro uwag S@Shaki81można odnieść także do Windows 8.X. Tam często Modern i Aero mieszały się ze sobą i dublowały swoje właściwości. W sumie wszystkiemu winna jest dziwna polityka MS, która nie ma nic wspólnego z szeroko pojętą spójnością interfejsu.

  #14 28.10.2014 15:13

CZy w Win 10 jest tak że jak przygotowujemy system w trybie sysprep inspekcja to nie działa windows update ? Tak było pod windows 8.1.

  #15 29.10.2014 19:20

Oj, ludziska, który to już raz czytam o "dramacie" z wyłączeniem (zamknięciem) systemu... A wystarczy proste kliknięcie prawym przyciskiem myszy na "przycisku" start lub jeszcze prostsze wciśnięcie ALT+F4 na pulpicie, z czego korzystam od czasów Windows 98. =)

kaisuj   11 #16 01.11.2014 21:41

@ziemowy: Ubuntu jest przykładem tego jak zrobić interfejs aby był w miarę wygodny w użyciu zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych. I nie trzeba tworzyć wszystkiego w dwóch różnych wydaniach. Ale to tylko jeśli chodzi o sam system, bo z aplikacjami jest już trudniejsza sprawa.

  #17 04.03.2015 19:42

@kaisuj: Trafiłam tu przypadkiem i czytam narzekania na wingrozę, jaka to niedobra, jaka pokręcona, nieprzyjazna.. brakuje jeszcze standardowego narzeknięcia na zamułę i wirusy/robale i inne (co tam jeszcze jest, nie wiem, dawno z win* nie miałam do czynienia). Młodzi, inteligentni, wykształceni ludzie, a upierają się, żeby zgadzać się na łaskę i niełaskę mistera Gatesa. PO CO? Zgadzam się w pełni z przedmówcą-taki np. Ubuntu doskonale radzi sobie z dopasowaniem interfejsu do urządzenia. Z aplikacjami - nie uważam, żeby sprawa była aż tak trudna-co nie? Ja, laik kompletny, przez dwa lata nie znalazłam na pingwinie niczego, co by mnie nie zadowoliło, często wręcz jestem zachwycona.
Podsumowując-spróbujcie dzieciaki czegoś innego, może perspektywa, spojrzenie na Wasze urządzenie ulegnie zmianie?
Pozdrawiam-miłośniczka Linuxa

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.