Każdy ma swoją starą i ulubioną grę - mam i ja

Od pewnego czasu naszym blogerom wzięło się na wspomnienia i wracają do starszych gier. Ja również mam taką grę do której cały czas wracam. Jako, że święta za pasem i zapowiada się trochę wolnego czasu zapewne po raz kolejny wrócę do tej gry. Tą gra jest Transport Tycoon DeLuxe.. Gra (a w sumie jej pierwsza wersja - Transoprt Tycoon) powstała w 1994 roku, jej autorem jest Chris Sawyer, a jej wydawcą była firma MicroProse. Gra ta została stworzona na platformę DOS'ową i niestety nie chciała pracować pod Windowsem Dzięki dużej popularności tej gry już w następnym roku grę przepisano w C++ co umożliwiło swobodne jej odpalenie w Windows.

W ogólnym opisie jest to gra ekonomiczna polegająca na prowadzeniu firmy transportowej.
Grę rozpoczynamy od wyboru na jakim krajobrazie chcemy grać.Do wyboru mamy: Umiarkowany, Arktyczny, Tropikalny oraz Zabawkowy.

Po wygenerowaniu planszy oczom naszym ukazuje się rozległa plansza, na której nieumiejscowione są małe miejscowości, zakłady produkcyjne, kopalnie oraz ośrodki przemysłowe. Naszym zadaniem jest transportowanie wszystkich dóbr pomiędzy z góry ustalonym miejscami. Gra posiada wyznacznik czasowy i rozpoczyna się w 1950 roku, zazwyczaj kończy się ok 2050 roku kiedy nasza firma otrzymuje status lidera transportowego w regionie. Co prawda na tym punktowana rozgrywka kończy się, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby grać dalej i rozwijać swoją firmę transportową.

Aby nie przepisywać tych samych informacji polecam tą stronę, która wg. mnie jest najlepszym kompendium wiedzy o Transoprt Tycoon de Luxe. Fenomen tej gry trwa do dziś. Przez szereg lat pojawiło się wiele rozszerzeń i modyfikacji gry. Do najpopularniejszych należą TTDX Path oraz Open TTD, który można pobrać z zakamarków DP. Niestety dodatki te wymagają do prawidłowego działania oryginalnej gry Transport Tycoon de Luxe.

Ciekawostką jest fakt, że gra ta powstała nie tylko na Windowsa. Producent zadbał o wersja na MacOS, Linuxa, a nawet PlayStation. Kolejną ciekawostką jest również fakt iż pomimo wieku (prawie 20 lat) grę w dalszym ciągu można zakupić choćby na Amazonie.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.