Lenovo — Wszyscy znają ale czy na pewno? cz.1

Firmę Lenovo kojarzy chyba każdy, kto ma styczność z komputerami. Komputery stacjonarne laptopy, tablety czy smartfony to główne produkty tej korporacji. Zastanawialiście się jednak jakie jeszcze produkty znajdują się w ofercie tej firmy? No i oczywiście co najważniejsze jakie były początki tej firmy na świecie. Poszperałem nieco po Internetach i okazuje się, że początki Lenovo nie były tak świetne jakby się zdawało. No ale może po kolei, spróbuję przedstawić w jaki sposób ta firma doszła do dzisiejszej pozycji.

Ciężkie początki

W 1984 roku Liu Chuanzhi, pracownik jednego z Uniwersytetów w Chinach postanowił usamodzielnić się zakładając wraz z 10 innym inżynierami jedną z pierwszych firm zajmujących się projektowaniem komputerów osobistych. Lata 80-te były świetne dla takich niewielkich starupów w Chinach ponieważ rząd dawał dotacje na rozwój takich firm. Pan Chuanzhi skorzystał z takiej okazji i otrzymał na początek równowartość około 25 tyś dolarów i niewielkie biuro, gdzie mógł zając się projektowaniem. 1 Listopada 1984 roku firma zaczęła oficjalnie działalność pod nazwą "Chinese Academy of Sciences Computer Technology Research Institute New Technology Development Company". Trochę skomplikowane.

Od początku swojej działalności przedsięwzięcie pana Chuanzhi miało w zamyśłe tworzenie elektroniki użytkowej. Pierwszy większy pomysł to import telewizorów do Chin (tak, tak wtedy jeszcze Chiny kupowały elektronikę z zewnątrz a nie tworzyły wszystkiego u siebie:)), jednak ten pomysł szybko upadł nie przynosząc większych dochodów. Niezrażeni pierwszymi niepowodzeniami jeszcze w 1986 roku podjęto próbę importu a później pierwszej własnej produkcji zegarków elektronicznych. Niestety i ta próba zakończyła się fiaskiem pozostawiając firmę na skraju bankructwa, od którego uchroniła ich kolejna rządowa dotacja. W 1988 roku długa nazwa firmy została zmieniona na bardziej przyjazną i prostszą w zapamiętaniu, a mianowicie "Legend". Przez kolejne 14 lat pod właśnie tą nazwą robiono wszelkie interesy.

W końcu jakiś sukces

Jednakże produkcja zegarków nie do końca była nieudanym eksperymentem, ponieważ po zakończeniu produkcji dla Legend została fabryka, którą szybko przekształcono na potrzeby produkcji pierwszych komputerów typu PC. Dzięki pierwszej umowie (1990 rok) handlowej i projektowej z IBM, Legend już w kilka miesięcy był gotowy do produkcji pierwszych komputerów typu PC z procesorem Pentium. W ciągu następnych trzech lat, dzięki taniej sile roboczej i dostępności tanich elementów Legend wyrosło na największego producenta komputerów PC w Chinach.

Dzięki kolejnym sukcesom handlowym (i niepotwierdzonym, kolejnym dotacjom rządowym) zarząd Legend mógł swobodnie rozszerzać działalność o kolejne filary, w tym handel zagraniczny (zarówno import jak i eksport) różnorakiej elektroniki użytkowej. Eksportowano głownie komputery, które legend produkował, a importowano telewizory (kolejny raz) sprzęt audio i video. w 1994 roku Legend zadebiutowało na Chińskiej giełdzie papierów wartościowych. Dzięki kolejnemu zastrzykowi gotówki (około 30 milionów $) i korzystnym umowom z IBM jeszcze w tym samym roku Legend pokazało pierwszego swojego laptopa Legend Zhaoynang S5100.

Po premierze pierwszego laptopa i dość szerokiej gamie komputerów stacjonarnych PC (zarówno swoich, czyli produkowanych na miejscu jak i "obcych", czyli importowanych) Legend zaczęło wyrastać na lidera segmentu komputerów w Chinach. Już na początku kolejnego 1995 roku Legend rozszerzyło swoją ofertę o pierwsze serwery. Kolejne lata to nieprzerwane pasmo sukcesów już wówczas holdingu Legend, w 1998 roku Lenovo otworzyło swój pierwszy firmowy sklep w Chinach a w kolejnych latach takie sklepy i przedstawicielstwa spółki Legend zaczęły pojawiać się na całym świecie. W tym samym roku wyprodukowano milionowy egzemplarz komputera PC. Kolejne lata to produkcja coraz nowszych PC'tów laptopów i serwerów a także pierwsze próby wejścia na rynek mobilny, ale to już inna historia, o której kiedy zapewne jeszcze wspomnę. Warto jeszcze wspomnieć, że w 1999 roku Legend group było największym producentem i dystrybutorem sprzętu komputerowego w całej Azji.

-----
Jeszcze spis treści mojego bloga (wiem, wiem ta regułka zaczyna być nudna:)) i zapraszam do moich wpisów. Polecam szczególnie
ten wpis, gdzie opisałem jak poprawnie formatować wpisy na blogu, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie Semtex opisał jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte w wpisie są mojego autorstwa lub są dostępne w otwartej licencji lub są pobrane z oficjalnych stron podmiotów, o których wspominałem we wpisie. Pozdrawiam Shaki81