Linux wyglądający jak Windows

Jako, że Microsoft zakończył wsparcie dla Windowsa XP (chociaż może nie do końca ) pojawiło się u nas na blogu kilka wpisów (command-dos oraz tux99 ) twierdzących, że Linux będzie dobrą alternatywą dla starego dobrego XP'ka. Ostatnie rewelacje tego systemu tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że XP na prawdę kończy życie. Pomyślałem sobie, że można by spróbować "stworzyć" sobie Linuxa wyglądającego jak Windows XP. Oczywiśćie żadnym developerem nie jestem, a więc postawiłem na gotowe rozwiązania, czyli znalezienie odpowiedniego tematu, zainstalowanie go i po sprawie. Operacja wydawała się prosta, jednakże brak mojego doświadczenia w pracy z Linuxem szybko wyszedł na wierzch. No, ale może po kolei:

Sposób 1 - ręczna instalacja i aktywacja tematu Windows XP

Dzięki komentarzowi Xanthii pod wpisem command-dosa (o którym wspomniałem powyżej) trafiałem na stronę noobslab, gdzie dość prosto można zainstalować taki temat na Linuxie Mint 16 Mate. Całość zawiera się do wpisaniu kilku komend w terminalu Linuxa:

 
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/icons
sudo apt-get update
sudo apt-get install win-icons
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
sudo apt-get update
sudo apt-get install win-xp-theme

Dzięki tym komendom możliwe było zainstalowanie tematu i komend Windows XP. Wystarczyło tylko zmienić temat, a więc wchodzimy Start->Centrum sterowania->Change Theme

A następnie klikamy inne ustawienia, gdzie zmieniamy ikony na te Windowsowe

Podczas zmiany tematu niestety wyskoczył taki oto błąd:

Dzięki pomocy forumowicza Kamatori dowiedziałem się, że wystarczy jedna komenda

 
sudo apt-get install gnome-themes-standard

i wszystko będzie w porządku i rzeczywiście problem zniknął. Wystarczyło tylko pobrać jakąś standardową tapetę Windows XP. Wybór oczywiście padł na nieśmiertelna Idyllę. Tą tapetę znalazłem w kilkunastu rozdzielczościach na tej stronie. Pobrałem i Linux zaczął wyglądać tak:

Sposób 2 - "półautomatyczna" instalacja i aktywacja tematu Windows XP.

Drugi sposób jest szybszy, bo wystarczy wejść na stronę winxp4life.tk,

i wybrać pobieranie tematu na Linuxa

Wystarczy tylko pobrać temat, rozpakować go zainstalować i po 2 minutach, oczywiście po zmianie w centrum oprogramowania, możemy cieszyć się również wyglądem Windowsa XP.

Sposób 3 - Podstawowy sposób, od którego powinienem zacząć.

Oczywiście jak zwykle najprostsze rozwiązania przychodzą na końcu. Wystarczyło tylko wejść do Centrum Oprogramowania -> motywy. Jest tam zakładka "Pobierz więcej online" i tam było kilka motywów Windows gotowych do pobrania. Zajęło to mniej niż minutkę i było po prawie. Przy okazji sprawdziłem jak wygląda temat Win 7 i również mi się spodobał.

Acha. Przed wykonaniem każdego z tych sposobów zalecam zaktualizowanie systemu poprzez komendę

 
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

lub menadżera aktualizacji (czego oczywiście na początku nie robiłem:)). Czyli człowiek całe życie się uczy:) - Tak, tak wiem - a na koniec głupi umiera:)

Źródła:

No i oczywiście spis mojego blogowania znajduje się tutaj.