Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Program dosowy w dzisiejszych czasach — praktycznie niemożliwe

Początkowo wpis ten miał powstać jako kolejna część serii specjalisty, ale że walka odbyła się wraz z kilkoma osobami i nie tylko w godzinach pracy niech więc będzie:). Pojawił się więc z pozoru błahy problem, a mianowicie jak uruchomić stary, dosowy program na nowym komputerze. A więc może po kolei.

Runda pierwsza - panie Krzysztofie, coś mój komputer niedomaga

Ze względu na splot dziwnych wypadków w moim szpitalu, w administracji został ostatni komputer pracujący pod kontrolą Windowsa XP. Trochę to moje zaniedbanie, a trochę strach przed wymianą na nowszy, ponieważ owa pani korzysta (przegląda, edytuje dane i co najważniejsze drukuje) z kilku programów dosowych, które pod Windowsem XP nie sprawiają najmniejszych problemów. Niestety stary jednordzeniowy Celeron z 1 GB RAM przestał się wyrabiać przy innych, nowszych aplikacjach. Czas najwyższy więc na nowy sprzęt. Nic nadzwyczajnego, AMD 2 rdzenie po 3,7 GHz, 4 GB RAM, dysk twardy 500 GB i Windows 7 na pokładzie. Na moje nieszczęście system 64 bitowy, ale nie uprzedzajmy faktów.

Oczywiście okazało się, że programy dosowe nie działają w środowisku 64-bitowym, ale co mi tam, mamy aplikację DosBox, która załatwi sprawę. OK, instaluje DosBox'a, wymagany program odpala, polskie znaki są, a więc pełen sukces. Oddaje komputer nowej właścicielce i okazuje się, że za czorta nie che drukować. Fakt, przyznaje się, zapomniałem sprawdzić. Po kilku godzinach poszukiwań odpuszczam sprawę DosBox za czorta nie dogada się ze starą drukarką OKI. Dlaczego akurat z taką drukarką? Ponieważ sam program dosowy jest mocno ograniczony tylko do kilku drukarek i z żadną inną nie będzie gadał i tyle.

W więc mamy program dosowy kontra Shaki81 - 1:0 dla programu.

Runda druga - czekaj, czekaj, przecież mamy coś takiego jak Freedos i jeszcze kilka opcji

Zaraz po porażce z DosBox'em przypomniał mi się system FreeDos, z którym kiedyś tam miałem doczynienia, czemu więc nie spróbować? Oczywiście był to kiepski pomysł, bo FreeDos to kompletny system operacyjny, którego nie uruchomię jak aplikacji w Windowsie, zwłaszcza 64-bitowym. Pomysł przepadł więc praktycznie chwilę po tym jak się pojawił

Program dosowy kontra Shaki81 - 2:0 dla programu.

Hm. Wylatuje więc wersja 64-bitowa systemu a na jej miejsce instaluje Win7 32 bity. Program odpala się bez problemu w Windowsie i... nie ma polskich znaków, że o drukowaniu nie wspomnę. Wpadamy wówczas na pomysł, że brak drukowania spowodowany jest brakiem portu LPT w komputerze. Wspomniana drukarka OKI działa tylko na takim porcie, a do nowego kompa podpiętą jest za pomocą przejściówki USB-LPT. Niestety przejściówka ta nawet z samym Windowsem 64-bitowym na początku miała jakieś halo. Ostatecznie jednak działała bez problemów.

Program dosowy kontra Shaki81 - 3:0 dla programu.

Skoro przejściówka ma jakieś nie halo to znalazłem płytę z portem LPT (swoją drogą pod socket AM3+ nie było to takie całkiem proste) i przeinstalowałem system (3 raz), zaś Windows 7 32 bity i oczywiście polskich znaków brak i nie drukuje. Kilka kolejnych godzin w plecy. Zaraz mnie trafi na miejscu i babka dostanie z powrotem starego kompa z XP'kiem

Program dosowy kontra Shaki81 - 4:0 dla programu.

Runda trzecia - a może by tak nie bezpośrednio na tym kompie?

Odpuściłem sobie temat na 2 dni, ale co się odwlecze to nie uciecze, wracam więc z powrotem do tego nieszczęsnego programu. Kolejny pomysł to instalacja Windowsa XP na jednym z serwerów (jako wirtualny oczywiście), podpięcie się do niego przez pulpit zdalny i z niego odpalanie tych programów (przecież na XP działało to do tej pory w porządku). Oczywiście lipa, bo jakże by inaczej. Ani polskich znaków, ani drukowania. Przez przypadek odkryłem, że jak zaloguje się przez pulpit zdalny z Windowsa 8 to mam polskie znaki a jak z Win7 to nie. Kilka godzin wertowania Internetu nic nie dało. Windows 7 nie da polskich znaków dla dosowego programu odpalanego przez pulpit zdalny i basta!

Program dosowy kontra Shaki81 - 5:0 dla programu.

Zaraz, zaraz skoro mam polskie znaki w Windows 8 to może na 32-bitowej wersji tego programu owe dosowe skaranie boskie będzie działało. 4 instalacja systemu (32-bitowy Win8 na płycie z portem LPT) poszła szybko. Małe problemy ze sterownikami i mamy gotowy system. Program dosowy odpala, polskie znaki są a drukarka oczywiście dalej nie działa. W tym momencie zasób mojego słownictwa powiększył się o kilka słów, za które wpis wylądowałby w koszu bez dwóch zdań. Poddaje się.

Program dosowy kontra Shaki81 - 6:0 dla programu.

Chciałem zmodernizować starego kompa z XP i oddać babce z powrotem. Może za kolejne pół roku znajdzie się jakieś rozwiązanie. Niestety mój szef kategorycznie zakazał powracania Windowsa XP do administracji. W sumie to chłop ma rację. Nie po to kupiłem już praktycznie 2 nowe kompy, żeby w administracji pracowano na XP'ku. No dobra uspokoiłem się, jest kolejny pomysł. A może by tak zainstalować wirtualnego XP bezpośrednio na nowym kompie z Win8 i tam uruchomić ten nieszczęsny program. I to był strzał w 10. Polskie znaki działają bez zarzutów, program drukuje też bez żadnych kombinacji.

Program dosowy kontra Shaki81 - 6:1 dla programu. Pomimo tak kiepskiego wyniku to ja jestem górą:).

A morał z tej walki jest taki, że należy walczyć do końca. Choćby poziom frustracji przekroczył wszelkie granice to i tak trzeba pokazać komputerowi kto tu rządzi:)

A na koniec mojego wpisu podrzucę link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie nasz admin forumowy Semtex opisał w przystępny sposób jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Pozdrawiam Shaki81 

windows porady

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 15.02.2016 21:27

No i super :)

  #2 15.02.2016 21:33

A nie można było zainstalować freedosa na maszynie wirtualnej?

En_der   9 #3 15.02.2016 23:22

W administracji Twojego przybytku już po Xpeku nawet czadu nie..., a na Poczcie Polskiej dzisiaj, kiedy byłem dowiedzieć się, kto ukradł moją przesyłkę- Widziałem jest :)

GBM   22 #4 16.02.2016 07:43

Od początku jak czytałem, miałem przeczucie, że skończy się na VirtualBoxie :P

gowain   21 #6 16.02.2016 15:43

Nie lepiej zamiast jakiegoś emulatora LPT-USB kupić kontroler LPT podpinany pod PCI w kompie? Podejrzewam, że mogłoby być mniej z tym problemów niż z szukaniem płyty z wbudowanym LPT.

Autor edytował komentarz.
Jaahquubel_   13 #7 16.02.2016 15:44

@pawel238942390847 (niezalogowany): Też o tym pomyślałem.

Human89   5 #8 16.02.2016 16:04

XP jako XP mode (bo na WIn8 nie ma XP mode)? Czy kupowałeś osobną licencję pod tą wirtualke?

  #9 16.02.2016 16:14

dosbox_yk: http://ykhwong.x-y.net/ - można bezpośrednio odwoływać się do portów COM i LPT.
Sprawdzałem dawno temu, ale działało z igłówką Star LC10. Przejściówka nie powinna robić problemu, bo i tak wpisuję się port do którego mają być wysyłane komendy.

2artur2   4 #10 16.02.2016 17:38

A nie lepiej kupić Windowsowe odpowiedniki programów DOS-owych ? W końcu i tak do tego dojdzie.

Autor edytował komentarz.
  #11 16.02.2016 18:07

A może któraś z płyt ma dziwne 24-chyba pinowe złącze lpt, wtedy wystarczy kupić port na śledziu. Mam tak u siebie w jakimś i3.

COD-sido   2 #12 16.02.2016 18:16

Polskie litery:

Co do polskich liter to zainstaluj na Win7 jakąś czcionkę obsługującą polskie znaki z odpowiedniej stronie kodowej, np mazovia - poszukaj instalek na necie. Pamiętaj to musi być mazovia dla Win7 (kopiowanie czcionki z XP nie zadziała, Win7 chyba używa innej strony kodowej).

Drukowanie:

Drukarka nie musi być podpięta pod komputer z którego chcemy drukować: może to być drukarka sieciowa, podpięta pod printserver, czy też inna np. na USB. Port LPT pod DOS możemy sobie stworzyć wirtualny poleceniem "net use".
Drukarkę do virtualnego portu LPT podłączamy komendą:
"net use lpt1 \\adres_w_seci\drukarka".
Takim sposobem możemy drukować z DOS na drukarkach sieciowych, lub też na drukarce podpiętej lokalnie do kompa, nawet podpiętej przez USB. Aby drukować na drukarce USB z programu DOSowego który drukuje tylko na LPT, należy:
1. udostępnić tę drukarkę, najlepiej pod krótką nazwą bez spacji czy znaków specjalnych, a potem..
2. otworzyć wiersz poleceń i wpisać:
"net use LPT1 \\127.0.0.1\drukarka /YES", gdzie "drukarka to nazwa pod jaką udostępniliśmy drukarkę, a " /YES" zapamięta nam ustawienia po restarcie komputera.
I już można drukować spod DOS.

Astraltrooper   6 #13 16.02.2016 18:26

Shaki81: Jest jeszcze inny sposób rozwiązania tego problemu. Powinno się udać z 64 bitowym systemem i dosboxem z pierwszej próby. Zamiast instalować tą starożytną drukarkę OKI możesz spróbować przekierować drukowanie z portu LPT na np. Drukarkę sieciową z obsługą postscript lub pcl6 (powinno zadziałać nawet jeśli w systemie ma fizycznego portu lpt). Niestety nie pamiętam polecenia ale w zakamarkach internetu powinna jeszcze gdzieś być instrukcja. Warunek jest taki że sam dosowy program musi posiadać możliwość ustawienia drukowania w A4 i zmiany emulacji ;-)

arekm78   2 #14 16.02.2016 18:46

Tak prawdę mówiąc to problem rozwiązałeś niezgodnie z zaleceniami szefa. Nadal masz Win XP w administracji, nieważne że virtualnie. Dla bezpieczeństwa można wyłączyć mu sieć, o ile ten dosowy program na to pozwala.

drobok   14 #15 16.02.2016 19:48

Szef: nie instaluj xp !
Shaki: ok, to ja go postawie na vm :P

Autor edytował komentarz.
sr57be45   7 #16 16.02.2016 20:52

To nieźle jak dosowy program działał jeszcze pod XP, inny program w domu uruchamiał się tylko z 98SE. Kompromisem był zakup starego laptopa z LPT aby nie ograniczać modernizacji PC.

S3BA_   7 #17 16.02.2016 21:02

Miałem jakiś czas temu 2 serwisy gdzie były programy dosowe na win98 z kluczem LPT...

Skończyło się na zakupie "nowych" poleasingowych kompach z win7(64), ale trzeba było przenieść jakoś program.
Po kilku próbach udało się na VirtualPC 2007 od MS, gdyż rozchodziło się właśnie o klucz na LPT a Virtualbox nie obsługuje bezpośredniego przekierowania na LPT i program nie widział klucza(lub ze mnie taka ślimota że tej funkcji nie znalazłem).
Nie instalowałem tam nawet Windowsa, został zainstalowany Freedos jak wspomniał Pawel. Program działa, drukuje, serwis nie wrócił do dzisiaj a minęło już kilka tygodni.

Autor edytował komentarz.
Fanboj O   9 #18 16.02.2016 21:17

Gdyby ktoś się borykał z programami DOS-owymi, to jest jeszcze jeden ciekawy patent. Nie czytałem dokładnie, być może już ktoś pisał.

Menedżer urządzeń.
Wyszukujemy kartę graficzną.
Prawy klik na konkretnej karcie grafiki- Wyłącz.
Zamigota świat, rozdzielczość spadnie.
Próbujemy uruchomić felerny program.

Działa lepiej niż wszelkie tryby zgodności. I nie tracimy na wirtualizacjach. Ja w ten sposób gram "w małysza" (DSJ ski jump), dynę blaster i inne starocie.
Nie sprawdzałem na 64 bitach i nie miałem do czynienia z konfiguracjami typu Optimus.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 16.02.2016 21:47

@Semtex: Sprawdzone, nie działa z tym cholernym programem
@gowain: tez próbowałem z taką karta PCI - lipa, nie wiem dlaczego
@2artur2: firma która stworzyła ten program dawno nie istnieje, i nie ma możliwości migracji danych do nowszych.
@COD-sido: kurde, że też o tym nie pomyślałem - działa bez zarzutów. Wielkie dzięki
@Astraltrooper: Nie działa. Ten cholerny program chce współpracować tylko z kilkoma drukarkami
@arekm78: Mam w sieci jednego Windowsa XP - bez dostępu do neta, tak więc przerzuciłem ustawienia z mojego wirtuala na tą maszynę łączę się prze pulpit zdalny
@S3BA_: Dosbox za czorta nie chciał współpracować z tym zakichanym OKI. Sprawdziłem nawet na programie TAG
@Fanboj O: A takim rozwiązaniu nie wiedziałem - sprawdzę z chęcią.

Wszystkim jeszcze raz za wszelkie podpowiedzi. Chyba jedna trzeba będzie napisać drugą część.

  #20 16.02.2016 21:52

@Fanboj O: na 64butach nie ma emulacji trybu 16bitowego i aplikacje po prostu nie działają. Sposób z wywaleniem grafy działa nawet w win10 gdzie nadal mam kilku użytkowników z domowym wfmagiem.

Co do samego autora, zrobiłem kiedyś w dosłownie jedna instalacje ale obsługa urządzeń w nim jest niestabilna, porty coś i lpt sa emulowane i po prostu przestają działać bez większych przyczyn. Udało mi się przekonać drukarkę fiskalna posnetu przekonać do współpracy z wfmagiem w dosboksie jednak rwało połączenie i trzeba było restartowac dosboksa.

Zawsze można mając Windows 7 zainstalować xp modę w nim jednak nie działa fullscreen i nie on działać w przypadku żadnej emulacji...

Drukowanie w dosowych programach tu w zależności od softu sa 3 rozwiązania
1. Bezpośredni druk na lpt z programu, nowe komputery można kupić z serial portami trzeba poszukać.
2. Printserver z lpt, wpinasz w oki, instalujesz drukarkę seciowa... A potem batch do autostartu z net share \\ipek\nazwaudostepnionegozasobu jako lpt1 albo lpt2. Analogicznie z innego komputera można udostępnić i tak samo zamapowac.
3. Cześć programów pozwala na wydruk tekstowy, sa narzędzia które monitorują katalog i drukują w określonym kodowaniu na laser.

Pozdrawiam :>

AlbatrosZippa   14 #21 16.02.2016 23:37

Ja też walczę żeby odpalić Norton Commander na Windows 7 Pro 64 bitowym, bo brakuje mojego ulubieńca

Autor edytował komentarz.
Astraltrooper   6 #22 16.02.2016 23:44

@Shaki81: tak ogólnie to myślę że kwestią czasu będzie konieczność wymiany tego dosowego cuda na coś nowszego może to właśnie dobry moment na taka akcje. Szanownej pani wytłumaczyć że to rozwiązanie na chwilę i musi się nauczyć obsługi nowego programu i koniec tematu. Czasami nie ma sensu zaklinać rzeczywistości. Na razie działa ale co w sytuacji gdy tak starożytna igłówka się rozsypie... wtedy dopiero będzie problem... Przerabiałem ten temat u siebie. To niesamowite jak pracownicy zwłaszcza księgowość walczyli o tego dosa toż to epopeję można by napisać. A jak już dostali nowy program i okazało się że działa lepiej od poprzedniego to się cieszyli jak dzieci w piaskownicy... echh

Autor edytował komentarz.
gotrunks   4 #23 16.02.2016 23:48

Wiele różnych programów księgowych z lat 90 uruchamiam za pomocą dosboxa megabuild 6, ustawiam drukowanie do pliku i za pomocą programu (hmm DosPrnt) generuje ładne PDFy więc zawsze można podejrzeć przed wydrukiem. Czasem dla opornych programów dosowo/windowsowych używam XP Mode.

poszlo_wyszlo   1 #24 17.02.2016 08:12

@AlbatrosZippa: powodzenia ;-)

fara zainstaluj lepiej jak chcesz coś takiego, albo mc na windows

  #25 17.02.2016 09:54

@AlbatrosZippa: Użyj Far Manager'a

ciesiel   5 #26 17.02.2016 13:51

Kiedyś już w komentarzu już się pytałem - jak w Twoim szpitalu rozliczacie się licencji? Czy macie umowę z MS typu Enterprise czy po prostu windowsy macie z komputerami (to a propo's Twoich bojów z tworzeniem jednego komputera z trzech) :)

Ale jest inna sprawa - zdajesz sobie sprawę, że instalując XP na wirtualce w windows 8.1 musisz zakupić licencję Software Assurance lub VDI?

  #27 17.02.2016 15:09

Dobra metoda: Kupić PORZĄDNY kontroler portu równoległego. Nie LPT do drukowania, czyli samo wyjście i to kiedy się podoba. Prawdziwy kontroler posiada własny procesor, bufor i port dwukierunkowy. One są czasami w sprzedaży za ok. 150-300€, sprawdzałem je w Vista i Linuksie, działały.

AlbatrosZippa   14 #28 17.02.2016 15:19

@Anonim (niezalogowany): Wczoraj się zdenerwowałem, więc wgrałem Far Manager'a i jest ok!

Pablo_Wawa   9 #29 18.02.2016 11:22

@Shaki81: pamiętaj, że w Windows 7 Professional jest coś takiego jak XP Mode, czyli legalny (licencjonowany) Windows XP. Wtedy byłoby 7:1 dla Ciebie. :)

  #30 19.02.2016 18:59

Cytuję: (znalezione kiedyś na necie po 2 dniach kopania)

Jak uzyskać polskie znaki diakrytyczne w pliku tekstowym przekierowanym z wiersza poleceń?
Po przekierowaniu do pliku tekstowego wyniku działania polecenia w wierszu poleceń i
otwarciu tego pliku w GUI (np. w Notatniku) polskie znaki są zniekształcone.

Dzieję się tak dlatego, że w wierszu poleceń kodowanie znaków jest CP852, a w GUI CP1250.

Aby uzyskać prawidłowe kodowanie polskich znaków diakrytycznych po przekierowaniu wyniku
działania polecenia w wierszu poleceń należy przed wydaniem tego polecenia zmienić stronę
kodową w wierszu poleceń komendą chcp 1250.

chcp 1250

Po zmianie strony kodowej w wierszu poleceń należy również zmienić czcionkę ekranową na Lucida Console
lub na jakąkolwiek inną unicodową.
W przeciwnym wypadku polskie znaki diakrytyczne mogą być nieprawidłowo wyświetlane w wierszu poleceń.

pozdr.
zebacz

  #31 19.02.2016 19:37

@Shaki81: Poszukaj DosBox MegaBuild, jest to zmodyfikowana wersja Dosboxa z obsługą drukarek

Over F.A.   5 #32 19.02.2016 20:22

Słowa uznania za cierpliwość i konsekwentne dążenie do cel. Chyba nie miałbym do tego wszystkiego cierpliwości.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #33 19.02.2016 21:22

@Over F.A.: Spokojnie, okazuje się, że to dopiero połowa, bo zwycięstwo było złudne.

Over F.A.   5 #34 19.02.2016 23:24

@Shaki81: rozumiem, masz zamiar zrezygnować z wirtualnej maszyny.

tphz   3 #35 22.02.2016 13:08

Mój sposób na tę bolączkę:

1. Pobieramy Dosbox Megabuild ze strony http://home.arcor.de/h-a-l-9000/ i instalujemy
2. Udostępniamy drukarkę i nazywamy ją np. dosprint
3. Edytujemy plik konfiguracyjny "dosbox-SVN_MB6.conf", znajdujący się w
c:\Users\NAZWA_UŻYTKOWNIKA\AppData\Local\DOSBox\

Powyższy plik podzielony jest na "sekcje", a każda sekcja opisana
(za co odpowiada, jakie są parametry konfiguracyjne itp.)

W moim przypadku, potrzebowałem z programu DOS-owego drukować na LPT2, więc dokonałem zmian w poniższych sekcjach następująco:

[printer]
printer=true
printoutput=printer

[parallel]
parallel2=file append:\\adres.IP.komputera.udostępniającego.drukarkę\nazwa_udostępnionej_drukarki

np. parallel2=file append:\\192.168.123.1\dosprint

parallel1=disabled
# parallel2=disabled
parallel3=disabled

W sekcji [autoexec]

możemy od razu zamontować nasze dyski lokalne:
mount D "D:\" <-- nasz dysk D: montujemy jako D:
mount C "C:\" <-- nasz dysk C: montujemy jako C:

możemy też zdefiniować układ klawiatury np:
keyb US 437

Uwaga:
plik konfiguracyjny możemy zapisać w innym dostępnym miejscu i pod inną nazwą. Możemy mieć kilka plików konfiguracyjnych, w zależności, który program DOS-owy chcemy uruchamiać.

Wtedy trzeba w skrócie do dosboxa (miejsce docelowe) podać ścieżkę do pliku konfiguracyjnego
(np: "C:\Program Files (x86)\DOSBox_MB6\dosbox.exe" -conf "D:\NAZWA_PLIKU_KONFIGURACYJNEGO.conf")
a w sekcji [autoexec] dopisać:

call NAZWA_PLIKU_URUCHAMIAJĄCEGO.BAT

tphz   3 #36 22.02.2016 13:22

@gotrunks: "Program DOSprn jest rozpowszechniany jako shareware."

tphz   3 #37 22.02.2016 13:46

PS. jeżeli zaś drukarka podłączona jest fizycznie do portu LPT1,
to wtedy odpowiednie sekcje powinny wyglądać tak :

[printer]
printer=true
printoutput=printer

[parallel]
parallel1=file dev:lpt1

# parallel1=disabled
parallel2=disabled
parallel3=disabled


Bardziej przystępnie opisane jest to tutaj:
http://blog.dummzeuch.de/2014/03/03/printing-from-dosbox/