Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Specjalista ds. teleinformatycznych - Czy posiadanie firmowej strony WWW to aż taki problem? cz.48

Jakiś ten lipiec jest dla mnie niemożliwy. Z niczym nie mogę poradzić sobie na czas. Mam nadzieje, że w sierpniu wszystko się unormuje i wrócę do swojego "normalnego tempa". Dziś też mało brakowało a kolejna część specjalisty nie pojawiła by się, no ale w końcu jakoś się pozbierałem w sobie, zapraszam więc do kolejnej odsłony mojej batalii w pracy. Tym razem o umieszczaniu strony internetowej w sieci. Niby banalna sprawa, a wyszedł z tego problem jakich mało, no ale może po kolei.

Na początku lipca szpital zmienił dostawcę łącz internetowych na DSL od Orange, tak, tak wiem, że to kiepski pomysł, ale ich przedstawiciel przedstawił nam ofertę nie do przebicia, zresztą miałem już dość użerania się z różnymi operatorami, ale to temat na osobny wpis, który może kiedyś powstanie. W związku z tym otrzymaliśmy od operatora nowe routery o wdzięcznej nazwie CellPipe2013.

Przyjechał technik z Orange, podłączył router, sprawdził czy działa i po 10 minutach wszystko było w porządku, byłem bardzo mile zaskoczony szybkością instalacji i sprawdzenia. Dobrze się zaczyna współpraca z Orange pomyślałem wtedy (oj jak się wtedy myliłem:)) Po pierwszym, rozeznaniu w menu okazało się, że nie mogę przekierować portów, bo ta funkcja jest zablokowana. Tylko konsultant może wykonać takie przekierowanie. No to pięknie się zaczyna, żeby jedna z podstawowych funkcji routera była zablokowana. No dobra "szybki telefon" na infolinię i zaczęły się schody. Port 3389 potrzeby dla pulpitu zdalnego został przekierowany bez problemu, natomiast port 80 na którym pracuje mój serwer WWW nie może być przekierowany bo tego portu używa operator. No to się zaczyna, poprosiłem więc o przekierowanie portu 8080, który ponoć używa się w takich przypadkach.

Ustawiłem Apache do działania na porcie 8080 i zalogowałem się do panelu Home.pl, gdzie mam wykupioną domenę. Tam szybka zmiana portu przekierowania na nowy adres IP. Pojawiła się informacja, że odświeżenie przekierowania IP może potrwać do godziny. Ok zaczekamy. Po dwóch godzinach strona oczywiście nie działa. Pierwsza myśl - spieprzyłem coś w panelu home.pl, bo po wpisaniu w przeglądarce mojego nr IP (wraz z numerem portu - 8080) strona wyświetla się prawidłowo. Zalogowałem się sprawdziłem i wszystko wydaje się ok, zadzwoniłem więc na infolinie home.pl gdzie jeszcze raz całą procedurę przeprowadził ze mną konsultant. Szybko sprawnie i bez problemów. Po konfiguracji konsultant poinformował mnie o nawet godzinnym oczekiwaniu. Jestem zadowolony z takich konsultantów. Inne infolinie mogłyby się od nich uczyć.

Skoczył się dzień w pracy, dalej będę się martwił następnego dnia. Oczywiście w domu sprawdziłem czy strona działa no i nie działała. Następnego dnia zmieniłem Apache na Vertigoserv (swoją drogą brakuje tego programu w naszej bazie programów), myśląc, że Apache nie da rady działać na porcie 8080 (oczywiście myliłem się). Na vertigo również nie zadziałało (po zmianie portu z 80 na 8080). W odmętach Internetu wyczytałem, że domeny w home.pl odnoszą się tylko do portu 80 i ten port musi być otwarty na moim serwerze. Skoro Orange nie uwolni mi tego portu kolejny telefon do home.pl, gdzie konsultant wytłumaczył mi, że musi to być port 80 bo na innych nie ma możliwości przekierowania WWW. Zaś szybka i fachowa odpowiedź.

Ale co mi z takiej odpowiedzi skoro jestem w kropce, bo musi to być port 80, którego Orange mi nie uwolni. Super, jakby nie patrzeć d... zawsze z tyłu. Mam dość, mięło już kilka dni, a ja własnie zacząłem urlop. Olałem więc lekko sprawę. Może przez 2 tygodnie świat się nie zawali bez strony WWW. Oczywiście głupi Shaki zamiast odpoczywać na urlopie dalej kombinował co by tu zrobić. Podczas HotZlotu miałem niemiła rozmowę z władzami mojego szpitala, po której obawiałem się, że już nie będę miał gdzie pracować. No trudno, trzeba żyć dalej. Najwyżej zasilę szeregi bezrobotnych.

Po powrocie z urlopu kolejny telefon do home.pl, gdzie przedstawiłem całą sytuację jeszcze raz z nadzieją, że oni podrzucą mi jakieś rozwiązanie. W końcu nie tylko ja korzystałem z routera CellPipe2013. Rzeczywiście konsultant poinformował mnie, że w przypadku DSL od Orange są problemy z przekierowaniem. Zaoferował mi więc wykupienie hostingu u nich za niecałe 200 zł za rok. Pomyślałem, że to będzie chyba jedyne sensowne rozwiązanie. Przy okazji dostanę trochę miejsca na serwerze FTP do wykorzystania dla mnie. W sumie to spoko opcja. Po wykupieniu hostingu, skonfigurowaniu go z pomocą konsultanta wszystko w końcu zaczęło działać jak należy.

W tym miejscu chciałbym podziękować konsultantom z home.pl, którzy kilkakrotnie tłumaczyli mi co i jak, niejednokrotnie pomagając w sprawach których nie dotyczyły bezpośrednio panelu home.pl. Dziękuję.

Na koniec jeszcze spis treści i starczy na dziś:) 

internet serwery

Komentarze

0 nowych
GBM   22 #1 28.07.2014 13:33

A to koniecznie musi być home.pl? Nie lepiej było wykorzystać innego domenodawcę z obsługą portu 8080?

Swoją drogą, nie rozumiem czemu akurat port 80 upatrzyło sobie Orange? Trochę takie bezmyślne z ich strony, zwłaszcza że ten port jest praktycznie najczęściej używanym ;-)

CellPipe? Czyli kolejny twór na miarę "(w)topowych" routerów od UPC? Oj Orange... nie idź tą drogą ;P

Autor edytował komentarz.
kleksiq   4 #2 28.07.2014 13:41

U mnie jedziemy na combo-wombo - Siemens Speedstream + Mikrotik. Nie ma żadnych problemów z przekierowaniem portów etc. A pytanie. Jak macie rozwiązane adresy ip ? U nas na Orange mamy 3 adresy ip do wykorzystania,
Jeden jest zarezerwowany na modem dsl.
Drugi na Mikrotik'a na którym przekierowujemy wszystkie porty.
Trzeci stoi wolny tymczasowo, dzięki temu nie mamy żadnych problemów, wystarczy wkleić regułkę do iptables.

FaUst   13 #3 28.07.2014 13:49

Dałeś sobie wcisnąć urządzenie dla Small Businessu to się męcz ;) Ogólnie z takim sprzętem ten DSL nie powinien być oferowany firmom bo jak widać każda czynność to bujanie się z Orange - powinni dać możliwość wyłączenia funkcji routera, albo mieć w ofercie zwykle modemy.

paxer   5 #4 28.07.2014 14:08

oj ja też miałem z cellpipe wiele problemów, chociażby z przekierowaniem portów na potrzeby vpn...
po zmianie prędkości u orange zmienili nam router na jakiś comtrend i tam już jest możliwość logowania na konto admina i wszystko działa jak trzeba.
Również mamy hosting na home.pl i ich pomoc zawsze była bardzo pomocna, bez względu na poziom skomplikowania sytuacji :)

Jac0b   6 #5 28.07.2014 14:32

Mogłeś jeszcze poprosić Orange o ustawienie CellPipe'a w tryb przeźroczysty i za niego wstawić swój router. W takim trybie działa on jak zwykły modem i wtedy wszystko powinno działać jak należy. Kopałem się z pomarańczowym koniem w tej sprawie oj kopałem wiele razy... Niestety czasy modemów SpeedStream już minęły ponieważ dla pomarańczowych były to za drogie urządzenia i nie wyciągały większych prędkości więc poszli w chińskie badziewie...

mateusz880   6 #6 28.07.2014 14:35

Fajny wpis.
Też mam problem z przekierowaniem portów.
Administrator dalej się upiera że on poprawnie ustawił u siebie.
A z mojej strony jest dobrze ustawione sprawdzało 2 ludzi na rożnym poziomie.

  #7 28.07.2014 14:39

"Po pierwszym, rozeznaniu w menu okazało się, że nie mogę przekierować portów, bo ta funkcja jest zablokowana. Tylko konsultant może wykonać takie przekierowanie. " - wystarczyło poszperać u wujka Google i otrzymał byś adres do strony ustawień nat. Sam przez to przechodziłem i nigdzie nie dzwoniłem.

  #8 28.07.2014 14:48

@Jac0b: Nie tyle chińskie badziewie co mają za idiotów użytkowników i stwierdzają fakt że po co masz ustawiać. Tym sposobem blokują większość rzeczy w firmware. To samo zresztą jest w Netii i ich sławnym Netiabox... a w Orange zaczęło to się od niesławnych Liveboxów..

@Shaki81" W odmętach Internetu wyczytałem, że domeny w home.pl odnoszą się tylko do portu 80 i..." o kurna jak słyszę coś takiego z ust "informatyka" .... zaczynam mieć wątpliwości czy aby na pewno wie o co chodzi...
Opcja z zewnętrznym hostingiem zawsze wyjdzie taniej obecnie a niżeli przechowywać na własnym sprzęcie.. sam to przechodziłem i obecnie rachunek za prąd mam mniejszy o połowę, a poza tym nie mogłem zagwarantować ciągłości pracy serwera i łącza...

  #9 28.07.2014 15:01

@Shaki81 ten Vertigoserv to jakieś przeterminowane (Data wydania: 25 Listopad 2013) już jest WAMP jest lepszy bardziej aktualny May 2014.
Ale i tak wolał bym posadzić na malince raspbiana i tam skonfigurować środowisko webowe.

Po pierwsze to usługa http nie odnosi się bezpośrednio do konfiguracji domeny a można na bazie domeny skonfigurować środowisko http. Domyślnym portem jest zawsze 80 tak zostało przyjęte i dopiero na taki zapytaniu można zrobić przekierowanie na port 8080.
Ale jak mnie pamięć nie myli to w panelu hostingowym home.pl jest opcja na przekierowanie np. na adres http://1.2.3.4:8080 ... Niestety obecnie nie mam już dostępu do ich panelu aby to potwierdzić.

"http://10.0.0.1/scvrtsrv.html" - czy to ci działa? ewentualnie zmień adresację na taką jak ty masz.

  #10 28.07.2014 15:02

@GBM: Za późno oni już od dawna tak idą.. Livebox, ZTE, Sagem....

LordRuthwen   6 #11 28.07.2014 15:38

Shaki, a konsultanci Orange nie wiedzą, że mogą zmienić port do zarządzania na inny? Tacy z nich specjaliści, wychodzi na to :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 28.07.2014 16:07

@LordRuthwen: Pewnie, że wiedzą, ale co z tego jak odgórnie dostali zakaz uwalniania tego portu.

@Jac0b: o takim rozwiązaniu dowiedziałem się dopiero po fakcie, ale dzięki za info

GL1zdA   12 #13 28.07.2014 16:41

@GBM: Inny domenodawca ci tego również nie zaoferuje. Domenodawca działa na poziomie DNS-ów - domeny odnoszą się do adresów IP. Porty są warstwę wyżej - w TCP/UDP i nie zrobisz na nie przekierowania w DNSie. Przekierowanie można zrobić przez serwer proxy, ale to nie będzie tańsze niż wykupienie hostingu.

arlid   16 #14 28.07.2014 18:32

Bo czasem po prostu po drugiej stronie siedzą ludzie, którzy nie patrzą wiecznie na sztywne standardy, lecz są właśnie po to by pomóc i za to wielkie brawa :)

CzarnyMisio   4 #15 28.07.2014 18:55

Ja mam u siebie łącznie 3 źródła netu (główne łącze dla szpitala, VPN plus serwis i galwanicznie oddzielony dla pacjentów).
2 x dsl od Orange i 1 x Multimedia.
Do niedawna miałem zamiast multimedii - sdsl'a TPSA'y.
To był koszmar. Kilka/kilkanaście razy w miesiącu zawiechy.
Kilka razy brak łącza na kilka dni. Ponieważ miałem na tym łączu VPN z jednostkami satelickimi szpitala (laboratoria, poradnie w innych miastach) oraz mobilne komputery diagnostów laboratoryjnych to dostawałem istnej ch*lery.
Najgorsze jest to, że po zgłoszeniu TPSA (teraz oczywiście Orange) wysyła techników, którzy w zasadzie jedyne co mogą zrobić to sprawdzić kable i wymienić router/modem.
A pierwsze co robią to resetują ustawienia routera.
Oczywiście routery mają tak teraz zabezpieczone, że backupu, nie zrobisz, więc wszystkie reguły za każdym razem na nowo ustawiasz.
Potem chłopaki dzwonią na infolinie, że dalej nie działa. Ci ich opierniczają, że to pewnie wina kabli, a jak okazuje się, że nie, to każą dzwonić do "polpaka".
"Polpak" na starcie twierdzi, że to wina kabli. Jak przekona się ich, że kable są ok, to odsyłają na info tpsy. Tam od nowa: wina kabli, wina polpaka, i tak w kółko.
Aż żal mi się robiło chłopaków jak to widziałem.
Z reguły okazywało się, że ktoś robił zdalną aktualizację tego modelu routera i spartaczył. Albo padła baza użytkowników.
Przy okazji dowiedziałem się, że moim jednym skromnym łączem zajmują się trzy firmy, mimo że umowę podpisywałem z jedną. Orange ma bodaj bazę użytkowników, Polpak zajmuje się łączami, a lokalna firma robi za montera.
ORANGE ma jeden wielki b*rdel.
Poprosiłem mojego opiekuna o wycenę podłączenia światłowodów.
3 lata czekałem. Prosiłem, ponaglałem, mejle pisałem, dzwoniłem. W końcu się wkurzyłem i zrobiłem przetarg, gdzie kablówka ich wygryzła.

Teraz zostały mi od nich dwa dsl'e. Które działały stabilnie, nawet bardzo, a już w szczególności do ich sdsl'a.
Ale połakomiłem się na jednym na podwyższenie prędkości, usługa "do 80" czy jakoś tak.
Cóż, naiwny byłem. Prędkości wyciągam max 20/1,5. Do 80/10 duuużo brakuje.
W ciągu ok 3 tygodni chyba z 4 razy już mi padało(na szczęście w dzień, bo ulubioną porą awarii sdsla był piątek 23:00). Z czego czasem wyglądało to tak, że wzywałem technika. W ciągu 2 godzin coś porobił (nawet go nie widziałem). Dzwonił, że jest już ok. Po czym przez 20 minut nawet działało i znów zonk.

  #16 28.07.2014 19:19

Przy DSL (i cellpipach) mi od razu miły monter poradził, żeby ustawiać w tryb bridż (przeźroczysty) czyli modem. Orange za duże ograniczenia wprowadza w swoich urządzeniach i lepiej całą konfiguracje robić już u siebie bez restrykcji. NA infolinii można o to poprosić.

  #17 28.07.2014 20:50

Z tego cellpipe'a da się wyciągnąć hasło admina i parametry logowania dla dsl,
analizą ramki w ff

Jac0b   6 #18 28.07.2014 20:58

A w sumie to po co oni trzymają 80 port? Do logowania na urządzenie? A czy to czasem nie powinno być realizowane po MACu?

Over   9 #19 28.07.2014 21:34

mogłeś zapytać sie jaki daja modem i wygooglać czy i jakie ew ma ograniczenia ... niekoniecznie sam modem ale infrastruktura;)

vries   7 #20 28.07.2014 21:46

@Anonim (niezalogowany): Nie zgodzę się w kwestii ceny hostingu. Owszem, w wypadku, gdy chcemy postawić dedykowany serwer, to jest drożej. Ale dziś stawia się jeszcze jedną maszynę wirtualną i w zasadzie różnica w zużyciu prądu jest minimalna.

wojtekadams   19 #21 28.07.2014 22:05

@Shaki81 Home.pl czyli przepłacasz...
Nie lepiej zainwestować w jakiś tani hosting?

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #22 28.07.2014 23:11

@wojtekadams: Wolę przepłacić, ale wiem, że po drugiej stronie kabla są kompetentni ludzi, którzy na prawdę wiedzą co robią.

Co do CellPipe to rozgryzłem hasło do panelu admina, ale co z tego jak portu 80 i tak nie mogę przekierować po swojemu.

SebaZ   18 #23 28.07.2014 23:31

@GBM: Port 80, bo na nim działa panel obsługi tego routerka. Konsultant zdalnie wbija się na niego w ten właśnie sposób.

@Shaki81A tak właściwie to dlaczego nie użyłeś jakiegoś routera z modemem ADSL, nawet firmy "noname" - każdy jest lepszy od sprzętu od operatora.

SebaZ   18 #24 28.07.2014 23:33

@wojtekadams: Po co miał inwestować w hosting skoro ma u siebie serwerków kupe?

Z drugiej stony home to komercyjny moloch, którego infrastruktura jest skalowana pod mnogość klientów, wirtualny hosting i nic więcej i o indywidualnych ustawieniach można pomarzyć :(

McDracullo   17 #25 29.07.2014 08:21

@Shaki81: To może spróbuj wgrać oryginalny (nieOrangowy) firmware do tego ustrojstwa.

Na elektordzie czytałem, że można go przełączyć w tryb bridge i wtedy 80 staje się dostępna :)

Autor edytował komentarz.
  #26 29.07.2014 10:50

@SebaZ: Bo urządzenia na DSL są parowane poprzez mac to nie jest neostrada....

  #27 29.07.2014 10:53

Shaki, a nie mogłeś się wcześniej zapytać co z tym Orange ? Ich urządzenia działają jak chcą. Niby możesz przekierować port ale tak naprawdę to nie działa. To jest wielka bolączka od czasów Neo 1.0 Myślisz, że jesteś pierwszy który miał problem z Pomarańczą ?
A odnośnie serwera pod własne www... dlaczego nie trzymać w chmurze takiej strony ? Bo jest się adminem ? Daj spokój. Nie ma znaczenia gdzie trzymasz hosting (home, ovh czy ogicom) ważne, że to działa. Zarządzanie zdalne taką stronką nie boli. Trzymaj swoje serwerki do innych celów. Po co ci jeszcze strup związany z www na swojej maszynie ? Daj dostęp marketingowi lub PR do stronki i siedź na urlopie a nie działasz jak słonik w składziku porcelany. Z resztą... wydziel swoje usługi w zupełnie inny sposób. Telefony wrzuć do Voipa, stronę na hosting zewnętrzny, jedynie bazy możesz trzymać u siebie, WSUS-a i AD. Resztę spuszczaj na drzewo. Ja rozumiem, że trzymając wszystko za ryj jest sie trochę Bogiem ale bez przesady. Zdalnie, w chmurze, też się da pracować. Więcej luzu adminie ;)

  #28 29.07.2014 10:56

@LordRuthwen: konsultanci czytają co mają na ekranach monitorów, a tam jest wyraźne napisane od techników nic nie zmieniać w konfiguracji modemów dla usługi internet dsl to nie jest neostrada że z modemem możesz sobie robić co chcesz bo masz zmienny ip. Tu masz stały IP dla danego MAC i zmieniając modem nie uzyskasz połączenia bo jest przypisane dla tylko i wyłącznie tego jedynego postawionego przez podwykonawcę Orange. Zresztą od początku tej usługi tak było, a zalążek już miałeś przy SDI.

jaredj   11 #29 29.07.2014 13:29

O ile pamiętam to porządne modemo/routery mają możliwość klonowania mac adresu, tak żeby wszystko od strony dostawcy grało.
Anonim z postu #27 - masz kompletną rację. Też mam stronę w hostingu, choć mógłbym ją postawić u siebie, z przekierowaniem portu 80 nie mam problemów. Ale po co? Martwić się, że strona niedostępna jak restartuje serwer, martwić się o updaty, miejsce, bazy itd. Mam dostęp do panelu mysql, ftp i wystarczy. Jak będzie potrzeba postawienia czegoś bardziej skomplikowanego to się poszuka bardziej zaawansowanego hostingu.
Współczuję Shaki - w domu mam modem od Virgina i można zrobić na nim niemal wszystko. Ale co do poziomu obsługi konsultantów - Virgin po prostu zatrudnia call centre z Indii. Straaaasznie lubię z nimi gadać ;)

LordRuthwen   6 #30 29.07.2014 16:59

@Anonim (niezalogowany): No właśnie, dla mnie DSL to powinien być bridge z definicji, jak już wstawiają jakieś badziewie odgórnie skonfigurowane to mogliby dać do tego pełny dostęp, w końcu DSL-a nie bierze się raczej do domu, najwyżej zafakturują usługę jak ktoś coś zmaści.

Humanoid   5 #31 29.07.2014 18:18

Dodatkowy serwer + most sieciowy z portu 80 na port 8080 :D

Jac0b   6 #32 29.07.2014 21:36

@Anonim (niezalogowany): True... ;]

  #33 05.08.2014 09:51

Bo dsl nie nadaję się na tego typu usługi. Każdy inny tak, tylko nie DSL od oranga!!!
I TAK POWINIEN BRZMIEĆ JEDYNY SENSOWNY WNIOSEK Z TEGO TEKSTU

  #34 08.09.2014 14:31

Po pierwsze router CellPipe od DSLa jest opisany na elektrodzie tzn. jest tam jak się na niego zalogować jako admin. To nic trudnego. Po drugie - do DSLa z Orange dają darmowy hosting 1GB na stron e lub sklep (oczywiście na serwerach Orange). podaję link (można sie zalogować tylko z DSLa) http://ssc1.internetdsl.pl/ssp/ .

  #35 16.09.2014 13:30

@Shaki81: kompetentni? Miałem tę (nie)przyjemność rozmawiać z głównym adminem i inżynierem ich autorskiego serwera www - twarzą w twarz. Tak przemądrzałych, zadufanych w sobie ludzi nie widziałem. HOME.PL to firma nastawiona tylko i wyłącznie na zysk - reszta się nie liczy. Widzieliście nową serwerownie w Szczecinie??? Ja pierdykam co za barany - nowy (co prawda b. ładny) budynek centralnie nad odrą!!! Czekamy na wysoką wodę! Szkoda gadać.