Specjalista ds. teleinformatycznych — XP do Lamusa, w końcu, choć niekoniecznie cz.68 — uzupełnienie

Oj już dawno nie było dwóch odcinków specjalisty w jednym miesiącu, ale mój poprzedni wpis wywołał dość dużą ilość komentarzy. Pojawiło się kilka pytań, chciałem na nie odpowiedzieć w komentarzu, a komentarz za mocno urósł, a więc wrzucę jako kolejny wpis. A wiec po kolei:


 • bystryy - Sprawdzałeś tego Holtera w trybie zgodności z XP SP3? Jeśli to oprogramowanie jest już z czasów XP, powinno też działać na nowszych systemach. Problemy są z jeszcze starszym oprogramowaniem, które działało na XP, ale było pisane jeszcze za czasów Windows 98.

 • Oczywiście, że sprawdzałem, i za czorta nie działa. Sterowniki znalazłem nawet do Windowsa 7, niestety program nie widzi holtera. Po jakiś 10 godzinach walki, szukania sterowników, czytania dokumentacji odpuściłem sobie.

 • maruda123 - Mam pytanie trochę z innej beczki jak w waszym szpitalu traktujecie Windows 10? Bo przy jego szpiegowskiej naturze i licencji pozwalającej MS w ingerowanie w zawartość dysków twardych to mam wątpliwości czy taki system może być używany w szpitalu (dane wrażliwe pacjentów). Jak sobie radzicie z zablokowaniem aktualizacji z Windows 7 do Windows 10 - przez użyszkodników ??

 • Póki co nie otrzymaliśmy oficjalnych wytycznych z NFZ czy Ministerstwa zdrowia zakazujących lub nakazujących do korzystania z nowego Windowsa. Ja żeby odpukać w niemalowane zablokowałem instalację Win10 poprzez wyłączenie aktualizacji oraz założenie standardowych kont na wszystkich kompach. Bez admina (póki co:)) nie da się Win 10 zainstalować. I tych dziesiątek na końcówkach jeszcze nie mam. A jak ja to widzę? Osobiście nie podoba mi się to całe szpiegowanie i uważam, że 10 nie powinna być stosowana przy racy z danymi osobowymi, ale nie ja podejmuje decyzję. A jak znam życie to NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia stwierdzą, że Windows 10 to samo dobro.

 • miggi - Miesiąc temu pozbyłem się Win2000 bo dopiero od stycznia 2016 roku producent udostępnił nową wersję oprogramowania do odczytu mierników gazu (przez 2 miesiące system jednak musiał być dopracowany bo wieszał się niemiłosiernie). Z XP'ków to zostało mi jeszcze kilka maszyn, z czego 2 maszyny zostaną bo są tam programy i bazy starych systemów medycznych. Przenieść się nie da bo nie ma wsparcia producenta i chyba pozostanie tylko te maszyny jakoś zwirtualizować.

 • Niestety wirtualizacja w niektórych przypadkach również nie zdaje egzaminu, bo zazwyczaj są problemy z działaniem portów równoległy lub szeregowych (COM i LPT).

 • wacek - "Powód jest bardzo prosty, w dalszym ciągu mamy trochę sprzętu i oprogramowania medycznego, które za czorta nie działa pod żadnym innym systemem jak XP." A nie zadziała w Trybie Windows XP ? http://www.dobreprogramy.pl/Tryb-Windows-XP,Program,Windows,17612.html

 • Jak pisałem powyżej niestety nie zawsze działa jak należy. Choć w swoich próbach testowałem nawet wirtualizację na microsoftowym VirtualPC, który nie jest wspierany już prawie od 10 lat.

 • Mk13 - Pytanie czy te komputery do odczytywania wyników itp. są podłączone do internetu. Jeżeli nie to w sumie XP nie jest na nich jakąś przeszkodą.

 • Nie, nie są podłączone do neta (z jednym wyjątkiem), a więc mogą sobie bezpiecznie hulać jeszcze przez kilka ładnych lat.

 • Madafaker - Trudno sobie taką sytuację jeszcze wyobrazić....ale sentyment pozostał i pozostanie....lata, lata "tłuczenia się" na tym systemie w pracy , w domu...."w kinie, w Lublinie" itp. itd. ... :)

 • Dokładnie, siła przyzwyczajenia i sentyment pozostaje. Sam mam w domu lapka na Windowsie XP, który na pewno innego systemu nie zobaczy:)

 • KyRol - Zastanawia mnie dlaczego masowo kupowałeś siódemki. O ile w przypadku kilku stanowisk mogą to być względy kompatybilnościowe, o tyle zaraz czas supportu znowu siódemkom wygaśnie, a taka winda 8.1 ma mieć support do 2023... Czyżby w całej placówce wszyscy są gotowi na GNU/Linuksy? Czy od razu będzie upgrade do 10?

 • Windows 8 był za dużym przeskokiem z Windowsa XP, zarówno jeśli chodzi o kompatybilność i administrację (moja działka) jak i wygląd (wygoda pracy użytkowników), Windows 7 wydawał mi się najoptymalniejszym rozwiązaniem. Niestety pojawiła się 10 i moje działania (zakup samych siódemek) okazały się błędne. Chyba jednak czas na Linuxa (przynajmniej na stanowiskach rejestracyjnych i lekarskich).

 • Xemidra - "System te miał i ma zresztą wiele za uszami." - Możesz sprecyzować o co Ci chodziło?

 • UUU długo by opowiadać o tym jakie problemy stwarzał (i stwarza dalej) Windows 7 w swojej codziennej pracy. Nie jest to system idealny i programiści Microsoftu mogliby go jeszcze dopracować. Pierwszy z brzegu problem - Windows 7 miał być w pełni kompatybilny z wszystkim oprogamowaniem działającym na XP, a nie jest. część programów pisanych pod XP za czorta nie ruszy pod 7, może kiedyś stworzę wpis, w którym opisze moje bolączki Windowsa 7.

 • StarterX4 - W niektórych miejcach można by wdrożyć Linuksa (np. Manjaro)... proponuje nad tym pomyśleć ;) ;D

 • Niestety (a może właśnie stety), ale długo się nad tym zastanawiałem. Kiedyś nawet pisałem o tym na moim blogu, pozostało to wówczas w kwestii rozważań, teraz niejako Microsoft zmusi mnie do takiej przesiadki.

 • bettymegami - U mnie ostatni komputer z XPekiem obsługuje polometr. Przyczyna ciężko wyegzekwować sterowniki dające się zainstalować na czymś nowszym.

 • U mnie są 4 holtery, 2 spirometry oraz 2 perymetry i kilka mniejszych urządzeń diagnostycznych. Do żadnego z tych urządzeń (z wyjątkiem jednego holtera) nie ma sterowników nowszych niż do Windowsa XP.

No dobra nie będę już przynudzał

Na koniec jeszcze link do spisu treści mojego blogowania (wiem, wiem ta regułka zaczyna być nudna:)) i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie nasz admin forumowy Semtex opisał w przystępny sposób jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Pozdrawiam Shaki81