Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Specjalista ds. teleinformatycznych walczy trzeci rok w swojej pracy. Cz.7 – Zakończenie

Cykl trwa dość długo (prawie półtora litr... eee wróć! miesiąca), chyba czas najwyższy go zakończyć, ale pod dwoma ostatnimi wpisami pojawiło się kilka pytań na które postaram się dziś również odpowiedzieć. Ponadto napiszę też dziś podsumowanie cyklu, zapraszam wiec do lektury.

Więc wracając do sedna dzisiejszego wpisu, najważniejsze rzeczy, które wykonałem to:
1) Wyeliminowałem wszystkie starsze Windowsy – W tej chwili wszystkie stacje robocze mają Windows XP. - W momencie objęcia stanowiska przeze mnie w firmie było ok 15 maszyn z Windows 95, 98 i Millenium – komputery te zostały zdemontowane a oprogramowanie zostało wyeliminowane.
2) Wycofałem z użytkowania najstarsze jednostki komputerowe. - Jak powyżej, stare kompy do lamusa i tyle. W chwili obecnej najstarsze jednostki to: Proc – 1,7, Ram 512, Dysk 40 GB, napęd min CD-ROM x52, Większość zintegrowane karty graficzne, sieciowe i muzyczne. Monitor nim 17 cali. Jeszcze zostało mi do usunięcia jakieś 15 monitorów CRT i już będą same płaskie.
3) Wyeliminowałem pakiet Office starszy niż 2000, Na kilku stacjach wdrożyłem Open Offfice i jakoś użytkownicy korzystają – tutaj też nie maco opisywać, było stare oprogramowanie i już go nie ma.
4) Ujednoliciłem oprogramowanie na stacjach roboczych. – Zanim się pojawiłem to co stacja robocza to inne programy, teraz na każdym jest Ccleaner, Avast (licencja jest), 7-zip, FoxitReader Office MS'a lub Open Office i do szczęścia użytkownikom nic więcej nie potrzeba. No na niektórych jeszcze programy dla administracji lub programy medyczne, o których wspominałem ostatnio.
5) Zmodyfikowałem jedną sieć komputerową i zbudowałem trzy sieci komputerowe i jedną telefoniczną. - Historia projektowania, wdrażania i budowy była opisana w poprzednich wpisach, tak więc nie ma co się rozpisywać
6) Zwiększyłem całkowitą ilość stacji roboczych z 50 do 80. - tu raczej nie ma co się rozpisywać nowe potrzeby = więcej komputerów
7) Wdrożyłem backup stacji roboczych. - Dziwne, ale żadnego backupu nie było, no teraz jest :)
8)Wdrożyłem system zarządzania centralami telefonicznymi.
9) Zmniejszyłem koszty rozmów telefonicznych.
10) Wdrożyłem pocztę w domenie szpitala (na razie na zewnętrznym hostingu, ale to się zmieni)
11) Napisałem nową stronę internetową.
12) Wdrożyłem 7 kas fiskalnych.

No to by było na tyle

Właśnie sobie uświadomiłem,że wytrzymałem w tej pacy już dwa lata – ale ten czas zasuwa.

Na koniec – postaram się dziś odpowiedzieć na pytanka ( jak w poprzednim wpisie).
1. Co masz na serwerach z XP? No i tak w sumie to po co w szpitalu VPN i AD?
W głównym budynku (nr.1) Pierwszy serwer to tylko Backup, drugi serwer to płatnik i baza SQL oraz dysk sieciowy dla kilku użytkowników. Budynki nr.2 (tu będzie wdrożony do końca maja) , nr.3, nr.4 takie same zadania czyli:
– backup wszystkich stacji roboczych
– dysk sieciowy do wymiany plików pomiędzy użytkownikami
– oprogramowanie do zarządzania centralami telefonicznymi
– miejsce do pracy dla mnie jeśli działam coś w innym miejscu niż moje główne biuro (budynek nr.1)
Po co VPN – cztery budynki to 4 osobne sieci – nie lepiej jakby była jedna duża z możliwością szybkiego przesyłania plików., Po co AD – to już długa historia. W necie jest wiele stron przedstawiających zalet AD.
2. A masz wdrożony ActiveDirectory, a pocztą zarządza Exchange?
Nie mam Active Directory (ale zamierzam wdrożyć), nie używam też Exchange – bo jak pisałem pocztę na zewnętrznym hostingu. Raczej wdrażać nie będę bo do poczty będzie postawiony serwerek na linuxie.
3. Skoro masz w2k8 to nie lepiej postawić go na serwerze, wdrożyć AD i zarządzać wszystko centralnie?
Jak się już wezmę za ActiveDirectory to na pewno zostanie wdrożony na tym serwerze gdzie mam ten system.
4. Nie byłoby fajnie wdrożyć sharepoint to tworzenia intranetu i dzięki temu pracownicy mogliby wymieniać się dokumentami?
Ciekawe rozwiązanie – nie zastanawiałem się nad tym jeszcze, ale będzie trzeba to rozważyć. Dzięki, za podrzucenie pomysłu.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim za słowa otuchy, dobre rady nowe pomysły. Dzięki również wszystkim którzy nie końca zgadzali się z moim tokiem rozumowania, odpowiednia krytyka też jest potrzebna.

Ostatnio pojawiło się kilka głosów, żeby nie kończyć serii, ale wydaje mi się co za dużo to niezdrowo. Jak sądzicie moi drodzy czytelnicy. Osąd co do dalszego ciągnięcia serii pozostawiam Wam

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj

inne

Komentarze

0 nowych
djgrzenio   9 #1 23.05.2011 09:57

sharepoint super rozwiazanie. a exchange warto uzywac w firmie. dodatkowo dorzucisz jakis smtp connector i wszystko smiga. jezeli ludki pracuja na outlooku "pełnym" a exchange przypadkiem ci sie "wala" :) to warto nad tym pomyslec. praca grupowa jest o wiele łatwiejsza. przychowtywanie maili na serwerze etc...

djgrzenio   9 #2 23.05.2011 09:58

ah no i jezeli mowa o exchange to active directory tutaj juz jest wymagany. o dziwno nowy exchange przy instalacji nawet wymusila na mnie obecnosc ipv6 we wlasciwosciach karty sieciowej

  #3 23.05.2011 12:27

FoxitReader nie jest darmowy..........

tfl   8 #4 23.05.2011 12:37

Do intranetowych rozwiazan polecan wss3.0, ale tylko pod warunkiem, ze uzytkownicy beda swiadomi mozliwosci sharepointa, a nie beda go uzywali jako prostego (zeby nie powiedziec prostackiego) rozwiazania.

Mialem pare razy w zyciu okazje wdrazac sharepoint i nauczylem sie, ze najwazniejsza rzecza jest wywiad wsrod pracownikow.

Fanboj O   9 #5 23.05.2011 12:40

" teraz na każdym jest Ccleaner,"

Wytłumacz mi, do czego lekarzom i "pielęgnicom" ten konkretny program?

Samurai   17 #6 23.05.2011 13:23

@hmmkot_ (niezalogowany) | 23.05.2011 12:27
FoxitReader nie jest darmowy..........

Licencja bezpłatna: http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reader,Program,Windows,14318.html

@Fanboj O
Wydaje mi się, że Ccleaner jest raczej do użytku Shakiego niż dla lekarzy i pielęgniarek.

Co do samego Exchange to rozwiązanie dobre, ale patrząc na poprzednie wpisy Shakiego to raczej nie ma na to szans. Chodzi mi tu o kwestię finansową, a jak sam pisze myśli nad rozwiązaniem linuksowym

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #7 23.05.2011 13:34

Dokładnie CCleaner jest do użytku tylko dla mnie. Zwykli użytkownicy nie ruszą tego bo nie muszą.
Co do Foxita to jakoś nie znalazłem nigdzie informacji, że jest płatny> jak ktoś ma takie info to proszę o konkretnego linka.

  #8 23.05.2011 13:39

System zarządzania centralami telefonicznymi/oprogramowanie do zarządzania centralami telefonicznymi - może coś bliżej o tym. Do czego Tobie to służy ? Do generowania wykazu rozmów, faksserwer, a może do programowania centrali ?

Fanboj O   9 #9 23.05.2011 13:39

Chodzi mi konkretnie o słówko "zainstalowany". Czyli na każdym komputerze jest zainstalowana kopia tego programu i używana do walki ze śmieciami, gdy się system pogmatwa? Czy też używasz wersji http://www.piriform.com/business/ccleaner-network-edition ?

MaRa   9 #10 23.05.2011 13:57

Windows XP ma jakieś ograniczenia licencyjne w liczbie jednocześnie dołączonych do niego przez sieć urządzeń. I chyba nie może jednocześnie (w tym samym czasie, nie naprzemiennie) z jednego systemu korzystać więcej niż jeden użytkownik, dotyczy to zarówno pracy lokalnej jak i zdalnej. Więc XP formalnie nie nadaje się na funkcję serwera.

FaUst   13 #11 23.05.2011 15:09

Co do foxit Reader'a polecam licencję... darmowy z wykluczeniem zastosowań komercyjnych a używanie w szpitalu takowym zastosowaniem jest. Kiedyś licencja była mniej restrykcyjna

arekman5   9 #12 23.05.2011 15:35

Jeśli tylko masz o czym pisać ciąg serie dalej ;)

  #13 23.05.2011 15:39

Szybko Ci te lata w pracy mijają. Niedawno pisałeś 2 lata, czy rok. Czyżby u Ciebie przelicznik roku trwa parę dni?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #14 23.05.2011 17:40

OOO widzę, że jeszcze wam się nie przejadło, odpowiadam więc:

@bitx (niezalogowany) co do central to system zarządzania centralami umożliwia mi:
1. Bilingowanie rozmów telefonicznych.
2. Nadawanie praw dostęp do wykonywania rozmów do różnych stref (np. połączenia lokalne, w obrębie jednego numeru kierunkowego, w Polsce, połączenia międzynarodowe, komórkowe, audiotele, infolinie itd, itd.)
3. Zarządzanie nowo dołączonymi numerami telefonów.
4. Zarządzanie połączeniami VoIP.

@Fanboj O - tak fizycznie mam zainstalowane kopię Ccleanera na każdej maszynie roboczej. Nie mam wersji sieciowej, o której wspominasz.

@MaRa - dokładnie, ale mam to tak poustawiane, że na serwery z Windows XP nigdy nie łączą dwie lub więcej osób. Użytkownicy są poinformowani, że są takie ograniczenia.

@MrFaUst - no to wygląda na to, jeśli masz rację, że trzeba jeszcze raz zagłębić w licencje.

@arekman5 - jeszcze mam kilka pomysłów, ale boję się, że temat się przeje.

@Karolinah - jakoś nie przypominam sobie , żebym gdzieś pisał, ze pracuje tam rok. AAA chyba, że masz na myli tekst " tak minął rok mojej pracy". Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Swoją drogą Karolinah jest chyba jedyna osobą, która krytykuję tą serię, jakiś odmieniec, czy jedyna odważna osoba?

video   10 #15 23.05.2011 17:49

@Shaki81
...bez jaj ;)

zoso71   10 #16 23.05.2011 18:36

Sorry, ale do "Mody na sukces" jeszcze nie dorastasz więc możesz śmiało pisać dalej ;-)

Viperoo   8 #17 23.05.2011 18:54

Mnie się bardzo podoba :)

video   10 #18 23.05.2011 19:01

Dla ścisłości. Odpowiadałem na ostatnie (zdanie) pytanie ;P

Samurai   17 #19 23.05.2011 19:22

@MrFaUst

Is Foxit Reader free?
Yes. Foxit Reader is free software. Moreover, since version 4.0, advanced features have been included in this free Reader. You can now freely use those pro features without additional licensing.
(pytanie z FAQu na stronie Foxit Reader)

potwierdzenie na forum Foxit: http://forums.foxitsoftware.com/showthread.php?18825-Is-Foxit-Reader-free-of-cos...

FaUst   13 #20 23.05.2011 19:37

Czyli wrócili do starego modelu. Dzięki za zaktualizowanie stanu wiedzy :)

  #21 23.05.2011 19:44

@ Shaki81 "Karolinah jest chyba jedyna osobą, która krytykuję tą serię, jakiś odmieniec, czy jedyna odważna osoba?"
Rozumiem, że to co piszesz jest tak dogmatycznie święte że już nawet nie można wyrazić swojego zdania. Kiepski z Ciebie blogowicz skoro nie jesteś nastawiony na odmienne zdania.

Dimm   4 #22 23.05.2011 20:02

Dzięki za bardzo fajne wpisy! Jeżeli zrobimy ankietę to będzie można liczyć na kolejne? Miło jest czasem poczytać o zmaganiach innych z zawodem, a nie tylko opisy i porady.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #23 23.05.2011 21:12

@ Samurai - No czyli ominie mnie czytanie licencji - wielkie dzięki:)

@Karolinah - źle mnie zrozumiałaś. Bardzo dobrze, że jest ktoś kto otwarcie krytykuje moje wpisy. Pod całą serią pojawiło się jakieś 150 komentarzy (może kilka więcej - nie liczyłem) i jakoś specjalnie nie było słów krytyki. Tak więc krytykuj jak najwięcej. Wiesz, że konstruktywna krytyka (a za taką odbieram Twoją) to jest czasami nawet lepsza niż pochwała.

Samurai   17 #24 23.05.2011 21:21

@MrFaUst i Shaki81

Nie ma za co :)

xomo_pl   24 #25 23.05.2011 23:32

dobrze się czyta te wpisy więc nie kończ serii :P

  #26 24.05.2011 09:16

Shaki81

Piszesz:
7) Wdrożyłem backup stacji roboczych.

Opisz proszę na jakiej zasadzie wdrożyłeś backup - jestem kimś na kształt admina w małej sieci - też grupa robocza, też XP i bieda aż piszczy....

Będę wdzięczny za wskazówki...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #27 24.05.2011 10:57

@whami (niezalogowany) + bardzo prosta spawa jest u mnie. Na każdym kompie (stacji roboczej) zainstalowany jest Cobian (jak wspominałem kończy mi się licencja więc szukam czegoś darmowego), który robi archiwizację do pliku Zip. Plik ten jest zapisywany na dysku sieciowym, który jest udostępniony na serwerze z Windowsem XP.
Każda stacja robocza robi backup wybranych folderów (zazwyczaj jet to pulpit i moje dokumenty) raz w tygodniu. I ot cała filozofia :) Proste i skuteczne.

  #28 24.05.2011 13:50

Shaki81

A Cobian backup nie jest darmowy również dla firm - trzeba na niego mieć licencję w firmie?

Jak znajdziesz jakaś darmową do komercyjnych zastosowań alternatywę Cobiana daj znać na blogu proszę...

I apel od kolejnego skromnego użytkownika - mnie - nie kończ serii, nie przejmuj się krytyką.
Nikt nie rodzi się geniuszem - bardzo doceniam w twoim blogu że WALCZYSZ pomimo ograniczeń finansowych i że CHCESZ COŚ ZROBIĆ...
Twoje wpisy - dla "specjalistów" zarządzających systemami za miliony - opisujące błahe i prostackie rozwiązania są dla niektórych kopalnią wiedzy...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #29 24.05.2011 14:16

Niestety nie jest. Z tego co pamiętam to wersja 8 była darmowa z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Nie przeglądałem jeszcze licencji do wersji 10 - dobrze by było, żeby to się zmieniło, nie miałbym problemów ze zmianą oprogramowania.

CzarnyMisio   4 #30 24.05.2011 14:57

Cobian 8 jest opensource.

bartex9   2 #31 24.05.2011 18:52

Shaki81, można wiedzieć w jakim dokładnie szpitalu pracujesz?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #32 24.05.2011 19:21

Włśnie przeglądałem dokumentacje Cobiana 10 i nigdzie nie znalazłem wzmianki o tym aby do zastosowań komercyjnych był płatny, czyli Cobian zostaje. Tylko nie rozumiem skąd się wzięła licencja???

@bartex9 - Przykro mi bardzo, ale nic poza tym, że to szpital powiatowy na dolnym śląsku powiedzieć nie mogę. Jeśli ktoś z moich pracodawców czyta ten blog (raczej nie podejrzewam, ale kto wie) to mógłby się wkurzyć, że nie zawsze dobrze się wypowiadałem na temat tej jednostki. A na pracy mia zależy, bo ja lubię.

  #33 24.05.2011 19:25

XP na serwer? Do tego avast gdybym takiego informatyka miał w firmie, to po drugim dniu by wyleciał, to tyle. ;-)

bartex9   2 #34 24.05.2011 20:15

Rozumiem. A czy mógłbyś mi napisać, jak tygodniowo rozkłada się czas pracy? Ile dni po ile godz. i w jakich godzinach? Może mógłbyś też coś chociaż mniej więcej o zarobkach napisać?

.slaw   4 #35 24.05.2011 21:15

AD jest dla leniwych ;). Ale tak szczerze jak będziesz wdrażał to pamiętaj,że wszystkie hołmy pójdą na śmietnik ;).

Grelman   1 #36 24.05.2011 22:31

Cobian Backup 8 faktycznie Open Source, chyba też to wdrożę u siebie a może ktoś ma jeszcze inne pomysły co do (darmowego) backupu automatycznego wszystkich stacji w sieci (chodzi mi o całą zawartość końcówek - system + pliki, później przyrost). Nie jestem pewien co do CCleanera, zawsze myślałem, że jest darmowy dla użytkowników domowych... Jak ktoś ma pewność na 100 % to proszę o wpis. A poza tym do Shaki81: mi się jeszcze to nie znudziło, także pisz dalej, chyba, że już nic ciekawego się w firmie nie dzieje. A i jeszcze jedno: w czym pisałeś stronkę... jakiś cms?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #37 24.05.2011 23:34

@bartex9 - więc tak: pracuje na pełnym etacie od poniedziałku do piątku od 7.25 do 15.00. Dzień pracy w szpitalu to nie jest 8 godzin tylko 7h 35 minut. Co do zarobków hm... jakby ci to ładnie powiedzieć Brutto wraz z dodatkami (zwrot kosztów za komórkę oraz zwrot kosztów za paliwo) mam średnią krajową wg. GUS - ile to będzie - wujek google powie:)


@slaw - i to właśnie u mnie jest problem, bo jednak sporo wersji Home dalej śmiga na stacjach roboczych.


@Grelman - sprawdziłem Ccleaner, na stronie programu nie ma żadnej wzmianki o zakazie używania do zastosowań komercyjnych, tu masz linka - http://www.piriform.com/ccleaner/faq/general/can-i-use-ccleaner-in-a-business-or...
Co do stonki to przyznaje się bez bicia - nie ja ją pisałem tylko kumpel, tak więc nie wiem czego on używał do tworzenia.

  #38 25.05.2011 08:56

Shaki81
Info odnośnie LEGALNOŚCI Cobian Backup 8:
Cobian JEST DARMOWY TYLKO DO PEWNEJ WERSJI WYDANIA 8.
Info z oficjalnej strony Cobiana - http://www.cobian.se/cobianbackup.htm:
Cobian Backup 8 (Black Moon) is Open Source. You can download the program in binary or source form SourceForge. The code is licensed under the Mozilla Public License 1.1
Version 9 (Amanita) will NOT be published as Open Source.

A więc wynika z tego że NIE najnowsze wydanie wersji 8 dostępne na OFICJALNEJ stronie wersja 8.4.0.202 jest darmowe: http://www.cobian.se/cobianbackup.htm

OSTATNIM DARMOWYM WYDANIEM POZOSTAJE wersja 8.4.0.198 dostępna pod adresem:
http://sourceforge.net/projects/cobianbackup/files/cobianbackup/8.4.0.198/
(plik .exe chyba że ktoś chce i umie kompilować programy).

Lepiej dmuchać na zimne...
Mam nadzieje że pomogłem i choć trochę odwdzięczyłem się za Twój cykl, który dał mi wiele do myślenia...

  #39 25.05.2011 12:37

Shaki81

Cobian Backup jest dostępny w na licencji Open Source jedynie w wersji 8.4.0.198.
Za stroną autora:
Cobian Backup 8 (Black Moon) is Open Source. You can download the program in binary or source form SourceForge. The code is licensed under the Mozilla Public License 1.1
Version 9 (Amanita) will NOT be published as Open Source.

Najnowsza wersja gałezi Cobian Backup 8 - 8.4.0.202 dostępna na stronie autora wydaje się pozbawiona praw wolnego oprogramowania...

Polecam zatem ściągnąć wersję 8.4.0.198 ze strony SourceForge.

W naszym kraju lepiej dmuchać na zimne...

.slaw   4 #40 25.05.2011 13:13

@Shaki81
Jak będziesz się pozbywał hołmów to zainteresuj się licencjami Open Government. Pogadaj ze swoim opiekunem z MS (przydzielaja jakiegos na rejon), może wysunie jakąś opłacalną ofertę.

eth0   4 #41 27.05.2011 11:06

Zazdroszczę Ci jednego. Sam decydujesz co rozwijasz i w jakim kierunku. Nie musisz użerać się z cudzymi rozwiązaniami, nikt też za specjalnie Cie nie kontroluje i nie rozlicza z Twojej pracy (ja mam na każdy dzień konkretne zadania, rozliczany jestem z dokładnością co do godziny).U Ciebie grunt, że działa, a u mnie to niestety za mało, jak działa, to trzeba z tego softu wycisnąć wszystko co się da;) Ja niestety mam kilkanaście serwerów, dwa z nich to serwery windowsowe (sbs2003 i windows 2000 ), reszta na debianie. Na serwerach działa masę różnego softu, konfigurowanego przez poprzedników, zero dokumentacji, skrypty zaszyte głęboko w systemie. Jest tam:
-samba
-svn
-bacula
-postfix
-apache
-mysql
-openvpn
-bind (mamy kilka serwerów dns)
-asterisk w wersji 1.2, 1.6 i 1.8 (każda dosyć znacząco różni się w konfiguracji)
-exchange, a na win2000 stara wersja Imail, w raz ze spamassassinem (obsługa spamassassina na tym windowsie i tym oprogramowaniu to prawdziwy koszmar w porównaniu z wersją na linuksa)
-mnóstwo autorskich skryptów w php, bash
-kilka skryptów ściągniętych z internetu, np.: do optymalizacji baz danych
-są też aplikacje pisane na zamówienie jak scheduller, który odpowiada za masową wysyłkę poczty, współpracuje z bazą danych, ustrojstwo napisane w javie, działa średnio.
-na jednym z serwerów jakiś poprzednik wdrożył sobie ntop, znalazłem go podczas tworzenia dokumentacji do serwerów

Zakres wiedzy jakim trzeba dysponować , aby obsłużyć środowisko w którym ja pracuje jest dosyć duży i przyznaje się, że często bywało tak: wywalił się svn, więc w pięć minut ogarniałem svn i rozwiązywałem problem:) Do tego dochodzi wiedza z obsługi iptables, ogólna wiedza na temat samego debiana jak i linuksa, działania sieci, protokołów. Wszystko to co wymieniłem i więcej trzeba znać na poziomie co najmniej średnim, a najlepiej dobrym.