Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Synology Diskstation DS416j — ostatnie wrażenie

No i nasz redakcyjny sprzętowiec kazał oddać brzydkie, acz funkcjonale, czarne pudełko z 4 dyskami SSD. Pudełko pewnie pojechało do kolejnego recenzenta. Czekam więc co o tym urządzeniu napisze kolejny bloger. Ja tymczasem zapraszam na drugą część moich zmagań z tym świetnym urządzeniem

Na początek trochę multimediów

Siłą nowoczesnych dysków NAS można poznać po możliwościach strumieniowego przeglądania jego zasobów. Aby nasze zasoby multimedialne były odpowiednio skatalogowane i bezproblemowo dostępne na różne platformy (zarówno stacjonarne jak i mobilne) możemy skorzystać z 3 narzędzi dostępnych oczywiście w Centrum pakietów, te narzędzia to: Audio Station, Photo Station i Video Station. Obsługa tych programów jest prosta i intuicyjna a w Internecie dostępny jest nie jeden poradnik jak to odpowiednio skonfigurować.

Może tak do archiwizacji

Jednym z głównych zastosowań takiego urządzenia może być archiwizacja danych. Dzięki odpowiedniemu pakietowi z Centrum pakietów Synology cała operacja jest szybka, prosta i bezproblemowa. Nie będę opisywał całej procedury, bo jest dostępna na stronach Synology. Ja mogę powiedzieć, że konfiguracja aktualizacji na 5 komputerach zajęła mi niecałe 10 minut

Strona konfiguracji archiwizacji ze strony Synlology wygląda następująco:

A może tak go do firmy

Niestety ograniczenia czasowe uniemożliwiły mi szersze sprawdzenie tego ustrojstwa w pracy. jednakże zainstalowałem ów NAS w sieci firmowej i na kilku kompach autorski program Synology do backupu. Sam program sprawdził się rewelacyjnie, nie obciążał procesora a powierzone zadania wykonywał w miarę szybko i bez problemowo.

Całość sprawdziłem na 3 wersjach Windowsa tj 7, 8.1 i 10 żadnych problemów nie zauważyłem zarówno przy tworzeniu kopii całościowych jak i przyrostowych. Dla testów ustawiłem 10 komputerów do jednoczesnego robienia kopii zapasowej, NAS nie robił żadnych problemów i wszystkie kopie zapisał bezproblemowo. Może to zasługa właśnie dysków SSD, że pomimo sporego obciążenia wszystko poszło sprawnie.

Wracamy do domu

W ostatni wieczór testowania połączyłem jeszcze raz NAS'a do sieci domowej i sprawiłem możliwości DLNA i kolejny raz byłem pozytywnie zaskoczony. Co prawda dwa "smart-telewizory" (Philips i Sony) nie miały w swoich zasobach żadnej apki do obsługi dysków, ale strumieniowanie materiału wideo odbywało się (ten sam plik jednocześnie do dwóch telewizorów - obydwa po wifi) bezproblemowo, co jest niemożliwe przy mojej obecnej konfiguracji tj. router, a do niego połączony dysk USB 3.0.

Tym razem podsumowania nie będzie

Można by tak bez końca opisywać poszczególne pakiety i kolejne możliwości tego świetnego urządzenia, ale nie o to przecież chodzi:) Jak wspominałem ostatnio trzeba by pełnego miesiąca (bez jedzenia, spania i pracy) aby przetestować wszystkie pakiety. Nie pozostaje nic innego jak zakupić sobie takie urządzenie. Szkoda tylko, że wstępne opisy niektórych aplikacji są po angielsku.

Szkoda jednak, że nie miałem w tym czasie zwykłych dysków talerzowych wtedy niektóre testy można byłoby powtórzyć z tradycyjnymi dyskami może coś ciekawego by to pokazało.

Jednak kilka wniosków jest

  • Wniosek 1 - Dalej nie kapuje czy zastosowanie dysków SSD miało sens czy nie. Niestety, ale bez porównań ze zwykłym dyskami HDD nie odpowiem na to pytanie
  • Wniosek 2 - Musze kupić coś podobnego do domu, bo przez te 2 tygodnie moi domownicy przyzwyczaili się do tego NAS'a i krzyczą na mnie, że nic im teraz nie działa.
  • Wniosek 3 - W dzisiejszych czasach to już chyba każda siec domowa powinna być wyposażona w takie urządzenie.
  • Wniosek 4 - do domowych zastosowań 2-dyskowe urządzenie powinno w zupełności wystarczyć. No i cena jest wtedy o wiele atrakcyjniejsza.

No cóż, pozostaje tylko podziękować redakcji za udostępnienie urządzenia do testów i powzdychać, że takie urządzenie przydałoby się w domu. Dziękuję.
-----
Na koniec oczywiście spis treści mojego bloga i zapraszam do moich wpisów. Polecam szczególnie ten wpis, gdzie opisałem poprawne formatowanie wpisów na blogu, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie Semtex opisał jak umieszczać grafikę na blogu. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte w wpisach są mojego autorstwa lub są dostępne w otwartej licencji lub są pobrane z oficjalnych stron podmiotów, o których wspominałem we wpisie. Pozdrawiam Shaki81 

sprzęt serwery

Komentarze

0 nowych
takijeden.ninja   7 #1 12.07.2017 14:01

"Dalej nie kapuje czy zastosowanie dysków SSD miało sens czy nie."

No właśnie. Po tym co z tą konfiguracją zrobiłeś (albo raczej nie zrobiłeś) odpowiedź jest negatywna. Są natomiast scenariusze gdy SSD w NASie ma sens i czekam kiedy w końcu jakiś tester ruszy szarymi komórkami, a te wewnątrz jego mózgu zderzą się ze sobą i wyniknie z tego jakaś odkrywcza myśl. Może wtedy dowiem się czegoś, czego sam jeszcze nie wiem?

Jak na razie wszystkie opisy (nie tylko Twoje) tych było, nie było mocno kosztownych konfiguracji (cena dysków to kosmos) są najzwyklejszym laniem wody jakiego pełno po sieci.

Czy przejaśniło Ci się w końcu w kwestii rozczarowania transferem?

Takumar   2 #2 13.07.2017 00:20

Mam pytanie odnośnie użytkowania NAS w domowej sieci.
Czy jeśli będę miał w domu dwa rutery. NAS będzie podpięty do jednego rutera, to czy sprzęty podpięte w podsieci drugiego rutera będą miały dostęp do zasobów NAS-a?
Czy raczej wszystkie urządzenia, muszą być podpięte pod ten sam ruter (switch) ?

WODZU   18 #3 13.07.2017 08:39

@takijeden.ninja: "Są natomiast scenariusze gdy SSD w NASie ma sens"

Od początku publikacji testów tych urządzeń z niecierpliwością czekam na opis takiego scenariusza, bo przyznam, że w przypadku konkretnie tych modeli nie widzę żadnego, a chciałbym dowiedzieć się, że może czegoś nie wiem.

takijeden.ninja   7 #4 13.07.2017 11:34

@WODZU: Sens jest i to nawet ekonomiczny, tylko trzeba minimalnie ruszyć głową. Na razie czekam i nic nie mówię. Chociaż powoli tracę wiarę w testerów.
Nawet podejrzewam, że rzeczony DS416j to prawdopodobnie bywa łączony tylko po jednym porcie LAN do komputera :-(

Autor edytował komentarz w dniu: 13.07.2017 11:35
WODZU   18 #5 13.07.2017 11:37

@takijeden.ninja: "Nawet podejrzewam, że rzeczony DS416j to prawdopodobnie bywa łączony tylko po jednym porcie LAN do komputera :-("

Bywa, bo ma tylko jeden port 1GbE, dlatego ciągle ciekawi mnie jak wygląda ten scenariusz wykorzystujący transfer dysków SSD.

takijeden.ninja   7 #6 13.07.2017 11:50

@WODZU: No masz, a ja myślałem że on ma dwa porty. Zwracam honor, portów się nie rozmnoży. Co nie oznacza, że nie da się skorzystać z ograniczonych przewag SSDeka nawet w tym jednoportowym układzie.

Autor edytował komentarz w dniu: 13.07.2017 11:50
WODZU   18 #7 13.07.2017 12:01

@takijeden.ninja: "Co nie oznacza, że nie da się skorzystać z ograniczonych przewag SSDeka nawet w tym jednoportowym układzie."

No podziel się tą wiedzą, nie trzymaj wszystkich w niepewności ;)

takijeden.ninja   7 #8 13.07.2017 12:18

@WODZU: Na razie czekam na mądrzejszych od siebie i przede wszystkim "branżystów". Wtedy jeśli coś dołożą czego nie wiem + to co już wiem, wyniesie mnie na wyższy level ;-)

Póki co padł mi SSDek (kawałek po gwarancji) i jak nabędę jakiegoś padalca i zapakuję do DS213j to nie wykluczam, że coś może i skrobnę.

WODZU   18 #9 13.07.2017 12:22

@takijeden.ninja: Z ciekawości - cóż to za upadły SSDek?

takijeden.ninja   7 #10 13.07.2017 13:05

@WODZU: Niestety to kolejny przyzwoity zawodnik na kostkach MLC (kontroler Phison) - Goodram C50. Nieprzekroczone TBW, żadnych ostrzeżeń i nagle stał się "niewidzialny". Odszedł po 3,5 roku wzorowej współpracy.

Autor edytował komentarz w dniu: 13.07.2017 13:08
WODZU   18 #11 13.07.2017 13:17

@takijeden.ninja: Niektóre SSD da się w takiej sytuacji naprawić. Trzeba poczochrać Internet.

takijeden.ninja   7 #12 13.07.2017 13:27

@WODZU: Heh, warsztatu i umiejętności brak. Co mogłem chałupniczo zrobić to zrobiłem, googlając tu i tam. Kopię danych posiadam.
Do serwisu niósł nie będę, bo mniej jak 100 nie powiedzą, a kiedy znowu padnie nie wiadomo. Za mniej niż 300 idzie kupić porównywalnego zawodnika z gwarancją do 5 lat.

_PiotR_   7 #13 17.07.2017 11:51

@@Shaki81 czy jest jakieś ograniczenie ilości stacji, które robią backup? Czy wymaga to licencji?