Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Troszkę nostalgii dobroprogramowej

Koniec roku to czas podsumowań. Ja jednak niedawno zastanawiałem jak zmieniała się szata graficzna naszego ulubionego portalu technologicznego. Na szczęście mamy strony takie jak waybackmachine, które archiwizują strony. Do dzieła więc:)

Strona Główna Portalu

Pierwszy zrzut ekranu znalazłem z końcówki 2003 roku. Strona przedstawia się, no powiedzmy dość ciekawie:)

Drugi zrzut ekranu to pierwszy kwartał 2004 roku, strona przesała istotne zmiany i zaczeła wygladać w miare nowocześnie.

Po dwóch latach szata znacznie się nie zmieniła ale pojawił się ludek DP, którego obgryziona płyta jest z nami do dziś.

Druga połowa 2011 to niewielka (ze strony wizualnej) zmiana, jednak pojawiło się na niej więcej informacji.

No i dwa lata temu pojawiła się obecna szata graficzna vortalu - jak dla mnie najlepsza i najczytelniejsza.

Forum Dobrychprogramów

Forum dobrychprogramów istnieje praktycznie od początku istnienie strony. Pierwsza wersja pojawiła się gdzieś pod koniec 2003 roku. Forum miało 4 "główne" szaty graficzne, które prezentowały się następująco:

Pierwsza

Druga

Trzecia

Czwarta

Blog Dobrychprogramów

Z trzech wspominanych dziś działów naszego wortalu blog pojawił się najpóźniej. Nie mogę jednak wykopać jak wyglądała jego pierwsza wersja

Jak widać (tutaj lub na powyższym screenie) coś się rozsypuje. Chyba jednak pierwsza wersja bloga wyglądała nieco inaczej:)

Drugą wersję bloga będę darzył dość sporym sentymentem, bo wówczas zaczynałem swoją karierę na blogu. Ile razy bym na tą wersje nie patrzył to wydaje mi się lepsza niż teraźniejsza.

Choć z drugiej strony nie wiem dlaczego się czepiam 3 (czyli teraźniejszej) szacie graficznej, do której bardzo się przyzwyczaiłem i podejrzewam, że pierwszy bym narzekał na zmianę na coś nowego

A na koniec (dzisiejszego wpisu i całego roku)

Kończąc dzisiejszy wpis pozostaje tylko podrzucić link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne.

Acha, jeszcze jedno - szampańskiej zabawy sylwestrowej i jeszcze lepszego nowego roku.

 

internet hobby

Komentarze

0 nowych
En_der   9 #1 31.12.2015 08:42

Wygląd strony musi być zawsze jak Miś- na miarę czasów- Tylko szkoda chłopaków, tych co już ich tutaj nie spotkasz.

fiesta   15 #2 31.12.2015 10:02

@En_der: Mi najbardziej szkoda Zbigniewa Łowcy Uśmiechów. Teraz to tylko jakieś podróbki En_deropodobne :P ;)

darek719   40 #3 31.12.2015 10:13

kawał historii (szkoda że screeny nie ostre), 2003-4 wygląda znajomo :p

En_der   9 #4 31.12.2015 10:34

@fiesta: Mi go nie szkoda, bo to zły człowiek był... ale grunt, że fiesta ciągle ten sam ;)

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 31.12.2015 10:53

@darek719: Dlatego też są linki gdzie można sobie pooglądać:)

darek719   40 #6 31.12.2015 10:57

@Shaki81: aaa... faktycznie, sorry, nie klikałem w linki, to taki nawyk dla bezpieczeństwa :p

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #7 31.12.2015 11:32

Fajnie podsumowanie Shaki81, popraw tylko znaczniki b3 — na linkach to nie zadziała.

Autor edytował komentarz.
YogiCK   5 #8 31.12.2015 12:15

Wersja A.D. 2011 dla mnie była najlepsza, wszystko co ważne podane od razu na tacy.

kuba3351   10 #9 31.12.2015 12:41

Jak ja zacząłem korzystać z DobrychProgramów to była szata graficzna ta druga z kolei (z roku 2002), nie było jeszcze bloga, było forum, już w zielonej szacie graficznej, Na DobrychProgramach był jeszcze "Tydzień z Piratem" oraz od czasu do czasu fajne akcje takie jak "Polowanie na licencję". No i były demonstracje robione przez Docenta, szczególnie fajne były "Sztuczki i kruczki w Windows XP" oraz "Od Longhorna do Windows Vista". Do tych czasów mam sentyment. Zarejestrowałem się jednak dużo później, wówczas byłem jako niezarejestrowany.

  #10 31.12.2015 13:11

Pirat świetny tym razem :)

walgav   16 #11 31.12.2015 13:21

Ja z dobrych programów korzystam dłuższy czas (chociaż zarejestrowałem się niedawno) i pierwszą podajże szatą graficzną z którą się zetknąłem była szata trzecia z kolei (ta z 2004)

LonngerM   12 #12 31.12.2015 14:10

Pierwsza szata graficzna z która się spotkałem to ta z 2004 roku - 2 screen...

Tak btw... ciężko się to czyta:P Dajesz screena, a potem opis do niego przez co czasami można się pomylić który tekst do którego zdjęcia (zwłaszcza, że te nie są podpisane:P)

Mnie osobiście najbardziej się podobał wygląd przed ostatni (screen z 2011). Nie był to widok tabletowy, wszystko miało swoje miejsce i już na głównej stronie bez przesuwania widziałem jakie są najnowsze programu, najnowsze wpisy na forum itp...

GBM   22 #13 31.12.2015 14:20

hehe, bardzo fajne wspomnienia :-))

W moim przypadku pierwszą szatą była ta z 2006 roku. Bardzo dobrze ją wspominam - co nie znaczy, że nowe nie są lepsze ;P

Szczęśliwego Nowego Roku Wszystkim! :)

Pablo_Wawa   9 #14 31.12.2015 14:21

Pieknie pokazane, jak czytelność i szata graficzna przez wszystkie te lata najpierw się stopniowo polepszała, by ostatnio się spie**olić.

Kpc21   10 #15 31.12.2015 15:23

Pierwszą szatę graficzną chyba zdarzało mi się zobaczyć, ale wtedy nie byłem jeszcze użytkownikiem DP, zdarzało mi się tu po prostu zajrzeć szukając jakiegoś programu.

Druga wersja to ta, przy której zarejestrowałem się na DP. Co istotne, portal nie miał wtedy jeszcze funkcji rejestracji użytkowników, ta była tylko na forum. Wszystkie komentarze pod artykułami podlegały zatwierdzeniu przez moderatora, jednak bardzo często dochodziło do wojen OS vs. OS i innych naruszeń regulaminu w komentarzach, bo moderatorzy nie wyrabiali się z ich moderowaniem.

Wówczas forum działało na skrypcie phpBB2 - screenshot jest widoczny we wpisie Shakiego jako "pierwsza wersja". Z tym, że wtedy już logo forum było nieco inne, tzn. napis "forum" i samo logo forum wyglądało nieco inaczej. Choć te dwie rozmawiające emoty samym logo forum DP pozostawały aż do pojawienia się "ludka".

Wybawieniem na problemy z komentarzami miała stać się długo zapowiadana nowa wersja portalu, w której zapowiadano wprowadzenie tam rejestracji. Komentarze zarejestrowanych użytkowników miały pojawiać się natychmiast, natomiast niezarejestrowanych podlegać moderacji. I tak jest do dziś, tyle że okazuje się, że problemów to nie rozwiązało...

W międzyczasie, jeszcze w trakcie obowiązywania "wersji 2" portalu, czy raczej vortalu, jak wówczas go nazywano, zmianie uległo logo. "Ludek" zastąpił "atom". Ale... jeszcze przez atomem portal miał przez bardzo krótki okres jeszcze inne logo. Kto pamięta jakie? :-)

Sam "ludek", dokładniej - jego wygląd, był po jego pojawieniu się jeszcze przez kilka tygodni dyskutowany na forum, i to dzięki użytkownikom wygląda on właśnie tak jak wygląda.

Wraz z wejściem tej długo oczekiwanej "wersji 3" portalu, forum zostało przekonwertowane na phpBB3 - przy czym było to chyba jeszcze przed oficjalną premierą tej wersji phpBB, kojarzę że wtedy była to jeszcze beta. I o ile nad forum można się zastanawiać, to "wersja 3" portalu była według mnie, niewątpliwie, najlepszą w jego historii. W początkowym okresie jej obowiązywania, gdy jeszcze nie było blogów (nic im nie ujmując - blogi są ciekawe i nie wyobrażam sobie świata bez np. "Specjalisty ds. teleinformatycznych"), poziom newsów był dużo wyższy niż obecnie, były one krótkie i treściwe. Poza tym w tamtych czasach nadal ukazywały się demonstracje (poza Docentem kilka demonstracji, o Linuksie, stworzył też msliwa) i artykuły.

Co jeszcze ciekawe, wcześniej zapowiadano, że forum po wejściu nowej wersji portalu działać ma na autorskim skrypcie, bez wykorzystywania technologii takich jak phpBB czy IPB - ale stanęło w końcu na phpBB3 i forum bardzo długo działało właśnie na phpBB3.

Po pojawieniu się bloga poziom newsów zaczął dziwnie spadać (jednocześnie zaczęły się one robić dłuższe niż wcześniej), a mniej więcej w tym samym czasie, z tego co pamiętam, pojawił się "Asystent pobierania". Początkowo w zupełnie nieszkodliwej formie, będącej tylko reklamą bodajże internetu LTE od jednego z operatorów telekomunikacyjnych, by później przybrać obecną, bardzo inwazyjną formę, gdzie ponoć nawet samo uruchomienie "Asystenta" potrafi wgrać na komputer szkodliwe oprogramowanie (muszę kiedyś przetestować na jakiejś maszynie wirtualnej z Windowsem, czy rzeczywiście tak jest). To przez "Asystenta" portal (już nie vortal) zaczął obrastać złą sławą, jako miejsce, z którego programów lepiej nie pobierać (choć kto jest wtajemniczony, wie, jak to zrobić "Asystenta" pomijając). Nawet nauczyciel informatyki z liceum o DP mówił "dobreprogramy nie są już dobre". A jeszcze krótko wcześniej administratorzy zapewniali, że będą stosować reklamy jak najmniej inwazyjne dla użytkowników, a gdy wprowadzano formy reklamy nieco bardziej inwazyjne niż wcześniej (którym mimo wszystko daleko było do obecnego "Asystenta" - chodziło np. o zwiększenie banera reklamowego, czy dodanie reklamy pomiędzy pierwszym newsem na stronie a kolejnymi), zwracali oni uwagę na to, że było to konieczne i od tego nie ma ucieczki, i mimo wszystko reklamy na DP są dużo mniej inwazyjne niż u konkurencji... Teraz niczym się to od konkurencji nie różni.

W tym samym czasie na DP pojawił się też "lab", czyli dział hardware. Zaczęła ponadto zanikać filozofia portalu, którą kierował się praktycznie od samego początku - czyli promowanie legalnego oprogramowania zamiast oprogramowania pirackiego. Były np. takie akcje jak "promujemy polskich autorów", promowano też darmowe odpowiedniki programów komercyjnych. Teraz nie zostało już z tego praktycznie nic. Zamiast "vortalu z legalnym oprogramowaniem" mamy "portal nie tylko o oprogramowaniu". Szkoda. Ciekawe, czy ktoś jeszcze pamięta, że do tej dawnej filozofii DP nawiązuje właśnie "ludek"?

Później weszła nowa wersja portalu, to znaczy ta obecna, kafelkowa, i według mnie - najgorsza w jego historii. Kiedyś miałem w zwyczaju czytać wszystkie newsy na DP jak leci, teraz, przez konieczność wchodzenia do nich, jestem w stanie przeczytać tylko nagłówki. Z drugiej strony, wprowadzenie takiej formy wyświetlania wpisów na blogu było jak najbardziej wskazane. Ale na blogu, a nie w aktualnościach na portalu... Zniknęły też, czy raczej zostały połączone z newsami, artykuły, a i demonstracje przestały być łatwo dostępne ze strony głównej. Rozumiem, że teraz zastąpił je kanał DP na YouTube, ale może można by było na nim zamieścić też dawne demonstracje?

Coś o czym jeszcze należałoby tu wspomnieć, i o czym zapomnieć nie można, to to, że przez pewien czas, równolegle z DP, firma Xenium, czyli wydawca portalu, prowadziła jeszcze dwa portale: Gamikaze o grach i TechIT, będący niejako specjalistycznym odpowiednikiem DP. Nie zdobyły jednak one popularności, więc ostatecznie zostały one wchłonięte, z powrotem, przez DP. To z Gamikaze wywodzą się np. działy o grach na forum (poza działem "Gry PC", którego opis "Dla wszystkich niedzielnych graczy" bierze się właśnie stąd, że dla growych zapaleńców było Gamikaze).

Tak ja pamiętam historię DP.

marson1   14 #16 31.12.2015 15:29

Ja pamiętam DP z 2004r. bloga zdecydowanie jeszcze nie było, było forum i o ile pamiętam nie było jeszcze możliwości rejestracji w portalu ani awatarów (oczywiście pomijając forum) no chyba, że się mylę to niech mnie ktoś poprawi. ps wszystkiego dobrego dla redakcji i wszystkich czytelników w nowym 2016r.

saturno   11 #17 31.12.2015 15:34

@LonngerM: //Mnie osobiście najbardziej się podobał wygląd przed ostatni (screen z 2011). Nie był to widok tabletowy, wszystko miało swoje miejsce i już na głównej stronie bez przesuwania widziałem jakie są najnowsze programu, najnowsze wpisy na forum itp...//

Miałem napisać dokładnie to samo ;-)

AntyHaker   23 #18 31.12.2015 15:43

A ja tam wciąż czekam na nowy wygląd bloga, który byłby dostosowany do portalu i forum :s

wojtekadams   19 #19 31.12.2015 16:14

troszeczkę na siłę ten wpis :) takie podsumowanie powinien zrobić ktoś z redakcji

En_der   9 #20 31.12.2015 16:27

@Kpc21: Komentarz godny wpisu - podobnie pamiętam historię strony Dp :)

PS.
Pamiętam te dyskusje na dziedzińcu zamku w Kliczkowie o biedzie jaką klepie całe IT z powodu niskich zarobków od reklamodawców, a przed zlotem nakręcanie na niespodziankę, którą miało być zaprezentowanie szaty nowej strony- dla dobra czytelników. Po latach ja to odbieram, tak że najbardziej zmiana była potrzebna dla uzyskania dobrej ceny sprzedaży portalu, a czy to kupią czytelnicy i będą zadowoleni, to sprawa drugorzędna- Silny portal może sobie na to zawsze pozwolić - No i udało się, komu nie pasowało odszedł, pojawili się nowi... pojawią się następni - Życie toczy się dalej, jakby nigdy nic... a resztę każdy może sobie dośpiewać ;)

Autor edytował komentarz.
  #21 31.12.2015 16:30

Najlepszy wygląd sprzed 2011, na drugim miejscu ten z 2011, potem długo długo, nic i wreszcie obecny.

GioWDS   15 #22 31.12.2015 19:08

Pierwsza wersja dobreprogramy.pl, którą pamiętam to ta z kwadratowym loginem wtedy jeszcze operowałem pod pseudonimem Crop - nie pamiętam tylko czy zarejestrowałem się już wtedy czy dopiero w następnej wersji (pamiętacie reklamy fullscreen?) - ciągle mam do niej sentyment czy to z ludzikiem czy atomem :)

Jusko   14 #23 31.12.2015 19:13

Przyznam, że dawny design - bardziej mi pasuje :-) Aczkolwiek dzisiejsze trendy idą kierunkiem gier komputerowych, czyli szata ciesząca oko, a treść dopiero potem. Dobreprogramy musiało zmienić szatę, aby nie być archaicznym. Jednak nadal uważam, że dawne trendy designu były czytelniejsze. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócą.

Czytam DP od 2004 roku, w 2005 byłem już wiernym czytelnikiem :-) Dlaczego zarejestrowałem się dopiero w 2009 roku? Nie wiem :-)


@Kpc21 #14: Serwis musiał się rozwijać, aby nie wypaść z gry. Zostając przy niezmiennej koncepcji, szybko stałby się drewniany. Każdy większy serwis, zmienił się w ciągu ostatniej dekady. Konieczność rozwoju, tego się nie przeskoczy. Doskonale pasuje tu powiedzenie, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa (czytaj: wypada z gry).

Dodatkowo ta afera wokół Asystenta - jest w tym sporo racji, ale z drugiej strony, Asystent nie instaluje niczego na siłę. Jeśli ktoś ma autopilota, nie jest zainteresowany komunikatami, to dostaje niespodzianki. Tyle, że sam je zainstalował, bo zatwierdził zgodę :-P Rozumiem wprowadzenie tego downloadera, gdyż doskonale zdaję sobie sprawę, ile pieniędzy potrzeba na rozwój portalu internetowego (po części moja praca, jest z tym związana). Niestety, ale to niedzielni użytkownicy, mocno zszargali opinię portalu.

Autor edytował komentarz.
kam193   7 #24 31.12.2015 19:48

Szkoda, że razem z poprzednim designem wypadło justowanie newsów i możliwość przeczytania całej treści już na głównej stronie (swoją drogą, teraz czytam mniej newsów w całości, sporą rolę odgrywa tytuł i wstęp, mimo że adekwatność tytułów do treści spadła). Mimo to, w sumie zmiany (z drobnymi wyjątkami) idą na dobre, bo funkcjonalność wzrasta. Z jakością newsów robi się różnie, ale patrząc z perspektywy czasu nie można powiedzieć, że tylko spada - był czas, że faktycznie robiło się źle, teraz nie widzę tak wyraźnego trendu, raczej jedne artykuły wypadają lepiej, inne gorzej, bez jednego kierunku, więc chyba nie jest źle. Za to wyraźnie idą w górę blogi, których jakość jest coraz lepsza - uważaj Redakcjo, bo jeszcze trochę i Was wygryzą ;)

Na Nowy Rok życzę więc DP więcej trafionych zmian, więcej czytelników i dalszej odrębności od O2, co by Was tlen nie utlenił. ;) O, i więcej konkursów z ciekawymi nagrodami, może kiedyś w końcu coś wygram :D

PS. W ramach ciekawostki o zmianach - nie wiem, czy już gdzieś na DP omawianej - niedawno (tj. jakoś w grudniu) w polskiej wersji MSN pojawił się w końcu dział "Nauka i technika" z, nie zgadniecie, artykułami m.in. od DP.

Kpc21   10 #25 31.12.2015 19:56

@Jusko: Właśnie spotkałem się z teorią, że instaluje na siłę już po tym, jak tylko się go uruchomi. Może to w końcu przetestuję, i może będzie z tego nawet wpis na bloga? Zobaczymy.

Przez lata serwis utrzymywał się z minimalnej ilości reklam, mniejszej niż u konkurencji. A teraz stosuje możliwie najbardziej inwazyjne metody zarabiania pieniędzy.

Jusko   14 #26 31.12.2015 20:25

@Kpc21 #23: Wiesz, każy chce zarabiać, a taki portal wymaga naprawdę masy pieniędzy. Na forum chyba w temacie Asystenta, wypowiadał się bodaj Tomek Bryja, że choćby reklamy z samego forum, nie pokrywają kosztów jego hostingu. A co dopiero reszta portalu, pracownicy, zus itd.

To jest masa pieniędzy, ale uderza to dopiero, gdy spojrzy się od kuchni. Pewnie gdybym nigdy nie zajmował się zarządzaniem produkcji serwisów interetowych, to nadal uważałbym, że pisanie artów + reklamy AdSense załatwiają sprawę. Nestety, ale taka metoda, nie pozwoli dziś utrzymać nawet bloga :-(

Co do Asystenta, to chyba dodawał a'la ciasteczka do rejestru (tak kojarzę, ciężko filtrować informacje w zalewie hejtu). W każdym razie, warto przeczytać spory temat na forum, właśnie Asystenta dotyczący. Pośród tony narzekań - jest tam parę ciekawostek. Jednak zarzuty, jakoby ten downloader "sabotował komputery użytkowników", są naprawdę napompowane do granic (bywały takie).

Autor edytował komentarz.
yanko wojownik   13 #27 01.01.2016 00:30

"No i dwa lata temu pojawiła się obecna szata graficzna vortalu - jak dla mnie najlepsza i najczytelniejsza."

A jak dla mnie, to wszystkie poprzednie były lepsze a ta jest najgorsza i najmniej intuicyjna - no przyzwyczaiłem się z braku innej.

Kpc21   10 #28 01.01.2016 02:30

@Jusko: Kłócić się nie będę, ale nadal uważam, że Asystent w obecnej formie jest przesadzony :-) Wątek z forum znam, ale nadal nie wierzę, że nie ma innych form reklamy niż Asystent. Przez lata portal utrzymywał się z reklam mniej inwazyjnych i to działało, poza tym zdaje się, że konkurencja od takich form reklamy odchodzi - w każdym razie konkurencyjny portal z oprogramowaniem na literę P żadnego asystenta pobierania nie ma (choć zdaje się, że przez jakiś czas też miał). Reklama ma pewne granice i według mnie tutaj te granice zostały przekroczone. To co zrobiono jest wielokrotnie gorsze od zalania użytkowników całym ekranem pop-upów.

Szczęśliwego, i najlepiej bezasystentowego, Nowego Roku 2016 :-)

TadueusTaD   8 #29 01.01.2016 10:05

Pierwotnie zarejestrowałem się w 2009 r., dobrze pamiętam tamten sympatyczny układ portalu, ale najbardziej w pamięć mi właśnie demonstracje Docenta, to było coś :) Mam gdzieś jeszcze login do mojego pierwszego konta :D

Jendrej   5 #30 01.01.2016 10:14

Na stronie głównej ta trzecia wersja jest najlepsza. Pamiętam, że było do wyboru dużo fajnych skórek, a nie (do niedawna) ledwie dwie.

tylko_prawda   11 #31 01.01.2016 11:59

Pierwsza wersja forum była wg. mnie lepsza niż ta teraz, a blog i strona główna 3.

pamix   7 #32 01.01.2016 15:39

Pamiętam jeszcze wersję z 2005 roku. Pobierałem i nadal pobieram programy głównie stąd. Zarejestrowałem się wiele lat później. Pamiętam też jak blog "raczkował".

#r2d2#   13 #33 03.01.2016 14:50

Najładniejsza szata graficzna to ta przedostatnia, wszystko było jakoś tak intuicyjnie poukładane.
Czym się właściwie różni druga wersja bloga od teraźniejszej? Chyba tylko wygląd komentarzy zmienili.

P.S. Tragiczna jakość obrazów jest na tym blogu. :-P

Yansi   11 #34 04.01.2016 10:18

@YogiCK: Otóż to.
Poza tym powinien być wybór wersji, tak jak teraz jest wybór wyglądu tła strony.

dansys80   4 #35 05.01.2016 21:44

Od lat biernie korzystam z dobrychprogramów i pamiętam większość odsłon graficznych portali. Mniej wpis sprawia wrażenie robionego na siłę, brakuje tego CZEGOŚ