Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wybory, wybory i po wyborach

Od kilku lat (a dokładniej od momentu jak zacząłem pracować w szpitalu) biorę udział w komisjach wyborczych jako operator kalkulatora wyborczego. Do tej pory operatorzy pracowali na kalkulatorze firmy Pixel Technology. Program ten było dość prosty w obsłudze, na bieżąco analizował to co jest wprowadzane, nie było wiec najmniejszego problemu z pracą z tym programem. Przyznaje, że przez te kilka lat przyzwyczaiłem się do tego programu i było mi (zresztą podejrzewam, że nie tylko mi) z tym dobrze.Co ciekawe ostatnią wersję (3.74) można bez problemów pobrać.

W tym roku postanowiono jednak wyłonić nowego dostawcę oprogramowania stwierdzając, że obecny program nie podoła nowym zadaniom postawionym przez kalkulator (no jak to pięknie brzmi). A w rzeczywistości jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi tylko o jedno:) No, ale to nie moja sprawa. W tym roku przetarg na stworzenie i wdrożenie kalkulatora wyborczego wygrała firma Nabino.

Stworzyła ona nowy program, który pozostawia wiele do życzenia, ale program jest jaki jest i tyle. Trzeba się będzie nowego nauczyć i do nowego przyzwyczaić. No, ale jakby to było, gdyby wszystko poszło w porządku? No ni jak, bo zaś mieliśmy kilka przebojów z nowy oprogramowanie, no ale może od początku.

Szkolenie

Pierwszym etapem wyborów jest szkolenie odnośnie zasad działania programu. W tym roku szkolenie wyglądało co najmniej dziwnie. Zebrano nas (czyli wszystkich operatorów komisji obwodowych z całego powiatu) razem, powiedziano, ze będzie nowy program, który jest praktycznie taki sam jak poprzedni, a wiec doświadczeni operatorzy nie będą mieli z nim problemów. Pokazano nam kilka screenów z nowego programu i tyle. Żadnych konkretów bo program nie działa jeszcze stabilnie, a wiec nie mogą nam pokazać jak to cudo działa w praktyce. No ładnie się zaczyna. Zazwyczaj szkolenie trwało godzinę, czasami trochę więcej, tym razem wszystko odbyło się w niespełna pół godziny. Wliczając w to czas przeznaczony na zbieranie naszych umów i rozdzielania licencji.

Poproszono aby osoby, które nie miały styczności z poprzednim programem o pozostanie na sali a resztę "odesłano do swoich obowiązków". Co tam było dalej nie wiem, bo też poszedłem.

W miedzy czasie polski Internet obiegła informacja, że nowy kalkulator wraz z opisami wyciekł i każdy może się z nim zaznajomić. No super, nigdy prędzej nie doszło do czegoś takiego.

Pierwszy test

Następnego dnia miał odbyć się pierwszy test, odpaliłem więc kalkulator i ... kilka minut później zadzwonił nasz koordynator zadzwonił z informacją, że test został przerwany, bo są jakieś problemy z serwerami. Jak wyglądał sam proces wprowadzenia danych? Trochę inaczej niż w przypadku poprzedniego, ale nie było aż tak źle. Udało mi się jednak co nie co wpisać i ... załamałem się.Zresztą tutaj jest opis, jak jeden operatorów zrobił test działania kalkulatora. Zdziwiłem się bardzo bo myślałem, że ktoś napisał to o mnie:)

Drugi test

Kilka dni później przeżyłem deja vu, bo sytuacja z testem powtórzyła się, czyli wpisałem kilka danych i zaś informacja, że test jest przerwany. Nasz koordynator powiedział, że więcej testów nie będzie, a te dwa zalicza się jako zakończone sukcesem. No super, nic nie działa, ale pełen sukces...

Wybory

Bardzo obawiałem się samych wyborów, bo testy wyszły jak wyszły. O dziwo wprowadzenie danych i wysłanie ich na serwer nie sprawiło żadnego problemu. Ale tutaj zaczęły się schody. Kolejnym etapem było zweryfikowanie wprowadzonych danych przez koordynatora w naszej gminie. Dwa protokoły zostały zweryfikowane praktycznie od ręki, i wówczas przyszła informacja, że serwery obsługujące nasz program mają... przerwę techniczną, bo są problemy z weryfikacją. Po dwóch godzinach oczekiwania okazało się, że dwa pozostałe protokoły mają być potwierdzone przez koordynatora powiatowego (to coś takiego w ogóle istnieje?), o którym nie miałem bladego pojęcia. Oczywiście w gminie nikt nie znał numeru do tegoż koordynatora, a więc zaczęła się półgodzinna walka z poszukiwaniem właściwego numeru telefonu. Jednakże żaden z numerów opisanych na stronie Starostwa nie odpowiadał.

O godzinie 2:00 potwierdził u gminnego koordynatora, że u niego wszystko w porządku a serwery starostwa dalej leżą. Zostawiłem więc tylko dokumenty w starostwie z nadzieją, że wszystko będzie w porządku. Okazało się że system zaczął działać w pełni sprawnie dopiero nad ranem.

No dobra, może wystarczy na dziś

Wybory dobiegły do końca, nikt nie zginął (ani nie zaginął), wyniki w końcu zostały dostarczone, a więc wybory można udać za udane. Szkoda tylko, że nikt w PKW nie pomyślał, aby przeprowadzić więcej testów, zredukowało by to ilość problemów i siwych włosów o jakieś 90%, a tak nerwówka za nerwówką, testowanie aplikacji na żywym organizmie i niepotrzebne nerwy, Chciałbym powiedzieć, że mam nadzieje, że dostawcy oprogramowania wyciągną jakieś wnioski i w przyszłości będzie lepiej. Jeszcze tylko mój spis treści i do zobaczenia za tydzień. 

inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 17.11.2014 13:08

"Jak nie wiadomo....", ależ wiadomo :). Jedna ww. firma przystąpiła do przetargu :) Nawet przy wyborach takie wałki odchodzą.

dobaczenko   9 #2 17.11.2014 13:14

Hehh. U mnie protokoły były gotowe ok 11:30, nagrane, wydrukowane i w ogóle... ale wysłać udało się je dopiero o pierwszej :D

Docent REDAKCJA  14 #3 17.11.2014 13:23

@DjLeo: Żadna inna szanująca się firma nie chciała przystąpić do przetargu rozpisanego 3 miesiące przed wyborami ;) Problemy były pewne.

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #4 17.11.2014 13:27

@Docent: Albo specjalnie przekładano datę przetargu, żeby nikt więcej się nie zgłosił niż ta jedna firma - nie zdziwiłbym się.

GBM   22 #5 17.11.2014 13:40

Też mi się wydaję, że to co @Docent twierdzi, jest prawdą. W 3 miesiące napisać program z dostosowaniem go do infrastruktury sieciowej całego kraju (z podkreśleniem, że jest to infrastruktura szczególnie wrażliwa pod kątem bezpieczeństwa) i wdrożeniem, przetestowaniem itd. - no nie ma bata ;-)

A problemy były cały czas, zwłaszcza te związane z bezpieczeństwem - przecież niedawno na tvn24 pisali, że ABW wskazało twórcom programu poprawienie oprogramowania, ponieważ posiada luki/błędy (łasica).

Dlatego też, doświadczone firmy na pewno dlatego nie startowały. Nikt nie będzie chciał tak bardzo ryzykować swoje dobre imię, bo ktoś z PKW ma nie po kolei w główce ;)

gowain   21 #6 17.11.2014 13:49

@GBM: Z tym ABW było tak, że firemka postawiła środowisko testowe... dostępne dla każdego - bez żadnych zabezpieczeń, gdzie wyświetlały się zapytania do bazy SQL i informacje debugowania :) Pełna profeska - nie ma co :P

GBM   22 #7 17.11.2014 13:52

@gowain: ja p*$@#!*#@!(#... o rly?

Nie ma co, nie dziwota że program nie działa :D

Ladyhawke   5 #8 17.11.2014 13:53

Firmy też zgłaszały zastrzeżenia, że PKW nie umie sprecyzować warunków zamówienia. Co innego mieli na stronie, co innego w SIWZ-ie.

gowain   21 #9 17.11.2014 13:53

@GBM: Tak wyczytałem :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #10 17.11.2014 13:58

@GBM Nikt nie mówi, że nie jest tak jak napisał @Docent . Ja się zastanawiam, czy nie jest to zrobione specjalnie, tak jak mówi @gowain (BTW. welcome back - "odbraziłeś" się już? :) ). Czy ta firma nie była po prostu ustawiona, już wcześniej. Tak czy siak, albo to był wałek, albo osoby decyzyjne to idioci (3 miechy przed wyborami ogłaszać przetarg). Jedno z dwóch.

gowain   21 #11 17.11.2014 13:58

Tak w ogóle ciekawa sprawa - system, który ma obsługiwać skomplikowane przedsięwzięcie, w którym bierze udział kilkanaście milionów Polaków kosztuje 500tys złotych i ma być zrobione w 3 miesiące... a z drugiej strony mamy portal e-DolnySlask, z którego skorzysta dużo mniej ludzi i kosztuje 66mln zł, a firma dostaje bodajże rok czasu na jego zrobienie... Wiem populizmem zajechało - ale chyba czas się pozbyć leśnych dziadków z PKW.

GBM   22 #12 17.11.2014 14:03

@gowain: strona kosztująca 66mln zł? Neee, nie kupuję tego :-P

Tzn. inaczej - widzę, że faktycznie taka liczba wystąpiła w tym przypadku. W takim razie, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu powinien się zastanowić, czy tamtejsze władze nie powinny iść z torbami...

66 milionów za stronę? Kuźwa... loteria stulecia -.-

Autor edytował komentarz.
gowain   21 #13 17.11.2014 14:12

@GBM: Stać ich przecież :P Tak jak napisałem, trochę populistycznie przedstawiłem sprawę, bo jeszcze jakieś ortofotomapy (które powielą już raz zrobioną przez innych pracę...) wchodzą w tą kwotę 66mln zł i kilka innych rzeczy - ale i tak - skala problemu jest spora.

boson   4 #14 17.11.2014 14:22

Najważniejsze, że ktoś przytulił za to kasę. Reszta jest nieważna.

  #15 17.11.2014 15:41

1. Czy program był uruchamiany na bezpiecznym komputerze? Bezpieczny komputer jest okreslony w ustawie. To komputer ktory moze byc dopuszczony do podpisu elektronicznego.
2. Czy program jest open source?

  #16 17.11.2014 15:48

Jak nikt nie zginął jak zginął..no może umarł :) W radio podawali że
dwóch obywateli zmarło podczas głosowania lub w jego okolicach. http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1289591,Wybory-samorzadowe-2014-Kolejny-m...

  #17 17.11.2014 16:04

Proste rozwiązanie.
Terminal (lub kilka) dotykowy, sprawdzenie dowodu, lista kandydatów, zaznaczenie kandydata, zatwierdzenie, wyniki automatycznie przesyłane do centrali, brak głosów nieważnych/pustych, po godz. 21:00 wszystko na tacy.

gowain   21 #18 17.11.2014 16:35

@JMV (niezalogowany): A co jak się zwiesi system, tak jak się zwiesił teraz ;)

  #19 17.11.2014 17:07

Wyszło jak zawsze. PKW będzie liczyć głosy ręcznie, a nam pozostaje od dzisiaj nazywać PKW Porażką Komputerowych Wyników :P

  #20 17.11.2014 18:14

Nabino to desperaci, zalecana ostrożność.

januszek   22 #21 17.11.2014 18:26

@JMV (niezalogowany): A w której Ustawie i w jakich Rozporządzeniach jest to opisane?

command-dos   18 #22 17.11.2014 18:44

@45gty45 (niezalogowany): chyba żartujesz... jak program open source może być bezpieczny? A gdzie "głębokie ukrycie" i tym podobne kwiatki? Toż to nie mieści się w wyobrażeniu nawet rozpisującego oferty przetargowej, a co dopiero programisty, czy koordynatora projektu ;)

PAMPKIN   11 #24 17.11.2014 19:35

Pixelowy kalkulator był napisany w Javie (więc niebezpieczny), a Nabinowy kalkulator jest napisany, zdaje się że w Delphi (więc ???). Dziwne, że nikt jeszcze nie wpadł na napisanie tego cuda w PHP lub czymś innym wykonywanym po stronie serwera. I tak każdy operator musi mieć dostęp do neta, aby wysłać wyniki. Nie trzeba by pisać ciągle nowych kalkulatorów, tylko podczepiać odpowiednie includy w zależności od wyborów. U mnie poszło problemów, ale moi sąsiedzi je mieli. Wysiadła im drukarka, i nową dostali późno w noc. Shaki o której skończyliście, bo my koło 5 (AM).

kilgour   8 #25 17.11.2014 20:30

Już towarzysz Stalin (dla przyjaciół Koba) zauważył, że nie jest ważne, jak wyborcy głosują, ważne kto liczy głosy. O "zawsze wygranych wyborach" też coś powiedział, lecz to już były OT.

  #26 17.11.2014 21:18

NIe ma żadnych problemów. Muszą po prostu przerobić głosy by wyszło że lud zagłosował na właściwą partię :P

Axles   18 #27 17.11.2014 21:32

"W tym roku postanowiono jednak wyłonić nowego dostawcę oprogramowania stwierdzając, że obecny program nie podoła nowym zadaniom postawionym przez kalkulator"
Przecież to publiczne pieniądze, przetarg chyba musiał być ogłoszony i nikt nie ma nic do gadania, a tym bardziej czy stary program się podobał czy nie.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #28 17.11.2014 21:53

@PAMPKIN: Czekaliśmy do drugiej na jakiekolwiek info i szlag mnie trafił. Złożyliśmy dokumenty i płyty - koniec nastąpił o 3:30

KyRol   19 #29 17.11.2014 21:55

@PAMPKIN: Przez ten nowy kalkulator musiałem pobrać dot nety, aktualizacje wysypały się jak epidemia - około 100 aktualizacji miałem do pobrania. Co do sprawności połączenia i przesyłania danych nie odnotowałem problemu po kablu, za to z wifi pliki klk aktualizowały się dobre kilka minut. Moja komisja zakończyła imprezę o godz. 6.00

PAMPKIN   11 #30 17.11.2014 22:03

@KyRol: Nie lepsza byłaby netowa (po stronie serwera) aplikacja? :) U mnie wydruki zmieniały się w trakcie pracy!

Autor edytował komentarz.
KyRol   19 #31 17.11.2014 22:18

@PAMPKIN: Ja dostałem reprymendę od Pani Sekretarz za to, że strony w protokołach się rozjeżdżają. Co ciekawe nie ma żadnych opcji do manipulacji fontem w tej aplikacji, domniemam, że najwyraźniej ten parametr jest zależny od konfiguracji środowiskowej, np. wielkości czcionki ustawionej w m$ie;) Dokumentacja do tego ustrojstwa - wszyscy wiemy jaka jest, dlatego uważam, że niesprawiedliwie za niechlujstwo autorów aplikacji mi się oberwało...

Co do napisania takiego kalkuratora po stronie serwera - owszem, można wykorzystać jakiś framework, mając o wiele większą kontrolę nad ficzerami aplikacji, tym samym obniżając koszta i ryzyko publicznej kompromitacji. Nawet pliki do wydruku można generować po stronie serwera z całkiem uczesanym i porządnym fontem. Wszystko kwestia (nie)chęci. Mam jednak wątpliwości co do tego czy jednak taki serwer byłby odpowiednio przygotowany patrząc na jakość najnowszej odsłony kalkulatora;P

t0ken   9 #32 17.11.2014 22:30

@Shaki81 czy może ten kalkulator działał na jakimś szkolnym komputerze?

W tym roku trafiłem na jeden komputer, na którym był zainstalowany jakiś stary program wyborczy. Oprócz tego programu pełno "syfu", malware, itd. To był komputer "wspólny" dla pracowników szkoły. Trochę go poczyściłem, ale praca nad czymś poważnym (wybory) na takiej maszynie = porażka. Rosyjscy hakerzy + wycelowany atak i mamy pełną kontrolę nad tak opracowywanymi wyborami.

  #33 17.11.2014 22:32
  #34 17.11.2014 22:43

Dlaczego nikt przy wejściu do lokalu nie stoi z alkomatem?

Alex81   3 #35 18.11.2014 01:01

@KyRol: Ja 4 razy kumpla sie pytałem czy mam drukować te puste strony. Jego odp była zawsze ta sam: TAK :] Tak też zrobiłem i oddawałem protokoły z jedną pustą kartką na której był tylko kod kreskowy :) Żadnego opierniczu nie dostałem a komisja gdzie mój obwód zanosił przyjęła ;)

ankruz   6 #36 18.11.2014 03:01

@PAMPKIN: Kyrol napisał że musiał uaktualnić dot net, więc kalkulator raczej nie został napisany w Delphi (chyba że w Delphi 8 z 2003 roku). Obstawiałbym raczej Visual Studio i język c# :)

Autor edytował komentarz.
PAMPKIN   11 #37 18.11.2014 07:00

@ankruz: Gdy przed godziną wstałem, to pierwsza myśl, która przeszła mi przez głowę, to to, że się mylę co do Delphi, bo faktycznie, nawet na stronie "kalkulatora" jest informacja na temat potrzeby instalacji ".net'a". Ja stawiam na C#. Mea culpa. Skoro MS uwolnił dot neta, to już nie będzie albo właśnie będzie bezpieczny framework! ;)

Autor edytował komentarz.
PAMPKIN   11 #38 18.11.2014 07:19

@KyRol: Dla mnie największym problemem, jest problem "przetargu". Myślę, że można było zrobić wszystko lepiej i szybciej, gdyby nie patrzenie "na ręce" (kasę) jako główny parametr przetargów. Kontrola wydatków, kontrolą, ale tak zawsze będą się pojawiać problemy. Od ścigania są odpowiednie służby. Wiadomo, że to najdroższe wybory przez ilość "ludzką", a taka wpadka IT jeszcze bardziej je podraża. W każdy razie firma Nabino ma pozamiatane/

Co do wyglądu wydruku, to nie wiem czy tego nie definiuje jakaś ustawa, zarządzenie etc.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #39 18.11.2014 07:53

Przed chwilą podano informację, że system odzyskał pełną sprawności i wyniki mogą być jeszcze dziś po południu - szybko :)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #40 18.11.2014 09:03

@command-dos: Nie śmiałbym się z tego zbyt wcześnie bo może okazać się (smutną) prawdą ;D

PS.
Też mieliście Męża Zaufania na Komisji ? U mnie był z Prawa i Niesprawiedliwości :D

kondziooo3   2 #41 18.11.2014 09:43

https://github.com/wybory2014/Kalkulator1
Dla znawców programowania, polecam przejrzeć. Polecam klasę Kalkulator->printProtocolNew.cs. metoda na pareset linijek :D

P.S oby to nie był ten program :D

Autor edytował komentarz.
Alex81   3 #42 18.11.2014 10:08

@Shaki81: Tylko że już znowu wyskoczyły problemy na Warmii :] Tam nawet odmówili ręcznego liczenia :)

PAMPKIN   11 #43 18.11.2014 11:02

@Pangrys: U mnie było dwóch , a właściwie dwoje mężów zaufania.

Jim1961   7 #44 18.11.2014 18:55

Miałem okazję poprawiać pewien "system" po tej firmie. Kpina, a nie programiści.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #45 19.11.2014 11:15

No i oczywiście system dalej leży.

kilgour   8 #46 22.11.2014 23:18

Kalkulator kalkulatorem, system systemem, a wygrała ordynacja. Autentyczne wyniki z powiatu "gdzieś w Polsce".
1168 głosów - Rada Powiatu
814 głosów - Rada Powiatu
754 głosy - Rada Powiatu
648 głosów - Rada Powiatu
591 głosów - Rada Powiatu
555 głosów - Rada Powiatu
537 głosów - nie wszedł
532 głosy - Rada Powiatu
529 głosów - Rada Powiatu
484 głosy - Rada Powiatu
483 głosy - Rada Powiatu
460 głosów - Rada Powiatu
455 głosów - Rada Powiatu
430 głosów - nie wszedł
419 głosów - nie wszedł
418 głosów - Rada Powiatu
380 głosów - nie wszedł
377 głosów - Rada Powiatu
375 głosów - nie wszedł
368 głosów - nie wszedł
347 głosów - Rada Powiatu
345 głosów - nie wszedł
342 głosy - nie wszedł
310 głosów - Rada Powiatu
296 głosów - Rada Powiatu
283 głosy - nie wszedł
274 głosy - Rada Powiatu
266 głosów - nie wszedł
240 głosów - nie wszedł
236 głosów - Rada Powiatu
215 głosów - Rada Powiatu
204 głosy - nie wszedł
188 głosów - Rada Powiatu
Rada Powiatu kompletna, inni kandydaci to długa lista