Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wybory, wybory i po wyborach (cz.2)

Jakieś pół roku temu uczestniczyłem w pracach jednej z obwodowych komisji wyborczych jako operator kalkulatora wyborczego. Zabawa była wówczas przednia, złe protokoły, zawieszone serwery i całonocne siedzenie i czekanie nie wiadomo na co. Zresztą zapraszam do tamtego wpisu gdzie napisałem co gdzie i jak. Miałem na dzieje, ze że PKW tym razem pójdzie po rozum do głowy i coś zmieni, że będzie lepiej. No ale patrząc na niektóre ruch naszego rządu to raczej oni na własnych błędach się nie uczą.

Nowy system

Pod koniec zeszłego roku PKW ogłosiło, że nie będzie dalszej współpracy z firma Nabino, a nowy system powstanie dzięki samej PKW, która zatrudni "odpowiednich" informatyków i sama stworzy taki system. Oczywiście od razu zaczęły się przepychanki o pieniądze, bo skoro sami musza stworzyć taki system to potrzebują większą kadrę informatyczną. W ten sposób zrezygnowano z tragicznych pomysłów kolejnych przetargów na 2-3 miesiące przed samymi wyborami. Po przeczytaniu pierwszych informacji na ten temat pomyślałem sobie, że zaś mamy powtórkę z rozrywki.

Szkolenie

Przy każdych wyborach, przy których pracowałem jako operator kalkulatora na jakiś miesiąc przed musiałem wypełnić dokumentacje odnośnie komputera, jakim będę się posługiwał podczas wyborów. W tym roku cisza. Dwa tygodnie przed wyborami udałem się więc do ratusza, aby popytać co i jak, a tam dowiedziałem się, że jeszcze nie wszystko jest gotowe bo nie ma powołanych wszystkich komisji nie wspominając o operatorach. No to nieźle się zaczyna. O dziwo trzy dni później dostałem informację, że już jutro odbędzie się szkolenie odnośnie nowego kalkulatora i wówczas wypełnimy resztę potrzebnych dokumentów. Na szkoleniu dowiedzieliśmy się, że będzie nowy kalkulator, pierwszy raz nie jako aplikacja desktopowa tylko webowa.

No, no pomyślałem, że w końcu mamy jakiś postęp. Nowa aplikacja wydawała się prosta i intuicyjna. Po godzinie szkolenia wiedziałem z grubsza co i jak. Następnego dnia odbył się jedyny ogólnopolski test, który o dziwo przeszedł bez najmniejszych problemów. Jedynie co mnie zdziwił to fakt ze system WOW (Wsparcie Organów Wyborczych) działa jedynie na najnowszym Firefoxie. Na innych przeglądarkach co chwila pojawiał się komunikat, że system nie wspiera innych przeglądarek.

Pierwsza tura

W dniu wyborów równo o 7 rano stawiłem się w lokalu wyborczym aby sprawdzić czy strona działa i zaś zaskoczenie. Bez problemów zalogowałem się na konto przewodniczego, zastępcy jak i swoje. z konta przewodniczącego pobrałem listę kodów jednorazowych, potrzebnych do autoryzacji wysłanych wyników. Wieczorem sprawdziłem jeszcze raz wszystko, bo obawiałem, że póki co wszystko wygląda zbyt pięknie i byłem gotowy do wprowadzenia danych. Samo wprowadzenie i wysłanie danych zaś odbyło się bez problemów. Potwierdzenie braku błędów z gminy nadeszło dość szybko i już niecałą godzinę od zakończenia głosowania wszystko mieliśmy gotowe. Pierwszy chyba raz bez najmniejszego problemu. W końcu PKW stanęło na wysokości zadania.

Druga tura

Tym razem było jeszcze nudniej:). Z rana wszystko poszło jak ta lala, bez problemów, kombinacji. Chciałem pobrać nowa listę kodów jednorazowych, a tu zonk, lista z przed dwóch tygodni jest nadal aktualna. No to mamy pierwszą wtopę. Lista kodów nie była w żaden sposób zabezpieczona - wydrukowana leżała u mnie w biurze gdzie każdy mógł ją skopiować. Nikt nic nie mówił o jakikolwiek zabezpieczaniu owej listy. Poza tymi małymi bolączkami wszystko poszło sprawnie, zwłaszcza w mojej komisji gdzie było tylko nieco ponad 40 głosów, i 15 minut po zakończeniu głosowania miałem gotowy raport.

Na koniec

Widać wiec, że jak się chce to można zrobić system porządnie, gdzie wprowadzanie danych nie sprawiało kłopotów, a przesłanie wyników poszło jak z płatka. Mam nadzieje, że przy następnych wyborach PKW nie zdecyduje się na inny system i zostanie przy swoim rozwiązaniu. Acha, no i potwierdzone wyniki mieliśmy już w poniedziałek wieczorem a nie tydzień później jak to miało miejsce w przypadku produktu firmy Nabino...

Na koniec jeszcze tylko link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam doczytania kolejnych moich wpisów. 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Songokuu   15 #1 27.05.2015 10:08

Ale że tak o polityce? Z rana?
...dobrze chociaż , że nie tak zaraz z początku tygodnia tylko wyczekałeś do środy :P

  #2 27.05.2015 10:41

Gdy cała Polska emocjonowała się wyborami prezydenckimi, rząd Ewy Kopacz po cichu, acz konsekwentnie, powiększał zadłużenie naszego kraju. Zobowiązania finansowe Polski w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku urosły aż o 26,5 mld zł! Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, to na koniec grudnia możemy się spodziewać absolutnego rekordu pod względem rocznego przyrostu długu (przebicie bariery +100 mld zł/rok). Przypomnijmy, że w najgorszym jak do tej pory roku 2010 zadłużenie wzrosło o 78 mld zł. Zgodnie z oficjalnymi statystykami publikowanymi przez Ministerstwo Finansów zadłużenie Skarbu Państwa w styczniu b.r. wzrosło o 10 mld 869 mln zł, w lutym aż o 12 mld 6 mln zł, natomiast w marcu o kolejne 3 mld 620 mln zł. Łącznie daje to astronomiczną kwotę 26 mld 495 mln zł! Dla lepszego zobrazowania tej gigantycznej skali odnotujmy, że zadłużenie we wspomnianym pierwszym kwartale 2015 roku przyrastało dziennie o ponad 294 milionów złotych! Podkreślam - DZIENNIE! Nie ważne czy był to piątek, świątek czy niedziela. Każdego dnia dług rósł w zastraszającym tempie. I jeszcze jedno porównanie - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas tegorocznego finału zebrała łącznie 53,1 mln zł. Aby uzbierać pieniądze, które pokryłyby kwotę o jaką zwiększył się dług naszego kraju od stycznia do marca (26,5 mld zł), ekipa Jerzego Owsiaka musiałaby zorganizować... 499 takich finałów! Niestety rząd Ewy Kopacz nie ma koncepcji jak uzdrowić finansową sytuację naszego kraju. Na ten rok przyjął mało ambitny budżet. Zakłada on utrzymanie wysokiego deficytu, rosnącego zadłużenia i wysokich obciążeń podatkowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z oficjalnymi statystykami Ministerstwa Finansów zadłużenie Polski w ubiegłym roku wzrosło aż o 74,6 mld zł, czyli o 8,6 proc. w stosunku do 2013 r. Niestety wszystko wskazuje na to, że bieżący rok będzie pod tym względem znacznie gorszy. Pierwszy kwartał zakończył się wzrostem zadłużenia Skarbu Państwa o 3,4 proc. w stosunku do stanu zadłużenia z końca 2014 roku. Jeśli takie tempo zostałoby utrzymane, to na koniec grudnia możemy się spodziewać absolutnego rekordu pod względem rocznego przyrostu długu i przebicia bariery 100 mld zł.

  #3 27.05.2015 10:53

"Chciałem pobrać nowa listę kodów jednorazowych, a tu zonk, lista z przed dwóch tygodni jest nadal aktualna. No to mamy pierwszą wtopę. Lista kodów nie była w żaden sposób zabezpieczona - wydrukowana leżała u mnie w biurze gdzie każdy mógł ją skopiować. Nikt nic nie mówił o jakikolwiek zabezpieczaniu owej listy. " ... naprawdę?? Osobie która zawiaduje "plikami danych o szczególnej wrażliwości" trzeba to jeszcze tłumaczyć... Jak bym widział sytuację z "admin/admin1" .... Wypada powiedzieć nieodpowiedzialny człowiek na nieodpowiednim stanowisku...

  #4 27.05.2015 11:57

Czeeekaj. Czyli nie dosć, że logowałeś się na nieswoje konta (przewodniczącego i zastępcy!), pobrałeś ich listy kodów jednorazowych, to jeszcze tych list nie przekazałeś właścicielom ani nie zabezpieczyłeś w żaden sposób?

wacek   17 #5 27.05.2015 12:05

Lista kodów jednorazowych po zakończeniu pierwszej tury powinna być oddana do koordynatora gminnego (on ją niszczy i na drugą turę można było wydrukować kolejną)

Autor edytował komentarz.
  #6 27.05.2015 12:22

UWAGA! Trwa podmianka partii na scenie politycznej - nie dajmy się nabrać! > https://www.youtube.com/watch?v=nj4QwzIQiaA http://www.fakt.pl/polityka/polityczne-plany-platformy-obywatelskiej,artykuly,54... < PO'wcy robią Nas w KONIA! Pozdrawiam niedowiarków.

  #7 27.05.2015 13:56

"Stan wojenny kamuflażem agresji żydowskiej przeciw Polsce"?
Po żydowskiej kosmetycznej przegranej roku 1968, gdzie żydzi z aparatów oraz zażydzonej już hierarchii katolickiej w Polsce wypchnęli na Zachód kilkanaście tysięcy żydów - jako męczenników znanego polskiego antysemityzmu, nastąpiła nowa jakość polityczna w Polsce. Rezultatem tej nowej jakości był KOR, Solidarność i stan wojenny 13 grudnia.

Żydzi ci byli desantem żydostwa na polskie organizacje emigracyjne na zachodzie. Organizacje te były żydom potrzebne do niezbędnego skanalizowania późniejszego przebiegu informacji politycznych miedzy Polonią, a Polską oraz były wizytówką "polskiej emigracji" na zachodzie w stosunku do tamtych rządów i masmediów. Rok 1968 był pierwszą fazą akcji SOLIDARNOŚĆ. Sama zaś "Solidarność" została wytworzona w Polsce przez KGB z polecenia żydostwa na Zachodzie.

Nie było to nic nowego czy nieoczekiwanego. Komuny w ZSRR nie dało się zlikwidować zewnętrznie, więc ustalono, że będzie to choroba wewnętrzna - autoimmunologiczna. Były jasne i liczne sygnały tego etapu autolikwidacji komunizmu. Przez Polskę przetoczyła się fala morderstw politycznych, która oczyściła przedpola... (dziś wiadomo komu). Cała czołówka szerokiego frontu czołowych działaczy KK Solidarności została wymordowana w/g klucza rasowego tak, że pozostali głównie żydzi - a jeśli ktoś nie wypadł przez okno, to emigracja dokonała reszty.

I nie dotyczyło to mordów wg. widzialnych podziałów członków różnych grup opozycyjnych, ale odbywało się to wg subtelnej ingerencji chirurgicznej, wyłuskiwania opozycjonistów w jednej i tej samej organizacji, a to w taki sam sposób, aby organizacja nie była zniszczona, ale jedynie jej zaplecze kadrowe otrzymało właściwy skład.

Akcja dobrego Jaruzelskiego i złej "Solidarności" - która zaczęła się faktycznie w pierwszych miesiącach jej bytu, a trwała kilka lat, przyniosła ona Polsce wielkie straty mentalno - polityczne oraz ludzkie. A to przy nasileniu retoryki antykorowskiej czy antytrockistowskiej, która skutecznie odwracała uwagę od zbrodniczości stanu wojennego, który przecież uderzył głównie w Polskę, Polaków i Kościół, nigdy zaś w żydów, bo konspiracja, stan ni to wojny, ni to pokoju, to dla żydów środowisko naturalne.

Do tego, do motywów zachowania Zachodu, doszły inne ważne czynniki ekonomiczne - konieczność poszerzenia rynków czy np. propagandowa rola JP2, który faworyzował żydów - notorycznie, przy byle okazji, chorobliwie niemal przyjmując ich na Watykanie z obowiązkowym afiszowaniem się wspólnymi zdjęciami z Ojcem świętym. JP2 tworzył wizję nowego lepszego świata, do którego każdemu było tęskno - a zmiany w Polsce były ku temu kluczem. A mało kto ma świadomość co do tego, jaki wieki kaliber polityczny i finansowy miała pokazana nagle, na stoliku przy kawie, fotografia JP2 w z jakimś tam opozycjonistą. "Fotografia katolicka" stała się nawet jakimś paszportem czy walutą, symbolem uniwersalnego wytrychu do wszystkich zamków. Np. kiedy Michnik ochrzcił się podczas stanu wojennego i sfotografował się przed kościołem - na dowód wiary - to poważni nawet działacze polityczni używali argumentu fotografii, jako nawrócenia Michnika nie tylko na wiarę, ale i na polskość. I w środowisku Stronnictwa Narodowego bardzo często - w oparciu o tę fotografię Michnika - nie wahano się wytykać palcami kolegów "antysemitów" za ich niechrześcijańskie, wsteczne postawy wobec żydów. Żyd stał się Polakiem, stał się "endekiem" i był to fakt.

Wszystko to tworzyło atmosferę przesuwania środka ciężkości spraw politycznych i narodowościowych w Polsce w sposób niekorzystny dla Polski. Żyd przeistoczył się nawet przedmiot kultu religijnego w Polsce, którego imię trzeba wymawiać godnie i z szacunkiem. To oni stworzyli w Polsce całkowicie nowy wymiar, standard polityczno - kulturowy, polegający na prawnie bezkarnym lżeniu Polaków, które to skutki są widoczne do dziś dnia w Polsce. Jest to szkoła żydowska imputowania, kłamstw i pomówień czy lżenia przeciwników - która w kulturze Bliskiego Wschodu jest bardzo powszechna. Jerzy Urban w Szpilkach (gazeta), pod pseudonimem "Kibic" prowadził felietony. Do tych felietonów dobierał sobie opinie korespondentów prawdziwych polaków z krwi i kości, którzy pisząc do redakcji listy, zwalczali "Kibica", jako żyda czy liberała lub podobne, podając w listach argumenty głupie, podłe i wulgarne, które mądry redaktor Jerzy Urban "Kibic" skutecznie zwalczał swą mądrością i wyższością. Argumentacji korespondentów faktycznie jednak nie było, bo te wszystkie brednie przeciw "Kibicowi" Urban zmyślał sam i to tak, aby mógł je łatwo obśmiać etc... (sic!).

Minęło ponad 20 lat od tamtej hańby, ale waga i groza tamtego wydarzenia nie dociera praktycznie do nikogo w Polsce. Do nikogo nie dociera wymiar metafizyczny tego wydarzenia i jego skutków: negatywnych dla Polaków i pozytywnych dla żydów. Nikt by dziś nie powiedział, że sytuacja obecnej Polski jest karą Boga na Nas za nasze zaprzaństwo. Nawet gigantyczna machina czasu, która w relatywnie krótkim okresie 1-2 pokoleń przetoczyła się przez umysłowość i stan mentalny Polaków: wzlot i upadek potęgi ZSRR, upadek Kościoła i jego stopniowa podmiana synagogą antychrysta, nadchodząca śmierć Zachodu - również nie wpływa na Polaków otrzeźwiająco. To tak dalece zadziwiające, że trzeba by się zastanowić , czy społeczeństwo o takim braku zdolności do refleksji nad własnym losem jest jeszcze narodem? !!!

Ps. Jak coś to w PL jest ... kondominium rosyjsko - niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym. W Polsce jest rasizm zasiedzianych talmudycznych cudzoziemców przeciwko rodzimej ludności polskiej. Koszmar!

  #8 27.05.2015 14:07

"Bez problemów zalogowałem się na konto przewodniczego, zastępcy.." Jakim prawem?

  #9 27.05.2015 14:38

... a co? Jrosław wymodlił i poszłoo jak z płatka... :P
PS.
To się grosza Panie kolego łupnęło za dwie niedzielki jak poseł z Europarlamentu - nic tak nie tuczy jak kasa z kieszeni podatnika :P

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 27.05.2015 15:07

@wacek: Tylko jakiś cudem nie dało się wydrukować innej listy kodów jednorazowych, a kody z pierwszej tury działały.

CzarnaZmija   9 #11 27.05.2015 15:50

super wpis.
Ja się tylko zastanawiam jak to będzie w przypadku kolejnych wyborów. Bo jak dobrze wiemy wybory prezydenckie liczy się bardzo łatwo. W przypadku parlamentarnych już tak łatwo nie będzie (JOWy w przypadku Senatu, proporcjonalnie do Sejmu).

Masz może jakieś informacje na ten temat?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 27.05.2015 18:31

@CzarnaZmija: Żadnych oficjalnych czy nieoficjalnych informacji nie mam, ale wydaje się, że jeśli zostanie ten system i poprawią sprawę tych nieszczęsnych kodów jednorazowych to raczej powinno być ok.

Anonim (niezalogowany) : A znasz jakieś prawo zakazujące?

fiesta   15 #13 27.05.2015 18:51

@Shaki81: Proponuję moderatorom wykasowanie wpisów od "anonimów" i niezalogowanych z polityczną agitką. To nie ma nic wspólnego z wpisem, a za chwilę zrobi się tu niezłe bagno ....

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #14 27.05.2015 19:07

@fiesta: Cenzura? No jakby to było jakby Donaldinio się dowiedział że w internetach jest prawda pisana!

Darthnorbe   13 #15 27.05.2015 19:10

Ja mam pytanie. Dlaczego w XXI wieku i dobie IT wyniki wyborów nie były automatycznie zaraz po przesłaniu wyników z komisji wyborczych?
Przecież każda komisja podlicza głosy i wpisuje do PC.
W chwili gdy ostatnia komisja podliczy głosy czyli pewnie gdzieś w warszawie albo dużym mieście - nie wiem najpóźniej koło północy powinny być wyniki głosowania!!!
Czy naprawdę potrzebują na to 1.5 dnia? Czy chodzi o to żeby przedyskutować w grupie i się zastanowić co powiedzieć ludziom kto ile głosów dostał?

Astraltrooper   6 #16 27.05.2015 19:46

@Darthnorbe: PKW musi porównać wyniki z systemu elektronicznego z papierowymi protokołami oraz zweryfikować sumy kontrolne na tychże. Dlatego "oficjalne" wyniki wyborów są dopiero po 1,5 dnia a nieoficjalne dostajesz już w wieczór wyborczy...

Darthnorbe   13 #17 27.05.2015 19:52

@Astraltrooper: Po co? Wciąż nie tłumaczy dlaczego tego nie można zrobić później. Po to żeby mogli ustalić kto wygrał??

Astraltrooper   6 #18 27.05.2015 20:10

@Darthnorbe: Nie po prostu chodzi o to żeby wykluczyć możliwość sfałszowania wyborów. Taki papierowy protokół jest 3-krotnie weryfikowany (przez komisję obwodową w lokalu, komisję okręgową tj urząd gminy/miasta oraz PKW), a następnie weryfikowany z systemem elektronicznym żeby wykluczyć możliwość ataku hakerskiego. Na protokołach tych generowana jest unikalna suma kontrolna oraz kod kreskowy który ma ułatwić PKW ostateczną weryfikację i zgodność. W przypadku jakiejkolwiek ingerencji w protokół elektroniczny suma kontrolna natychmiast się zmienia. Dlatego tak jak pisałem wcześniej nieoficjalne wyniki wyborów z tego właśnie systemu elektronicznego dostajesz właśnie w wieczór wyborczy a oficjalne dopiero po 1,5 dnia. Nie wiem jak jaśniej to napisać :-P

Darthnorbe   13 #19 27.05.2015 20:18

@Astraltrooper: "Nie po prostu chodzi o to żeby wykluczyć możliwość sfałszowania wyborów. "
Jak dla mnie te 1.5 dnia jest po to żeby dało się sfałszować wybory. Im więcej czasu tym lepiej!

fiesta   15 #20 27.05.2015 20:19

@Darthnorbe: żadna cenzura, tylko gówniana "prawda" i bicie piany

Darthnorbe   13 #21 27.05.2015 20:20

@fiesta: HAha no tak, jeszcze powiesz mi że dostęp do informacji publicznej powinny mieć tylko partie PO i PIS?

  #22 27.05.2015 21:24

@Darthnorbe: I dlatego, w tej wersji kalkulatora autoryzowało się kodem jednorazowym protokół komisji już na serwerze.Aby nie było możliwości fałszerstw.

Tak naprawde zarówno w pierwszej turze jak i drugiej system był jako testowy - dopuszczony do wsparcia komisją wyborczym. Dlatego to ważniejsze w tych wyborach były protokoły papierowe i ich zawartość.

Mimo tego system wspierał. Aby mógł to robić na każdym strzelu zawartość protokołów tych w systemie i tych papierowych była weryfikowana. Jako pierwsi sprawdzali to operator kalkulatora i przewodniczący komisji. Wysyłali na serwer, sprawdzali czy na serwerze wylądowało to co chcieli i wtedy uwierzytelniali kodem jednorazowym.
Sytuacja powtarzała się na każdym szczeblu: gmina, OKW, PKW. Tylko pomiędzy tymi zdarzeniami jest potrzebny czas.

Do małych gminy protokoły z obwodów zostały dostarczone pewnie jeszcze przed północą. Jednak w miastach gdzie obwody są większe, a pozatym dużo wyborców tam głosuje z zaświadczenia zapewne trwało to dużej. Gmina musi czekać aż wszystkie protokoły do niej spłyną - weryfikować je pod względem formalnym, sprawdzić jakość wydruków, parafki, podpisy... i udać się z nimi do OKW.

Okręgowa Komisja Wyborcza natomiast czeka na spłynięcie wszystkich protokołów z gmin. Gdzie oni sprawdzają to samo - nie ma uproś. Nie jedna gmina wracała do siebie, aby zwoływać Obwodową Komisję Wyborczą, gdyż trzeba było uzupełnić parafki na protokołach. Co za tym idzie przekazanie protokołów do PKW jest uzależnione kiedy wszystkie gminy oddadzą protokoły do OKW.

I teraz dopiero kiedy PKW dostanie ze wszystkich OKW protokoły może podać wyniki wybrcze. Wcześniej są to tylko cząstkowe wyniki.

I teraz niby gdzie jest tu miejsce na oszustwo?
Jedyna możliwość w moim odczuciu to Obwodowa Komisja Wyborcza jak jest jakiś tam operatywny członek. Jednak po to są w tym organie ludzie z innych komitetów aby wzajemnie patrzeć sobie na ręce!

Astraltrooper   6 #23 27.05.2015 21:40

@Darthnorbe: "Jak dla mnie te 1.5 dnia jest po to żeby dało się sfałszować wybory. Im więcej czasu tym lepiej!"
Nie mówię tego żeby cię obrazić ani tym bardziej zdenerwować, ale gdybyś miał jakiekolwiek pojęcie o procesie przeprowadzania wyborów albo chociaż raz brał udział w ich przeprowadzaniu nie opowiadał byś takich wierutnych głupot...

Darthnorbe   13 #24 27.05.2015 21:46

@Astraltrooper: Ojoj byłem w komisji człowieku. Oddaliśmy głosy o godzinie 2200.
Parę godzin później wszystkie komisje oddały na bank głosy.
WYNIK POWINIEN BYĆ NATYCHMIAST. Nie jest? No to mają czas na kombinowanie i zatajanie oszustw!

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #25 27.05.2015 21:54

@Darthnorbe: Oddając głosy o godzinie 22:00 złamaliście przedłużona ciszę wyborczą. Do godziny 22:30 nikt nie miał prawa wyjść z lokalu wyborczego.

fiesta   15 #26 27.05.2015 21:55

@Darthnorbe: jakiej informacji publicznej, za informacje publiczne uważasz zapiski i filmiki robione przez jeszcze większych oszołomów o których traktują ?
Dziękuję za taką publiczną informację .

Darthnorbe   13 #27 27.05.2015 21:56

@Shaki81: Nie o to chodziło. Nie opuściliśmy lokalu ale wyniki mogliśmy wysyłać przez kompa. To było konsultowane.

Darthnorbe   13 #28 27.05.2015 22:00

@fiesta: Dobrze, to ja nie mam więcej pytań, jak popierasz lewicę to dziękuję, do widzenia.

En_der   9 #29 27.05.2015 23:23

@fiesta: Tak - zdecydowanie przydałby się asystent komentowania dla anonimów niezalogowanych. Przynajmniej byłby jakiś grosz dla portalu i moderacja miałaby mniej zajęcia.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #30 27.05.2015 23:48

@Darthnorbe: A to chyba, że tak :) Ja byłem w małej komisji wyborczej i elektroniczne wyniki przesłałem jeszcze prędzej :)

gowain   21 #31 27.05.2015 23:57

@fiesta: Tu się lepiej nie odzywać, bo Cię zwyzywają jakieś dzieciaki od lewaków, choć na oczy Cię nie widziały... zostawmy ich, niech się czują lepsi (tyle przynajmniej mają z życia ;P).

wacek   17 #32 28.05.2015 07:23

@Shaki81 Koordynator gminny po otrzymaniu kodów od przewodniczącego i zastępcy powinien dezaktywować je w systemie (wtedy wygenerowanie nowej listy kodów byłoby możliwe)

W wyborach parlamentarnych będzie ten sam system.
PKW mówiła to wyraźnie (wybory prezydenckie = test dla systemu. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze w następnych wyborach również będzie używany)
Nie zdziwiłbym się gdyby na planowane referendum też go użyli (w ramach kolejnego testu)

Autor edytował komentarz.
  #33 28.05.2015 09:20

Uprawiajcie nadal tą waszą kretyńską propagandę sukcesu, a na jesieni z PO'wskich [...] nawet smród nie pozostanie. Dziś już każdy wie, że PO'wcy (8 lat rządów) to zlepek ludzi bez spoiwa. Koniec!

En_der   9 #34 28.05.2015 10:40

@Antysystemowy (niezalogowany): Dowaliłeś niewąsko do pieca tym komentarzem- Jak uni to przeczutają to się przestraszą- napewno :P

gowain   21 #35 28.05.2015 10:50

@Shaki81: Jeżeli masz możliwość to wywal te śmieciowe komentarze anonimów, które nijak nie odnoszą się do Twojego tekstu. Szanujmy się :)

  #36 28.05.2015 10:56

@Shaki81: A byłeś tym przewodniczącym, by używać jego loginu i hasła?

  #37 28.05.2015 12:42

@En_der:
Wedle konceptu takich ciołków okrągłostołowych PO/PiS/PSL/SLD, nowoczesne społeczeństwo dzieli się na "native digital" i "immigrant digital". Generacja "native" to ci, którzy (głównie z racji wieku) czują się w nowych technologiach komunikacyjnych jak ryby w wodzie; generacja "immigrant" to ci, którzy wprawdzie z konieczności posługują się tymi technologiami, ale to nie jest ich naturalny świat. Różnica nie polega jednak wyłącznie na biegłości używania tych wszystkich nowych narzędzi facebookopodobnych. Ona polega na innym postrzeganiu świata w ogóle, wygenerowanym przez częste przebywanie w świecie wirtualnym i TV, a nie w świecie książek i nawet polskojęzycznych gazet :)

floyd   15 #38 28.05.2015 15:39

@Darthnorbe: "Parę godzin później wszystkie komisje oddały na bank głosy. "
Są jeszcze komisje wyborcze poza granicami kraju i z tych komisji nie zawsze wyniki docierają tak szybko, a też muszą być uwzględnione. Paniał? Czy jeszcze trzeba wszystko tłumaczyć jak przysłowiowej krowie na granicy.
Jeżeli chce się sugerować jakieś przekręty, to najpierw należało by się dokładnie zapoznać z faktami, co wymaga trochę wysiłku. W przeciwnym wypadku zasługuje się na miano oszołoma i według mnie takim się tu prezentujesz, a szkoda.
Co do cenzury, to informuję, że w Polsce nie ma cenzury. Przyjmij to w końcu do wiadomości i nie ośmieszaj się.
"Cenzura – kontrola publicznego przekazywania informacji, ograniczająca wolność publicznego wyrażania myśli i przekonań. Polega na weryfikacji audycji radiowych, telewizyjnych, widowisk, Internetu itp. przez organy państwowe z punktu widzenia ich zgodności z prawem, polityką państwową,
obronnością."
Gdyby po Twojemu rozumieć słowo "cenzura", to Twój Korwinek jest super cenzorem gdy na swoim blogu pisze:
"Poziom komentarzy spadał niemiłosiernie. Podjąłem, więc decyzję o wprowadzaniu odpłatności za komentowanie moich wpisów. Wpłacając 10 złotych wesprzesz moją działalność i zapewniasz sobie możliwość komentowania na portalu po wsze czasy. Stracić możliwość komentowania możesz jedynie nie przestrzegając regulaminu portalu."
Przez ten "niski poziom komentarzy" Twój idol rozumie teksty nieprzychylne jego poglądom o czym miałem okazję się przekonać.

Autor edytował komentarz.
  #39 28.05.2015 16:26

Bieńkowska z PO: Praca za 6000 zł? Tylko idiota za tyle pracuje!
http://www.fakt.pl/polityka/-6-tys-zl-tylko-idiota-za-tyle-pracuje-,artykuly,546...

Wielka Brytania znów podnosi kwotę wolną od podatku. A w Polsce cisza! (3,091 zł / rok)
http://wgospodarce.pl/informacje/19284-wielka-brytania-znow-podnosi-kwote-wolna-...

Darthnorbe   13 #40 28.05.2015 17:05

@floyd: "Są jeszcze komisje wyborcze poza granicami kraju i z tych komisji nie zawsze wyniki docierają tak szybko, "
ERROR nawet szybciej, ludzie chwalili się parę dni wcześniej z oddanych głosów. Dalej?

"Jeżeli chce się sugerować jakieś przekręty, to najpierw należało by się dokładnie zapoznać z faktami, co wymaga trochę wysiłku"
Oszołom jest ten co wierzy bezwzględnie władzy.
Coś jest na bank nie tak. Zobacz na sondaże przedwyborcze:
https://www.facebook.com/janusz.korwin.mikke/photos/a.10152068128672060.10737418...

Czy tak wyglądały chociaż w przybliżeniu wyniki?? OCZYWIŚCIE ŻE NIE!
Albo sondaże są robione pod widzimisię rządu albo wybory były fałszowane.
W stanach gdy wyniki wyborów odbiegają 1-2% od sondażu to jest jawny sygnał przekrętów. U nas? 40% różnicy? Norma!

"Co do cenzury, to informuję, że w Polsce nie ma cenzury. Przyjmij to w końcu do wiadomości i nie ośmieszaj się. "
Nie, oczywiście, powiedz to JKM gdzie co 2 jego wypowiedz jest manipulowana a co 2 nie dociera do nikogo bo jakby to było jakby ciemny lud się dowiedział że nie płaci 23% podatku w vacie ale jeszcze z 50% innych podatków, nawet taki ciemny lud by wziął się za widły i poszedł na wiejską

floyd   15 #41 28.05.2015 22:49

@Darthnorbe: "ERROR nawet szybciej, ludzie chwalili się parę dni wcześniej z oddanych głosów. Dalej? ". Koniecznie dalej bo:
"PKW oficjalne wyniki wyborów ogłasza na podstawie papierowych protokołów z głosowania - niezależnie od wykorzystania systemu elektronicznego - co oznacza, że aby ogłosić wyniki wyborów, wszystkie protokoły fizycznie muszą znaleźć się w PKW."
"Albo sondaże są robione pod widzimisię rządu albo wybory były fałszowane. Coś jest na bank nie tak."
Typowe rozumowanie zwolennikow 'spiskowej teorii dziejów' z ktorym trudno racjonalnie dyskutować tak jak z panem Macierewiczem.
"jakby ciemny lud się dowiedział że nie płaci 23% podatku w vacie ale jeszcze z 50% innych podatków, nawet taki ciemny lud by wziął się za widły i poszedł na wiejską"
Korwin Mikke obrońcą ciemnego ludu, niezły dowcip. Na miejscu 'ciemnego luda' zapaliła by mi się w główce czerwona lampka, gdy ktoś mieniący się moim obrońcą określa mnie pogardliwie jako ciemniaka.
Już bardziej uczciwe jest rozumowanie tych ktorzy mowią: "Nie chce aby z moich pieniędzy leczeni byli też inni." itd. itd.
Tak naprawdę, to Korwin jest zwolennikiem podatku pogłównego czyli zarówno miliarder jak i robotnik płaci tyle samo. Za namową doradców którzy sugerują:"Żeby zdobyć władzę,potrzeba trochę sprytu, trochę dyplomacji" zrezygnował tymczasowo z tego dezyderatu aby 'ciemnego luda' za bardzo nie przestraszyć.
Zreszą, z takimi ludźmi jak Korwin się nie dyskutuję, bo jak dyskutować z facetem który mowi:"gdyby nawet socjalizm był bardziej ekonomicznie wydajny, to i tak byłbym przeciw."
Bardzo też mnie ubawiła argumentacja:
"Wprowadzić prywatną – znacznie tańszą i lepszą – oświatę i służbę zdrowia. Znikną kolejki do lekarzy. Psy i koty nie czekają w kolejce do lekarza – bo weterynaria jest prywatna!"
Może Ty mi wyjaśnisz dlaczego znikną te kolejki do lekarzy bo ja nie rozumiem (ciemna masa ze mnie).
Czyżby chodziło o to, że ciemny lud stanie się automatycznie znacznie zdrowszy? :)

  #42 29.05.2015 08:47

Tak jeśli chodzi o drobny szczegół listy jednorazowej..... to ja bym się tak nie chwalił, że
1. Wykonałem coś co jest niezgodne z procedura PKW ( no chyba że kombo operator/przewodniczący ) ale wtedy powinien wpisywanie kodu wykonywać zastępca
2. Nie chwalił bym się, że nie znam podstaw wg których pracuję :
"Po otrzymaniu informacji o przyjęciu protokołu głosowania w obwodzie
przez okręgową komisję wyborczą przewodniczący i zastępca
przewodniczącego obowiązani są dokonać zniszczenia certyfikatu, loginu i
hasła oraz kodów jednorazowych do systemu. W świetle art. 154 § 5 i art.
161 § 1 Kodeksu wyborczego niewykonanie powyższego stanowić będzie
niedopełnienie obowiązków przez osobę ponoszącą odpowiedzialność jak
funkcjonariusz publiczny"
fragment z wytycznych PKW

Zdrufko

CzarnaZmija   9 #43 29.05.2015 15:38

@Darthnorbe: mylisz dwie rzeczy.
Sondaż nie odzwierciedla faktycznego poparcia, można w nim wyłapać jedynie pewne trendy. I tak jest w każdym kraju, nie tylko w PL.
Jak wiadomo opinia publiczna jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju newsy / aktualne wydarzenia. Stąd też nigdy nie znajdziesz odzwierciedlenia wyników wyborów w sondażu.
Prosty przykład: w ostatnim tygodniu sporo w mediach było reklam W3. Gdybyś zrobił badanie na reprezentatywnej próbie i zapytał o znajomość gier komputerowych, to znajomość marki Wiedźmin 3 byłaby zdecydowanie większa w tym tygodniu, niż standardowe wyniki znajomości marki realizowane w innym okresie roku.
Inny związek: brutalna zbrodnia --> akceptacja dla kary śmierci. Od razu skoczy o kilka/kilkanaście p.p. Myślisz, że gdyby pół roku później było referendum na ten temat wyniki byłyby równie wysokie?

Dużo też zależy od formy zadania pytania (z kafeterią / bez kafeterii) i najwięcej - od doboru próby. Jak zauważysz, w większości przypadku nie masz podanego sposobu losowania próby, co jest najważniejszym elementem w projektowaniu sondażu, bo wpływa na błąd oszacowania.

I uwierz mi - badanie kosztuje zbyt dużo by jakakolwiek sondażownia chciałaby manipulować wynikami (zbyt wiele można przy tym stracić).

Darthnorbe   13 #44 30.05.2015 17:46

@CzarnaZmija: Ta ta, to wytłumacz mi jakim cudem wyniki sondaży np w przeddzień wyborów w USA praktycznie pokrywają sie z rzeczywistymi wynikami głosowania.
Namieszali wam w głowie od tej TV i tyle.
Nie ma opcji coś jest nie tak albo jedno albo drugie, podejrzewam że sondaże bo nikomi nie da się nic udowodnić a po 2 większość TV w naszym kraju sprzyja rządowi.

Darthnorbe   13 #45 31.05.2015 11:55

@floyd: Rozumiem. rozumiem ciężko zdrowemu rozsądkowi przezwyciężyć 70 lat komunizmu. Ja wiem że ten kraj ma nadzieję tylko wtedy gdy młodzi będą głosować. Niestety w 1 turze było nas niewielu, głównie przez utrudnienia władzy, wiele młodych pracuje na budowach w więkoszści wielkich miast w naszym kraju. I niestety jak nie będą godzinami łazić po urzędach to nie dostaną prawa głosu tam gdzie przebywają. A to jest władzy na rękę. Wg nich to w ogóle prawo głosu powinni mieć tylko Ci co tylko z TV dowiadują się informacji i bezgranicznie w to wierzą. Czyli 50+.

Autor edytował komentarz.
mateusz880   6 #46 06.06.2015 17:58

Hmm
Ktoś nalał niektórym osobą oliwy do głowy.
Akcja liczydła dla nich podziałały ?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.