SharePoint Designer 2007 - następca FrontPage

Strona główna Aktualności

O autorze

SharePoint Designer 2007 - pod taką nazwą, z chwilą premiery Microsoft Office 2007, zadebiutuje następca programu do tworzenia wityn internetowych FrontPage.

Jeszcze za czasów Office XP, FrontPage wchodził w skład niektórych edycji tego pakietu. Można go było nabyć w edycji Office XP Developer i w rozszerzonej odmianie edycji Office XP Professional. Oczywiście był też dostępny jako samodzielny produkt. Wraz z Office 2003, FrontPage zniknął ze składników poszczególnych edycji pakietu i był dostępny w sprzedaży wyłącznie samodzielnie. Również w nadchodzącym Office 2007, nie znajdziemy FrontPage'a w żadnej z edycji pakietu. Pojawi się jednak jego następca SharePoint Designer 2007, który (jak informuje Microsoft), częściowo bazuje na technologiach FrontPage 2003.

Ewolucja ta jest prawdopodobnie spowodowana zmianą dedykowanego przez Microsoft przeznaczenia produtku. Wcześniej był on kierowany do użytkowników, którzy potrzebowali łatwego w użyciu narzędzia do samodzielnego tworzenia witryn internetowych. Trzeba przyznać, że FrontPage spisywał się w tej roli znakomicie. Niestety umożliwiał tworzenie jedynie stosunkowo prostych i statycznych stron, generował "ciężki" kod, a tworzone z jego użyciem witryny w pełni poprawnie wyświetlały się zazwyczaj tylko w przeglądarkach Internet Explorer. Było to spowodowane niedostosowaniem produktu do obowiązujących w standardów kodowania stron. Wydaje się zatem, że producent zamiast dostosowywać produkt i walczyć o trudny rynek opanowany przez wiele różnych aplikacji, zmienia jego dedykowane zastosowanie.

Nowe zastosowanie następcy FrontPage'a sugeruje jednoznacznie człon "SharePoint" w nazwie produktu. SharePoint to rozwiązania Microsoftu przeznaczone do współpracy grupowej i obiegu dokumentów. W skład rozwiązania wchodzą SharePoint Portal Server oraz bezpłatny dodatek do systemów Windows Server - SharePoint Services. Z ich pomocą można tworzyć portale intranetowe - wewnętrzne witryny firmowe na których współdzielone są zadania, dokumenty itp. dla pracowników firmy. Wydaje się zatem, że rola następcy FrontPage'a będzie obejmować nie tyle tworzenie niezależnych witryn ale przede wszystkim dostosowywanie portali intranetowych SharePoint (w znacznie większym zakresie niż do tej pory) i tworzenie dynamicznych witryn opartych o "silnik" SharePoint bez konieczności dodatkowego programowania z użyciem Visual Studio.

Cena narzędzia SharePoint Designer 2007 została ustalona na poziomie 299 USD.

© dobreprogramy
s