SharpDevelop 5.1.0.5216

Strona główna Windows Programowanie Środowiska programistyczne
Pob​ierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

#develop (SharpDevelop) to całkowicie darmowe środowisko IDE, w którym można tworzyć projekty C# dla platformy .NET stworzonej głównie na potrzeby systemu Windows.

Wśród głównych cech narzędzia należało by wskazać auto uzupełnianie składni, wizualne tworzenie okienek graficznych za pomocą metody przeciągnij i upuść, kolorowanie składni, wbudowany edytor XML i debugger. Program przypomina swoim wyglądem i funkcjonalnością aplikację Visual Studio, co z pewnością doceni wielu użytkowników korzystających z rozwiązań Microsoftu.

Najnowsza wersja aplikacji działa z bibliotekami Microsoft .NET Framework (od 2.0 do 4.5.1), Mono i Compact Framework. Dodatkowo dzięki obsłudze wtyczek (pluginów) można dowolnie poszerzać możliwości środowiska SharpDevelop.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

możliwości, system wtyczek, TDD, kompatybilność z Visual Studio
drobne acz irytujące błędy
ocena użytkownika
13.02.2012 23:31 • Recenzja do wersji 4.2

Dla porządku od razu podkreślę, że recenzuję ten program przez pryzmat pracy w c#, co może być dość istotne. Programy open-source dzielą się na takie, które starają się być "prawie jak" komercyjny odpowiednik, a także takie, które wnoszą wartość dodaną, własne rozwiązania itp. SharpDevelop powoli może być zaliczany do tej ostatniej grupy. Jakkolwiek SD stara się być dość wiernym klonem Visual Studio (mam wrażenie, że w wersji Express, co mu zresztą stosunkowo dobrze wychodzi), rozwiązania dodawane ostatnio pozwalają rozważyć go jako narzędzie tworzenia oprogramowania przy ograniczonym budżecie (czytaj: kiedy nie stać nas na płatne wersje Visual Studio Microsoftu). Aplikacja sprawdza się w typowych scenariuszach użycia IDE programistycznego (edytor, kompilacja, debugowanie); rozwiązania bazują oczywiście mocno na samym .NET, ale ważne jest, że program pozwala w pełni wykorzystać możliwości - np. w zakresie odpluskwiania - oferowane przez ten framework. Tyle standard. Wyróżnia się na pewno silny zestaw testowy (wyraźnie przewyższający ten z VS Express), zintegrowany z projektem, a więc testy jednostkowe, pokrycie kodu, czy też - po zainstalowaniu przez zaskakująco wygodny (choć nie idealny) system wtyczek - np. Behavior Driven Development czy Mock Objects. Dostęp do testów zapewnia wygodna konsolka, będąca częścią IDE, umożliwiająca selektywne uruchamianie testów i obsługująca od wersji 4.2 nie tylko testy jednostkowe, ale np. wspomniany BDD. Wtyczka SVN bazująca częściowo na TortoiseSVN znacząco ułatwia zarządzanie repozytotium (m.in. dość żmudną "na piechotę" procedurę przenoszenia czy zmiany nazwy katalogu. Na uwagę zasługuje bezproblemowa współpraca z VS Microsoftu - projekt edytowany przemiennie w VS i SD nie sprawiał problemów w żadnym ze środowisk (a korzystał np. z tego samego pliku solucji czy projektu).

Nie jest to program bez wad, więc wyliczę część zauważonych: gubienie skrótów klawiszowych (w tym najbardziej irytujący: po uruchomieniu debugowania klawisz F5, który w VS działa jako "dalej" tu po prostu jest martwy, choć oczywiście sam proces debugowania można - jak w rozwiązaniu Microsoftu - tymże klawiszem rozpocząć. Nie da się też ukryć, że automatyczny formatter/beautifer Microsoft ma po prostu lepszy.
Podsumowując: jest to całkiem zgrabny program, pozwalający przyzwoicie tworzyć opr oprogramowanie w c# i dostarczający zestaw narzędzi na pewno przewyższający Visual Studio w wersji Express - co jak na wielkość zespołu zajmującego się SharpDevelop'em jest naprawdę osiągnięciem. Oczywiście nie jest to klasa Visual Studio Team, niemniej jednak wielu developerów c# powinno być pozytywnie zaskoczonych mozliwościami SharpDevelop.

sporo funkcji za darmo, system wtyczek, dostępność kodu źródłowego
"nierówna" jakość wykonania
ocena użytkownika
02.03.2011 18:42 • Recenzja do wersji 4.0.0.7070

SharpDevelop jest świetnym zintegrowanym środowiskiem programistycznym, jeśli ktoś nie może używać Visual Studio lub wersja Express Edition tego środowiska narzuca zbyt duże ograniczenia. Tym optymistycznym wstępem chciałbym zacząć recenzowanie programu, którego używam od dłuższego czasu do tworzenia mniejszych i większych projektów w C#.

Chociaż na temat jakości programów open source pisze się różne rzeczy, SharpDevelop wypada pozytywnie. W wielu kategoriach nie ustępuje komercyjnym środowiskom, czyli w zasadzie Visual Studio. Pozwala na tworzenie projektów w wielu dostępnych na platformie .NET językach, kompilować pod wersje od 2.0 do 4.0 frameworka .NET włącznie (wersja 4.0 SharpDevelopa), posiada możliwość testów i profilowania kodu, umożliwia korzystanie z zewnętrznych narzędzi (FxCop, StyleCop, klienta SVN) po ich doinstalowaniu. Rzeczy takie jak zarządzanie projektami, wizualne tworzenie interfejsu, debugowanie, kolorowanie składni, uzupełnianie i podpowiadanie nazw to oczywistość warta tylko krótkiego wspomnienia. Zintegrowana pomoc to w zasadzie wyszukiwanie informacji na stronach MSDN Microsoftu.

I faktycznie, okno tworzenia nowego projektu czy też rozwiązania zawiera wiele opcji. Wiele wspieranych języków programowania w ramach CLI/.NET wygląda świetnie i robi spore wrażenie. Pracując dłużej i wchodząc głębiej w samo środowisko programistyczne znajdą się pewne niedociągnięcia.

Sporym rozczarowaniem jest ASP.NET dla którego wsparcie w SharpDevelopie technicznie rzecz biorąc istnieje, ale daleko mu do Visual Web Developer Express. Główną wadą jest tutaj brak możliwości tworzenia stron w trybie wizualnym (WYSIWYG), obsługa procesu uruchamiania i debugowania kodu wewnątrz IDE. Na szczęście PRACE nad tą częścią środowiska ostatnio przyspieszyły (jesień 2010), po pojawieniu się nowego developera. W każdym razie największe braki SD w obecnej wersji wykazuje w związku z ASP.NET.

A teraz drobne słabostki. Polskie tłumaczenie jest niepełne, ale być może się czepiam. System podpowiadania i uzupełnienia nazw (odpowiednik IntelliSense z VS) lubi gubić kontekst. Pomiędzy uruchomieniami programu czasem wracamy do innego pliku źródłowego niż przed startem. Klikając w oknie projektanta w element wizualny (by przejść do edytora kodu) kursor nie jest ustawiany we właściwym miejscu w kodzie. Podczas debugowania często nie działa podgląd chwilowej wartości obiektów (wtedy trzeba odnaleźć miejsce deklaracji). Debugger umożliwia warunkowe wykonywanie breakpointów (warunki można opisywać w C# lub VB.Net, ale… brak dokumentacji jak to robić:). Środowisko sporadycznie się zawiesza.

Plusem, ale z nieco innej strony, jest możliwość wykorzystania fragmentów środowiska w swoich programach. Najlepszym tego przykładem jest kompletny komponent edytora tekstu – AvalonEdit – z wszystkimi jego funkcjami, dostępnymi w SharpDevelopie. Inne elementy mogą być również wykorzystywane, oczywiście z uwzględnieniem zapisów licencji LGPL w danym przypadku.

Na szczęście środowisko jest płynnie rozwijane a niektórzy z jego programistów „dorobili się” na nim tytułów magisterskich i doktorskich. Dlatego też warto instalować buildy nocne, pojawiające się na http://build.sharpdevelop.net/BuildArtefacts/ (oczywiście te z gałęzi stabilnej, ale decyzję pozostawiam pod rozwagę i odwagę testujących).

Dwa zdania podsumowania. Jeśli założymy, że SharpDevelop jest kopią, naśladuje i stara się dogonić Visual Studio, w którejkolwiek z wersji - jest to program kiepski, mimo paru widocznych plusów. Jeśli popatrzeć na stan faktyczny: niezależnie rozwijane środowisko, dostępny kod i komponenty na zasadach open source, wsparcie dla różnorodnych języków i narzędzi .NET - jest to świetny program, warty polecenia i używania.