reklama

SharpDevelop 5.1.0.5216

Strona główna Windows Programowanie Środowiska programistyczne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

#develop (SharpDevelop) to całkowicie darmowe środowisko IDE, w którym można tworzyć projekty C# dla platformy .NET stworzonej głównie na potrzeby systemu Windows.

Wśród głównych cech narzędzia należało by wskazać auto uzupełnianie składni, wizualne tworzenie okienek graficznych za pomocą metody przeciągnij i upuść, kolorowanie składni, wbudowany edytor XML i debugger. Program przypomina swoim wyglądem i funkcjonalnością aplikację Visual Studio, co z pewnością doceni wielu użytkowników korzystających z rozwiązań Microsoftu.

Najnowsza wersja aplikacji działa z bibliotekami Microsoft .NET Framework (od 2.0 do 4.5.1), Mono i Compact Framework. Dodatkowo dzięki obsłudze wtyczek (pluginów) można dowolnie poszerzać możliwości środowiska SharpDevelop.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

możliwości, system wtyczek, TDD, kompatybilność z Visual Studio
drobne acz irytujące błędy
ocena użytkownika

Dla porządku od razu podkreślę, że recenzuję ten program przez pryzmat pracy w c#, co może być dość istotne. Programy open-source dzielą się na takie, które starają się być "prawie jak" komercyjny odpowiednik, a także takie, które wnoszą wartość dodaną, własne rozwiązania itp. SharpDevelop powoli może być zaliczany do tej ostatniej grupy. Jakkolwiek SD stara się być dość wiernym klonem Visual Studio (mam wrażenie, że w wersji Express, co mu zresztą stosunkowo dobrze wychodzi), rozwiązania dodawane ostatnio pozwalają rozważyć go jako narzędzie tworzenia oprogramowania przy ograniczonym budżecie (czytaj: kiedy nie stać nas na płatne wersje Visual Studio Microsoftu). Aplikacja sprawdza się w typowych scenariuszach użycia IDE programistycznego (edytor, kompilacja, debugowanie); rozwiązania bazują oczywiście mocno na samym .NET, ale ważne jest, że program pozwala w pełni wykorzystać możliwości - np. w zakresie odpluskwiania - oferowane przez ten framework. Tyle standard. Wyróżnia się na pewno silny zestaw testowy (wyraźnie przewyższający ten z VS Express), zintegrowany z projektem, a więc testy jednostkowe, pokrycie kodu, czy też - po zainstalowaniu przez zaskakująco wygodny (choć nie idealny) system wtyczek - np. Behavior Driven Development czy Mock Objects. Dostęp do testów zapewnia wygodna konsolka, będąca częścią IDE, umożliwiająca selektywne uruchamianie testów i obsługująca od wersji 4.2 nie tylko testy jednostkowe, ale np. wspomniany BDD. Wtyczka SVN bazująca częściowo na TortoiseSVN znacząco ułatwia zarządzanie repozytotium (m.in. dość żmudną "na piechotę" procedurę przenoszenia czy zmiany nazwy katalogu. Na uwagę zasługuje bezproblemowa współpraca z VS Microsoftu - projekt edytowany przemiennie w VS i SD nie sprawiał problemów w żadnym ze środowisk (a korzystał np. z tego samego pliku solucji czy projektu).

Nie jest to program bez wad, więc wyliczę część zauważonych: gubienie skrótów klawiszowych (w tym najbardziej irytujący: po uruchomieniu debugowania klawisz F5, który w VS działa jako "dalej" tu po prostu jest martwy, choć oczywiście sam proces debugowania można - jak w rozwiązaniu Microsoftu - tymże klawiszem rozpocząć. Nie da się też ukryć, że automatyczny formatter/beautifer Microsoft ma po prostu lepszy.
Podsumowując: jest to całkiem zgrabny program, pozwalający przyzwoicie tworzyć opr oprogramowanie w c# i dostarczający zestaw narzędzi na pewno przewyższający Visual Studio w wersji Express - co jak na wielkość zespołu zajmującego się SharpDevelop'em jest naprawdę osiągnięciem. Oczywiście nie jest to klasa Visual Studio Team, niemniej jednak wielu developerów c# powinno być pozytywnie zaskoczonych mozliwościami SharpDevelop.

13.02.2012 23:31 | Recenzja do wersji 4.2
sporo funkcji za darmo, system wtyczek, dostępność kodu źródłowego
"nierówna" jakość wykonania
ocena użytkownika

SharpDevelop jest świetnym zintegrowanym środowiskiem programistycznym, jeśli ktoś nie może używać Visual Studio lub wersja Express Edition tego środowiska narzuca zbyt duże ograniczenia. Tym optymistycznym wstępem chciałbym zacząć recenzowanie programu, którego używam od dłuższego czasu do tworzenia mniejszych i większych projektów w C#.

Chociaż na temat jakości programów open source pisze się różne rzeczy, SharpDevelop wypada pozytywnie. W wielu kategoriach nie ustępuje komercyjnym środowiskom, czyli w zasadzie Visual Studio. Pozwala na tworzenie projektów w wielu dostępnych na platformie .NET językach, kompilować pod wersje od 2.0 do 4.0 frameworka .NET włącznie (wersja 4.0 SharpDevelopa), posiada możliwość testów i profilowania kodu, umożliwia korzystanie z zewnętrznych narzędzi (FxCop, StyleCop, klienta SVN) po ich doinstalowaniu. Rzeczy takie jak zarządzanie projektami, wizualne tworzenie interfejsu, debugowanie, kolorowanie składni, uzupełnianie i podpowiadanie nazw to oczywistość warta tylko krótkiego wspomnienia. Zintegrowana pomoc to w zasadzie wyszukiwanie informacji na stronach MSDN Microsoftu.

I faktycznie, okno tworzenia nowego projektu czy też rozwiązania zawiera wiele opcji. Wiele wspieranych języków programowania w ramach CLI/.NET wygląda świetnie i robi spore wrażenie. Pracując dłużej i wchodząc głębiej w samo środowisko programistyczne znajdą się pewne niedociągnięcia.

Sporym rozczarowaniem jest ASP.NET dla którego wsparcie w SharpDevelopie technicznie rzecz biorąc istnieje, ale daleko mu do Visual Web Developer Express. Główną wadą jest tutaj brak możliwości tworzenia stron w trybie wizualnym (WYSIWYG), obsługa procesu uruchamiania i debugowania kodu wewnątrz IDE. Na szczęście PRACE nad tą częścią środowiska ostatnio przyspieszyły (jesień 2010), po pojawieniu się nowego developera. W każdym razie największe braki SD w obecnej wersji wykazuje w związku z ASP.NET.

A teraz drobne słabostki. Polskie tłumaczenie jest niepełne, ale być może się czepiam. System podpowiadania i uzupełnienia nazw (odpowiednik IntelliSense z VS) lubi gubić kontekst. Pomiędzy uruchomieniami programu czasem wracamy do innego pliku źródłowego niż przed startem. Klikając w oknie projektanta w element wizualny (by przejść do edytora kodu) kursor nie jest ustawiany we właściwym miejscu w kodzie. Podczas debugowania często nie działa podgląd chwilowej wartości obiektów (wtedy trzeba odnaleźć miejsce deklaracji). Debugger umożliwia warunkowe wykonywanie breakpointów (warunki można opisywać w C# lub VB.Net, ale… brak dokumentacji jak to robić:). Środowisko sporadycznie się zawiesza.

Plusem, ale z nieco innej strony, jest możliwość wykorzystania fragmentów środowiska w swoich programach. Najlepszym tego przykładem jest kompletny komponent edytora tekstu – AvalonEdit – z wszystkimi jego funkcjami, dostępnymi w SharpDevelopie. Inne elementy mogą być również wykorzystywane, oczywiście z uwzględnieniem zapisów licencji LGPL w danym przypadku.

Na szczęście środowisko jest płynnie rozwijane a niektórzy z jego programistów „dorobili się” na nim tytułów magisterskich i doktorskich. Dlatego też warto instalować buildy nocne, pojawiające się na http://build.sharpdevelop.net/BuildArtefacts/ (oczywiście te z gałęzi stabilnej, ale decyzję pozostawiam pod rozwagę i odwagę testujących).

Dwa zdania podsumowania. Jeśli założymy, że SharpDevelop jest kopią, naśladuje i stara się dogonić Visual Studio, w którejkolwiek z wersji - jest to program kiepski, mimo paru widocznych plusów. Jeśli popatrzeć na stan faktyczny: niezależnie rozwijane środowisko, dostępny kod i komponenty na zasadach open source, wsparcie dla różnorodnych języków i narzędzi .NET - jest to świetny program, warty polecenia i używania.

02.03.2011 18:42 | Recenzja do wersji 4.0.0.7070
reklama

Komentarze

0 nowych
darek719   41 #20 30.10.2015 20:47

dobry program, kompatybilny z Visual Studio

  #19 13.04.2015 17:45

@matrix0123456789 (niezalogowany): Pod konsolę piszą dziś wszyscy ci, którzy zajmują się tworzenie aplikacji narzędziowych i naukowych. Dzięki temu taką aplikację można wprzęgnąć w jakiś proces, zautomatyzować. W XXI wieku GUI pisze się jako nakładkę na serwis.

Komentarze do poprzednich wersji

saviano   7 #18 06.06.2012 10:04

Koledzy radaktorzy przy podpinaniu kolejnych wersji programów mogliby się bardziej wysilić niż tylko podmianę linka do aktualnej wersji, ale uaktualnić także opis programu. Z wersji na wersję autorzy programów nie usuwają tylko błędów, ale także dodają nowe funkcjonalności, o czym niestety redaktorzy portalu co najmniej zapominają!

  #17 28.05.2011 13:59

#Develop oczywiście nie istnieje dla większych projektów (od miliona linii kodu w górę, od setki dialogów, od 2-3 frameworków, od 30 programistów), ponieważ brakuje mu funkcjonalności Visual Studio i jest po prostu siermiężny. Do mniejszych projektów i nauki, a także, jak napisał przedmówca, wdrożeń, gdzie trzeba na szybko napisać jakiś adapter danych albo poprawić na szybko buga, jest świetny. Polecam przynajmniej go zainstalować i pobawić się nim. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.

  #16 01.02.2011 23:21

Wersję portable spreparujesz sobie modyfikując pliki konfiguracyjne środowiska. Patrz instrukcja na forum SD.

  #15 08.01.2011 13:37

Szkoda, że nie wpiera c++.

  #14 07.12.2010 20:15

Polecam ten program. Jeest po polsku i darmowy. Podobny do VS. A skąd wziąść wersję portable?

  #13 01.11.2010 00:46

LOL, jak komuś VS ślimaczy na quadzie i 4GB RAMu, to niech sprzeda komputer i zajmie się hodowlą zwierząt futerkowych na przykład, bo niezła z niego lama, jak ma taki syf na kompie. Co do SD, to bardzo go lubię, jest świetny w wersji portable i czasem ratuje tyłek na wdrożeniach, gdzie nie ma VS. Podstawowe narzędzi w toolboksie rasowego wdrożeniowca.

  #12 10.05.2010 16:58

Korzystam od ponad 3 lat - zaczynałem od SD 2.2 a potem kolejno 3.1, 3.2. U mnie działa stabilnie i szybko, a przy dużym projekcie to ważne. VS strasznie się ślimaczy - nawet na QUAD'ie z 4GB RAM. Polecam to środowisko.

przemek1234   10 #11 12.02.2010 18:46

Dobre IDE, ale Visual Studio lepsze mimo wszystko, chociaż ucieszyłbym się, gdyby to IDE dorównało mu poziomem.

  #10 29.01.2010 08:40

Bardziej to zastępca C# Express, niżeli Visual Studio :). A pliki wynikowe powinny być takiej samej wielkości (#develop i C# express), bo oba te ide korzystają z tego samego kompilatora.

  #9 05.01.2010 08:19

Bardzo dobry zastępca dla Visual'a.
Wygląda niemal jednakowo jak Visual po za paroma szczegółami.
Jest stabilny.

Zrobiłem test między TYM a Visual'em.

Program Hello World w Windows Forms.

Zajmuje dokładnie tyle samo czy to na tym, czy na tym środowisku.


Polecam w 100% :)

  #8 13.12.2009 13:59

czy dobry tio sie okaze jak sciagne

  #7 24.01.2009 11:28

A od kiedy to redakcja zamieszcza tutaj wersje RC?

--------------------------

Zdarzają się jedynie wyjątki, SharpDevelop 3 jest naszym zdaniem stabilny, a wersja 2.2 jest z 2007 roku.

Pozdrawiam
Cebula

  #6 10.07.2008 13:22

czy da sie nim skompilowac natywnie kod tak zeby program uruchamiany na komputerze bez zainstalowanego frameworka dzialal poprawnie : ) ?

  #5 26.04.2008 12:07

kiedyś używałem (zanim poznałem VS), i powiem że nawet nawet, ale niema zbyt dużych uproszczeń w tworzeniu okienek (szkoda się uczyć dodatkowych kodów i je wystukiwać z klawiatury, jak VS zrobi to za ciebie) Jednak dobre jak komuś sie nie chce ściągać 100 MB. I nawet jakby ktoś był zawodowcem, to według mnie łatwiej jest w VS. No chyba że ktoś pisze pod konsolę, wtedy to raczej żadnej różnicy, ale kto dziś piszę pod konsolę...

Podsumując: VS jest lepsze, chyba że komuś się nie chce ściągać 100MB.

  #4 17.04.2008 19:16

Visual C# nic nie przebije. Chociaż to fakt że jest masywny. Niestety ja teoretycznie nie mogę używać wersji Express, bo nie można tam zmienić sposobu kompilacji. (automatycznie mam x64 i bez odpowiednich narzędzi wywala błąd).
Proponowałbym się raczej przyjrzeć licencji podczas instalacji. SD króluje tym że jest do zastosowań komercyjnych. No i oczywiście pozostaje fakt, że można go używać pod linuksem.

  #3 05.07.2007 10:31

Bardzo dobry program lepszy według mnie od visual c# microsoftu w wersji express. Zajmuje mało i ma mniejsze wymagania

  #2 16.03.2007 20:30

Wreszcie obsługuje poprawnie Polskie znaki diakrytyczne. Naprawdę dobry program, choć namiastka możliwości VS. Mimo to szczere gratulacje i powodzenia w dalszym rozwoju. Polecam

  #1 14.03.2007 14:44

Ściągam z niecierpliwością. Poprzednie wersje wywalały się na win2k przy próbach kompilacji release. Może w tej wersji wszystko będzie działać OK.

reklama